Reklama

Niedziela Częstochowska

Święto Ochotniczej Straży Pożarnej w Rozprzy

Ochotnicza Straż Pożarna w Rozprzy ma już 110 lat. Z tej okazji we wrześniu zorganizowano uroczystości jubileuszowe, które połączono ze 101. rocznicą utworzenia 6. Pułku Legionów walczących w wielkiej wojnie lat 1914-1918 o wyzwolenie Polski z jarzma zaborów

Niedziela częstochowska 42/2016, str. 6

[ TEMATY ]

straż pożarna

R. Kabziński

Poczty sztandarowe podczas uroczystego pochodu

Poczty sztandarowe podczas uroczystego pochodu

Uroczystości rozpoczął występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który przybył na zaproszenie Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Niechcic i Gminy Rozprza oraz ks. prob. Wiesława Płomińskiego, w sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny Matki Życia w Rozprzy. Artyści dali wspaniały popis swojego kunsztu. Jeden zaś z utworów, „Marsz I Brygady”, zadedykowano seniorowi rozprzańskiej OSP, byłemu jej komendantowi, 98-letniemu Stanisławowi Wachnikowi, świętującemu w tym roku 80-lecie przynależności do OSP Rozprza. Z tej okazji druh Wachnik otrzymał życzenia i wiązanki kwiatów od młodszych koleżanek i kolegów, poseł na Sejm RP Elżbiety Radziszewskiej oraz ks. Płomińskiego.

W parafialnym kościele zaprezentowana została też wystawa Muzeum Historii Kielc poświęcona Legionom Polskim. Wprowadzenia do jej treści dokonał Ryszard Cukier, prezes wspomnianego wyżej stowarzyszenia. Chętni mogli zapoznać się z interesującą dokumentacją fotograficzną niepodległościowych dążeń Polaków.

Reklama

Zasadnicze jubileuszowe obchody odbyły się w niedzielę 11 września. Rozpoczęła je uroczysta Msza św. celebrowana przez ks. Wiesława Płomińskiego wraz z ks. seniorem Stanisławem Gozdkiem. Licznej grupie strażaków OSP Rozprza obecnym w kościele ze swoim sztandarem towarzyszyli przedstawiciele zaproszonych jednostek OSP z terenu parafii i gminy Rozprza, powiatu piotrkowskiego i radomszczańskiego przybyłych także ze swoimi sztandarami. Były też poczty sztandarowe gimnazjum, szkoły podstawowej i 36. Drużyny Harcerskiej „Jantar”.

W wygłoszonej homilii ks. Płomiński wskazał wielką miłość Chrystusa do każdego człowieka. Kierując natomiast swoje słowo do strażaków, podkreślił ich ogromne zaangażowanie w służbie Bogu i ludziom. Druhowie z Rozprzy byli i są zawsze wierni swojemu zawołaniu: „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”.

Następnie odsłonięta została na ścianie strażnicy OSP Rozprza pamiątkowa tablica poświęcona jubileuszowi i stacjonowania w tym budynku żołnierzy 6. Pułku Legionów. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali wspólnie naczelnik OSP Rozprza druh Piotr Skrobek, senior jednostki Stanisław Wachnik oraz najmłodszy strażak – 6-letni Kacper Pawłowski. Poświęcenia tablicy dokonał ks. Płomiński. Potem druhna Anetta Kowalska, wiceprezes OSP, powitała zaproszonych gości. Historię jednostki przedstawił prezes Stowarzyszenia Rozprzanie.pl Robert Skorupa, po czym wyróżniający się druhowie otrzymali medale i odznaki. Złote medale „Za zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali: Andrzej Barański, Piotr Skrobek i Stanisław Wachnik. Natomiast medalami brązowymi odznaczono: Artura Krupę, Łukasza Dawidowicza i Dawida Skrobka. Uroczystość zakończył krótki koncert orkiestry dętej z Drużbic.

Historia Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Rozprzy rozpoczęła się we wrześniu 1906 r. Społeczny komitet zawiązany przez proboszcza parafii Rozprza, a późniejszego biskupa lubelskiego i pierwszego kanclerza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – ks. Mariana Fulmana, zarejestrował w piotrkowskiej Komisji Guberialnej ds. Stowarzyszeń Parafialną Straż Ogniową. Od tego czasu strażacy ochotnicy z Rozprzy nieprzerwanie służą społeczeństwu, spiesząc ofiarnie na każde wezwanie do ratowania zdrowia i życia ludzi oraz ich mienia w przypadkach zagrożeń klęskami żywiołowymi lub innymi zdarzeniami losowymi. Zawsze też uczestniczą w życiu parafii podczas wszystkich świąt kościelnych. Obecnie Jednostką kieruje Andrzej Barański, natomiast naczelnikiem jest Piotr Skrobek.

2016-10-13 10:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Głódź: Służba pożarnicza była podglebiem Polskiej Niepodległości

[ TEMATY ]

straż pożarna

BOŻENA SZTAJNER

Służba pożarnicza była podglebiem Polskiej Niepodległości – powiedział abp Sławoj Leszek Głodź, który przewodniczył uroczystej mszy św. w kościele seminaryjnym archidiecezji warszawskiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca. Msza zainaugurowała centralne uroczystości strażackie w stolicy.

W liturgii wziął udział min. Minister Spraw Wewnętrznych Jarosław Zieliński oraz gen. brygadier Leszek Suski.

CZYTAJ DALEJ

Święty Mateusz - Apostoł i Ewangelista

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2002

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

21 września obchodzimy święto św. Mateusza, jednego z dwunastu Apostołów, autora pierwszej Ewangelii. Imię Mateusz jest odtworzeniem imienia Matthaios z hebrajskiej formy matthai, pochodzącej od Mattanjahu albo martanja (por. Ezdr 10, 33; 1 Krn 9, 15) i znaczy "dar Boga" . W Ewangelii św. Marka Mateusz - celnik nosi też drugie semickie imię Lewi, syn Alfeusza (Mk 2, 14-17), podobnie w Ewangelii św. Łukasza ( Łk 5, 27 32). Imię Lewi było znane w Starym Testamencie, ponieważ tak nazywał się syn Jakuba i Lei (Rdz 29, 34; 49, 5).

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja krakowska: Dzień Modlitwy za Młodzież

2021-09-21 18:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

młodzież

archidiecezja krakowska

ks. Paweł Klys

26 września po raz pierwszy w archidiecezji krakowskiej będzie obchodzony Dzień Modlitwy za Młodzież ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego. Będzie to okazja do wsparcia młodych ludzi w odkrywaniu w ich życiu Bożego działania.

– Ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego Dzień Modlitwy za Młodzież jest okazją do tego, aby otoczyć modlitwą wszystkich młodych – od tych, którzy są zaangażowani w Kościele, po tych, którzy nie mogą odnaleźć w nim swojego miejsca – zwraca uwagę ks. Marcin Filar, który ma nadzieję, że włączenie modlitw za młodych w parafialną liturgię i zaangażowanie w nią wspólnot młodzieżowych pobudzi całe parafie do gorliwej modlitwy za młodzież. – Ta modlitwa będzie szczególnym wsparciem dla wszystkich pracujących z młodzieżą – księży, sióstr zakonnych, katechetów, animatorów, liderów – dodaje archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję