Reklama

Wyrównać szanse

2016-10-20 08:07

Helena Rafałko
Edycja legnicka 43/2016, str. 8

WTZ Caritas Legnica
Uczestnicy rajdu „Wyrównać szanse”

We wrześniu odbył się Dolnośląski Rajd „Wyrównać szanse”, zorganizowany przez Oddział PTTK w Legnicy. Celem rajdu było poznanie naszej małej ojczyzny, zabytków oraz piękna Legnicy

Udział w rajdzie wzięła niepełnosprawna młodzież oraz dzieci z Wrocławia, Świdnicy i Legnicy. Grupa WTZ Caritas prowadzona była przez przewodnik Helenę Rafałko, która rozpoczęła zwiedzanie w Rynku od Śledziówek, Domu pod Przepiórczym Koszem, Akademii Rycerskiej i Kościoła św. Jana. W kościele młodzież zwiedziła Mauzoleum Ostatnich Piastów. Pani Helena opowiedziała również o Światowych Dniach Młodzieży, które odbyły się w lipcu br. Młodzież, która przyjechała na Dni Młodzieży do Legnicy, pochodziła z Kanady, Brazylii, Peru oraz z Polski. Grupy były bardzo liczne, począwszy od największej – 124 osób po średnie i najmniejszą grupę, która liczyła 30 osób.

Grupa młodzieży z Peru stawiała pytania m.in., ile kościół św. Jana posiada świętych, którzy tutaj żyli, mieszkali i pracowali? Odpowiedź była prosta – trzech świętych: św. Jadwiga (żona Henryka Brodatego i matka Henryka Pobożnego), bł. o. Zbigniew Strzałkowski, bł. o. Michał Tomaszek. Wspomniani Ojcowie przebywali w klasztorze franciszkańskim przy kościele św. Jana, w którym pracowali, prowadzili wykłady, odprawiali Msze św., a zginęli śmiercią męczeńską na ich ziemi w Ameryce Południowej. Z młodzieżą był młody mężczyzna, który wraz z ojcem chodził na Msze św., które odprawiał o. Zbigniew Strzałkowski, głosząc „o dobroci i miłości człowieka do człowieka”.

Warto wspomnieć, że młodzież, która pokazała swój występ w Krakowie przed papieżem na Dniach Młodzieży, część tego występu pokazała również w kościele św. Jana przed ludźmi i młodzieżą czekającą na swoją kolejkę na przewodnika. W dniach Światowych Dni Młodych po kościele św. Jana oprowadzali przewodnicy: Halina Bierwiaczorek oraz Helena Rafałko.

Reklama

Niepełnosprawni po wysłuchaniu opowiadania o Dniach Młodzieży zobaczyli piękny witraż św. Jadwigi oraz przy bocznym ołtarzu św. Franciszka umiejscowione relikwie błogosławionych o. Zbigniewa i o. Michała.

Po zwiedzeniu kościoła św. Jana, grupa udała się na kąpielisko północne w Legnicy, gdzie czekał ich ciepły posiłek. Niepełnosprawni brali udział w różnych konkursach, grach i zabawach, za które otrzymali nagrody. Na zakończenie rajdu wiceprezes Kazimierz Rosół podziękował za udział, wręczając dla poszczególnych grup puchary, a jednocześnie zaprosił wszystkich na następny rok „na rajd”.

Tagi:
rajd

Rajd Lektora i Służby Porządkowej Pielgrzymki Wrocławskiej

2019-06-23 22:06

Agata Pieszko

Podczas tego weekendu Służby Porządkowe Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę wraz z lektorami z parafii św. Elżbiety we Wrocławiu wzięli udział w 26. Rajdzie Lektora i Służby Porządkowej Pielgrzymki Wrocławskiej. Miejscem tych wyjątkowych rekolekcji była już po raz trzeci miejscowość Josefův Důl po czeskiej stronie Gór Izerskich. Uczestnicy mieli tam raj na ziemi. Przeczytajcie, dlaczego!

Wiesław Wowk

To spotkanie wywodzi się z rajdu lektorów parafii św. Elżbiety na ul. Grabiszyńskiej, który zapoczątkował Karol Żeromski. Główny Porządkowy Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę po 13 latach wpadł na pomysł, aby połączyć grupę lektorów z Grabiszyna ze Służbami Porządkowymi PPW. Był to więc 26. Rajd Lektora i Służby Porządkowej Pielgrzymki Wrocławskiej, a jednocześnie 39. Rajd Lektora z Parafii św. Elżbiety, który trwa od samych początków pielgrzymki wrocławskiej. Szef porządkowych nie tylko dba o odpowiednie przeszkolenie służb pielgrzymkowych, angażuje się także całym sobą w ich formację duchową.

W piątek 21.06 około 40 uczestników rajdu o godz. 4:50 wyruszyło z Wrocławia pociągiem w stronę Czech. Taki środek komunikacji został wybrany nie przypadkowo.Organizatorom bardzo zależało na integracyjnym charakterze rajdu, więc od samego początku dbali o to, aby mężczyźni nawet podróż mogli spędzić wspólnie. Po przyjeździe do pensjonatu Raj, wszyscy wybrali się w góry, aby, jak sami mówią, "nabrać kondycji przed zbliżającą się pielgrzymką". Po przebyciu malowniczej trasy, zdobyli górę Paličník. W codziennym planie rajdu była oczywiście Msza św. oraz cykl konferencji, które wygłosił o. Piotr Bęza CMF, Prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Klaretynów.

W sobotę rano po przejściu 7 km. nasi pielgrzymi wjechali wyciągiem na Tanvaldsky Spicak, gdzie o. Piotr wygłosił kolejną konferencję. Po południu uczestnicy rajdu wzięli udział we Mszy św. z procesją Bożego Ciała w parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w miejscowości Josefův Důl. Idąc ulicami miasta z Panem Jezusem w Najświętszym Sakramencie dali niesamowite świadectwo wiary Czechom. Przed procesją nasze służby pomagały także w budowaniu ołtarzy i sprzątaniu kościoła.

Konferencje głoszone przez o. Piotra w pierwszych dwóch dniach spotkania nosiły tytuł "Kościół niełatwej miłości".

-Niełatwo kochać ludzi Kościoła, a przecież Kościół to my. Pan Bóg nas takich trudnych kocha-mówił o. Piotr.

Ostatnia wyjazdowa konferencja poświęcona była ascezie i samoograniczeniu w życiu mężczyzny. W takim gronie można było sobie pozwolić na absolutną szczerość. To był szczególny wyjazd, ponieważ kilku porządkowych i lektorów postanowiło zabrać w tym roku również swoich synów. W ten sposób spędzili wyjątkowo dzisiejszy Dzień Ojca.

W niedzielę po Mszy św. służby wraz z lektorami około godz. 17:00 wyjechały pociągiem z Czech, a o godz. 22:00 wszyscy napełnieni nowymi siłami i ożywieni Duchem Świętym dotarli na Dworzec Główny we Wrocławiu. O. Piotr uważa, że ich kondycja jest tak dobra, iż mogliby wyruszyć na pielgrzymi szlak nawet juro!

Dla służb i lektorów był to iście rajski wyjazd i to nie tylko ze względu na nazwę pensjonatu, w którym mieszkali przez trzy dni. Doświadczyli piękna natury i wspólnie poszukiwali narzędzi, które zapewnią im też piękno duchowe. Ach, w tym zapachu lata tak bardzo czuć już nasza pielgrzymkę!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kraków: ks. Franciszek Ślusarczyk nie jest już kustoszem Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

2019-06-19 14:28

md / Kraków (KAI)

Ks. prałat Franciszek Ślusarczyk został zwolniony z funkcji rektora Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach i mianowany proboszczem w parafii NMP Matki Kościoła na Prądniku Białym w Krakowie. Listę zmian personalnych duchowieństwa opublikowano dziś na stronie internetowej Archidiecezji Krakowskiej.

diecezja.pl
ks. Franciszek Ślusarczyk

Dotychczasowego kustosza zastąpi go ks. kanonik dr Zbigniew Bielas, proboszcz parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Krakowie-Prokocimiu.

Z łagiewnickim sanktuarium ks. F. Ślusarczyk był związany od 2002 r. Posługę kustosza i rektora pełnił pięć lat. Rektorem świątyni został w 2014 r. po tym, jak dotychczasowy kustosz - bp Jan Zając - przeszedł na emeryturę.

W Roku Miłosierdzia znalazł się w gronie powołanych przez papieża Franciszka misjonarzy miłosierdzia. Jako gospodarz sanktuarium Bożego Miłosierdzia przyjmował podczas Światowych Dni Młodzieży Ojca Świętego, który w łagiewnickiej bazylice wyspowiadał grupę młodzieży i na krótko spotkał się z chorymi. Był również odpowiedzialny za przygotowanie przyjęcia w Łagiewnikach młodych pielgrzymów z całego świata, którzy w trakcie ŚDM odbywali tam Pielgrzymkę Miłosierdzia.

Ksiądz Ślusarczyk jest również autorem Drogi Miłosierdzia - nabożeństwa, które po raz pierwszy zostało odprawione wieczorem 2 kwietnia 2016 r., w wigilię Niedzieli Miłosierdzia.

Franciszek Ślusarczyk urodził się 26 lipca 1958 r. w Dobczycach. Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1984 roku z rąk kard. Franciszka Macharskiego. Przez pierwsze lata kapłaństwa posługiwał jako wikariusz najpierw w Żywcu-Zabłociu (1984-1988), a następnie w Wieliczce (1988-1989). Rok później zamieszkał w parafii w Gaju. Od 1990 r. pełnił funkcję prefekta w krakowskim Seminarium Duchownym, a w latach 1997-2002 był jego wicerektorem.

Był pracownikiem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, wieloletnim adiunktem w Katedrze Homiletyki, jest doktorem teologii.

W grudniu ub. roku został mianowany biskupem pomocniczym Archidiecezji Krakowskiej. Kilka dni później "po refleksji i modlitwie zdecydował o nieprzyjmowaniu święceń biskupich i złożył na ręce Ojca Świętego dymisję z tego urzędu", jak poinformował w swoim komunikacie abp Marek Jędraszewski.

Ks. dr kanonik Zbigniew Bielas przyjął święcenia kapłańskie w 1992 r. Od 2012 r. do dnia nominacji na kustosza łagiewnickiego sanktuarium pełnił posługę proboszcza parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Krakowie-Prokocimiu Starym. Jest członkiem Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Krakowskiej oraz Komisji Nadzorującej Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Tagle o wychowaniu seksualnym

2019-06-26 20:19

vaticannews / Manila (KAI)

Zdaniem metropolity Manilii, na Filipinach seksualność i seks są tematami, które rodzice najlepiej wyjaśniają swoim dzieciom. Im należy oddać pierwszeństwo. To oni ponoszą główną odpowiedzialność za nauczenie dzieci właściwych zachowań, wartości i poglądów w życiu. Mogą w tym uczestniczyć także inni krewni: np. dziadkowie i wujowie oraz ciotki. Kard. Luis Antonio Tagle podzielił się swoimi poglądami na temat cielesności i płciowości podczas spotkania z młodzieżą w kościele św. Krzyża w Manili.

Episkopat.pl

Jedna z uczestniczek spotkania zwróciła uwagę kardynałowi, że bardzo rośnie liczba nastoletnich dziewcząt zachodzących w ciążę. On z kolei zwrócił uwagę na zaniedbanie wielu rodziców, którzy nie rozmawiają ze swoimi dziećmi o seksualności. Młodzi czerpią wtedy informacje na ten temat z mediów, co prowadzi często do złych wyborów. Brakuje całościowego i holistycznego spojrzenia na ten temat. Seksualność jest nie tylko fizyczną potrzebą, ale prowadzi do konkretnych konsekwencji.

Filipiński hierarcha ubolewał również nad tym, że rodzice czasami wykorzystują niewiedzę swoich dzieci na ten temat, aby je wręcz wykorzystywać. Dodał, że w skali świata, tymi, którzy najczęściej handlują dziećmi w internecie są ich rodzicie, a nie grupy przestępcze. Rodzice jako pierwsi nie powinni szkodzić ciału swoich dzieci, ponieważ jest to Ciało Chrystusa – podkreślił arcybiskup Manili.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem