Reklama

Niedziela Świdnicka

Z potrzeby serca

„Pasterska troska wspólnoty kościelnej powinna się koncentrować na czuwaniu nad tym by Kościół jako Kościół znajdował się wszędzie tam, gdzie cierpienie dotyka człowieka w jego życiu i godności, zaś wspólnoty parafialne muszą starać się pozostać wierne słowom Chrystusa: «Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili» (Mt 25,40)”
Jan Paweł II, „Ecclesia in Europa”, nr 85-86

Niedziela świdnicka 48/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

Caritas

Marek Zygmunt

Świetlica prowadzona przez świdnicką Caritas

Świetlica prowadzona przez świdnicką Caritas

Jedną z pierwszych instytucji kościelnych powołanych w naszej diecezji po jej utworzeniu była Caritas Diecezji Świdnickiej. Pierwszy Biskup Świdnicki ogłosił jej powstanie w specjalnym dekrecie wydanym już 8 maja 2004 r. I od razu otoczył ją swoją szczególną troską i opieką. Wzorował się przy tym na ogromnej wadze, jaką do pomocy najuboższym przywiązywał Ojciec Święty Jan Paweł II. Również jego następca Benedykt XVI np. w encyklice „Deus Caritas est” umieścił człowieka w centrum działalności Kościoła. Dokonuje się to w kontekście miłości bliźniego, polegającej na tym, że człowiek kocha drugą osobę, którą w danej chwili może nawet nie zna, w Bogu i z Bogiem. Benedykt XVI uważa, że miłość bliźniego jest najważniejszą zasadą chrześcijańskiego stylu życia. Z kolei Ojciec Święty Franciszek w Orędziu na Światowy Dzień Chorego w 2014 r. stwierdził, że „kiedy z czułością podchodzimy do osób potrzebujących leczenia, to niesiemy nadzieję i uśmiech Boga w przeciwieństwa świata”. Papież Franciszek uważa też, że „na wzór Naszego Nauczyciela jesteśmy jako chrześcijanie powołani do tego, aby dostrzegać różne rodzaje nędzy trapiącej naszych braci, dotykać ich dłonią, brać je na swoje barki i starać się je łagodzić przez konkretne działania”. Jego zdaniem, „nędza to nie to samo, co ubóstwo bez wiary w przyszłość, bez solidarności, bez nadziei”. Wskazuje, że „kiedy władza, luksus i pieniądz urastają do rangi idoli, stawia się je ponad nakazem sprawiedliwego podziału zasobów. Trzeba zatem, aby ludzkie sumienia nawróciły się na drogę sprawiedliwości, równości, powściągliwości i dzielenia siwe dobrami.

Wskazania papieży są wspaniale realizowane w naszej diecezji. Już 14 czerwca 2004 r. biskup świdnicki Ignacy Dec powołał w ramach diecezjalnej Caritas Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Stację Opieki Centrum Pielęgniarstwa Rodzinnego, rehabilitacji i Opieki Paliatywnej. Z kolei trzy lata później został utworzony Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Stacja Pielęgniarstwa Rodzinnego Ojca Pio. Te obydwie instytucje są chlubą naszej diecezji, co wielokrotnie ukazywaliśmy na łamach „Niedzieli Świdnickiej”. Dzisiaj natomiast z racji zbliżającego się okresu zimowego chcemy na naszych łamach przybliżyć najważniejsze inicjatywy podejmowane przez naszą Caritas, jej dyrektorów: ks. prał. dr. Radosława Kisiela, ks. dr. Zbigniewa Chromego, najbliższych współpracowników i wolontariuszy na rzecz osób potrzebujących szczególnej troski, pomocy. Caritas od samego początku swojego istnienia aktywnie angażuje się w działania pomocowe dla ubogiej ludności, która z różnych powodów jest pozbawiona zaspokojenia podstawowej potrzeby egzystencjalnej, jaką jest pożywienie. W diecezji taką opieką objętych jest ponad 7,5 tys. osób.

Reklama

– Obecnie przystępujemy do unijnego programu „FAED” obejmującego dystrybucję żywności dla osób najuboższych oraz szkolenie, w jaki sposób powinny się one poruszać w świecie prawa, jak przygotowywać posiłki – podkreśla dyrektor świdnickiej Caritas ks. prał. dr Radosław Kisiel. Dodał, że już teraz dla dzieci z ubogich rodzin, także tych uczących się w dwóch katolickich szkołach w Świdnicy i w Wirach, korzystających z punktu przedszkolnego i dwóch świetlic w Świdnicy oraz jednej w Dzierżoniowie, przygotowywane są świąteczne paczki żywnościowe. Nie zabraknie, oczywiście, jasełek. – Chodzi nam po prostu o to, aby te dzieci przeżyły radosne święta Bożego Narodzenia – dodaje ks. R. Kisiel.

Pracowników Caritas cieszy fakt, że w realizacji nie tylko zresztą świątecznych inicjatyw mają duże wsparcie ze strony wolontariuszy, których liczba w tym okresie jest dosyć wysoka. Różny jest odzew ze strony sponsorów, do których Caritas zwraca się o pomoc w tej kwestii, ale – jak podkreślają – radują się z tego, co od nich dostają. Utrzymywane są kontakty w tej mierze z władzami samorządowymi, instytucjami, organizacjami, stowarzyszeniami, które po prostu chcą współpracować. Pięknie pracują także oddziały Caritas, m.in. w Głuszycy, Dusznikach-Zdroju, Ząbkowicach Śląskich, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Starym Wielisławiu. Mamy także w Kłodzku i w Świdnicy dwa „Okna Życia”. A sześć diecezjalnych jadłodajni wydaje codziennie ponad 1600 posiłków. Osoby potrzebujące otrzymują także odzież. Działania te – jak mówią pracownicy Caritas – podejmowane są po prostu z potrzeby serca.

Z nowych inicjatyw świdnickiej Caritas warto szczególnie wskazać jeszcze m.in. na prowadzone obecnie działania zmierzające do utworzenia w Pieszycach Domu Samotnej Matki oraz planowane prace remontowe w Pałacu w Zagórzu Śląskim, gdzie planowane jest powstanie Domu Pomocy Społecznej.

Reklama

W tych i w wielu innych działaniach naszej Caritas niezbędne jest także, oczywiście, wsparcie modlitewne wiernych i duszpasterzy z całej diecezji. Jest to czynione również w będącym pod opieką Caritas świdnickim kościele pw. Świętego Krzyża. Można tutaj nie tylko uczestniczyć w Eucharystiach, nabożeństwach, ale oddać cześć relikwiom patronki świdnickiej Caritas św. Faustynie oraz św. Janowi Pawłowi II, a także figurze św. Michała Archanioła z góry Gargano.

Ksiądz Biskup od samego początku nie tylko otacza te działania wielką życzliwością, ale w różny sposób wspiera „caritasowskie” inicjatywy. Często nawiedza też prowadzone przez tę diecezjalną organizację placówki i uczestników różnorodnych przedsięwzięć. Zawsze przy takich okazjach składa pracownikom i wolontariuszom podziękowania i wyrazy uznania za ich piękną, samarytańską działalność. Życzy im, „by Dobry Bóg błogosławił tej ważnej ewangelicznej posłudze, by zawsze była ona pełniona na większą chwałę Bożą i na pożytek ludzi”. Redakcji „Niedzieli Świdnickiej” nie pozostaje nic innego, jak tylko podpisać się pod tymi życzeniami, przede wszystkim z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

2016-11-23 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XVIII Zbiórka Żywności Caritas „Tak. Pomagam!”

2020-09-21 14:12

[ TEMATY ]

Caritas

caritas.pl

W dniach 25 i 26 września 2020 roku, w godzinach 12:00 – 20:00 (w piątek) oraz od godziny 10:00 do 20:00 (w sobotę) lub do zamknięcia sklepów, Caritas Polska we współpracy z Caritas diecezjalnymi zorganizuje w wybranych supermarketach, sieciach handlowych i sklepach osiedlowych w całej Polsce, osiemnastą już zbiórkę żywności pod hasłem: „Tak. Pomagam!”.

W tym trudnym dla wszystkich roku związanym z epidemią koronawirusa mamy wyjątkową okazję do dzielenia się dobrem. Ten trudny czas został nam dany, byśmy siebie sprawdzili i zadali sobie pytanie: czy umiem dać komuś cząstkę siebie? Widząc, jak wiele osób odpowiada na apele Caritas, nie mamy wątpliwości, że społeczeństwo, wszystkie osoby włączające się w organizację tej zbiórki i tym razem nie zawiodą – zapewnia Bartłomiej Kulisz, koordynator akcji.

Za pomocą prostego gestu można pokazać ludziom, którzy z różnych życiowych powodów (również tych związanych z pandemią) znaleźli się w ciężkiej sytuacji, że nie są sami. Caritas pragnie jak zawsze dotrzeć z pomocą do jak największej liczby osób niedożywionych i żyjących w ubóstwie. Produkty zebrane podczas zbiórki trafiają do najbardziej potrzebujących wsparcia seniorów, dzieci, rodzin wielodzietnych, osób samotnie wychowujących dzieci, bezdomnych, chorych i bezrobotnych, a także do osób pracujących, których nie stać na zakup żywności.

Każdorazowo w akcji zbierania żywności uczestniczy około 20 tys. wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas. Niestety z uwagi na występowanie koronowirusa i ograniczenia sanitarno-epidemiologiczne należy liczyć się z tym, że do najbliższej zbiórki przystąpi bardzo ograniczona liczba wolontariuszy. Akcja „Tak. Pomagam!” zostanie przeprowadzona m.in. w wybranych sklepach sieci Biedronka, Lidl, Tesco, Carrefour, Kaufland, Lewiatan, B1 i wielu innych.

Osoby potrzebujące można również wesprzeć wysyłając w trakcie zbiórki SMS pod charytatywny numer 72052, z hasłem PACZKA (koszt to 2,46 z VAT).

O Caritas

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych oraz z 44 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym. Caritas Polska od trzech lat dynamicznie zwiększa skalę działania. W 2019 roku jej wydatki na działalność dobroczynną przekroczyły rekordowy pułap 100 milionów złotych. W tym roku obchodzimy 30-lecie działalności Caritas w Polsce. Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.

CZYTAJ DALEJ

Jaki: informacje o "żądaniach nowych stanowisk" - nieprawdziwe; zgodziliśmy się oddać Ministerstwo Środowiska

2020-09-21 18:35

[ TEMATY ]

PiS

Patryk Jaki

wpolityce.pl

Nieprawdziwe są informacje o naszych "żądaniach nowych stanowisk"; zgodziliśmy się oddać Ministerstwo Środowiska (mimo gwarancji w umowie koalicyjnej); minister Zbigniew Ziobro nie mógł się tylko zgodzić na taką ustawę o "bezkarności", ale idziemy dalej - napisał na Twitterze europoseł Patryk Jaki (Solidarna Polska).

Solidarna Polska w swoich szeregach ma obecnie m.in. lidera ugrupowania, ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę, ministra środowiska Michała Wosia oraz kilku wiceministrów, w tym m.in. wiceszefa MAP Janusza Kowalskiego i wiceszefa resortu klimatu Jacka Ozdobę. To efekt umowy koalicyjnej, która obowiązywała do wyborów prezydenckich w 2020 r.

"Nieprawdziwe są informacje o naszych +żądaniach nowych stanowisk+. Zgodziliśmy się oddać Ministerstwo Środowiska (mimo gwarancji w umowie koalicyjnej). Wszystko było ustalone co potwierdził szef klubu PiS. Minister Zbigniew Ziobro nie mógł się tylko zgodzić na taką ustawę o +bezkarności+, ale idziemy dalej" - napisał Jaki.

Rozmowy dotyczące rekonstrukcji rządu zostały zawieszone, po tym, jak Solidarna Polska opowiedziała się przeciw noweli ustawy o ochronie zwierząt, autorstwa PiS. Jeszcze przed głosowaniem szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział, że w wyniku różnicy zdań rozmowy o rekonstrukcji zostają zawieszone. Ostatecznie wszyscy posłowie Solidarnej Polski zagłosowali przeciw ustawie. Później politycy PiS wielokrotnie podkreślali, że koalicja Zjednoczonej Prawicy (PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia) już nie istnieje.

W środę w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu noweli tzw. ustawy covidowej, zgodnie z którym naruszenie obowiązków służbowych lub innych przepisów przez osobę działającą na rzecz zapobiegania oraz zwalczania COVID-19 nie byłoby traktowane jako przestępstwo. Przedstawiciele Solidarnej Polski deklarowali, że zagłosują przeciw temu projektowi. Głosowanie nad projektem miało odbyć się w czwartkowym bloku głosowań, lecz ostatecznie zostało zdjęte z porządku głosowań. Szef klubu PiS Ryszard Terlecki zapowiedział, że projekt ten wróci jeszcze pod obrady Sejmu.

W poniedziałek odbyło się spotkanie kierownictwa PiS, w którym brali udział najważniejsi politycy partii, w tym prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki. Ostatecznie spotkanie władz PiS zakończyło się po trzech godzinach i jak napisała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska podjęto decyzje o "zdecydowanych rozstrzygnięciach". Dodała, że o szczegółach PiS poinformuje "w stosownym czasie. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ mrr/

CZYTAJ DALEJ

Odpust na Partynicach [ZAPOWIEDŹ]

2020-09-22 13:30

Fot. Anna Majowicz

Bp Jacek Kiciński udziela sakramentu bierzmowania w tej parafii w 2018 r.

Bp Jacek Kiciński udziela sakramentu bierzmowania w tej parafii w 2018 r.

23 września we wspomnienie liturgiczne św. Ojca Pio, parafia przy ul. Ołtaszyńskiej we Wrocławiu obchodzi swój odpust. Uroczystej Mszy św. o g. 18:30, połączonej z sakramentem bierzmowania przewodniczyć będzie bp. Jacek Kiciński.

Ta dosyć nowa parafia przygotowuje się duchowo już od kilku dni. Od niedzieli trwają rekolekcje przed odpustem, które prowadzi ks. Bartosz Świątkowski, student historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W wigilię Odpustu we wtorek 22 września przed Mszą św. o godz. 18.00 wspólnota wiernych modlić się będzie Koronką do Bożego Miłosierdzia podczas nabożeństwa wypominkowego za zmarłych.

W kościele znajdują się relikwie wielu świętych. - Patrona św. Ojca Pio czcimy każdego 23 dnia miesiąca, a na odpust zapraszamy właśnie we wrześniu. Szczególnie dwie święte prosimy o wstawiennictwo: każdego 11 dnia miesiąca św. Gemmę Galgani oraz św. Ritę - każdego 22 dnia miesiąca. Są z nami też św. Jan Paweł II, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, bł. Aniela Salawa i bł. Czesław. W pierwsze soboty miesiąca oraz 20 lutego modlimy się za pośrednictwem św. Hiacynty i Franciszka, a 7 czerwca i 9 lipca - Błogosławionych Męczenników - Zbigniewa i Michała. 26 sierpień poświęcony jest karmelitance św. Miriam - Małej Arabce, a 16 październik - św. Jadwidze – wylicza proboszcz parafii ks. dr Piotr Janusz.

Kościół dalej jest w budowie, ale święci pomagają. - Święci z nieba nam patronują, opiekują się, pomagając w trudnych sytuacjach. Kiedy jest ciężko w cudowny sposób rozwiązują problemy. Pamiętam sytuację, kiedy pilnie trzeba było zapłacić robotnikom za wykonane prace w kościele. Brakowało jeszcze nie małą sumę do pełnej kwoty. Zacząłem się modlić przy relikwiach św. Ojca Pio, żeby pomógł zdobyć na ten cel odpowiednią ilość pieniędzy. Nie musiałem długo czekać. W tym samym dniu przed Mszą św. pewna osoba przyniosła dokładnie taką sumę, o którą prosiłem. Nie wydaje mi się, żeby to był przypadek.

Jakie inwestycje stoją przed parafią? Na pewno dokończenie tynków wewnątrz kościoła, położenie posadzki granitowej w nawie głównej, dokończenie wieży kościelnej, elewacja zewnętrzna i wybudowanie plebanii. To są plany na kilka następnych lat, a cała inwestycja opiera się na datkach wiernych.

Proboszcz parafii ks. Piotr Janusz potwierdza, że parafianie starają się wspierać budowę w miarę swoich możliwości. Jednak potrzeby są tak duże, że każde wsparcie finansowe jest ogromną pomocą w realizacji tych trudnych zadań.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję