Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Nowi kandydaci do święceń

W pierwszą niedzielę Adwentu sześciu alumnów Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie podczas uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi złożyło kandydaturę przed przyjęciem święceń diakonatu i prezbiteratu

Niedziela szczecińsko-kamieńska 51/2016, str. 1-2

[ TEMATY ]

klerycy

seminarium

Al. Łukasz A. Paluch

Kandydaci z moderatorami seminarium

Kandydaci z moderatorami seminarium

Kandydatura przed przyjęciem święceń jest obrzędem, podczas którego przyjmuje się kandydatów do diakonatu i prezbiteratu po stwierdzeniu, że decyzja o przyjęciu święceń jest wystarczająco dojrzała i poparta niezbędnymi uzdolnieniami. Zamiar przyjęcia święceń musi być publicznie wyrażony przez kandydatów i przyjęty przez przedstawicieli Kościoła.

Reklama

Kandydaturę złożyli: al. Paweł Górzyński, al. Daniel Grocholewski, al. Łukasz Paluch, al. Mateusz Pluskota, al. Jakub Sielicki i al. Łukasz Wójtowicz.

W homilii Ksiądz Arcybiskup zwrócił się do wiernych: „Staje dzisiaj pośród nas kilku adeptów naszego Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego. Dopełnili wymaganych na tym etapie formacji studiów i zgłaszają się, aby być kandydatami już formalnie, urzędowo do święceń diakonatu i prezbiteratu, bo chcą być i głosem, i blaskiem. Chcą być jedno z Chrystusem jako Jego kapłani i jedno z Kościołem jako prezbiterzy świętego Kościoła rzymskokatolickiego. Niech Bóg będzie uwielbiony za każdego z nich i Kościół niech się cieszy! (…) Są potrzebni, gdyż wielu zabłąkanych krąży po falach”. Następnie skierował się do alumnów mających złożyć kandydaturę: „A wy, bracia, nie lękajcie się. Rozpoznaliście światło, dotarliście do światła, rozpoznaliście głos i sami chcecie być głosem. To jest droga Chrystusowa. To jest droga prawdy, to jest droga życia. I idźcie, Maryja, Matka Pana, niech będzie wam opiekunką i pocieszeniem, nauczycielką i zaproszeniem, wsparciem i orędowniczką. A wy idźcie!”.

We Mszy św. uczestniczyli moderatorzy seminarium duchownego, kanclerz Kurii, niektórzy księża proboszczowie oraz rodzice, rodzeństwo i przyjaciele alumnów składających kandydaturę.

2016-12-15 10:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do francuskich kleryków: płońcie żarliwą miłością do Jezusa

[ TEMATY ]

papież

klerycy

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Płońcie żarliwą miłością do Jezusa - to jedno z zaleceń, jakie znalazły się w liście papieża Franciszka, wysłanym z okazji 350-lecia istnienia seminarium duchownego w Rennes, założonego przez św. Jana Eudesa. Do kapłaństwa przygotowują się tam klerycy z kilku diecezji Bretanii i Normandii.

W swym liście papież prosi seminarzystów, by „przede wszystkim płonęli żarliwą miłością do Jezusa”, gdyż bez niej ich „uczuciowość znajdzie inne źródła” niż Bóg, co „zagrozi cennemu darowi celibatu dla królestwa” Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Sierra Leone znosi karę śmierci

2021-07-24 18:11

[ TEMATY ]

śmierć

Sierra Leone

Graziako

Większość parlamentarzystów w Sierra Leone zagłosowała za zniesieniem kary śmierci. Aby decyzja ta stała się obowiązującym prawem wymagany jest jeszcze podpis prezydenta Juliusa Maady Bio.

Ostatnie egzekucje w tym afrykańskim kraju wykonano w 1988 r. Życie straciło wówczas 24 żołnierzy skazanych na śmierć pod zarzutem zorganizowania zamachu stanu.

CZYTAJ DALEJ

Izrael: w Betlejem rozpoczęto remont najstarszych organów świata

2021-07-25 10:32

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Jerozolima

organy

Margita Kotas

Jerozolima. Bazylika Grobu Pańskiego

Jerozolima. Bazylika Grobu Pańskiego

Prawdopodobnie najstarsze na świecie organy kościelne, które w XII wieku były używane w bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem, są obecnie intensywnie badane i odtwarzane. Instrument, który – jak się wydaje – sprowadzili tam francuscy krzyżowcy, zostanie zrekonstruowany w ciągu pięciu lat.

Organy w bazylice betlejemskiej, nad tradycyjnym miejscem narodzenia Chrystusa, odkryli archeolodzy na początku XX wieku. Obecnie znajdują się one w Jerozolimie i wkrótce zostaną wystawione w tamtejszym muzeum zakonu franciszkanów. Odpowiedzialny za projekt hiszpański historyk muzyki David Catalunya potwierdził, że piszczałki instrumentu są w takim stanie, jakby wykonano je wczoraj.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję