Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Misja do spełnienia

Niedziela sosnowiecka 2/2017, str. 5

[ TEMATY ]

seminarium

kl. Mateusz Stanek

Alumni, którzy przyjęli obrzęd admissio, ze swoimi Pasterzami

Alumni, którzy przyjęli obrzęd admissio, ze swoimi Pasterzami

Podczas uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo i z homilią Pasterza diecezji sosnowieckiej bp. Grzegorza Kaszaka, 20 grudnia 2016 r. klerycy V roku Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie wkroczyli w bezpośredni czas przygotowania do przyjęcia sakramentu święceń kapłańskich. Stało się to podczas obrzędu admissio, który odbył się w kościele seminaryjnym. Wraz z pasterzami przy ołtarzu stanęli przełożeni seminaryjni. Do obrzędu admissio stanęło 13 kleryków V roku – 9 z archidiecezji częstochowskiej i 4 z diecezji sosnowieckiej.

Z języka łacińskiego słowo admissio oznacza dopuszczenie, przyjęcie. Obrzęd ten polega na tym, iż poprzez publiczne i uroczyste wypowiedzenie słowa „Jestem” alumn seminarium zostaje włączony do grona kandydatów oczekujących na święcenia. Sam obrzęd ma miejsce po homilii. Klerycy V roku WSD, po imiennym ich wezwaniu przez Księdza Rektora, odpowiadają: „Jestem”. Potem Ksiądz Rektor pyta ich, czy chcą dobrze przygotować się do święceń, na co kandydaci odpowiadają: „Chcę”. Kolejne pytanie skierowane do nich dotyczy tego, czy chcą służyć Jezusowi Chrystusowi i Jego Mistycznemu Ciału – to znaczy Kościołowi, na co alumni również odpowiadają słowem: „Chcę”.

Pewność przygotowania

Reklama

Na koniec obrzędu abp Wacław Depo i bp Grzegorz Kaszak wyrazili radość z decyzji podjętej przez kleryków V roku Wyższego Seminarium Duchownego, i prosili Pana Boga, aby dokończył w nich dzieła, które rozpoczął. Ważny jest również sposób podjęcia przez alumna decyzji o święceniach. Przełożeni seminaryjni muszą być przekonani, że kandydat do święceń podjął decyzję świadomą, wolną, dojrzałą i popartą niezbędnymi przymiotami. Jeżeli nie ma co do tego wątpliwości, wówczas pada zapewnienie o właściwej formacji duchowej oraz intelektualnej. W czasie dialogu przełożeni potwierdzają pewność właściwego przygotowania kandydatów do święceń. Obrzęd kończy się odmówieniem przez biskupa nad kandydatami modlitwy błogosławieństwa.

Wzorem świętych

Kaznodzieja – Pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak podczas Mszy św. ukazał postać św. Jana Chrzciciela oraz osobę św. Siostry Faustyny Kowalskiej. Św. Jan Chrzciciel nauczył swych uczniów modlitwy, a św. Faustyna swoją modlitwą i ofiarowanym cierpieniem uratowała przed grzechem pewnego kapłana. Bp Grzegorz Kaszak zachęcił uczestników liturgii, aby nie tylko ufnie i szczerze wierzyli w Boga, ale także żarliwie się do Niego modlili. Eucharystia połączona z obrzędem admissio odprawiona została na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia. Nie mogło wiec zabraknąć dzielenia się opłatkiem, złożenia sobie życzeń, czy wspólnej wieczerzy wigilijnej w seminaryjnym refektarzu. Przy stole zabrzmiały tradycyjne pieśni bożonarodzeniowe.

Kapłani trudnych czasów

Obraz świata, w którym przyjdzie posługiwać przyszłym prezbiterom maluje się niebezpiecznymi zjawiskami i zagrożeniami. W trudnych czasach zatem nowym kapłanom przyjdzie służyć Panu Bogu i ludziom. Niezależnie jednak od tego wszystkiego mają być światłem dla ludzi. Niezależnie od wszystkiego będą musieli stawić czoła całemu złu i głosić prawdę o Bogu, który umiłował człowieka. – A przeżyty obrzęd admissio, to „misja do spełnienia”. Bycie świadkiem Chrystusa, Jego apostołem, to jest także ciężka praca, to jest także wysiłek, misja do spełnienia dla nas – nowych kapłanów. Prosimy o modlitwę, abyśmy odpowiednio przygotowali się do przyjęcia święceń i abyśmy za kilka miesięcy wkroczyli w szeregi naszego diecezjalnego duchowieństwa na większą chwałę Bożą. My ze swej strony mocno prosimy Jezusa Chrystusa – dawcę powołania do kapłaństwa, dawcę tego niezwykłego daru – aby tchnął w nasze serca pragnienie przyjęcia święceń dla służby Kościołowi – mówią klerycy V roku Wyższego Seminarium Duchownego.

2017-01-04 11:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rektor WSD w Przemyślu: św. Szczepan uczy nas jak być miłosiernym

[ TEMATY ]

seminarium

ADAM RAK

„Każdy z nas może być dobry i miłosierny, i nie jest to zadanie tylko dla wielkich świętych, jak Szczepan. Czasami bowiem potrzeba tak niewiele, by okazać miłość” – pisze ks. dr hab. Dariusz Dziadosz, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Jego list jest czytany dzisiaj w kościołach archidiecezji przemyskiej.

Ks. Dziadosz zauważa, że w tajemnicę o Bożym miłosierdziu wpisuje się także życie i śmierć świętego Szczepana, które Kościół Święty od wieków przypomina w drugi dzień Bożego Narodzenia. „W zgodnej opinii wszystkich, którzy wtedy uwierzyli w Chrystusa, był najbardziej wyróżniającą się postacią Kościoła Jerozolimy” – pisze.

CZYTAJ DALEJ

Bp Chrząszcz do młodzieży: Chrystus chce głosić Ewangelię waszymi ustami!

2021-07-24 20:02

[ TEMATY ]

ŚDM

diecezja.pl

Chrystus chce głosić Ewangelię do współczesnego młodego człowieka ustami jego rówieśników. Wasze świadectwo wiary jest bardzo ważne, ono ma wielką moc. Nie możemy tego zaprzepaścić ani zmarnować - mówił bp Robert Chrząszcz w homilii podczas Mszy św., odprawionej w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie z okazji 5. rocznicy ŚDM.

W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w 5. rocznicę ŚDM w Krakowie bp Robert Chrząszcz zachęcił młodych ludzi do wspólnej refleksji nad owocami spotkania młodych, które w lipcu 2016 r. zgromadziło w Polsce pielgrzymów z całego świata.

CZYTAJ DALEJ

Papież w I Dniu Dziadków: potrzebne jest przymierze między młodymi i starszymi

2021-07-25 10:43

[ TEMATY ]

Franciszek

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

youtube.com/vaticannews

Dzisiaj potrzebne jest nowe przymierze między młodymi a osobami starszymi, aby dzielić się wspólnym skarbem życia – wskazał papież Franciszek w homilii przygotowanej na obchody ogłoszonego przez siebie I Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Z powodu rekonwalescencji po niedawnej operacji zamiast Ojca Świętego Mszę św. w bazylice św. Piotra w Watykanie odprawił abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Publikujemy polskie tłumaczenie papieskiej homilii:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję