Reklama

Niedziela Sandomierska

Ruszą Orszaki Trzech Króli

Już niedługo, bo 6 stycznia na ulice naszych miejscowości wyruszą Orszaki Trzech Króli. W tym roku towarzyszą im słowa franciszkańskiej dewizy: „Pokój i Dobro”. Głównym patronem orszaku jest św. Franciszek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Scenariusz opowie historię zbawienia, pokazując jej początki. Jak zaznacza Krystian Rzemień, pomysł zrodził się z pragnienia jedności z Ojcem Świętym, który skierował do nas encyklikę „Laudato si” poświęconą trosce o wspólny dom – o szacunku dla świata i przyrody oraz o roli człowieka, który ma ten świat zachować dla przyszłych pokoleń. Papież zwraca uwagę na piękno stworzenia i zachęca ludzi do troski o nasz wspólny świat. Dlatego scenariusz Orszaku Trzech Króli 2017 nawiązuje do prawd biblijnych o stworzeniu świata i o życiu pierwszych ludzi w raju. Będzie podziękowaniem Ojcu Świętemu za tę encyklikę oraz za wizytę w naszej ojczyźnie podczas Światowych Dni Młodzieży. Wraz z Trzema Królami wyruszymy w drogę historii Stworzenia, Życia i Zbawienia Świata – podkreśla przygotowujący sceny jasełek w Nowej Dębie.

Tarnobrzeg

Orszak wyruszy z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy po Mszy św. o godz. 9.30. Do nich dołączy pochód z parafii Miłosierdzia Bożego po Mszy św. o godz. 10. Druga grupa ruszy z parafii Chrystusa Króla o godz. 10.30 i trzecia ze św. Barbary o godz. 9.30. Orszak gwieździsty zakończy się na Rynku jasełkami i pokłonem przed obrazem Matki Bożej Dzikowskiej oraz zawierzeniem rodzin. Ks. Michał Majecki zaznacza: – Zakończymy Orszak wspólnym śpiewem kolęd oraz występem zespołu z Tarnopola. Będą sprzedawane szczodroki, a fundusze z nich zostaną przeznaczone na rehabilitację dzieci – zaznacza koordynator. W przygotowanie włączają się parafie, szkoły katolickie i organizacje oraz stowarzyszenia z dekanatu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowa Dęba

W organizację uroczystości, która odbędzie się po raz trzeci, włączyły się szkoły z terenu miasta. Jak informują organizatorzy: – Orszak wyruszy o godz. 13 z kościoła Matki Bożej Królowej Polski. Zostaną uformowane 3 orszaki: europejski króla Kacpra – kolor czerwony, azjatycki króla Melchiora – kolor zielony, afrykański króla Baltazara – kolor niebieski. Uczestnicy otrzymają korony i śpiewniki, a dzieci także chorągiewki. Orszak przejdzie pod pomnik na osiedlu Północ oraz na Planty i w tych miejscach będą odegrane sceny. Finał uroczystości – złożenie darów, pokłon królów, wspólna modlitwa i kolędowanie – odbędzie się na tarasie Samorządowego Ośrodka Kultury. Dla wszystkich przewidziano gorącą herbatę, a dla dzieci słodki poczęstunek – podkreślają organizatorzy.

Reklama

Gawłuszowice

Orszak rozpoczyna się w trzech różnych miejscach parafii o godz. 13.15. Jak zaznacza ks. Witold Szczur: – Jeden Król rozpocznie marsz w Kliszowie, drugi w Woli Zdakowskiej, a trzeci w Gawłuszowicach. Przechodząc przez miejscowości zapraszać będą do uczestnictwa w Orszaku. Każdy Król ma przyprowadzić jak największą grupę swoich dworzan. W centrum Gawłuszowic ok. godz. 14 wszyscy Królowie i ich orszaki spotkają się u Heroda, gdzie po krótkim dialogu udadzą się do żywej szopki z Jezusem, Maryją i Józefem przygotowanej przy kościele. Po przyjściu wszyscy złożą hołd Dziecięciu. Następnie rozpocznie się wspólne kolędowanie. Zaplanowano także przy szopce zagrodę dla zwierząt, które przywiozą miejscowi gospodarze – planuje proboszcz parafii.

Rudnik nad Sanem

Będzie to już ósma edycja Orszaku. Jak informuje Marian Pędlowski: – Rozpoczynamy o godz. 11 Mszą św. Odmówimy modlitwę „Anioł Pański” i wyjdziemy na trasę do Rynku. Po drodze wystawionych będzie siedem scenek. Bezpośredni udział weźmie ok. 150 osób. Na Rynku tradycyjnie będzie szopka ze Świętą Rodziną oraz zagrody z owcami, baranami, kozami, alpakami i gołębiami. Odbędzie się też zbiórka do puszek. Kolejny już rok promować będziemy nasz produkt lokalny – piernikową rudnicką koronę – zaznacza koordynator Orszaku.

Ostrowiec Świętokrzyski

Jak zaznacza Roman Kubasiński: – Już po raz czwarty wyruszamy wraz z Królami ulicami miasta, aby złożyć pokłon Chrystusowi. Stało się już tradycją, że każdy z Mędrców wyrusza ze swojej parafii, aby połączyć się na placu obok Gimnazjum nr 3. Następnie udamy się do Betlejem usytuowanego na Rynku, gdzie oddamy pokłon Dzieciątku. Początek Orszaku o godz. 13. Miejsca wyjścia z parafii: Matki Bożej Saletyńskiej, Miłosierdzia Bożego i św. Michała Archanioła. Orszak będzie okazją do wyznania naszej wiary, wspólnego kolędowania i dzielenia się radosną nowiną ze wszystkimi. Na uczestników czeka wiele atrakcji – podkreśla koordynator przedsięwzięcia.

Reklama

Sandomierz

Jak informuje ks. Tadeusz Janda: – Startujemy z trzech miejsc. Parafianie z Podwyższenia Krzyża Świętego, do których dołączą wierni od Ojców Pallotynów o godz. 12 (Msza św. o godz. 11.15). Po drodze dołączają parafianie zebrani przy kościele św. Józefa – kolor żółty. Wyjście z parafii św. Pawła o godz. 12 (Msza św. o godz. 11), po drodze dołączają wierni od Ojców Dominikanów i z katedry – kolor zielony. Ostatni pochód rusza z Nadbrzezia o godz. 11.45 – kolor czerwony – wylicza duszpasterz.

Staszów

Orszak wyruszy z trzech kierunków i będzie zmierzał do Rynku. Jak informuje ks. Edward Zieliński: – O godz. 12 wyruszą spod kościoła św. Barbary, od terenu Zespołu Szkół przy ul. Koszarowej oraz z ul. Langiewicza. Spotkanie wszystkich nastąpi na Rynku, gdzie będzie postawiona szopka. Wszyscy będą mogli zobaczyć przygotowane przez młodzież okolicznościowe scenki. Rozwiązanie Orszaku planowane jest w sanktuarium św. Jana Pawła II – podkreśla duchowny.

Stalowa Wola

Orszak rozpocznie się Mszą św. o godz. 11 w kościele Opatrzności Bożej. Zebrani udadzą się w stronę sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej. W drodze będzie czas na kolędowanie oraz podążający będą mogli obejrzeć wcześniej przygotowane sceny jasełkowe. U celu na przybyszów będzie czekała żywa szopka.

Gorzyce

Ks. Władysław Drewniak zaznacza: – Orszaki formują się o godz. 11.30 pod miejscowymi szkołami, po drodze zbierając kolejnych uczestników marszu. Ze śpiewem kolęd na ustach wszyscy podążają, aby w świątyni parafialnej złożyć hołd Chrystusowi. Zakończeniem Orszaku jest wspólna Msza św. – podkreśla ksiądz dziekan.

Reklama

Potok Stany

Przedsięwzięcie przygotowuje Gminny Ośrodek Kultury przy współpracy z parafią i miejscowym Zespołem Szkół. Jak zaznacza Grażyna Pietrzyk: – Wszyscy uczestnicy Orszaku spotkają się najpierw na Mszy św. o godz. 11 w świątyni parafialnej. Po Eucharystii na placu kościelnym zostanie odegrana pierwsza ze scen biblijnych. W barwnym korowodzie przy śpiewie kolęd podążymy za gwiazdą i Królami do stajenki. Podczas przemarszu dorośli parafianie i uczniowie gimnazjum przedstawią kolejne sceny. Centralnym momentem będzie pokłon złożony Bożemu Dzieciątku. Każdy uczestnik otrzyma koronę i śpiewnik – zaznacza współorganizatorka.

Koniemłoty

Jak informuje ks. Michał Łukasik: – Orszak rozpocznie się o godz. 11. Królowie będą maszerować z trzech stron: od strony Sichowa i Pacanówki, od Grzybowa oraz od Sielca. Orszaki spotkają się na placu obok Szkoły Podstawowej, skąd wspólnie udadzą się na Mszę św. do kościoła parafialnego. Po Eucharystii odbędzie się kolędowanie – zaprasza gospodarz parafii.

Radomyśl nad Sanem

Jak informuje ks. Rafał Cudziło: – Nasz Orszak wychodzi z kościoła i do niego wraca. Na przemarsz są zaproszeni członkowie Legionu Maryi z diecezji. W marszu będzie nam towarzyszyć miejscowa orkiestra dęta, a zebrani będą śpiewać kolędy. Po Orszaku nastąpi losowanie nagród za udział dzieci w Roratach oraz konkurs na najpiękniejszą koronę. Wszystko rozpocznie się o godz. 14 Mszą św. – wylicza kapłan.

Janów Lubelski

Zebrani wyruszą z Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i Różańcowej w stronę Rynku. Wszystko rozpocznie się od Mszy św. o godz. 10.30. Podczas drogi i na Rynku zebrani śpiewać będą pieśni bożonarodzeniowe.

Słupa Nadbrzeżna

Jak informuje ks. Wojciech Petryk: – Na parkingu obok kościoła stoi szopka z wielkimi figurami. Przy niej formujemy Orszak i razem wchodzimy do świątyni. Po Mszy św. ze śpiewem kolęd będziemy wędrować po miejscowości – wylicza ksiądz proboszcz.

2016-12-21 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dar dla każdego

Niedziela toruńska 3/2019, str. I

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Małgorzata Borkowska

Maleńki Jezus jest darem dla każdego

Maleńki Jezus jest darem dla każdego

Maleńki Jezus jest darem dla Maryi i Józefa, jest darem dla pasterzy, którzy jako pierwsi pokłonili się Jezusowi, jest darem dla Mędrców ze Wschodu, którzy, odczytując znaki czasu, odszukali Go i złożyli Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. Jest darem dla każdego, który szczerze poszukuje prawdy, dobra i miłości. Czy jestem wśród tych, którzy odczytali i przyjęli ten Boży prezent? Czy przyjąłem miłość Boga ukrytą pod postacią Dziecięcia?

Takie refleksje towarzyszyły uczestnikom Orszaków Trzech Króli, które przeszły ulicami kilkunastu miejscowości diecezji toruńskiej. Podczas Mszy św. rozpoczynającej toruński orszak bp Wiesław Śmigiel podkreślił, że „każdy z nas otrzymuje znaki, które nas prowadzą do Pana Boga, i te znaki są obecne w naszym życiu. Problem jest tylko w tym, że im świat jest bardziej zlaicyzowany, tym trudniej jest nam te znaki odczytywać i rozpoznawać”. Drogi do Jezusa bywają różne. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jest wielu ludzi, którzy potrzebują czasu, a „droga która prowadzi ich do Jezusa jest dłuższa, a może i bardziej kręta”.

CZYTAJ DALEJ

Farmaceuci i lekarze do MZ: recepta na pigułkę "dzień po" wymaga zgody rodziców

2024-04-18 07:09

[ TEMATY ]

Pigułka „dzień po”

Adobe Stock

Farmaceuci, lekarze i położne ostrzegają Ministerstwo Zdrowia, że wystawianie recept farmaceutycznych na pigułkę "dzień po" osobom niepełnoletnim bez zgody rodzica może być niezgodne z prawem. Są też przeciw "sprowadzaniu zawodów medycznych do roli usługodawców, a pacjentów do roli klientów".

Od 1 maja tzw. pigułka "dzień po" ma być dostępna dla osób powyżej 15. roku życia na receptę farmaceutyczną. Usługa będzie realizowana w aptekach, które zgłoszą akces do programu Ministerstwa Zdrowia i podpiszą w tej sprawie umowę z NFZ.

CZYTAJ DALEJ

Patriotyzm może mieć różne oblicza

2024-04-18 23:18

Grzegor Finowski / UPJPII

    Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie rozpoczęło 12 kwietnia projekt „Trzy kobiety. Trzy drogi. Patriotyzm jako misja Uniwersytetu”, włączając się w program „Z kobietami – patriotkami”.

Św. Jadwiga Królowa, Hanna Chrzanowska, błogosławiona pielęgniarka i Emilia Wojtyłowa, matka Ojca św. Jana Pawła II to trzy bohaterki projektu, którego celem jest popularyzacja ich życia i działalności, a także na przykładzie tych wyjątkowych kobiet próba odpowiedzi na pytanie – jak patriotyzm może stać się misją? Działalność na niwie rodzinnej, wspierająca, wychowująca dzieci w duchu najwyższych wartości, działalność społeczna czy polityczna – patriotyzm może mieć różne oblicza. Konferencja była też świetnym czasem dla refleksji – w jaki sposób z postaw tych trzech kobiet można czerpać wzorce na dziś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję