Reklama

Niedziela Kielecka

Blask świętych nie przemija

W żadnym chyba innym kościele w diecezji nie spotkamy tylu świętych na raz. Kiedy patrzy się na relikwiarze zgromadzone przy ołtarzu w kościele Wszystkich Świętych w Brzezinach, ma się nieodparte uczucie, że człowiek znalazł się właśnie w najlepszym towarzystwie. Jest się wśród osób, które w różny sposób, w odległych i całkiem bliskich czasach przeszły przez życie tak, by dojść do chwały nieba

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie będzie przesadą, gdy powiemy, że wspólnota w Brzezinach żyje duszpasterstwem opartym o promowanie i pobudzanie kultu świętych, przybliżanie ich życia i stawianie ich za wzór młodemu pokoleniu.

Zapraszają świętych

Wprowadzenie relikwii to wielkie wydarzenie, które ma swój koloryt i głębię i niepowtarzalny klimat. To uroczystość przemyślana i przygotowywana bardzo starannie. Najpierw zaczyna się od modlitwy, poprzez którą niejako zaprasza się osobę świętą, aby zamieszkała w tym kościele, by otoczyła parafię opieką. Potem jest pielgrzymka po relikwie z udziałem parafian. Przed wprowadzeniem nowego patrona do parafii odmawiana jest nowenna. Samej uroczystości towarzyszy oprawa wizualna – jest przygotowany ołtarzyk na relikwiarz, duża fotografia, wierni otrzymują obrazki z portretem świętego i modlitwą. Przez całą niedzielę głoszone są kazania przybliżające charyzmat świętego. Każdy może oddać mu cześć przez ucałowane relikwii. Od kilku lat niemal co miesiąc w kościele odbywają się podobne uroczystości. Na ten dzień do parafii zapraszani są przedstawiciele różnych zgromadzeń zakonnych, misjonarze związani z charyzmatem świętego, księża etc. Niedawno panteon świętych w Brzezinach poszerzył się o relikwie św. Matki Teresy z Kalkuty, bł. ks. Michała Sopoćki. W kolejnych miesiącach dołączą relikwie bł. Edmunda Bojanowskiego oraz ks. Stefana Frelichowskiego – kapelana harcerzy polskich. Uroczystość, która odbędzie się 27 listopada, przygotowuje społeczność Zespołu Szkół w Brzezinach, która również ufundowała relikwiarz ks. Frelichowskiego. Dzień liturgicznego wspomnienia danego świętego jest szczególną okazją do pamięci o nim. Sprawowana jest Msza św. wotywna, z błogosławieństwem relikwiami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Święci inspirują

Co warte podkreślenia, w duszpasterstwie tym odnalazła swoje miejsce młodzież tworząca grupę DM Góra z liderem Damianem Zegadło. Na słynnej już młodzieżowej „Herbacie z aureolą” w Świetlicy przy Fontannie gromadzą się młodzi z parafii, ale także z innych miejscowości. Wieść o tajemniczych wieczorach, podczas których poznaje się żywoty i myśli świętych, degustuje się dobrą herbatę i dyskutuje się o wartościach, rozeszła się po okolicy. Są atrybuty danego świętego, uczestnicy słuchają przy stolikach opowiadania o świętym patronie, dialogują z nim, jest także modlitwa prowadzona przez księdza i błogosławieństwo relikwiami. Wszystko po to, by spotkać się ze świętym, poznać go bliżej i zaprzyjaźnić się z nim – taka jest idea i cel spotkań, które w całości przygotowuje młodzież. O świętych traktuje także gazetka „Sanctus” ukazująca się co tydzień w parafii „Wszystkich Świętych”.

Reklama

Szczególna noc

Na młodych spoczywa również przygotowanie corocznych obchodów wigilii Wszystkich Świętych – czuwania „Świętych Obcowanie”, połączonego z adoracją, konferencją i procesją z relikwiami. Od dwóch lat włączają się także gimnazjaliści przygotowujący się do bierzmowania. Relikwie świętych wprowadzane są do ołtarza w orszaku ze światłem. Woń kadzideł, światła, specjalna dekoracja z baldachimami z tiuli, specjalne pieśni animowane przez scholę, słowo Boże i oprawa liturgiczna, pojawiające się na rzutnikach zdjęcia patronów – wszystko to wprowadza uczestników w tajemnicę świętych. Jest czymś niezwykłym, że to młodzi podprowadzają do świętych starsze pokolenie, niosąc relikwiarze w procesji wokół kościoła przy blasku świec, dając znak, że dla nich świętość jest atrakcyjna. Im większy zachwyt nad prawdziwym i nieprzemijającym blaskiem życia świętych, tym większe szanse, że obca chrześcijaństwu kultura „halloween” nie będzie miała punktu zaczepienia.

Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty. (Kpł. 11,44) „Świat nie rozumie świętych, ale nie rozumie ich także chrześcijaństwo” – napisał ks. Michał Sopoćko. „Byli oni nieraz zgorszeniem Kościoła, zanim stali się jego chwałą”. Jak rozumieć tych Bożych szaleńców, którzy pewnego dnia rzucili wszystko i poszli za Nim? Ich życiorysy czasem bardzo pogmatwane i takie „nieświęte” długimi latami, wszystkie mówią jedno: To jest możliwe.

Reklama

– Uczulam, że nigdy nie należy traktować relikwii jak talizmanu, dlatego zawracamy uwagę na potrzebę bycia w łasce uświęcającej, ufności, wiary w świętych obcowanie, zawierzenia Bogu za przyczyną świętych, którzy są naszymi orędownikami i drogowskazami w naszych potrzebach – mówi ks. kan. Józef Knap, który od trzech lat jest proboszczem w Brzezinach, starając się obok spraw duchowych o materialny wymiar prac w parafii.

Pierwszy kościół w Brzezinach powstał w XV wieku na wzgórzu z litej skały. W ołtarzu głównym jest otoczony czcią obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem w sukience. Dwa ołtarze boczne z wizerunkami Chrystusa na Krzyżu oraz św. Jana Kantego, obecnie św. Izydora. historia parafii sięga 1440 r. Erygował ją bp Zbigniew Oleśnicki. Początkowo powstał drewniany kościół, ale w 1640 r. proboszcz ks. Wojciech Miszkowicz podjął decyzję o budowie murowanej świątyni. Nowy kościół konsekrował bp krakowski Andrzej Trzebnicki 8 września 1675 r. Parafia od 1729 r. do połowy XIX wieku była administrowana przez Seminarium Duchowne w Kielcach. Każdy regens Seminarium Duchownego był proboszczem parafii Brzeziny. Potem dobra duchowne w Brzezinach przeszły pod zarząd państwowy. Pierwszym proboszczem z nominacji rządu był ks. August Żołądkowski. W 1870 r. kościół został rozbudowany, powiększono nawę, powstała wieża i dzwonnice. Po obu stronach nawy u góry zobaczymy liczne współczesne portrety świętych. Kolejne pokolenia dokładają wysiłków, by ich świątynia była zadbana. Kościół ma odnowioną elewację. O wnętrze świątyni zadbał poprzednik ks. Jan Pragnący. Niedawno zakończył się remont pomieszczenia gospodarczego, gdzie powstały toalety, sklepik, kaplica przedpogrzebowa. Wcześniej wymieniono fragment muru cmentarnego z wejściami, odnowiono także prospekt organowy.

Reklama

W budowie jest dom parafialny. Na dzień dzisiejszy zakończono pierwszy etap prac. To wszystko może napawać nadzieją, zwłaszcza kiedy parafią opiekują się tak mocni orędownicy, którzy wybrali sobie to miejsce, by głosić chwałę Boga i orędować za nami.

Kaplica Wszystkich Świętych

W tej chwili w świątyni zgromadzonych jest ponad trzydzieści relikwiarzy, kolejne czekają na wprowadzenie. Ksiądz Proboszcz chce przygotować specjalną kaplicę Wszystkich Świętych, w której będą one umieszczone. Wszystkie relikwiarze są podarowane i ufundowane przez darczyńców z parafii. – Wokół tych świętych obserwujemy rodzący się kult. Przychodzą indywidualne osoby z prośbą o wystawienie relikwii, by mogły się przy nich pomodlić, księża proszą o możliwość sprawowania Mszy św. np. przy relikwiach o. Charbela. Być może kiedyś miejsce to stanie się diecezjalnym sanktuarium Wszystkich Świętych, co jest pragnieniem i troską ks. kan. Józefa Knapa.

2016-11-08 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kije na 1050-lecie Chrztu Polski

Niedziela kielecka 19/2016, str. 2-3

[ TEMATY ]

parafia

T.D.

Replika płaszcza Mszczuja spod Grunwaldu w kijskim kościele

Replika płaszcza Mszczuja spod
Grunwaldu w kijskim kościele

Kije to jedna z najstarszych parafii diecezji, z wielkimi tradycjami wiary i historii. Parafia jest duma ze swej przeszłości, ze związków z Wiślicą i jej pamiątkami chrzcielnymi. W kontekście 1050-lecia Chrztu Polski przypomina się tę spuściznę. Powstaje też wielkie widowisko plenerowe upamiętniające tę rocznicę. Będzie ono pokazane podczas Światowych Dni Młodzieży

W Kijach przez wieki przetrwała pamięć o rozległości i ważności parafii, o jej kanonikach, wielmożach i rycerzach. Do najsłynniejszych należy Mściwój (zwany także Mszczujem), który miał pokonać Ulryka von Jungingena na polach Grunwaldu.

CZYTAJ DALEJ

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Rankiem, jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, ma miejsce szczególna Msza św. Co roku we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami (nierzadko z całej diecezji) odprawia Mszę św. Krzyżma. Poświęca się wówczas krzyżmo oraz oleje chorych i katechumenów. Przez cały rok służą one przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych, oraz konsekracji kościołów i ołtarzy. Namaszczenie krzyżem świętym oznacza przyjęcie daru Ducha Świętego.. Krzyżmo (inaczej chryzma, od gr. chrio, czyli namaszczać, chrisis, czyli namaszczenie) to jasny olej z oliwek, który jest zmieszany z ciemnym balsamem.

CZYTAJ DALEJ

USA: nowy program nauczania uniwersyteckiego – studiowanie dorobku św. Jana Pawła II

2024-03-28 19:24

Archiwum Archidiecezji Łódzkiej

Jan Paweł II w Łodzi

Jan Paweł II w Łodzi

Katolicki Uniwersytet Św. Tomasza w Houstonie w stanie Teksas rozpoczyna 30-godzinny cykl wykładów online, poświęcony życiu św. Jana Pawła II i jego nauczaniu o „godnosci osoby ludzkiej w nawiązaniu do innych ludzi i ostatecznie w odniesieniu do Boga”. Uwieńczeniem kursu będzie uzyskanie stopnia magisterskiego (Master of Arts). Celem nowego programu jest też poznawanie „ojczyzny świętego: kultury i historii Polski”. Na zakończenie przewidziano dwutygodniowy pobyt w naszym kraju, po którym przewodnikami mają być polscy naukowcy, badający dzedzictwo świętego papieża.

Nowy kierunek studiów przeznaczony jest zwłaszcza dla formatorów w różnych zakonach, nauczycieli szkół katolickich i innych specjalistów. Do poznawania życia i dorobku Ojca Świętego zachęca kard. Daniel DiNardo - metropolita Galvestonu-Houstonu, archidiecezji, na której terenie znajduje się uniwersytet. Podkreślił on, że „program ten stwarza wspaniałą okazję do badania spuścizny po świętym Janie Pawle II, głoszonej przezeń obrony godności człowieka i wartości tego, czym jest wolność religijna”. Swoje poparcie dla nowego programu studiów wyrazili też m.in emerytowany arcybiskup Filadelfii Charles Chaput i George Weigel - znany na całym świecie autor książek o papieżu Wojtyle.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję