Reklama

Niedziela Wrocławska

Boże Narodzenie w pudełku po butach

Niedziela wrocławska 51/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

wigilia

Br. Rafał Gorzałka

Wigilia w parafii przy Kasprowicza we Wrocławiu

Wigilia w parafii przy Kasprowicza we Wrocławiu

Od 24 lat franciszkańska parafia pw. św. Antoniego Padewskiego na Karłowicach zaprasza na wigilię osoby samotne, czasem bezdomne, które na co dzień korzystają z charytatywnej kuchni. Przygotowanie wigilijnej uczty jest ogromnym wyzwaniem dla pracowników i wolontariuszy Fundacji Antoni, bo gości przybywa nawet pół tysiąca. Oprócz posiłku i produktów żywnościowych goście wigilii otrzymują również prezenty, prawdziwą świąteczną niespodziankę. O ich przygotowanie Fundacja zabiega każdego roku już od listopada, a od kilku lat akcja nazwana „Boże Narodzenie w pudełku po butach” ma zasięg międzynarodowy. Paczki przygotowują bowiem Polacy mieszkający w Anglii, m.in. za pośrednictwem parafii polonijnych i Stowarzyszenia Michała Archanioła w Londynie.

Pomysł na akcje wziął się z prostej wskazówki, jak przygotować prezent dla osoby nieznanej. Dla Polonii brytyjskiej ważne też były gabaryty przygotowywanych prezentów. Sprawdził się przykład niewielkiego pudełka, do którego jednak można zmieścić ciekawy prezent. Co może być w środku? Artykuły spożywcze, które się nie psują, kosmetyki, bielizna, ubrania, buty, ważne, aby były to rzeczy nieużywane. Zapakowane pudełka należy opisać, przyklejając karteczkę z informacją o płci i wieku, ewentualnie rozmiarze ubrań i butów. Paczki na furcie klasztornej przy al. Kasprowicza składają indywidualni darczyńcy, włączają się w nią także szkoły.

Za każdy gest ludzkiej miłości i miłosierdzia serdecznie dziękuje prezes Fundacji Antoni br. Rafał Gorzałka.

Reklama

– Zapewniamy o naszej wdzięczności i modlitwie za dobroczyńców. We Wrocławiu i innych miastach (docierały do nas paczki z Opolszczyzny, Wielkopolski i Śląska) przygotowaliście ponad 400 prezentów! W polskich parafiach w Londynie nasi wolontariusze zebrali ponad 800 paczek – mówi br. Rafał.

* * *

Wigilia przy kasprowicza

Już od wczesnego ranka w kuchni praca wrze. Wszyscy z zaangażowaniem pracują, by zdążyć przygotować wigilię na 500 osób. Każdy ma co robić. W całym budynku pachnie rybą, nie wspominając już o zupie grzybowej. Punktualnie o godz. 12 rozpoczęliśmy kolędowanie wraz z młodzieżą akademicką z DA Antoni. Życzenia, by nikomu nie zabrakło w życiu ciepła rodzinnego domu i chleba powszedniego, wspólna modlitwa i łamanie się opłatkiem było bardzo głębokim przeżyciem. Były łzy i radość. Takich chwil nie zapomina się nigdy. Na stole pojawiła się zupa grzybowa, a potem ryba z ziemniakami i kapustą. Po obfitym posiłku przyszedł czas na słodkości. Kelnerzy – 50 wolontariuszy – uwijali się dzielnie w posłudze stołu, zawsze z uśmiechem i życzliwością. Po kawie i ciastku rozdawano prezenty: paczki żywnościowe i prezenty z akcji „Boże Narodzenie w pudełku po butach”. To była niespodzianka, gdy każdy otrzymał tak piękny prezent. Każdy, kto przybył na wspólne świętowanie, odszedł z pięknym prezentem i z radością na twarzy.

2016-12-15 10:01

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ludzie, którzy zgubili dom

Niedziela wrocławska 51/2018, str. VI

[ TEMATY ]

bezdomni

wigilia

©panya99 - stock.adobe.com; ©WindyNight - stock.adobe.com

W wigilijny wieczór, gdy stawiamy na stole dodatkowe naczynie dla przechodzącego wędrowca, możemy nie zdążyć pomyśleć o kimś przypadkowym, prawdziwym, kto nagle mógłby usiąść z nami przy stole. Zajęci barszczem, pierogami, radosną obecnością ukochanych osób możemy, nawet modląc się, nie objąć modlitewnym westchnieniem tych, którzy od lat nie siedzieli we własnym fotelu pod lampą. Zmieńmy to w tym roku. Niech w ten wieczór, w którym rodzi się Bóg, Król stajni, żłobu i wszechświata, oprócz gestu postawienia na stole dodatkowego talerza, urodzi się w naszym sercu modlitwa za tych, którzy zgubili dom...

Spałem w zsypie – mówi Waldek – a było Boże Narodzenie. Przyszła kobieta, kopnęła mnie lekko, przeprosiła, a ja wyleciałem z „wiąchą”, jak każdy pijak. Okazało się, że przyniosła wigilijną kolację. Powiedziała, że już od tygodnia widzi mnie w tym zsypie, a dziś jest Wigilia.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

2022-12-03 14:29

[ TEMATY ]

książka

Biały Kruk

Biały Kruk

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

Choinka. 2000 lat tradycji
Bożego Narodzenia

Nowa książka wydawnictwa Biały Kruk.

Wielka i pompatyczna na placu Rockefellera w Nowym Jorku. skromniejsza z aniołkami i gwiazdami na polskich świerkach czy egzotyczna i zaskakująca w formie cisów czy drzewek pomarańczowych w Ameryce Południowej. Choinka jest uniwersalnym znakiem Świąt Bożego Narodzenia, znanym, ogromnie lubianym i stosowanym na całym świecie. Jak to się jednak stało. że zwykłe zielone drzewko stało się symbolem Narodzin Jezusa?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję