Reklama

Ze świata

Ziemia Święta

Świętokradztwo na górze Tabor

Jest to poważny incydent, wskazujący na brak poczucia sacrum, które na tej ziemi jest zazwyczaj obecne nie tylko u chrześcijan, ale także wśród wyznawców judaizmu i muzułmanów – tak sprofanowanie bazyliki Przemienienia Pańskiego na górze Tabor w Galilei określił bp Giacinto-Boulos Marcuzzo, wikariusz łacińskiego patriarchatu Jerozolimy dla terenów państwa Izrael, urzędujący na co dzień w Nazarecie.

Do aktu wandalizmu doszło w nocy z 23 na 24 października br., ale wolontariusze opiekujący się tym miejscem zauważyli to dopiero dzień później. Nieznani sprawcy zniszczyli kamery kontrolujące to franciszkańskie sanktuarium, po czym okradli świątynię wzniesioną we wskazywanym przez Tradycję miejscu znanego nam z Ewangelii przemienienia Chrystusa; zdewastowali ponadto święte obrazy.

– Napastnicy wynieśli też figurę Matki Bożej, która znajdowała się nad tabernakulum. Jest ona jednak bardzo ciężka, więc sprawcy wkrótce porzucili ją w ogrodzie, gdzie ją znaleziono i następnie przeniesiono na pierwotne miejsce – powiedział bp Marcuzzo. Dodał, że wandale usiłowali także podpalić jedną z kaplic bazyliki. Wynieśli kielichy, uznawszy je za kosztowne, a także skarbonkę na ofiary składane przez pielgrzymów, w której była pewna kwota pieniędzy.

Reklama

KAI

Włochy

Franciszek modli się za ofiary trzęsienia ziemi

Franciszek zapewnił o modlitwie w intencji osób, które dotknęło kolejne trzęsienie ziemi w środkowych Włoszech. Nastąpiło ono 26 października br. – zaledwie 2 miesiące po poprzednim kataklizmie, który kosztował życie prawie 300 osób. 3 silne wstrząsy odczuwalne były na całym Półwyspie Apenińskim, a do następnego dnia towarzyszyło im ponad 200 wstrząsów o mniejszej sile. Epicentrum wszystkich wstrząsów znajdowało się w rejonie miasta Macerata w regionie Marche. Za cud uznano to, że mimo tak silnych i rozległych wstrząsów nie ma ani ofiar śmiertelnych, ani ciężko rannych, ani zaginionych. Bez dachu nad głową pozostaje jednak ok. 3 tys. osób. Całkowicie zniszczonych zostało wiele budynków, uszkodzonych już częściowo 2 miesiące temu. Dramatyczna sytuacja panuje m.in. w miasteczku Ussita, które w praktyce przestało istnieć, a także w Camerino.

Niepowetowane straty poniosło dziedzictwo artystyczne i religijne tego regionu Włoch. Znacząco ucierpiały m.in. opactwo św. Eutycjusza i będący perełką Nursji XVII-wieczny kościół pw. Najświętszego Zbawiciela, którego nie da się już podnieść z gruzów.

RV

Moskwa

Maraton w obronie życia nienarodzonych

Na moskiewskim placu Suworowa 23 października br. odbył się mityng rozpoczynający „maraton w obronie życia nienarodzonych”. Akcja zainicjowana przez rosyjskie ruchy pro-life zgromadziła wiele tysięcy mieszkańców stolicy Rosji i gości z różnych regionów tego kraju.

W trakcie manifestacji zbierano podpisy pod petycją w sprawie całkowitego zakazu aborcji w Rosji. Do tej pory petycję podpisało ponad 300 tys. obywateli Federacji Rosyjskiej, w tym patriarcha moskiewski Cyryl i przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Hilarion Ałfiejew oraz inni prawosławni hierarchowie.

KAI

* * *

To miłość nawraca serca i darowuje pokój ludzkości, która wydaje się czasem zagubiona i zdominowana przez siłę zła, egoizmu i strachu.
Jan Paweł II

Krótko

• Zaniepokojenie pogarszającym się stanem bezpieczeństwa w sąsiedztwie Unii Europejskiej wyraził Parlament Europejski w przyjętej rezolucji. Stwierdzono, że realne jest zagrożenie użycia broni jądrowej. Wśród ognisk zapalnych wymieniono pogorszenie się relacji USA – Rosja i Pakistan – Indie.

• Na Litwie niespodziewanym zwycięzcą w wyborach parlamentarnych okazał się Związek Chłopów i Zielonych. Partia zdobyła ponad 1/3 wszystkich mandatów, podczas gdy do tej pory miała tylko jednego przedstawiciela w Sejmie.

• W Morzu Śródziemnym od początku roku zginęło co najmniej 3740 migrantów, którzy próbowali dostać się do Europy. W tym samym okresie zeszłego roku śmierć poniosło 3175 osób. W opinii Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców rok 2016 będzie najtragiczniejszy od chwili rozpoczęcia prowadzenia takich statystyk.

• Dżihadyści zabili w pakistańskim mieście Kweta 60 kadetów szkoły policyjnej, a 100 ranili. Kilku napastników wtargnęło do szkoły i otworzyło ogień do śpiących kursantów. Sytuację opanowano dopiero po 5 godzinach.

• Premier Grecji Aleksis Cipras i szef włoskiego rządu Matteo Renzi opowiadają się za tym, aby nie wypłacać funduszy unijnych krajom, które nie chcą przyjmować uchodźców. Chodzi o Polskę Węgry, Czechy i Słowację.

• Francja zlikwidowała nielegalne obozowisko w Calais na północy kraju. Przebywających tam imigrantów rozwieziono do blisko 300 miejsc w całym kraju. W Calais przebywało 6,5 tys. imigrantów, którzy chcieli się przedostać do Wielkiej Brytanii.

• Afgański wywiad (NDS) potwierdził, że w nalotach amerykańskich samolotów bezzałogowych (dronów) przeprowadzonych na wschodzie Afganistanu zginęło 2 najbardziej wpływowych dowódców Al-Kaidy w tym kraju.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za obronę małżeństwa i rodziny

2020-01-15 09:13

[ TEMATY ]

pomoc

CŻiR

Prof. Ewa Budzyńska podczas zajęć o rodzinie przywołała badania naukowe mówiące o negatywnych skutkach wychowywania dzieci przez pary jednopłciowe. Między innymi za tę wypowiedź grozi jej kara dyscyplinarnej nagany. Centrum Życia i Rodziny przygotowało petycję do władz uczelni w obronie wieloletniej pracownik naukowej Uniwersytetu Śląskiego. Można ją podpisać na stronie internetowej Zobacz

Podczas zajęć prowadzonych dla studentów Uniwersytetu Śląskiego, prof. Ewa Budzyńska przywołała badania naukowe na temat negatywnych skutków wychowywania dzieci przez pary homoseksualne. Miała również wyrazić swój krytyczny stosunek do eutanazji. Na skutek skargi grupy studentów, Rzecznik Dyscyplinarny Uniwersytetu Śląskiego wszczął postępowanie wyjaśniające. Pomimo złożenia przez prof. Ewę Budzyńską obszernych wyjaśnień, zażądał od Komisji Dyscyplinarnej dla nauczycieli akademickich ukarania prof. Budzyńskiej karą dyscyplinarnej nagany.

W jej obronie stanęło Centrum Życia i Rodziny, które przygotowało apel do władz Uniwersytetu Śląskiego, aby natychmiast zakończyły postępowanie dyscyplinarne wobec prof. Ewy Budzyńskiej, a także publicznie przeprosiły za potraktowanie jej w sposób niezwykle upokarzający dla naukowca ze znaczącym dorobkiem naukowym. W obronę prof. Ewy Budzyńskiej zaangażowali się również prawnicy Instytutu Ordo Iuris, którzy reprezentują ją w postępowaniu i domagają się jej uniewinnienia.

„Wszystko wskazuje, że oskarżenia wobec prof. Budzyńskiej stanowią część kampanii zastraszania wykładowców uniwersyteckich, którzy ośmielają się stawać w obronie rodziny i podejmują polemikę z postulatami ideologii gender i organizacji LGBTQ”
– czytamy w petycji, którą można podpisać na stronie internetowej Zobacz.

Autorzy apelu do władz Uniwersytetu Śląskiego podkreślają, że prof. Ewa Budzyńska podczas zajęć ze studentami stanęła w obronie małżeństwa i rodziny, a więc wartości chronionych przez konstytucję. Co więcej, jej postawa została określona jako tzw. homofobia, pomimo tego, że posługiwała się definicją małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety – zgodną z tą obowiązującą w polskim systemie prawnym. „Stanowczo nie zgadzam się, by za obronę małżeństwa i rodziny udzielano nagany!” – podkreślają autorzy apelu, którzy zachęcają do wstawienia się za prof. Ewą Budzyńską i złożenia swojego podpisu pod petycją do władz uczelni.

„Uniwersytet Śląski powinien być ostoją wolności słowa i swobody prowadzenia badań naukowych oraz przykładem stosowania jednakowych standardów i wymogów etycznych wobec wszystkich członków społeczności akademickiej, a nie trybuną propagandową agresywnych grup lobbystycznych czy ideologii uderzających w małżeństwo i rodzinę!” – napisano w treści apelu do władz uczelni, znajdującym się na stronie Zobacz.

Centrum Życia i Rodziny zachęca również do poparcia petycji do wicepremiera Gowina o obronę wolności słowa na polskich uniwersytetach poprzez wprowadzenie zmian w przepisach prawa chroniących nauczycieli akademickich przed podobnymi szykanami. Apel do ministra nauki i szkolnictwa wyższego jest dostępny bezpośrednio po podpisaniu petycji w obronie prof. Ewy Budzyńskiej.

Źródło: Centrum Życia i Rodziny, bronmyprofesor.pl

CZYTAJ DALEJ

Rzym: Inicjatywa Religii Abrahamowych

2020-01-21 21:39

[ TEMATY ]

świat

thodonal/stock.adobe.com

- Gdyby dyplomaci 40 lat temu konsultowali się z przywódcami religijnymi, można by uniknąć wielu wojen - uważa Sam Braunbeck, amerykański ambasador ds. wolności religijnej. Opinię swą wyraził podczas przyjęcia w ambasadzie USA przy Stolicy Apostolskiej, które rozpoczęło trzydniowe spotkanie 24 przywódców religijnych trzech religii Abrahamowych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Braunbeck jest przekonany, że tylko łącząc sił polityków, dyplomatów i zwierzchników religijnych można doprowadzić do pokoju w licznych konfliktach, jakie obecnie trwają na świecie.

Do Rzymu przybyły trzy ośmioosobowe delegacje muzułmanów, żydów i chrześcijan. Wśród uczestników byli m.in. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Miguel Ángel Ayuso Guixot, prawosławny patriarcha Jerozolimy Teofil, szef największej muzułmańskiej organizacji na świecie, liczącej 60 mln członków, szejk Yahya Staquf i dyrektor ds. międzynarodowych relacji międzyreligijnych Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego rabin David Rosen.

Braunbeck podkreślił, że wspólny front różnych religii jest w stanie łagodzić konflikty. - Jeśli przywódcy religijni reprezentujący walczące strony w różnych częściach świata podróżowaliby razem i ogłaszali wspólne oświadczenia w tych kryzysowych miejscach, naprawdę mogliby przyczynić się do przyniesienia pokoju - wskazał ambasador.

Zawiązana na rzymskim spotkaniu Inicjatywa Religii Abrahamowych jest finansowana i organizowana przez amerykański Departament Stanu. Wypracowano trzypunktowy program działania. Po pierwsze, stworzenie grup Abrahamowych, złożonych z organizacji żydowskich, chrześcijańskich i muzułmańskich, aby wspólnie pracować nad takimi pilnymi i złożonymi kwestiami, jak migracje czy ubóstwo. Po drugie, czynienie symbolicznych gestów, takich jak wysyłanie trójreligijnych delegacji w miejsca o dużym znaczeniu religijno-historycznym (np. do Ur w Iraku - miejsca narodzin Abrahama czy na górę Synaj - gdzie Mojżesz otrzymał 10 przykazań). Po trzecie, wspólne zabieranie głosu, kiedy religia jest wykorzystywana jako usprawiedliwienie dla aktów przemocy.

Na zakończenie uczestników międzyreligijnych konsultacji przyjął w Domu św. Marty w Watykanie papież Franciszek. Wydano także wspólną deklarację, która (podejmując treści Dokumentu o Braterstwie Międzyludzkim, podpisanego w lutym 2019 r. w Abu Zabi przez papieża Franciszka i szejka Ahmed el-Tayeb z uniwersytetu Al-Azhar w Kairze) głosi, że religie nigdy nie mogą zachęcać do wojny, nienawiści, wrogości, ekstremizmu, przemocy, przelewu krwi. Podkreśla ponadto, że mniejszości religijne, a także ludzie niewierzący powinni mieć zagwarantowane konstytucyjnie te same prawa, jakimi cieszy się większość, w tym wolność religijną. Sygnatariusze deklaracji zobowiązują się także podjąć wspólne działania w tym kierunku, przechodząc od słów do czynów.

Spotkanie odbywało się w dniach 14-16 stycznia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję