Reklama

Niedziela Sandomierska

Ruszą Orszaki Trzech Króli

Już niedługo, bo 6 stycznia na ulice naszych miejscowości wyruszą Orszaki Trzech Króli. W tym roku towarzyszą im słowa franciszkańskiej dewizy: „Pokój i Dobro”. Głównym patronem orszaku jest św. Franciszek

Scenariusz opowie historię zbawienia, pokazując jej początki. Jak zaznacza Krystian Rzemień, pomysł zrodził się z pragnienia jedności z Ojcem Świętym, który skierował do nas encyklikę „Laudato si” poświęconą trosce o wspólny dom – o szacunku dla świata i przyrody oraz o roli człowieka, który ma ten świat zachować dla przyszłych pokoleń. Papież zwraca uwagę na piękno stworzenia i zachęca ludzi do troski o nasz wspólny świat. Dlatego scenariusz Orszaku Trzech Króli 2017 nawiązuje do prawd biblijnych o stworzeniu świata i o życiu pierwszych ludzi w raju. Będzie podziękowaniem Ojcu Świętemu za tę encyklikę oraz za wizytę w naszej ojczyźnie podczas Światowych Dni Młodzieży. Wraz z Trzema Królami wyruszymy w drogę historii Stworzenia, Życia i Zbawienia Świata – podkreśla przygotowujący sceny jasełek w Nowej Dębie.

Tarnobrzeg

Orszak wyruszy z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy po Mszy św. o godz. 9.30. Do nich dołączy pochód z parafii Miłosierdzia Bożego po Mszy św. o godz. 10. Druga grupa ruszy z parafii Chrystusa Króla o godz. 10.30 i trzecia ze św. Barbary o godz. 9.30. Orszak gwieździsty zakończy się na Rynku jasełkami i pokłonem przed obrazem Matki Bożej Dzikowskiej oraz zawierzeniem rodzin. Ks. Michał Majecki zaznacza: – Zakończymy Orszak wspólnym śpiewem kolęd oraz występem zespołu z Tarnopola. Będą sprzedawane szczodroki, a fundusze z nich zostaną przeznaczone na rehabilitację dzieci – zaznacza koordynator. W przygotowanie włączają się parafie, szkoły katolickie i organizacje oraz stowarzyszenia z dekanatu.

Nowa Dęba

W organizację uroczystości, która odbędzie się po raz trzeci, włączyły się szkoły z terenu miasta. Jak informują organizatorzy: – Orszak wyruszy o godz. 13 z kościoła Matki Bożej Królowej Polski. Zostaną uformowane 3 orszaki: europejski króla Kacpra – kolor czerwony, azjatycki króla Melchiora – kolor zielony, afrykański króla Baltazara – kolor niebieski. Uczestnicy otrzymają korony i śpiewniki, a dzieci także chorągiewki. Orszak przejdzie pod pomnik na osiedlu Północ oraz na Planty i w tych miejscach będą odegrane sceny. Finał uroczystości – złożenie darów, pokłon królów, wspólna modlitwa i kolędowanie – odbędzie się na tarasie Samorządowego Ośrodka Kultury. Dla wszystkich przewidziano gorącą herbatę, a dla dzieci słodki poczęstunek – podkreślają organizatorzy.

Reklama

Gawłuszowice

Orszak rozpoczyna się w trzech różnych miejscach parafii o godz. 13.15. Jak zaznacza ks. Witold Szczur: – Jeden Król rozpocznie marsz w Kliszowie, drugi w Woli Zdakowskiej, a trzeci w Gawłuszowicach. Przechodząc przez miejscowości zapraszać będą do uczestnictwa w Orszaku. Każdy Król ma przyprowadzić jak największą grupę swoich dworzan. W centrum Gawłuszowic ok. godz. 14 wszyscy Królowie i ich orszaki spotkają się u Heroda, gdzie po krótkim dialogu udadzą się do żywej szopki z Jezusem, Maryją i Józefem przygotowanej przy kościele. Po przyjściu wszyscy złożą hołd Dziecięciu. Następnie rozpocznie się wspólne kolędowanie. Zaplanowano także przy szopce zagrodę dla zwierząt, które przywiozą miejscowi gospodarze – planuje proboszcz parafii.

Rudnik nad Sanem

Będzie to już ósma edycja Orszaku. Jak informuje Marian Pędlowski: – Rozpoczynamy o godz. 11 Mszą św. Odmówimy modlitwę „Anioł Pański” i wyjdziemy na trasę do Rynku. Po drodze wystawionych będzie siedem scenek. Bezpośredni udział weźmie ok. 150 osób. Na Rynku tradycyjnie będzie szopka ze Świętą Rodziną oraz zagrody z owcami, baranami, kozami, alpakami i gołębiami. Odbędzie się też zbiórka do puszek. Kolejny już rok promować będziemy nasz produkt lokalny – piernikową rudnicką koronę – zaznacza koordynator Orszaku.

Ostrowiec Świętokrzyski

Jak zaznacza Roman Kubasiński: – Już po raz czwarty wyruszamy wraz z Królami ulicami miasta, aby złożyć pokłon Chrystusowi. Stało się już tradycją, że każdy z Mędrców wyrusza ze swojej parafii, aby połączyć się na placu obok Gimnazjum nr 3. Następnie udamy się do Betlejem usytuowanego na Rynku, gdzie oddamy pokłon Dzieciątku. Początek Orszaku o godz. 13. Miejsca wyjścia z parafii: Matki Bożej Saletyńskiej, Miłosierdzia Bożego i św. Michała Archanioła. Orszak będzie okazją do wyznania naszej wiary, wspólnego kolędowania i dzielenia się radosną nowiną ze wszystkimi. Na uczestników czeka wiele atrakcji – podkreśla koordynator przedsięwzięcia.

Reklama

Sandomierz

Jak informuje ks. Tadeusz Janda: – Startujemy z trzech miejsc. Parafianie z Podwyższenia Krzyża Świętego, do których dołączą wierni od Ojców Pallotynów o godz. 12 (Msza św. o godz. 11.15). Po drodze dołączają parafianie zebrani przy kościele św. Józefa – kolor żółty. Wyjście z parafii św. Pawła o godz. 12 (Msza św. o godz. 11), po drodze dołączają wierni od Ojców Dominikanów i z katedry – kolor zielony. Ostatni pochód rusza z Nadbrzezia o godz. 11.45 – kolor czerwony – wylicza duszpasterz.

Staszów

Orszak wyruszy z trzech kierunków i będzie zmierzał do Rynku. Jak informuje ks. Edward Zieliński: – O godz. 12 wyruszą spod kościoła św. Barbary, od terenu Zespołu Szkół przy ul. Koszarowej oraz z ul. Langiewicza. Spotkanie wszystkich nastąpi na Rynku, gdzie będzie postawiona szopka. Wszyscy będą mogli zobaczyć przygotowane przez młodzież okolicznościowe scenki. Rozwiązanie Orszaku planowane jest w sanktuarium św. Jana Pawła II – podkreśla duchowny.

Stalowa Wola

Orszak rozpocznie się Mszą św. o godz. 11 w kościele Opatrzności Bożej. Zebrani udadzą się w stronę sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej. W drodze będzie czas na kolędowanie oraz podążający będą mogli obejrzeć wcześniej przygotowane sceny jasełkowe. U celu na przybyszów będzie czekała żywa szopka.

Gorzyce

Ks. Władysław Drewniak zaznacza: – Orszaki formują się o godz. 11.30 pod miejscowymi szkołami, po drodze zbierając kolejnych uczestników marszu. Ze śpiewem kolęd na ustach wszyscy podążają, aby w świątyni parafialnej złożyć hołd Chrystusowi. Zakończeniem Orszaku jest wspólna Msza św. – podkreśla ksiądz dziekan.

Potok Stany

Przedsięwzięcie przygotowuje Gminny Ośrodek Kultury przy współpracy z parafią i miejscowym Zespołem Szkół. Jak zaznacza Grażyna Pietrzyk: – Wszyscy uczestnicy Orszaku spotkają się najpierw na Mszy św. o godz. 11 w świątyni parafialnej. Po Eucharystii na placu kościelnym zostanie odegrana pierwsza ze scen biblijnych. W barwnym korowodzie przy śpiewie kolęd podążymy za gwiazdą i Królami do stajenki. Podczas przemarszu dorośli parafianie i uczniowie gimnazjum przedstawią kolejne sceny. Centralnym momentem będzie pokłon złożony Bożemu Dzieciątku. Każdy uczestnik otrzyma koronę i śpiewnik – zaznacza współorganizatorka.

Koniemłoty

Jak informuje ks. Michał Łukasik: – Orszak rozpocznie się o godz. 11. Królowie będą maszerować z trzech stron: od strony Sichowa i Pacanówki, od Grzybowa oraz od Sielca. Orszaki spotkają się na placu obok Szkoły Podstawowej, skąd wspólnie udadzą się na Mszę św. do kościoła parafialnego. Po Eucharystii odbędzie się kolędowanie – zaprasza gospodarz parafii.

Radomyśl nad Sanem

Jak informuje ks. Rafał Cudziło: – Nasz Orszak wychodzi z kościoła i do niego wraca. Na przemarsz są zaproszeni członkowie Legionu Maryi z diecezji. W marszu będzie nam towarzyszyć miejscowa orkiestra dęta, a zebrani będą śpiewać kolędy. Po Orszaku nastąpi losowanie nagród za udział dzieci w Roratach oraz konkurs na najpiękniejszą koronę. Wszystko rozpocznie się o godz. 14 Mszą św. – wylicza kapłan.

Janów Lubelski

Zebrani wyruszą z Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i Różańcowej w stronę Rynku. Wszystko rozpocznie się od Mszy św. o godz. 10.30. Podczas drogi i na Rynku zebrani śpiewać będą pieśni bożonarodzeniowe.

Słupa Nadbrzeżna

Jak informuje ks. Wojciech Petryk: – Na parkingu obok kościoła stoi szopka z wielkimi figurami. Przy niej formujemy Orszak i razem wchodzimy do świątyni. Po Mszy św. ze śpiewem kolęd będziemy wędrować po miejscowości – wylicza ksiądz proboszcz.

2016-12-21 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy Orszak Trzech Króli we Lwowie.

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Lwów

ks.Grzegorz Draus

Parafia św. Jana Pawła II przeprowadziła w niedzielę 9 lutego pierwszy u Lwowie Orszak Trzech Króli. Młodzież z Liceum Plastycznego z Lublina, pod kierownictwem katechety Waldemara Dziaczkowskiego uczyła parafian jak może wyglądać Orszak i pomogła w jego piewszym poprowadzeniu.

Po południowej Mszy uczestnicy w kolorowych koronach, z wielką gwiazdą i misternie wykonanymi feretronami z wyobrażeniem Aniołów, w barwnych jasełkowych strojach przeszli od kaplicy do placu pomiędzy blokami osiedla "Kwitka -1". Tam już czekały całe rodziny mieszkańców wczesniej zaproszonych przez kierownictwo osiedla. Brzmiały dynamiczne kolędy ukraińskie, polskie, hiszpańskie, angielskie, włoskie. Dzieci otrzymały koroby a rodziny publikacje parafialne z propozycjami świętowania Bożego Narodzenia i kolędami.

Była to nie pierwsze spotkanie parafii z mieszkańcami najbliższego do kaplicy osiedla. Sama kolęda ze strony parafii odbywa się na nim zgodnie z najdawniejszą tradycją - kolędnicy przychodzą do każdego domu.

Po Orzaku najmłodsi wykonawcy świętowali w pobliskim McDonaldzie.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: starajmy się o mądrość serca, byśmy umieli rozpoznawać znaki Boże

2020-07-05 13:31

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

youtube.com/vaticannews

Do starania się o mądrość serca, pozwalającą rozpoznawać znaki Boga w naszym życiu i uczestniczyć w tych tajemnicach, które, będąc zakrytymi przed pysznymi zostają objawione pokornym, zachęcił Franciszek w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

5 lipca spotkał się on, jak co tydzień, z wiernymi na Plac św. Piotra w Watykanie. Po odmówieniu modlitwy maryjnej udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego, a następnie pozdrowił zgromadzonych z Rzymu, Włoch i zagranicy.

Oto tekst papieskiego rozważania w tłumaczeniu na język polski:

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry!

Czytany w dzisiejszą niedzielę fragment Ewangelii (por. Mt 11, 25-30) dzieli się na trzy części: najpierw Jezus wznosi hymn błogosławieństwa i dziękczynienia do Ojca, ponieważ objawił ubogim i prostaczkom tajemnice królestwa niebieskiego; następnie, ukazuje wewnętrzną i wyjątkową relację między Nim a Ojcem; i wreszcie zachęca, by pójść do Niego i naśladować Go, żeby znaleźć ukojenie.

Przede wszystkim, Jezus wychwala Ojca, ponieważ zakrył tajemnice swego królestwa, swej prawdy „przed mądrymi i roztropnymi” (w. 25). Nazywa ich tak z odrobiną ironii, ponieważ wyobrażają sobie, że są roztropni, mądrzy i dlatego mają bardzo często serce zamknięte. Prawdziwa mądrość pochodzi również z serca; to nie tylko zrozumienie idei: prawdziwa mądrość wkracza również do serca. I jeśli wiesz wiele rzeczy, ale twoje serce jest zamknięte, nie jesteś mądry. Jezus powiada, że tajemnice Jego Ojca, są objawione „prostaczkom”, to znaczy tym, którzy z ufnością otwierają się na Jego Słowo zbawienia, czują, że Go potrzebują i wszystkiego od Niego oczekują. Mają serce otwarte i ufne wobec Pana.

Następnie Jezus wyjaśnia, że wszystko otrzymał od Ojca. Nazywa Go „moim ojcem”, aby potwierdzić wyjątkowość swej relacji z Nim. Istotnie, tylko pomiędzy Synem a Ojcem istnieje całkowita wzajemność: jeden zna drugiego, jeden żyje w drugim. Ale ta wyjątkowa komunia jest jak kwiat, który kwitnie, by bezinteresownie objawić swoje piękno i dobroć. A oto zaproszenie Jezusa: „Przyjdźcie do Mnie...” (w. 28). Chce On dać to, co czerpie od Ojca. Pragnie dać nam prawdę, a prawda Jezusa jest zawsze darmo dana: jest to dar, to Duch Święty, który jest Prawdą.

Podobnie jak Ojciec ma szczególne upodobanie wobec „prostaczków”, tak i Jezus zwraca się do „utrudzonych i obciążonych”. Wręcz stawia siebie pośród nich, ponieważ jest „łagodny i pokorny sercem” (w. 29) – mówi, że takim jest. Podobnie jak w pierwszym i trzecim błogosławieństwie, mówiących o pokornych czy ubogich w duchu oraz łagodnych (por. Mt 5, 3.5); łagodność Jezusa. Tak więc Jezus, „cichy i pokorny”, nie jest wzorem dla zrezygnowanych ani też jedynie ofiarą, ale jest Człowiekiem, który żyje w tym stanie „z serca” w pełnej przejrzystości dla miłości Ojca, czyli dla Ducha Świętego. On jest wzorem „ubogich w duchu” i wszystkich innych „błogosławionych” z Ewangelii, którzy pełnią wolę Boga i dają świadectwo o Jego królestwie.

Następnie, Jezus mówi, że jeśli pójdziemy do Niego, znajdziemy odpoczynek: „ukojenie”, które Chrystus daje utrudzonym i obciążonym, to nie ulga jedynie psychologiczna czy udzielona jałmużna, ale radość ubogich, że jest im głoszona Ewangelia i są budowniczymi nowej ludzkości. To jest ukojenie: radość, radość, którą daje nam Jezus. Jest czymś wyjątkowym, to radość, jaką On sam posiada. To orędzie dla wszystkich ludzi, dla wszystkich ludzi dobrej woli, do których Jezus zwraca się także i dziś w świecie, wychwalającym tych, którzy stają się bogaci i potężni. Ileż razy mówimy: „Ach, chciałbym być taki, jak ten czy tamta, bogaty, ma tyle władzy, nic mu nie brakuje!”. Świat wywyższa bogatych i potężnych, bez względu na to, za pomocą jakich środków, a czasem znieważając osobę ludzką i jej godność. Widzimy to każdego dnia, znieważanych ubogich. I jest to przesłanie dla Kościoła, powołanego, aby żyć uczynkami miłosierdzia i głosić Ewangelię ubogim, by był cichym, pokornym. Pan chce, aby takim był Jego Kościół, czyli my.

Niech Maryja, najpokorniejsza i najwspanialsza ze stworzeń, wyjedna nam od Boga mądrość serca, abyśmy umieli rozpoznawać Jego znaki w naszym życiu i uczestniczyć w tych tajemnicach, które będąc zakrytymi przed pysznymi zostają objawione pokornym.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczął się festiwal „Ucho Igielne”

2020-07-05 22:54

ks. Wojciech Kania

W niedzielę 5 lipca, w bazylice katedralnej zainaugurowany został festiwal „Ucho Igielne” – II Letni Festiwal Muzyki Sakralnej w Sandomierzu i okolicach.

Wśród gości obecni byli: bp Krzysztof Nitkiewicz, burmistrz miasta Marcin Marzec, prezes Polskiego Radia Kielce Janusz Knap oraz wielu melomanów z Sandomierza i okolic.

ks. Wojciech Kania

Przybyłych gości powitał proboszcz parafii ks. prał. Zygmunt Gil oraz Magdalena Kusztal dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w urzędzie marszałkowskim w Kielcach, która powiedziała: „Ucho igielne”, to festiwal muzyczny organizowany przez Fundację im. Edwarda Kusztala, dedykowany muzyce sakralnej i klasycznej w Sandomierzu i jego okolicach.

Festiwal zainaugurował występ Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” pod batutą Anny Duczmal-Mróz, pt. „W 80 minut dookoła świata”. Tyle czasu zajęło wykonanie najwspanialszych, kameralnych utworów powstałych w różnych częściach świata. Nie zabrakło też polskiego akcentu, czyli muzyki Wojciecha Kilara.

ks. Wojciech Kania

Po koncercie chętni mieli możliwość wieczornego zwiedzania bazyliki katedralnej.

Kolejne koncerty będą miały miejsce w kościele św. Floriana w Koprzywnicy, w klasztorze na Św. Krzyżu, na dziedzińcu Zamku Królewskiego oraz w kościele św. Jakuba w Sandomierzu.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja imienia Edwarda Kusztala w Kielcach. Festiwal ma na celu popularyzowanie kultury, muzyki, sztuki sakralnej mocno obecnej w Sandomierzu i okolicy, gdzie także odbywać się będą festiwalowe koncerty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję