Reklama

Niedziela Świdnicka

Z potrzeby serca

„Pasterska troska wspólnoty kościelnej powinna się koncentrować na czuwaniu nad tym by Kościół jako Kościół znajdował się wszędzie tam, gdzie cierpienie dotyka człowieka w jego życiu i godności, zaś wspólnoty parafialne muszą starać się pozostać wierne słowom Chrystusa: «Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili» (Mt 25,40)”
Jan Paweł II, „Ecclesia in Europa”, nr 85-86

Niedziela świdnicka 48/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

Caritas

Marek Zygmunt

Świetlica prowadzona przez świdnicką Caritas

Świetlica prowadzona przez świdnicką Caritas

Jedną z pierwszych instytucji kościelnych powołanych w naszej diecezji po jej utworzeniu była Caritas Diecezji Świdnickiej. Pierwszy Biskup Świdnicki ogłosił jej powstanie w specjalnym dekrecie wydanym już 8 maja 2004 r. I od razu otoczył ją swoją szczególną troską i opieką. Wzorował się przy tym na ogromnej wadze, jaką do pomocy najuboższym przywiązywał Ojciec Święty Jan Paweł II. Również jego następca Benedykt XVI np. w encyklice „Deus Caritas est” umieścił człowieka w centrum działalności Kościoła. Dokonuje się to w kontekście miłości bliźniego, polegającej na tym, że człowiek kocha drugą osobę, którą w danej chwili może nawet nie zna, w Bogu i z Bogiem. Benedykt XVI uważa, że miłość bliźniego jest najważniejszą zasadą chrześcijańskiego stylu życia. Z kolei Ojciec Święty Franciszek w Orędziu na Światowy Dzień Chorego w 2014 r. stwierdził, że „kiedy z czułością podchodzimy do osób potrzebujących leczenia, to niesiemy nadzieję i uśmiech Boga w przeciwieństwa świata”. Papież Franciszek uważa też, że „na wzór Naszego Nauczyciela jesteśmy jako chrześcijanie powołani do tego, aby dostrzegać różne rodzaje nędzy trapiącej naszych braci, dotykać ich dłonią, brać je na swoje barki i starać się je łagodzić przez konkretne działania”. Jego zdaniem, „nędza to nie to samo, co ubóstwo bez wiary w przyszłość, bez solidarności, bez nadziei”. Wskazuje, że „kiedy władza, luksus i pieniądz urastają do rangi idoli, stawia się je ponad nakazem sprawiedliwego podziału zasobów. Trzeba zatem, aby ludzkie sumienia nawróciły się na drogę sprawiedliwości, równości, powściągliwości i dzielenia siwe dobrami.

Wskazania papieży są wspaniale realizowane w naszej diecezji. Już 14 czerwca 2004 r. biskup świdnicki Ignacy Dec powołał w ramach diecezjalnej Caritas Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Stację Opieki Centrum Pielęgniarstwa Rodzinnego, rehabilitacji i Opieki Paliatywnej. Z kolei trzy lata później został utworzony Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Stacja Pielęgniarstwa Rodzinnego Ojca Pio. Te obydwie instytucje są chlubą naszej diecezji, co wielokrotnie ukazywaliśmy na łamach „Niedzieli Świdnickiej”. Dzisiaj natomiast z racji zbliżającego się okresu zimowego chcemy na naszych łamach przybliżyć najważniejsze inicjatywy podejmowane przez naszą Caritas, jej dyrektorów: ks. prał. dr. Radosława Kisiela, ks. dr. Zbigniewa Chromego, najbliższych współpracowników i wolontariuszy na rzecz osób potrzebujących szczególnej troski, pomocy. Caritas od samego początku swojego istnienia aktywnie angażuje się w działania pomocowe dla ubogiej ludności, która z różnych powodów jest pozbawiona zaspokojenia podstawowej potrzeby egzystencjalnej, jaką jest pożywienie. W diecezji taką opieką objętych jest ponad 7,5 tys. osób.

Reklama

– Obecnie przystępujemy do unijnego programu „FAED” obejmującego dystrybucję żywności dla osób najuboższych oraz szkolenie, w jaki sposób powinny się one poruszać w świecie prawa, jak przygotowywać posiłki – podkreśla dyrektor świdnickiej Caritas ks. prał. dr Radosław Kisiel. Dodał, że już teraz dla dzieci z ubogich rodzin, także tych uczących się w dwóch katolickich szkołach w Świdnicy i w Wirach, korzystających z punktu przedszkolnego i dwóch świetlic w Świdnicy oraz jednej w Dzierżoniowie, przygotowywane są świąteczne paczki żywnościowe. Nie zabraknie, oczywiście, jasełek. – Chodzi nam po prostu o to, aby te dzieci przeżyły radosne święta Bożego Narodzenia – dodaje ks. R. Kisiel.

Pracowników Caritas cieszy fakt, że w realizacji nie tylko zresztą świątecznych inicjatyw mają duże wsparcie ze strony wolontariuszy, których liczba w tym okresie jest dosyć wysoka. Różny jest odzew ze strony sponsorów, do których Caritas zwraca się o pomoc w tej kwestii, ale – jak podkreślają – radują się z tego, co od nich dostają. Utrzymywane są kontakty w tej mierze z władzami samorządowymi, instytucjami, organizacjami, stowarzyszeniami, które po prostu chcą współpracować. Pięknie pracują także oddziały Caritas, m.in. w Głuszycy, Dusznikach-Zdroju, Ząbkowicach Śląskich, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Starym Wielisławiu. Mamy także w Kłodzku i w Świdnicy dwa „Okna Życia”. A sześć diecezjalnych jadłodajni wydaje codziennie ponad 1600 posiłków. Osoby potrzebujące otrzymują także odzież. Działania te – jak mówią pracownicy Caritas – podejmowane są po prostu z potrzeby serca.

Z nowych inicjatyw świdnickiej Caritas warto szczególnie wskazać jeszcze m.in. na prowadzone obecnie działania zmierzające do utworzenia w Pieszycach Domu Samotnej Matki oraz planowane prace remontowe w Pałacu w Zagórzu Śląskim, gdzie planowane jest powstanie Domu Pomocy Społecznej.

Reklama

W tych i w wielu innych działaniach naszej Caritas niezbędne jest także, oczywiście, wsparcie modlitewne wiernych i duszpasterzy z całej diecezji. Jest to czynione również w będącym pod opieką Caritas świdnickim kościele pw. Świętego Krzyża. Można tutaj nie tylko uczestniczyć w Eucharystiach, nabożeństwach, ale oddać cześć relikwiom patronki świdnickiej Caritas św. Faustynie oraz św. Janowi Pawłowi II, a także figurze św. Michała Archanioła z góry Gargano.

Ksiądz Biskup od samego początku nie tylko otacza te działania wielką życzliwością, ale w różny sposób wspiera „caritasowskie” inicjatywy. Często nawiedza też prowadzone przez tę diecezjalną organizację placówki i uczestników różnorodnych przedsięwzięć. Zawsze przy takich okazjach składa pracownikom i wolontariuszom podziękowania i wyrazy uznania za ich piękną, samarytańską działalność. Życzy im, „by Dobry Bóg błogosławił tej ważnej ewangelicznej posłudze, by zawsze była ona pełniona na większą chwałę Bożą i na pożytek ludzi”. Redakcji „Niedzieli Świdnickiej” nie pozostaje nic innego, jak tylko podpisać się pod tymi życzeniami, przede wszystkim z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

2016-11-23 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nagroda to uśmiech dziecka

Niedziela lubelska 33/2019, str. 3

[ TEMATY ]

Caritas

kolonie

Mateusz Jocek/Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Wraz z dziećmi z naszej archidiecezji wakacje spędzały dzieci z Białorusi

Wraz z dziećmi z naszej archidiecezji wakacje spędzały dzieci z Białorusi

Dzięki ludziom dobrej woli na koloniach organizowanych przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej wypoczywa ok. 500 dzieci. Uczestnicy spędzają wakacje w ośrodkach w Dąbrowicy i Firleju; wśród nich są młodzi goście z Białorusi i Ukrainy.

CZYTAJ DALEJ

Refleksje ojca Leona Knabita o alkoholizmie

2021-08-03 15:56

[ TEMATY ]

trzeźwość

alkoholizm

alkoholicy

Apostolstwo trzeźwości

Karol Porwich

Alkoholizm to jest plaga. Jak się z tym czegoś nie zrobi, to część społeczeństwa będzie zmarnowana. Już jest zmarnowana.

Wiemy o naszym Wielkim Bracie ze wschodu. Mówiło się kiedyś, czy oni sami mówili, że radością Rosji jest picie alkoholu. I tam pije się niezmierzone ilości. Kiedyś było spotkanie takiej grupy „ekumenicznej” różnych zakonów na terenie Białorusi. Więc to byli zakonnicy i zakonnice, dla których Grodno czy inne tamtejsze okolice to były miejsca bardzo egzotyczne. Kiedy goście z Zachodu weszli do swoich pokojów w rozmaitych hotelach, to podobno w każdym stała uczciwa butelka alkoholu – wódki chyba, nie czystego spirytusu. Goście patrzyli ze zdumieniem.

CZYTAJ DALEJ

Słowniczek podręczny

2021-08-05 16:02

[ TEMATY ]

Piotr Grzybowski

„W czasie kryzysów strzeżcie się agentów” mawiał wielki Marszałek i miał rację. Bo w każdym czasie, a zwłaszcza rewolucji, napięć, wojen, przełomów, oprócz wielkich władców, którzy formują niczym z plastycznej masy porządek świata, granice, strefy wpływów, podporządkowując jednych drugim - działa agentura.

A nawet agentury dwie: jedna zorganizowana, przygotowana i wyszkolona przez własne państwo, precyzyjnie zadaniowana i świadoma swojej roli, a druga (często nazywana agenturą wpływu) niemniej groźna, bo z jednej strony pozyskiwana z obywateli danego państwa, wywodzących się ze środowisk wpływowych, kształtujących opinię publiczną, z drugiej moralnie obojętnych, zepsutych, cynicznych w swej naturze, często naiwnych czy wręcz głupich w pojmowaniu rzeczywistości, a co gorsza swojej w niej roli.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję