Reklama

Głos z Torunia

Kochać i łączyć

Biskup Andrzej Suski został odznaczony najwyższym wyróżnieniem województwa kujawsko-pomorskiego. Tytuł honorowego obywatela został uroczyście nadany 19 grudnia ub.r. w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu

Niedziela toruńska 1/2017, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

wyróżnienie

bp Andrzej Suski

Joanna Kruczyńska

Bp Andrzej Suski dokonuje wpisu do księgi pamiątkowej

Bp Andrzej Suski dokonuje wpisu do księgi pamiątkowej

Rozpoczynając uroczystość, przewodniczący sejmiku województwa Ryszard Bober przywitał zgromadzonych i odczytał uchwałę sejmiku nadającą bp. Suskiemu tytuł honorowego obywatela. W uzasadnieniu uchwały z 28 października ub.r. podkreślono, że samorząd województwa zawsze mógł liczyć na życzliwość i współpracę Księdza Biskupa w realizacji projektów służących mieszkańcom regionu. – Obdarzony jest wielkim, powszechnym szacunkiem. Zjednała go mądrość kaznodziei i pracowitość gospodarza, umiejętność dialogu i promieniująca serdeczność – czytamy w uzasadnieniu.

Honorowy obywatel

Następnie głos zabrał marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, który wygłosił laudację. Przedstawił w niej sylwetkę honorowego obywatela oraz jego zasługi w budowaniu społeczności lokalnej. – Uznając, że podstawą współczesnego społeczeństwa jest wspólnota lokalna, Ksiądz Biskup położył nacisk na budowę sfery służącej integracji społecznej i katolickiej formacji intelektualnej i duchowej. Biskup Andrzej – dla wielu mentor, dla wszystkich dobry gospodarz, człowiek dialogu – jest postacią cieszącą się wielkim, niepodważalnym i powszechnym szacunkiem – podkreślał marszałek Piotr Całbecki. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że bp Suski zawsze wspierał integrację mieszkańców regionu poprzez budowanie społeczeństwa tolerancyjnego, które nikogo nie wyklucza.

Po wręczeniu wyróżnienia nastąpił wpis do księgi pamiątkowej oraz odsłonięcie portretu bp. Suskiego. Biskup Andrzej podkreślił, że wyróżnienie przyjmuje ze wzruszeniem i pokorą. Zaznaczył także, że składa się na nie ciężka praca i troska wielu osób. – Gdyby nie współpraca z samorządami, to niewiele by się udało zrobić. Zwłaszcza w obszarze działań społecznych. Zawsze na sercu leżały mi trzy obszary: pomoc ludziom w potrzebie, kultura – szeroko rozumiana – a także dialog społeczny – mówił bp Suski.

Reklama

Następnie honorowy obywatel odbierał życzenia i gratulacje wygłaszane m.in. przez abp. Henryka Muszyńskiego, rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzeja Tretyna oraz prezydenta Torunia Michała Zaleskiego. – Kochać ludzi i ich łączyć to treść posługi Księdza Biskupa wobec mieszkańców diecezji oraz regionu – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Benefis

Następnego dnia w Dworze Artusa odbył się benefis Księdza Biskupa z udziałem samorządowych władz województwa i miasta oraz licznych zaproszonych gości. Benefis został zorganizowany nie tylko z okazji nadania tytułu honorowego obywatela województwa kujawsko-pomorskiego, ale także z okazji przypadającej w Wigilię Bożego Narodzenia 75. rocznicy urodzin i 25-letniej posługi biskupiej w diecezji toruńskiej.

Organizatorzy benefisu zabrali uczestników spotkania w niezwykłą podróż, która rozpoczęła się wręczeniem paszportu honorowego obywatela przez marszałka Piotra Całbeckiego i przewodniczącego sejmiku Ryszarda Bobera. Ksiądz Biskup wraz ze swoimi gośćmi przeniósł się wspomnieniami do lat dziecinnych i szkolnych. Nie brakowało wielu wzruszeń i nieukrywanej radości ze spotkania po latach z kolegami ze szkolnej ławy czy seminaryjnych studiów. Wiele ciepłych i serdecznych słów padało w stronę Jubilata od kapłanów, władz samorządowych regionu, pracowników Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz duszpasterzy bratnich Kościołów. Wszystko okraszone było dobrym humorem, anegdotami z życia Księdza Biskupa, który z rozbawieniem stwierdził, że dzięki temu spotkaniu dowiedział się o sobie wielu rzeczy.

Niezwykła podróż ubogacona była muzyką w wykonaniu Filharmonii Pomorskiej z Bydgoszczy, śpiewem chorału gregoriańskiego w wykonaniu kapłanów i diakonów diecezji toruńskiej oraz występem Zbigniewa Wodeckiego.

2016-12-28 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Myśl na tydzień - bp Andrzej Suski

[ TEMATY ]

Myśl na tydzień

bp Andrzej Suski

Archiwum redakcji

Bp Andrzej Suski

Bp Andrzej Suski

13.11.2017 - 20.11.2017
Idziemy do domu Ojca, przez Syna, w Duchu Świętym. Naszym celem jest Bóg Ojciec, droga – Jezus, światłem i mocą – Duch Święty.

CZYTAJ DALEJ

Rzeczniczka prawdziwej emancypacji

Doświadczyła wielorakich cierpień wynikających z niewolnictwa, a jednak stała się świadkiem prawdziwej miłości i wolności.

Bakhita, urodzona w Sudanie, w wieku ok. 7 lat została porwana i stała się niewolnicą. Wielokrotnie była sprzedawana kolejnym właścicielom. Ostatecznie jako niewolnica znalazła się na służbie u matki i żony pewnego generała, gdzie każdego dnia była chłostana aż do krwi. Pozostały jej po tym 144 blizny. Odzyskała wolność dopiero wtedy, gdy znalazła się w rękach Callista Legnaniego, włoskiego konsula. Wraz z nim udała się do Włoch, by zajmować się jego rodziną. To właśnie tam, w Wenecji, zrodziło się jej powołanie do życia zakonnego. Benedykt XVI napisał o tym wydarzeniu w swojej encyklice Spe salvi: „Znając tak okrutnych «panów», których do tej pory była własnością, tu Bakhita poznała «Pana» całkowicie innego, żyjącego Boga, Boga Jezusa Chrystusa – w dialekcie weneckim, którego się nauczyła, nazywała Go «Paron» (Pan). Do tej pory znała tylko panów, którzy ją poniżali i maltretowali albo – w najlepszym przypadku – uważali ją za użyteczną niewolnicę. Teraz natomiast usłyszała o istnieniu «Parona», który jest ponad wszystkimi panami, jest Panem panów, oraz że ten Pan jest dobry, jest uosobieniem dobroci” (n. 3).

CZYTAJ DALEJ

Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził 1,5 mln zł zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego za krzywdy doznane przez ojca

2023-02-08 13:36

[ TEMATY ]

Pilecki

ipn.gov.pl

Rotmistrz Witold Pilecki

Rotmistrz Witold Pilecki

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał w środę wyrok w sprawie zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego. Sąd przyznał mu 1,5 mln zł.

Wniosek w tej sprawie wpłynął do sądu rok temu. Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego, wystąpił o kwotę 26 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa za krzywdę doznaną przez jego ojca. Proces w tej sprawie ruszył przed Sądem Okręgowym w Warszawie w listopadzie 2022 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję