Reklama

Ze świata

2016-11-02 11:42


Niedziela Ogólnopolska 45/2016, str. 5

Ziemia Święta

Świętokradztwo na górze Tabor

Jest to poważny incydent, wskazujący na brak poczucia sacrum, które na tej ziemi jest zazwyczaj obecne nie tylko u chrześcijan, ale także wśród wyznawców judaizmu i muzułmanów – tak sprofanowanie bazyliki Przemienienia Pańskiego na górze Tabor w Galilei określił bp Giacinto-Boulos Marcuzzo, wikariusz łacińskiego patriarchatu Jerozolimy dla terenów państwa Izrael, urzędujący na co dzień w Nazarecie.

Do aktu wandalizmu doszło w nocy z 23 na 24 października br., ale wolontariusze opiekujący się tym miejscem zauważyli to dopiero dzień później. Nieznani sprawcy zniszczyli kamery kontrolujące to franciszkańskie sanktuarium, po czym okradli świątynię wzniesioną we wskazywanym przez Tradycję miejscu znanego nam z Ewangelii przemienienia Chrystusa; zdewastowali ponadto święte obrazy.

– Napastnicy wynieśli też figurę Matki Bożej, która znajdowała się nad tabernakulum. Jest ona jednak bardzo ciężka, więc sprawcy wkrótce porzucili ją w ogrodzie, gdzie ją znaleziono i następnie przeniesiono na pierwotne miejsce – powiedział bp Marcuzzo. Dodał, że wandale usiłowali także podpalić jedną z kaplic bazyliki. Wynieśli kielichy, uznawszy je za kosztowne, a także skarbonkę na ofiary składane przez pielgrzymów, w której była pewna kwota pieniędzy.

Reklama

KAI

Włochy

Franciszek modli się za ofiary trzęsienia ziemi

Franciszek zapewnił o modlitwie w intencji osób, które dotknęło kolejne trzęsienie ziemi w środkowych Włoszech. Nastąpiło ono 26 października br. – zaledwie 2 miesiące po poprzednim kataklizmie, który kosztował życie prawie 300 osób. 3 silne wstrząsy odczuwalne były na całym Półwyspie Apenińskim, a do następnego dnia towarzyszyło im ponad 200 wstrząsów o mniejszej sile. Epicentrum wszystkich wstrząsów znajdowało się w rejonie miasta Macerata w regionie Marche. Za cud uznano to, że mimo tak silnych i rozległych wstrząsów nie ma ani ofiar śmiertelnych, ani ciężko rannych, ani zaginionych. Bez dachu nad głową pozostaje jednak ok. 3 tys. osób. Całkowicie zniszczonych zostało wiele budynków, uszkodzonych już częściowo 2 miesiące temu. Dramatyczna sytuacja panuje m.in. w miasteczku Ussita, które w praktyce przestało istnieć, a także w Camerino.

Niepowetowane straty poniosło dziedzictwo artystyczne i religijne tego regionu Włoch. Znacząco ucierpiały m.in. opactwo św. Eutycjusza i będący perełką Nursji XVII-wieczny kościół pw. Najświętszego Zbawiciela, którego nie da się już podnieść z gruzów.

RV

Moskwa

Maraton w obronie życia nienarodzonych

Na moskiewskim placu Suworowa 23 października br. odbył się mityng rozpoczynający „maraton w obronie życia nienarodzonych”. Akcja zainicjowana przez rosyjskie ruchy pro-life zgromadziła wiele tysięcy mieszkańców stolicy Rosji i gości z różnych regionów tego kraju.

W trakcie manifestacji zbierano podpisy pod petycją w sprawie całkowitego zakazu aborcji w Rosji. Do tej pory petycję podpisało ponad 300 tys. obywateli Federacji Rosyjskiej, w tym patriarcha moskiewski Cyryl i przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Hilarion Ałfiejew oraz inni prawosławni hierarchowie.

KAI

* * *

To miłość nawraca serca i darowuje pokój ludzkości, która wydaje się czasem zagubiona i zdominowana przez siłę zła, egoizmu i strachu.
Jan Paweł II

Krótko

• Zaniepokojenie pogarszającym się stanem bezpieczeństwa w sąsiedztwie Unii Europejskiej wyraził Parlament Europejski w przyjętej rezolucji. Stwierdzono, że realne jest zagrożenie użycia broni jądrowej. Wśród ognisk zapalnych wymieniono pogorszenie się relacji USA – Rosja i Pakistan – Indie.

• Na Litwie niespodziewanym zwycięzcą w wyborach parlamentarnych okazał się Związek Chłopów i Zielonych. Partia zdobyła ponad 1/3 wszystkich mandatów, podczas gdy do tej pory miała tylko jednego przedstawiciela w Sejmie.

• W Morzu Śródziemnym od początku roku zginęło co najmniej 3740 migrantów, którzy próbowali dostać się do Europy. W tym samym okresie zeszłego roku śmierć poniosło 3175 osób. W opinii Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców rok 2016 będzie najtragiczniejszy od chwili rozpoczęcia prowadzenia takich statystyk.

• Dżihadyści zabili w pakistańskim mieście Kweta 60 kadetów szkoły policyjnej, a 100 ranili. Kilku napastników wtargnęło do szkoły i otworzyło ogień do śpiących kursantów. Sytuację opanowano dopiero po 5 godzinach.

• Premier Grecji Aleksis Cipras i szef włoskiego rządu Matteo Renzi opowiadają się za tym, aby nie wypłacać funduszy unijnych krajom, które nie chcą przyjmować uchodźców. Chodzi o Polskę Węgry, Czechy i Słowację.

• Francja zlikwidowała nielegalne obozowisko w Calais na północy kraju. Przebywających tam imigrantów rozwieziono do blisko 300 miejsc w całym kraju. W Calais przebywało 6,5 tys. imigrantów, którzy chcieli się przedostać do Wielkiej Brytanii.

• Afgański wywiad (NDS) potwierdził, że w nalotach amerykańskich samolotów bezzałogowych (dronów) przeprowadzonych na wschodzie Afganistanu zginęło 2 najbardziej wpływowych dowódców Al-Kaidy w tym kraju.

Odnaleziono miejsce urodzenia św. Piotra Apostoła?

2019-07-20 20:00

ts (KAI) / Nowy Jork

Podczas prac wykopaliskowych w Al-Araj nad Jeziorem Galilejskim na północy Izraela archeolodzy odkryli prawdopodobne miejsce narodzin św. Piotra. Tezę, że Al-Araj to antyczne miasta Betsaida i Julias, a zatem miejsce narodzin apostołów Piotra, Filipa i Andrzeja, potwierdza znalezienie dużego kościoła bizantyjskiego obok pozostałości osiedla z czasów rzymskich. Poinformował o tym nowojorski ośrodek Center for the Study of Ancient Judaism and Christian Origins" (CSAJCO ) uczestniczący w pracach wykopaliskowych.

Israel_photo_gallery / Foter / CC BY-SA

Zdaniem naukowców tego centrum oraz izraelskiego Kinneret Academic College, odkryta świątynia w Al-Araj może być tym samym kościołem, który na swoich rysunkach utrwalił biskup Willibald z Eichstätt, gdy w 725 roku po Chrystusie przybył nad Jezioro Galilejskie. Biskup udający się z Kafarnaum do Kursi zanotował, że był to kościół wzniesiony nad miejscem zamieszkania Piotra i Andrzeja.

"Odsłonięty teraz kościół jest jedyną dotąd odnalezioną świątynią między obiema miejscowościami" - powiedział w rozmowie z izraelską gazetą „Haaretz” szef ekipy archeologów Mordechai Aviam z Kinneret Academic College. Dodał, że kościół został odkryty w pobliżu osiedla z czasów rzymskich, dlatego pasuje do opisu Betsaidy przez historyka Józefa Flawiusza. Nie ma powodów do kwestionowania tego przekazu historycznego - twierdzą archeolodzy.

Do tej pory naukowcy odkopali południowe pomieszczenia kościoła należącego do kompleksu klasztornego. Odkryto m.in. mozaiki podłogowe, szklane kamienie mozaikowe oraz części marmurowego ogrodzenia chóru. Te znaleziska świadczą o wielkości i bogatym wyposażeniu świątyni.

Wykopaliska ukazały ponadto, że antyczna wioska żydowska zajmowała większą powierzchnię niż dotychczas sądzono. Archeolodzy znaleźli też pozostałości rzymskiego domu prywatnego z I-III w. Badania geologiczne wskazują, że liczne domy rozpadły się na skutek erozji spowodowanej przez rzekę Jordan.

Podczas wcześniejszych wykopalisk archeolodzy odkryli m.in. 300-kilogramowy blok bazaltu z trzema wydrążonymi pojemnikami. Zdaniem naukowców, mógł to być relikwiarz świętych apostołów Piotra, Andrzeja i Filipa.

Izraelscy archeolodzy twierdzą, że wykopaliska w Al-Araj to antyczne miasta Betsaida i Julias, a zatem miejsce urodzenia św. Piotra Apostoła, natomiast miasto zidentyfikowane w 1989 r. przez archeologów z uniwersytetu w Hajfie jako biblijna Betsaida, to dzisiejsze Et-Tell położone o dwa kilometry dalej na północ.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

USA: Netflix stracił na aborcyjnym szantażu

2019-07-22 18:40

Vaticannews.com

Netfilix stracił w minionym kwartale 126 tys. subskrybentów w USA. Obrońcy życia wiążą te wyniki z bojkotem amerykańskiego giganta show biznesu, po tym, jak podjął się on bezpardonowej walki o aborcję w stanie Georgia.

W minionym kwartale Netflix odnotował najgorsze wyniki w swej historii. Po raz pierwszy od ośmiu lat ubyło mu subskrybentów, podczas gdy prognozy przewidywały wzrost o 352 tys.

Warto pamiętać, że pod koniec maja do bojkotu Netflixa wezwali obrońcy życia. Amerykańska firma szantażowała bowiem władze stanu Georgia, który przyjął nowe antyaborcyjne prawo. Ogranicza ono aborcję do momentu, w którym wykrywalne jest bicie serca dziecka, czyli do ok. 6 tygodnia ciąży. Netflix zapowiedział, że jeśli prawo wejdzie w życie, to zaprzestanie tam swoich produkcji i wycofa inwestycje. Przemysł filmowy ma tymczasem wielkie znaczenie dla stanu Georgia. Zatrudnia on 92 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem