Reklama

Niedziela Sandomierska

Nowe wytyczne dla przyszłych małżonków

Z ks. Tomaszem Cuberem, dyrektorem Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin diecezji sandomierskiej, rozmawia ks. Adam Stachowicz

Niedziela sandomierska 4/2017, str. 6

[ TEMATY ]

wywiad

małżeństwo

Archiwum autora

Dyrektor Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin diecezji sandomierskiej ks. Tomasz Cuber

KS. ADAM STACHOWICZ: – Przez ostatnie lata istniała możliwość prowadzenia kursów przedmałżeńskich w ostatniej klasie szkoły ponadgimnazjalnej. Jak w takim układzie wygląda to w dniu dzisiejszym?

KS. TOMASZ CUBER: – Uważam, że tematyka dotycząca małżeństwa i rodziny powinna być poruszana podczas katechez w szkole średniej w ramach bliższego przygotowania do małżeństwa, ale nie może ona być potraktowana jako kurs przedmałżeński. Na tym etapie młodzież nie do końca zdaje sobie sprawę z powagi przyszłej decyzji. Dziś większość osób zawiera małżeństwo, mając pewną stabilizację życiową, ukończywszy studia, po podjęciu pracy zawodowej, dlatego warto, aby razem spojrzeć na sprawę wspólnego życia.

– Wiele osób zastanawia się dzisiaj, po co kursy przedmałżeńskie; pytają, czy to nie strata czasu. Co Ksiądz może im powiedzieć?

– W czasach, kiedy nasila się plaga rozwodów, gdy można mówić już o mentalności rozwodowej, należy zastanowić się, co jest główną przyczyną takiej sytuacji. W wielu przypadkach młodzi ludzie starający się o rozwód albo stwierdzenie nieważności małżeństwa, podkreślają, że przyczyną takiej decyzji było niewystarczające przygotowanie do niego. Wiele osób, podejmując taką decyzję, nie do końca było świadomych, czym jest małżeństwo i rodzina. Za ten fakt obwiniają słabo prowadzone przygotowanie do małżeństwa. Nauczeni doświadczeniem sami podkreślają konieczność głębszego i bardziej przystępnego uczestnictwa w katechizacji przedślubnej. Stąd decyzja biskupa ordynariusza, aby wydać ujednoliconą instrukcję dotyczącą bezpośredniego przygotowania do małżeństwa.

– Na czym polega novum tej instrukcji?

– Kursy na poziomie zwyczajnym będą prowadzone w większych parafiach dekanatu przez dziesięć spotkań cotygodniowych. Prowadzącymi katechizację przedmałżeńską będą ekipy pastoralne składające się z duszpasterza, pary małżeńskiej, doradcy życia rodzinnego i psychologa. Doświadczenie wnoszone przez tych ludzi ma pomóc w przyszłym, wspólnym życiu nowych małżonków. Spotkania będą prowadzone w formie wykładów, ćwiczeń i warsztatów. Chcemy, aby narzeczeni bardziej poznali siebie i dokonali konfrontacji swojej wizji małżeństwa, a jednocześnie mieli okazję doświadczyć obecności Chrystusa i nauczyli się, jak zapraszać Go do własnego małżeństwa i rodziny.

– A co z tymi, którzy nie będą mogli skorzystać z formy zwyczajnej, np. osobami podejmującymi pracę za granicą, przebywającymi w różnych miastach Polski lub mającymi specyficzny rodzaj pracy, który nie pozwala na systematyczne, ponaddwumiesięczne przygotowanie?

– Dla takich osób przewidziany jest kurs przedmałżeński w formie nadzwyczajnej, który będzie składał się z dwóch trzydniowych cyklów spotkań odbywających się w odstępie dwóch tygodni. Takie kursy będą organizowane w ośrodkach rekolekcyjnych. W sytuacji, kiedy osoby z różnych ważnych powodów nie mogą skorzystać z formy zwyczajnej i nadzwyczajnej, proboszcz, za zgodą Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin, zobowiązany jest w sumieniu do przygotowania kandydatów poprzez osobiste rozmowy, podaną lekturę oraz weryfikację wiedzy.

2017-01-18 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jeszcze o ślubie bez skutków cywilnych

2020-08-12 08:35

Niedziela Ogólnopolska 33/2020, str. 59

[ TEMATY ]

małżeństwo

ślub

Adobe.Stock

Pytanie czytelnika:
Pani Barbara przysłała list w sprawie małżeństw bez skutków cywilnych. Pisze w nim m.in.: „Każdy kapłan udzielający sakramentu małżeństwa zobowiązany jest zgodnie z konkordatem w ciągu trzech dni zawiadomić Urząd Stanu Cywilnego o tym ślubie”.

CZYTAJ DALEJ

Czy aborcja we Francji będzie legalna aż do porodu?

2020-08-11 15:09

[ TEMATY ]

aborcja

Francja

pro‑life

Zffoto/fotolia.com

Ciosem nie do przyjęcia nazywały organizacje pro-life nową ustawę bioetyczną, którą przyjęło Francuskie Zgromadzenie Narodowe. Na początku mówiło się jedynie, że wprowadza ona zapłodnienie in vitro dla par lesbijskich i samotnych kobiet. Okazało się jednak, że ustawa, mocno kontestowana przez środowiska prorodzinne, przemyciła również „poprawkę” zezwalającą na aborcję aż do samego porodu - ze względu na „niepokój psychospołeczny” matki.

Zmiany w prawie bioetycznym były przedmiotem masowych protestów, które w ubiegłym roku przetoczyły się przez Francję. Po poprawkach Senatu, na początku tego roku, Zgromadzenie Narodowe powróciło jednak do forsowania bezprecedensowych zmian, wbrew opinii publicznej. Nowe prawo rozszerzyło dostęp do aborcji, zgodziło się na genetyczne modyfikowanie embrionów, chimery i finansowaną przez państwo sztuczną prokreację dla lesbijek i samotnych kobiet.

Organizacje pro-life wskazują, że pretekstem do rozszerzenia aborcji okazał się koronawirus. W czasie pandemii francuski minister zdrowia Olivier Véran nieformalnie zatwierdził „niepokój psychospołeczny” jako usprawiedliwienie dla aborcji po przekroczeniu jej ustawowego terminu. Do tej pory we Francji późne aborcje (po 12. tygodniu ciąży) wymagały zgody lekarza, a możliwość ich dokonania prawnie ograniczono do przypadków poważnych wad rozwojowych lub domniemanej niezdolności do życia dziecka poza organizmem matki, lub gdy ciąża zagraża jej życiu. Nowa ustawa bioetyczna radykalnie to zmienia.

„Francja, która przeżywa zimę demograficzną otworzyła na oścież drzwi kulturze śmierci, zadając samej sobie cios nie do przyjęcia” – podkreślają przedstawiciele organizacji prorodzinnych. Przypominają, że w tym kraju nie rodzi się już wystarczająca liczba dzieci, by zapewnić wymienialność pokoleniową. Wskazują zarazem, że określenie „niepokój psychospołeczny” jest tak niejasne i szerokie, że będzie wykorzystywane w każdym przypadku nieplanowanej lub powikłanej ciąży, a także utrudni wszelkie działania prewencyjne. „W ten sposób umierają cywilizacje, a geniusz ludzki zostaje unicestwiony. Tym, którzy przyjdą po nas, grozi wielkie niebezpieczeństwo” - napisał na Twitterze bp Bernard Ginoux. Odniósł się również do sposobu przegłosowania poprawek, w nocy, bez udziału wielu parlamentarzystów.

Ze względu na zmiany przegłosowane przez deputowanych, ustawa powróci do Senatu jeszcze w tym roku. Ostateczny głos w przypadku niewypracowania kompromisu będzie jednak należał do Zgromadzenia Narodowego. Przewiduje się, że decyzja zapadnie końcem roku.

CZYTAJ DALEJ

Tragiczny wyapdek w Tatrach- zginął ksiądz

2020-08-12 21:39

[ TEMATY ]

śmierć

Tarnów

KSM Tarnów

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, iż dzisiaj w tragicznym wypadku w Tatrach zginął Ksiądz Jaromir Buczak - Asystent Oddziału KSM Trzciana.

Księże Jaromirze, dziękujemy za zawsze otwarte i radosne serce, a także nieustanną gotowość i świadectwo swojego życia. Spoczywaj w pokoju.

Z serca prosimy Was wszystkich o modlitwę - w intencji Duszy Śp. Księdza Jaromira, jak również w intencji wszystkich Jego Bliskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję