Co to za zgromadzenie?
Zgromadzenie Sióstr św. Karola Boromeusza zostało założone w Belgii w 1684 r. przez ks. Adriena Berezy. "Założyciel Zgromadzenia, jak wspomina s. Irene, był człowiekiem bardzo skromnym, pokornym, oddanym Bogu. Najlepszym tego przykładem jest fakt, iż po śmierci kazał się pochować przed wejściem do rodzimego kościoła w Wez-Velvain, by każdy, kto wchodzi do świątyni, przeszedł po jego doczesnych szczątkach". Posłannictwo realizują zgodnie z celem i duchem pracy misyjnej, prowadząc działalność charytatywną, wśród ludzi chorych i dotkniętych nałogiem. A czynią to poprzez pracę w szkołach, szpitalach, zajęcia katechetyczne z dziećmi przedszkolnymi, ucząc języka angielskiego, utrzymując stały kontakt z młodzieżą i świeckimi. Można powiedzieć, że charyzmatycznym odzwierciedleniem miłości Bożej sióstr jest całkowite oddanie się Bogu poprzez modlitwę, życie wspólnotowe oraz niesienie pomocy ludziom najbardziej poszkodowanym przez los.
Skąd pochodzi najwięcej sióstr?
Reklama
Na początku istnienia Zgromadzenie miało tylko jeden dom w Belgii, właśnie w Wez- Velvain. Przebywało w nim 20 sióstr. Tylko po śmierci jednej z sióstr przyjmowano nowe kandydatki. Wiele zmieniło się w 1929 r., kiedy 4 siostry wyjechały do Indii. Dzisiaj mają tam już blisko 50 placówek misyjnych. I choć Indie są krajem misyjnym, a katolicy stanowią jedynie 2% populacji, to większość sióstr ze Zgromadzenia św. Karola Boromeusza pochodzi właśnie z Indii. Ich działalność misyjna z biegiem lat objęła nowe kontynenty i kraje. Siostry podjęły również pracę w Afryce, Ameryce Południowej i Europie. W październiku 1991 r. po raz pierwszy zawitały do Polski. Pierwszym polskim miastem, które bliżej poznały, była Łódź. Tam uczyły się języka polskiego. Wkrótce potem powstał pierwszy dom w Pabianicach, później drugi w Łodzi Andrzejowie i kolejny w Dąbrowie Górniczej w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Od 5 lat siostry pracują także przy częstochowskiej katedrze, prowadząc dom formacyjny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Praca w Zagłębiu
Do Dąbrowy Górniczej przybyły w 1994 r. na zaproszenie ks. Andrzeja Domagały. Po zaadaptowaniu salek katechetycznych znajdujących się w budynku plebanii rozpoczęły pracę. Obecnie w domu przebywają 3 siostry - s. Andrea, przełożona, s. Irene i s. Małgorzata. S. Andreę i s. Irene wiele łączy - pochodzą z jednej aglomeracji, położonej w południowo-zachodniej części Indii, obie uczęszczały do katolickich szkół i rozpoczęły życie zakonne po ukończeniu 18 lat. "Pierwsze śluby przyjęłam w 1956 r., a kolejne już w Belgii, skąd wróciłam do Indii, by pracować w szkole - opowiada siostra Andrea. - Następnie byłam dwie sześcioletnie kadencje matką generalną Zgromadzenia w naszym macierzystym domu w Wez-Velvain i stamtąd trafiłam do Dąbrowy Górniczej". Zakonnice uważają, że Polacy są otwarci, serdeczni, mimo znacznej odległości od swoich rodzinnych stron nie czują się w naszym kraju obco. Podkreślają, że wszędzie tam, gdzie przybywają, są bardzo życzliwie przyjmowane.
Znajdź swoje powołanie
Jeśli chciałabyś przyłączyć się do Zgromadzenia i podjąć misji niesienia pomocy w imię Jezusa Chrystusa, napisz pod adresem: Siostry św. Karola Boromeusza, ul. Morcinka 9, 41-303 Dąbrowa Górnicza.