Reklama

Niedziela Świdnicka

Z potrzeby serca

„Pasterska troska wspólnoty kościelnej powinna się koncentrować na czuwaniu nad tym by Kościół jako Kościół znajdował się wszędzie tam, gdzie cierpienie dotyka człowieka w jego życiu i godności, zaś wspólnoty parafialne muszą starać się pozostać wierne słowom Chrystusa: «Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili» (Mt 25,40)”
Jan Paweł II, „Ecclesia in Europa”, nr 85-86

Niedziela świdnicka 48/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

Caritas

Marek Zygmunt

Świetlica prowadzona przez świdnicką Caritas

Świetlica prowadzona przez świdnicką Caritas

Jedną z pierwszych instytucji kościelnych powołanych w naszej diecezji po jej utworzeniu była Caritas Diecezji Świdnickiej. Pierwszy Biskup Świdnicki ogłosił jej powstanie w specjalnym dekrecie wydanym już 8 maja 2004 r. I od razu otoczył ją swoją szczególną troską i opieką. Wzorował się przy tym na ogromnej wadze, jaką do pomocy najuboższym przywiązywał Ojciec Święty Jan Paweł II. Również jego następca Benedykt XVI np. w encyklice „Deus Caritas est” umieścił człowieka w centrum działalności Kościoła. Dokonuje się to w kontekście miłości bliźniego, polegającej na tym, że człowiek kocha drugą osobę, którą w danej chwili może nawet nie zna, w Bogu i z Bogiem. Benedykt XVI uważa, że miłość bliźniego jest najważniejszą zasadą chrześcijańskiego stylu życia. Z kolei Ojciec Święty Franciszek w Orędziu na Światowy Dzień Chorego w 2014 r. stwierdził, że „kiedy z czułością podchodzimy do osób potrzebujących leczenia, to niesiemy nadzieję i uśmiech Boga w przeciwieństwa świata”. Papież Franciszek uważa też, że „na wzór Naszego Nauczyciela jesteśmy jako chrześcijanie powołani do tego, aby dostrzegać różne rodzaje nędzy trapiącej naszych braci, dotykać ich dłonią, brać je na swoje barki i starać się je łagodzić przez konkretne działania”. Jego zdaniem, „nędza to nie to samo, co ubóstwo bez wiary w przyszłość, bez solidarności, bez nadziei”. Wskazuje, że „kiedy władza, luksus i pieniądz urastają do rangi idoli, stawia się je ponad nakazem sprawiedliwego podziału zasobów. Trzeba zatem, aby ludzkie sumienia nawróciły się na drogę sprawiedliwości, równości, powściągliwości i dzielenia siwe dobrami.

Wskazania papieży są wspaniale realizowane w naszej diecezji. Już 14 czerwca 2004 r. biskup świdnicki Ignacy Dec powołał w ramach diecezjalnej Caritas Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Stację Opieki Centrum Pielęgniarstwa Rodzinnego, rehabilitacji i Opieki Paliatywnej. Z kolei trzy lata później został utworzony Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Stacja Pielęgniarstwa Rodzinnego Ojca Pio. Te obydwie instytucje są chlubą naszej diecezji, co wielokrotnie ukazywaliśmy na łamach „Niedzieli Świdnickiej”. Dzisiaj natomiast z racji zbliżającego się okresu zimowego chcemy na naszych łamach przybliżyć najważniejsze inicjatywy podejmowane przez naszą Caritas, jej dyrektorów: ks. prał. dr. Radosława Kisiela, ks. dr. Zbigniewa Chromego, najbliższych współpracowników i wolontariuszy na rzecz osób potrzebujących szczególnej troski, pomocy. Caritas od samego początku swojego istnienia aktywnie angażuje się w działania pomocowe dla ubogiej ludności, która z różnych powodów jest pozbawiona zaspokojenia podstawowej potrzeby egzystencjalnej, jaką jest pożywienie. W diecezji taką opieką objętych jest ponad 7,5 tys. osób.

Reklama

– Obecnie przystępujemy do unijnego programu „FAED” obejmującego dystrybucję żywności dla osób najuboższych oraz szkolenie, w jaki sposób powinny się one poruszać w świecie prawa, jak przygotowywać posiłki – podkreśla dyrektor świdnickiej Caritas ks. prał. dr Radosław Kisiel. Dodał, że już teraz dla dzieci z ubogich rodzin, także tych uczących się w dwóch katolickich szkołach w Świdnicy i w Wirach, korzystających z punktu przedszkolnego i dwóch świetlic w Świdnicy oraz jednej w Dzierżoniowie, przygotowywane są świąteczne paczki żywnościowe. Nie zabraknie, oczywiście, jasełek. – Chodzi nam po prostu o to, aby te dzieci przeżyły radosne święta Bożego Narodzenia – dodaje ks. R. Kisiel.

Pracowników Caritas cieszy fakt, że w realizacji nie tylko zresztą świątecznych inicjatyw mają duże wsparcie ze strony wolontariuszy, których liczba w tym okresie jest dosyć wysoka. Różny jest odzew ze strony sponsorów, do których Caritas zwraca się o pomoc w tej kwestii, ale – jak podkreślają – radują się z tego, co od nich dostają. Utrzymywane są kontakty w tej mierze z władzami samorządowymi, instytucjami, organizacjami, stowarzyszeniami, które po prostu chcą współpracować. Pięknie pracują także oddziały Caritas, m.in. w Głuszycy, Dusznikach-Zdroju, Ząbkowicach Śląskich, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Starym Wielisławiu. Mamy także w Kłodzku i w Świdnicy dwa „Okna Życia”. A sześć diecezjalnych jadłodajni wydaje codziennie ponad 1600 posiłków. Osoby potrzebujące otrzymują także odzież. Działania te – jak mówią pracownicy Caritas – podejmowane są po prostu z potrzeby serca.

Reklama

Z nowych inicjatyw świdnickiej Caritas warto szczególnie wskazać jeszcze m.in. na prowadzone obecnie działania zmierzające do utworzenia w Pieszycach Domu Samotnej Matki oraz planowane prace remontowe w Pałacu w Zagórzu Śląskim, gdzie planowane jest powstanie Domu Pomocy Społecznej.

W tych i w wielu innych działaniach naszej Caritas niezbędne jest także, oczywiście, wsparcie modlitewne wiernych i duszpasterzy z całej diecezji. Jest to czynione również w będącym pod opieką Caritas świdnickim kościele pw. Świętego Krzyża. Można tutaj nie tylko uczestniczyć w Eucharystiach, nabożeństwach, ale oddać cześć relikwiom patronki świdnickiej Caritas św. Faustynie oraz św. Janowi Pawłowi II, a także figurze św. Michała Archanioła z góry Gargano.

Ksiądz Biskup od samego początku nie tylko otacza te działania wielką życzliwością, ale w różny sposób wspiera „caritasowskie” inicjatywy. Często nawiedza też prowadzone przez tę diecezjalną organizację placówki i uczestników różnorodnych przedsięwzięć. Zawsze przy takich okazjach składa pracownikom i wolontariuszom podziękowania i wyrazy uznania za ich piękną, samarytańską działalność. Życzy im, „by Dobry Bóg błogosławił tej ważnej ewangelicznej posłudze, by zawsze była ona pełniona na większą chwałę Bożą i na pożytek ludzi”. Redakcji „Niedzieli Świdnickiej” nie pozostaje nic innego, jak tylko podpisać się pod tymi życzeniami, przede wszystkim z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

2016-11-23 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas Polska i Carrefour po raz trzeci fundują dzieciom posiłki

[ TEMATY ]

dzieci

Caritas

pomoc

jedzenie

Bożena Sztajner/Niedziela

Rusza trzecia edycja programu „Dożywiania z Carrefour” będącego wspólną inicjatywą Carrefour Polska, Fundacji Carrefour i Caritas. Dzięki akcji 1260 dzieci w 42 świetlicach będzie otrzymywać posiłki w ciągu roku szkolnego 2013/2014.
Zgodnie z danymi zawartymi w „Krajowym Programie Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu 2020” ubogich lub wykluczonych dzieci w wieku 0-17 lat w Polsce jest ponad 2,1 mln, co stanowi około 30% wszystkich polskich dzieci w tym wieku. Wiele z nich zagrożonych jest problemem niedożywienia, co może przyczynić się do zaburzeń funkcjonowania całego organizmu, a w konsekwencji do zahamowania prawidłowego rozwoju.

CZYTAJ DALEJ

Katolicy i Orkiestra

W Polsce od kilkunastu już lat słyszymy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wśród katolików akcja Jerzego Owsiaka ma swoich zwolenników i przeciwników. Stosunek do WOŚP wyraźnie pokazuje różne nurty polskiego katolicyzmu. Katolicy sympatyzujący z Wielką Orkiestrą uważają, że akcja Jerzego Owsiaka to piękna inicjatywa. Ich zdaniem, Kościół w Polsce przeszedł ewolucję w ocenie WOŚP - od negacji i dystansu po aprobatę. Natomiast katolicy dystansujący się od Wielkiej Orkiestry nazywają akcję Jerzego Owsiaka "graniem na ludzkich uczuciach" oraz "laicyzacją działalności charytatywnej". Orkiestra jest zjawiskiem bardzo złożonym, w którym dobro miesza się ze złem. Szlachetności wolontariuszy i darczyńców towarzyszy ideologia Wielkiego Dyrygenta, który promuje wizję życia obcą chrześcijaństwu.

Argumenty zwolenników

CZYTAJ DALEJ

Opłatek pielgrzymów

2023-01-28 23:54

ks. Łukasz Romańczuk

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję