Reklama

Głos z Torunia

Ojciec Pio – sługa miłosierdzia

W parafii pw. św. Jana Chrzciciela i św. Michała Archanioła w Lubawie 29 października odbył się 7. Diecezjalny Kongres Grup Modlitwy Ojca Pio. Rozpoczynając kongres, ks. kan. Marcin Staniszewski, proboszcz lubawskiej parafii, i ks. kan. Zbigniew Gański, diecezjalny koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio Diecezji Toruńskiej, powitali czcicieli tego świętego, przypominając, że 800-lecie chrztu ziemi lubawskiej stanowiło dodatkowy powód do zaproszenia czcicieli św. Ojca Pio na te szczególne tereny. Przybyły delegacje wielu grup z całej diecezji, również ze swoimi kapłanami – duchowymi opiekunami. Obecnie w diecezji toruńskiej jest 19 grup

Niedziela toruńska 47/2016, str. 1, 8

[ TEMATY ]

kongres

Aleksandra Wojdyło

Centralny punkt diecezjalnego spotkania czcicieli św. Ojca Pio to Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego

Centralny punkt diecezjalnego spotkania czcicieli św. Ojca Pio to Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego

Asystent krajowy Grup Modlitwy Ojca Pio o. Roman Rusek OFM Cap wystąpił z wykładem pt. „Ojciec Pio – Sługą Bożego Miłosierdzia”. Przypomniał, że św. Ojciec Pio jest patronem Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Powiedział o istocie przebaczenia oraz warunkowej prośbie w modlitwie „Ojcze nasz” („odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy”), na którą święty zwracał szczególną uwagę. Podkreślił, aby nie mylić przebaczenia z emocjami i pamięcią, czyli zapomnieniem. Dodał, aby – wzorem św. Ojca Pio – kochać ludzi i żyć modlitwą. Zwrócił uwagę na trójstopniowe wybaczenie: drugiemu człowiekowi, samemu sobie oraz Panu Bogu.

Dar i zadanie

Centralnym punktem diecezjalnego spotkania czcicieli św. Ojca Pio była uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego. Słowa powitań wraz z życzeniami skierowanymi do Biskupa Andrzeja z okazji 30. rocznicy sakry biskupiej wypowiedzieli: proboszcz miejsca, przedstawiciele władz samorządowych i rady parafialnej oraz siostry zakonne. Biskup Andrzej na wstępie podzielił się refleksją na temat swojego uczestnictwa w Mszy św. sprawowanej przez św. Ojca Pio w 1967 r. Wyraził zadowolenie z rozwijającego się w diecezji ruchu modlitewnego pod patronatem św. Ojca Pio i podkreślił, że jest to dobra formacja chrześcijańska – szkoła modlitwy oraz szkoła świętości.

W homilii bp Suski mówił o powołaniu wszystkich do świętości oraz roli, jaką w codziennym życiu odgrywają nasi patronowie. Zwracał uwagę na świętość jako dar i zadanie dla każdego chrześcijanina. W słowie rozesłania Biskup Andrzej podkreślił, że GMOP poprzez modlitwę są szkołami miłosierdzia, a poprzez formację wewnętrzną jednocześnie szkołami świętości. Zwracając się do członków grup, dodał: – Trwajcie we wspólnotach, módlcie się i otwierajcie się na działanie za pośrednictwem świętych.

Nowa kaplica

Po Mszy św. nastąpiło poświęcenie kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu, której patronować będzie św. Franciszek z Asyżu. Ks. kan. Marcin Staniszewski przypomniał historię franciszkanów w Lubawie oraz podziękował wykonawcom i ofiarodawcom za pomoc z odrestaurowaniu tej części byłego refektarza zakonnego. Ks. prał. Jarosław Kwaśniewski odczytał dekret bp. Andrzeja Suskiego o erygowaniu nowej kaplicy, następnie przed Najświętszym Sakramentem odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Uroczyste poświęcenie uświetniły pieśni franciszkańskie w wykonaniu parafialnego zespołu muzycznego Pax et Bonum pod kierunkiem Joanny i Marcina Makszyńskich.

Reklama

Głosić Chrystusa

Druga część kongresu odbywała się w Mortęgach, miejscu związanym ze służebnicą Bożą Magdaleną Mortęską, reformatorką zakonu Benedyktynek. Po przerwie obiadowej o. Zdzisław Duma OFM Cap w wykładzie pt. „Idźcie i głoście…” przedstawił wytyczne do nowego roku duszpasterskiego. Zwrócił uwagę, że głosić Chrystusa to dawać świadectwo, a więc powołanymi do głoszenia Dobrej Nowiny są wszyscy ochrzczeni. Szczególnymi apostołami mają być rodzice, nauczyciele, kapłani, wychowujący nowe pokolenie w wierze, w zgodzie z Ewangelią, co w ten sposób staje się wykładnią życia. Podkreślił także, że we współczesnym świecie brakuje świadków miłości, więc nie można stać z boku, ale odważnie głosić, dawać przykład i przekazywać naukę Chrystusa.

Po wykładzie krótką historię zabytkowego kompleksu w Mortęgach i służebnicy Bożej Magdaleny Mortęskiej przedstawili Alina i Jan Szynakowie, aktualni właściciele. Następnie przedstawiciele Grup Modlitwy Ojca Pio zaprezentowali swoje działania podejmowane w minionym roku.

Ks. kan. Zbigniew Gański podziękował członkom GMOP i ich opiekunom za całoroczne trwanie na modlitwie oraz dawanie w ten sposób świadectwa w swoich środowiskach. Osoby zainteresowane mogły zaopatrzyć się w nowe pozycje książkowe dla grup modlitwy. Ostatnią częścią diecezjalnego spotkania czcicieli św. Ojca Pio była modlitwa różańcowa w kaplicy służebnicy Bożej Magdaleny Mortęskiej.

2016-11-17 10:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: różnorodność w jedności - drugi dzień Kongresu Różańcowego

[ TEMATY ]

Jasna Góra

kongres

ko/fotolia.com

Z udziałem przedstawicieli różnych środowisk różańcowych na Jasnej Górze odbywa się I Ogólnopolski Kongres Różańcowy. - To wielkie bogactwo różnorodności w jedności - podkreślają organizatorzy spotkania. Zjazd wpisuje się w obchody jubileuszu 300-lecia koronacji jasnogórskiego Obrazu. Jest okazją do szczególnej modlitwy o pokój, za misje i przebywającego w Kolumbii papieża Franciszka.

I Ogólnopolski Kongres Różańcowy stał się przestrzenią dialogu, współpracy i wzajemnego lepszego poznania się oraz wsparcia dla różnorakich wspólnot różańcowych. Organizatorzy zjazdu wskazują na potrzebę celowej współpracy i wzajemnego uzupełniania się różnych form różańcowego apostolatu, charyzmatów i intencji.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

2022-12-01 12:30

[ TEMATY ]

Grecja

Krzysztof Kwaśniewicz/pl.wikipedia.org

Polski arcybiskup Jan Romeo Pawłowski został nuncjuszem apostolskim w Grecji. Papieską nominację ogłosiło dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Jan Romeo Pawłowski urodził się 23 listopada 1960 roku w Biskupcu (archidiecezja warmińska), jako pierwszy z czterech synów Stanisława i Magdaleny. W 1979 roku wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1985 roku z rąk kardynała Józefa Glempa. W latach 1985-1987 pracował jako wikariusz w parafii farnej w Bydgoszczy, pełniąc jednocześnie funkcję sekretarza ówczesnego wikariusza biskupiego dla Bydgoszczy biskupa Jana Wiktora Nowaka. W latach 1987–1991 przebywał w Rzymie, gdzie odbył studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, uwieńczone doktoratem z prawa kanonicznego. W tym samym czasie w odbył studia specjalistyczne w Papieskiej Akademii Kościelnej, przygotowujące do pracy w placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

„Autoportret Kościoła - Archidiecezja Łódzka”

2022-12-03 16:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Po niespełna miesięcznej przerwie w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyła się kolejna sesja IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję