Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Patriotyczne śpiewanie

Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć – te słowa Oskara Kolberga – polskiego etnografa, folklorysty i kompozytora, doskonale wpisują się w cele przyświecające organizatorom Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Legionowej, który odbył się już po raz dwudziesty pierwszy

Od ponad dwudziestu lat Młodzieżowy Dom Kultury, wraz ze Starostwem Powiatowym w Biłgoraju oraz środowiskami prawicowymi miasta, organizuje to wydarzenie, aby upowszechniać polskie pieśni i piosenki patriotyczne i legionowe, dać możliwość zaprezentowania się dzieciom i młodzieży przed szerszą publicznością, a także zintegrować społeczności szkolne z miasta i okolic wokół idei i tradycji patriotycznych. Dlatego 4 listopada uczestnicy, organizatorzy oraz goście zgromadzili się w sali widowiskowej Biłgorajskiego Centrum Kultury, aby powyższe idee wcielić w życie. W tegorocznej edycji festiwalu wzięło udział 39 podmiotów muzycznych, podzielonych na 3 kategorie wiekowe: szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna.

Reklama

Wszystkich zebranych na festiwalu powitała i przybliżyła jego historię dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju, Renata Socha. – Z potrzeby serca, świadomości historycznej i poczucia patriotyzmu środowisk prawicowych ziemi biłgorajskiej, w 1995 r. narodził się pomysł uczczenia kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pomysł polegał na wydobyciu z zapomnienia, często znajdujących się na indeksie zakazanych, pieśni i piosenek patriotycznych, które towarzyszyły przez dziesiątki lat naszym przodkom w walce o wolność, o wolną Polskę, o polski język, o polską szkołę, naszą tradycję i tożsamość narodową – wskazała Dyrektor MDK.

Głos zabrał również starosta biłgorajski Marian Tokarski, wyrażający swoje uznanie dla wszystkich, którzy przyczyniają się do krzewienia tradycji patriotycznych. W jury tegorocznego festiwalu zasiadły cztery osoby: Anna Świca, nauczyciel MDK w Biłgoraju, ks. dr Piotr Spyra – dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji im. Stanisława Starowieyskiego w Zamościu, Jerzy Odrzywolski, instruktor GOK w Biłgoraju oraz Sławomir Niemiec, instruktor zespołu kameralnego BCK – który pełnił również rolę przewodniczącego jury. Wyjaśniał on, jakie kryteria jury brało pod uwagę podczas oceniania. Zwycięzcy Festiwalu otrzymują tytuł laureata i nominację do Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Piosenki Ludowej oraz Tańca Ludowego w Warce.

Pieśni patriotyczne od wieków porywają, zbliżają Polaków do siebie, dostarczają chwil wzruszeń, budzą wspomnienia rodzinnego domu i echa dawnych lat. Są również manifestacją naszej wspólnoty i tożsamości narodowej, a dla dzieci – najmłodszych Polaków, są szansą na zakorzenienie się we własnej kulturze i historii. Wiele utworów zaprezentowanych przez dzieci i młodzież to wybitne dzieła naszych poetów i pisarzy, a także żołnierzy, powstańców, działaczy społecznych czy twórców anonimowych, którzy również pozostawili w kulturze patriotycznej swoją cząstkę. Festiwal jest to niezwykła skarbnica różnorodnych pieśni ojczystych, to wspaniała lekcja patriotyzmu, a także pokazuje, że my, jako Polacy, dbamy o naszą narodową tradycję miłości do Ojczyzny, trwania w wierze naszych ojców, gdyż – jak podkreślał św. Jan Paweł II – „należy jej strzec, pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom”.

2016-11-17 10:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy blask festiwalu „Niepokalanów”

[ TEMATY ]

festiwal

ket4up/Fotolia.com

„Festiwal Niepokalanów ma wieloletnią, bogatą tradycję. Dziś można już otwarcie mówić, że odzyskał dawny blask i prestiż” – mówi w rozmowie z KAI ks. Piotr Wiśniowski, rzecznik prasowy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokalanów we Wrocławiu, który zakończył się w piątek. Tegorocznej edycji festiwalu przyświecało hasło „Prawda nas wyzwoli”.

Przez sześć dni pokazów festiwalowych widowni Dolnośląskiego Centrum Filmowego zaprezentowano osiem obrazów konkursowych. Do konkursu stanęły filmy fabularne z Polski, Czech, Gruzji, Libanu, Francji, Brazylii i Stanów Zjednoczonych. Na ekranie pojawiły się nie tylko wielkie hollywoodzkie produkcje, takie jak „Przełęcz Ocalonych” Mela Gibsona, ale także filmy kina niezależnego oraz laureaci europejskich festiwali.

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Polka pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame: efekt tego co już zrobiliśmy cieszy

2021-09-24 07:18

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

Adobe Stock

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame

Nasza praca ma głęboki sens, ponieważ obcujemy z oryginalnymi materiałami i odbudowujemy dzieło o najpiękniejszych proporcjach konstruowane dla Boga, co widać w każdym szczególe katedry. Polscy konserwatorzy zabytków wyróżniają się we Francji wiedzą z zakresu chemii i historii sztuki – mówi PAP Felicja Lamprecht, restauratorka zabytków pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame.

„Nad rekonstrukcją XIX-wiecznych malowideł ściennych w kaplicy Św. Ferdynanda w katedrze Notre Dame w Paryżu pracujemy od września 2020 r. i można powiedzieć, że efekt naszej pracy cieszy. Kaplica została skończona i wygląda przecudnie. Jest jasna i rozświetlona” – mówi Lamprecht.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję