Reklama

Duchowa kwarantanna

Niedziela warszawska 10/2003

Ile czasu potrzeba, by stać się nowym człowiekiem? Aby porzucić grzeszne nawyki, przywiązania i namiętności? By wszystko w życiu wróciło na swoje miejsce? Przecież nie wystarczy sama deklaracja nawrócenia. Nie wystarczy nawet dobrze zacząć. Bo już znamy nasz słomiany zapał. Szybko może się okazać, że nie potrafimy żyć bez grzechu. Że Bóg nam nie wystarcza, bo ponad Niego stawiamy doczesne uciechy i żądze.
Człowiek wewnętrznie nieuporządkowany nie może oglądać Boga. Zżarłaby go zazdrość, że to nie on jest Bogiem. Niebo dla niego stałoby się piekłem: widzieć Kogoś nad sobą i nie móc zająć Jego miejsca... Zresztą byłoby to piekło nie tylko dla niego, ale i dla innych.
Dlatego Bóg zanim nas wskrzesi z Chrystusem do życia wiecznego, kieruje nas na duchową kwarantannę. Coś takiego przeszli Żydzi błąkający się czterdzieści lat po pustyni, zanim Bóg dał im Ziemię Obiecaną. A wszystko po to, by wymarło pokolenie noszące w sobie wspomnienie Egiptu, garnków pełnych ryb, cebuli i czosnku. By przypadkiem nie chcieli powrócić do domu niewoli albo nie urządzili sobie w Izraelu nowego Egiptu.
Jezus też przebywał na pustyni przez 40 dni zanim objawił swoją Boską godność. Bo co to znaczy być Synem Bożym? Kamienie przemieniać w chleb? Zdobyć podziw, sławę i pieniądze? Czy raczej przedkładać wierność Ojcu nad chleb?
Czy być Synem Bożym, to oczekiwać, że aniołowie będą mnie nosić na rękach, czy raczej stać się sługą wszystkich? To mieć świat u swoich stóp? Czy wystarczy tylko mieć nad sobą niebo, a w nim kochającego Ojca?
Wielki Post to jedynie liturgiczny znak przemiany, która ma się dokonać w człowieku. Czy dokona się to w czterdzieści dni? A może niektórym czterdzieści lat będzie za mało? Każdy ma tu swoją miarę.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

W niedzielę 26 września obchodzimy 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 10:41

[ TEMATY ]

uchodźcy

migranci

AFPPHOTO/NIKOLAY DOYCHINOV/East News

„Dzisiaj Kościół jest wezwany do wyjścia na ulice peryferii egzystencjalnych, aby leczyć zranionych i szukać zagubionych, bez uprzedzeń i lęku, bez prozelityzmu, ale w gotowości do poszerzenia swojego przybytku, aby móc przyjąć wszystkich” – napisał papież Franciszek w orędziu na tegoroczny, 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

„Zamknięte i agresywne nacjonalizmy (por. Fratelli tutti, 11) oraz radykalny indywidualizm (por. tamże, 105) rozbijają czy też dzielą nas, zarówno w świecie, jak i w obrębie Kościoła. A najwyższą cenę płacą ci, którzy najłatwiej mogą zostać innymi: cudzoziemcy, migranci, zmarginalizowani, ci, którzy mieszkają na peryferiach egzystencjalnych” – czytamy w orędziu. „Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy (…) odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony. (…) jeśli tylko tego chcemy, możemy przekształcić granice w uprzywilejowane miejsca spotkania, gdzie może rozkwitnąć cud coraz większego my” – zaapelował Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję