Reklama

Głos z Torunia

Na cześć świętego obywatela gminy

W całej Polsce Dzień Papieski, stanowiący dziękczynienie za pontyfikat św. Jana Pawła II, obchodzony jest w październiku. Łubianka celebruje go natomiast w grudniu na pamiątkę nadania tytułu honorowego obywatela gminy Papieżowi Polakowi

Rada Gminy Łubianka 17 grudnia 1999 r. przyjęła uchwałę o nadaniu św. Janowi Pawłowi II tytułu Honorowego Obywatela Gminy Łubianka. To wydarzenie zapisało się na kartach historii gminy i corocznie jest przypominane. Tego roku centralnym punktem obchodów była uroczysta Msza św. dziękczynna sprawowana 18 grudnia w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bierzgłowie, podczas której mieszkańcy gminy prosili świętego o wstawiennictwo.

Dzień później zostały złożone kwiaty i zapalone znicze pod tablicą pamiątkową zdobiącą Urząd Gminy. Następnie w sali koncertowej w Diecezjalnym Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim miało miejsce otwarcie wystawy prac plastycznych konkursu ogłoszonego w październiku. Dzieci, młodzież i dorośli z terenu gminy zostali zaproszeni do wykonania prac plastycznych w dowolnej technice. Tematyka, jak zawsze, związana jest z postacią Papieża Polaka.

Konkursy

Reklama

Hasło tegorocznej, trzeciej edycji brzmi: „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Jurorem konkursu była przedstawicielka Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka. W tym roku do konkursu zgłoszono ponad 200 prac. Nagrodzeni zostali: kategoria klas 0-1 – Tomasz Kosicki, Urszula Jakóbczak (SP w Warszewicach), Tomasz Dybowski (ZS w Łubiance); kategoria klas 2-3 – Urszula Zielińska, Marta Woźniak, Zuzanna Barczyńska (SP w Warszewicach), Aleksandra Maćkiewicz, Krystyna Krausse (ZS w Łubiance), Kornelia Ziomek (SP w Pigży); kategoria klasy 4-6 – Patryk Matłosz (SP w Warszewicach), Maja Sokół, Paweł Wiciński, Maciej Szugajew, Jan Syrocki (SP w Wybczu), Aleksandra Krupa (ZS w Łubiance); kategoria gimnazjum – Karolina Samorowska, Wiktoria Kurosad, Natalia Marszałkowska (ZS w Łubiance).

Po otwarciu wystawy odbył się finał 1. Gminnego Konkursu o św. Janie Pawle II. Od października szkoły wyłaniały swoich reprezentantów z grona uczniów klas 4-6 szkół podstawowych i gimnazjalnych. Po emocjonujących rozgrywkach zwyciężyła reprezentacja SP w Wybczu, a wśród gimnazjów najlepsze okazało się gimnazjum w Brąchnowie.

Wieczorne spotkanie

W godzinach wieczornych odbyło się spotkanie poświęcone św. Janowi Pawłowi II. W ubiegłych latach gościem takiego wieczoru był m.in. ks. prał. Sławomir Oder, postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. W tym roku gośćmi były redaktorki „Głosu z Torunia” – toruńskiej edycji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Helena Maniakowska i Katarzyna Umińska, czyli najstarsza i najmłodsza współpracująca z czasopismem, niezwykle ciekawie opowiadały o swej redakcyjnej pracy. W kolejnej części z programem artystycznym wystąpiła młodzież z gimnazjum w Brąchnowie, któremu patronuje św. Jan Paweł II.

Reklama

Wieczorne spotkanie zakończyło uroczyste podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu Plastyczno-Literackiego z okazji Jubileuszu Chrztu Polski, którego organizatorem była Młodzieżowa Rada Gminy Łubianka, a koordynatorem Elżbieta Żeglarska.

Organizatorem obchodów było Centrum Kultury w Łubiance, a partnerem Diecezjalne Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim.

2017-01-04 11:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młode serca pełne Miłosierdzia

Są młodzi, zdolni, ambitni. Mają otwarte serca i wyciągnięte w stronę drugiego człowieka dłonie. Jest ich ponad 2000 w całej Polsce i wspólnie budują najbardziej wyjątkowy pomnik św. Jana Pawła II

Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” to nie tylko zdolna młodzież z niezamożnych rodzin, ale przede wszystkim młodzież pełna miłosierdzia. Bo jeśli tworzy się „żywy pomnik” św. Jana Pawła II, nie można być obojętnym na drugiego człowieka. Nie można być obojętnym na to, czego nauczał nas św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

80 lat temu o. Kolbe zgłosił się w Auschwitz na śmierć za współwięźnia

29 lipca 1941 r. podczas apelu w niemieckim obozie Auschwitz franciszkanin o. Maksymilian Kolbe zgodził się dobrowolnie oddać życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, jednego z dziesięciu skazanych na śmierć głodową w odwecie za ucieczkę Polaka.

Franciszkanin zmarł w bunkrze głodowym 14 sierpnia 1941 r. Został dobity zastrzykiem fenolu.

CZYTAJ DALEJ

Argentyna: 86-letni kardynał zakażony koronawirusem

2021-07-30 18:10

[ TEMATY ]

kardynał

Argentyna

koronawirus

Wikipedia

Argentyński kardynał Luis Villalba

Argentyński kardynał Luis Villalba

Argentyński kardynał Luis Villalba jest zakażony koronawirusem. 86-letni hierarcha był w latach 1999-2011 arcybiskupem metropolitą Tucumán.

Tamtejsza archidiecezja poinformowała, że kardynał poddał się testowi wykrywającemu obecność koronawirusa. Test dał wynik pozytywny, także u jego siostry Clelii. Sędziwy hierarcha czuje się dobrze, poddał się domowej samoizolacji, jego stan nie wymaga podawania tlenu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję