Reklama

Wczoraj • dziś • jutro

Umieć rozeznawać

Rok 2017 będzie rokiem wielu rozstrzygnięć. Na polskim podwórku rozegra się bitwa o przyszły kształt kraju. Małą bitwę na początku roku stoczył też Pan Niedziela – ze swoim sąsiadem. Ale nie był to Pan Jasny, tylko Pan Ciemny.

– Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że za pół roku, za rok będą widoczne pierwsze efekty programów rządowych. Bo już widać dobre efekty programu „Rodzina 500+”, a przecież wdrażane są jeszcze inne projekty, jak „Mieszkanie+” – tanie budownictwo mieszkaniowe, program dla przedsiębiorców, ubezpieczenia dla rolników, reforma szkolnictwa i wiele innych, chociażby obostrzenia dla lichwiarzy... – Niedziela nie dokończył, ponieważ Pan Ciemny, dalszy jego sąsiad, prawie krzyknął:

– Budżet tego nie wytrzyma i wszystko się rozwali!

Reklama

– Nie przerywaj mi, bo jeszcze nie skończyłem... – Niedziela również nieco podniósł ton. – I właśnie premier powiedział, że budżet się dopnie i koalicji PO-PSL będzie wstyd, bo w końcu padnie pytanie, co ona takiego robiła przez poprzednich 8 lat, że nic nie zrobiła, oprócz nabijania kabzy swojej i akolitów.

– To będzie, jeżeli będzie, a na razie jest stan napięcia i niepewności– ripostował Ciemny.

– Gdybyście pozwalali rządzić w spokoju, nie byłoby tej całej sejmowej szopki. Ale może i dobrze, że tak się stało... – zaśmiał się Pan Niedziela.

Reklama

– Tak? – zdziwił się sąsiad.

– Tak! Zapewne niektórzy z koczujących w Sejmie po raz pierwszy mieli wigilię...

– Nie przesadzaj! – odparował Ciemny.

– A kto pcha do konfrontacji? – Niedziela dalej naciskał. – Może i marszałek Kuchciński jest w gorącej wodzie kąpany, ale trudno zdzierżyć, mając przed sobą przedstawiciela najbardziej zajadłej grupy parlamentarzystów, którzy jeżeli doszliby do władzy, to wprowadziliby do konstytucji ideologię gender, aborcję na życzenie, bezpłatne in vitro, seksedukację dla dzieci, antyrodzinne ustawy, promocję dewiacji, obłędną poprawność polityczną z cenzurą poglądów, a także setki tysięcy migrantów do naszych miast i wsi w imię nowego, wspaniałego świata...

– Nie przesadzaj! – powtórzył Ciemny.

– Wyśmiewany byłby patriotyzm, a kultura i sztuka zajmowałyby się fekaliami, a nie dźwiganiem człowieka wzwyż...

– Nie przesadzaj! – Ciemny prawie krzyknął.

– Dopuszczono by do użycia miękkie narkotyki, tak na początek, potem eutanazję, manipulacje genetyczne, uchwalano by prawa dla zwierząt... – Niedziela nie zważał na sąsiada.

– Nie przesadzaj! PO-PSL rządziły przez 8 lat i nic takiego się nie działo – zaoponował Pan Ciemny.

– ...Bo tak naprawdę są to niebezpieczni wewnętrzni wrogowie naszej ojczyzny. Trzeba umieć rozeznawać! – tym stwierdzeniem Niedziela pożegnał się z sąsiadem.

2017-01-04 10:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mucha: zaproszenie prezydenta dla Rafała Trzaskowskiego jest aktualne

2020-07-14 10:26

[ TEMATY ]

prezydent

Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy dla Rafała Trzaskowskiego do Pałacu Prezydenckiego jest aktualne – zapewnił we wtorek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Jego zdaniem zaproszenie wystosowane przez prezydenta wobec jego konkurenta w wyborach ma wymiar symboliczny.

Prezydencki minister zaznaczył w Programie 3 Polskiego Radia, że nie ma wiedzy, aby ze strony Trzaskowskiego pojawił się nowy sygnał w tej sprawie.

Pytany, czy nowy sygnał pojawił się ze strony Pałacu Prezydenckiego, Mucha odparł, że o tym, iż to zaproszenie jest otwarte i aktualne, prezydent mówił jeszcze w niedzielę, gdy przybył do Pałacu Prezydenckiego po wieczorze wyborczym.

Prezydent zaprosił Trzaskowskiego po ogłoszeniu sondażowych wyników II tury wyborów. Duda chciał się spotkać z kandydatem Koalicji Obywatelskiej jeszcze w niedzielę, o godz. 23. Trzaskowski podziękował za zaproszenie i ocenił, że spotkanie to dobry pomysł. Dodał jednak, że najodpowiedniejszym momentem wydaje się czas zaraz po ogłoszeniu oficjalnych wyników przez Państwową Komisję Wyborczą. Te oficjalne wyniki – świadczące o wygranej Dudy – PKW ogłosiła w poniedziałek wieczorem.

„Urzędujący prezydent RP zapraszający swojego konkurenta w wyborach to wymiar symboliczny” – stwierdził Mucha. Jego zdaniem to gest właściwy postępowaniu prezydenta Dudy, mówiący o tym, że "dzisiaj nie powinniśmy w żaden sposób dzielić Polaków”.

Prezydencki minister zapytany został w tym kontekście o zaproszenie dla polityków, m.in. PSL, Koalicji Polskiej i Konfederacji w związku z ogłoszoną niedługo przed II turą wyborów inicjatywą prezydenta stworzenia "Koalicji Polskich Spraw".

Mucha zaznaczył, że ze strony prezydenta była wyraźna zapowiedź w tej sprawie i wskazał, że zaproszenie do koalicji jest aktualne. Dopytywany, czy jednak jest organizowane jakieś spotkanie, zwracał uwagę, że dopiero co ogłoszono oficjalne wyniki wyborów.

„Oczywiście, ta deklaracja, która padła, jest aktualna i w tym zakresie będą też działania podejmowane” - zaznaczył.

Pytany, czy ta inicjatywa jest związana z układaniem na nowo składu Kancelarii Prezydenta, Mucha zastrzegł, że to są wyłącznie kompetencje prezydenta. „Na pewno żaden z ministrów prezydenckich się nie będzie wypowiadał co do rozstrzygnięć pana prezydenta w tym zakresie” – dodał.

W niedzielnej II turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda uzyskał 51,03 proc. głosów uzyskując reelekcję. Kandydat KO Rafał Trzaskowski osiągnął wynik 48,97 proc.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ mok/

CZYTAJ DALEJ

Święto Sandomierskiej Policji

2020-07-14 14:49

ks. Wojciech Kania

Z okazji 101. rocznicy ustanowienia Policji Państwowej, biskup Krzysztof Nitkiewicz odprawił Mszę św. w sandomierskiej bazylice katedralnej. Koncelebrowali ją kapłani z sądu biskupiego i parafii. W modlitwie uczestniczyli policjanci, policjantki i pracownicy cywilni z Komendy Powiatowej Policji w Sandomierzu na czele z komendantem insp. Ryszardem Komańskim, przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych, wymiaru sprawiedliwości i wojska.

ks. Wojciech Kania

Bp Nitkiewicz nawiązał w homilii od odczytanej Ewangelii, w której Pan Jezus ubolewa nad brakiem nawrócenia ze strony swoich rodaków oraz chwali pogan otwartych na przyjęcie zbawienia.

- Ani pochodzenie, ani miejsce urodzenia, ani przynależność do jakiejś grupy religijnej czy społecznej, nie czyni nikogo automatycznie dobrym lub złym. Nawet porządny człowiek może któregoś dnia upaść, tak samo jak ktoś cieszący się złą sławą może się nawrócić. Nie znamy zresztą dobrze siebie, a jeszcze mniej innych. Tym bardziej więc nie należy nikogo przekreślać, a jednocześnie nie powinniśmy pokładać zbytniej ufności we własnych siłach, dążąc do celu per fas et nefas. „Gdy przeciwko wam podniosą się wszystkie pięści, to nie myślcie, że zwyciężycie, gdy im własną pokażecie. Schowajcie ją i zaufajcie Bogu” – uczy kardynał prymas Stefan Wyszyński. Jeśli uwierzymy całym sercem Chrystusowi, jeśli będziemy się Go trzymali, zdołamy przezwyciężyć różne próby i pokonać wewnętrzne słabości. Potrzeba jednocześnie wielkiej pokory, uznania, że wszystkiego nie wiem, że sam jestem za słaby i w konsekwencji potrzebuję współpracy z innymi. Wierzę, że tak się dzieje się w waszym życiu drogie Policjantki i drodzy Policjanci. Dziękując za wszystko co robicie, za miłość i poświęcenie w pełnionej służbie, pragnę razem z Wami wsłuchiwać się w głos Chrystusa i przylgnąć do Jego serca, aby nasze serca biły w podobnym rytmie – powiedział biskup.

ks. Wojciech Kania

Przed błogosławieństwem zabrał głos komendant insp. Ryszard Komański, wyrażając wdzięczność za wspólne spotkanie z okazji dorocznej policyjnej uroczystości.

Z okazji Święta Policji w Komendzie Powiatowej w Sandomierzu przyznane zostały awanse zawodowe. W gronie 53 awansowanych policjantów znalazło się: 2 awansowanych do korpusu oficerów, 21 otrzymało awans do korpusu aspirantów, 24 uzyskało awans do korpusu podoficerskiego natomiast, 6 otrzymało awans na starszego posterunkowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję