Reklama

My zawsze z Matką Bożą

Niedziela przemyska 10/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przeworska parafia pw. Ducha Świętego będzie przeżywać w bieżącym roku jedno z najważniejszych wydarzeń w swojej 610-letniej historii - Nawiedzenie Matki Bożej w Jej Jasnogórskim Wizerunku. 15 marca Matka Boża będzie gościć w naszej bazylice.
Trzeba przypomnieć podobne wydarzenie, choć miało ono miejsce w innych czasach i jak wiemy peregrynowały wtedy tylko wymowne symbole - świeca, rama, gdyż obraz Matki Bożej ówcześnie rządzący Polską uwięzili. Było to w dniach 17 i 18 października 1970 r. Pod taką postacią Matka Boża nawiedziła wtedy lud Boży Przeworska, w 500-lecie istnienia świątyni parafialnej. Od tych odległych uroczystości i niezapomnianych dni upłynęły już 32 lata i wielu naszych młodszych parafian nie zna tych wydarzeń. Chór Męski "Echo" uczestniczył w tamtych uroczystościach, bowiem od wielu lat jest trwale związany z tą świątynią. W 2003 r. zespół rozpoczyna 105 rok swojej działalności. Pragnieniem naszym jest uczestniczenie w nadchodzących uroczystościach Nawiedzenia Matki Bożej. W tych okolicznościach chciałbym Czytelnikom Niedzieli nieco przybliżyć dotychczasową działalność - pokazać osiągnięcia, poinformować, że trwamy jako jeden z ostatnich chórów męskich, nawiązujący do dawnej lokalnej tradycji, bowiem w czasach Bożogrobców tylko mężczyźni mogli śpiewać w chórach kościelnych.
O fakcie, że chórów męskich jest z roku na rok coraz mniej przekonaliśmy się uczestnicząc 5 stycznia br. w kościele św. Brata Alberta w Kolbuszowej w koncercie, w którym śpiewało 12 chórów, lecz tylko jeden, nasz zespół, był chórem męskim.
Chór Męski "Echo" został założony w 1898 r. przy Towarzystwie Gimnastycznym "Sokół" w Przeworsku. W chóralnej działalności przetrwał dwie wojny światowe, okres niemieckiej okupacji i trudne lata PRL, bowiem w wyniku presji władz administracyjnych, żądających usunięcia z repertuaru pieśni religijnych i wielu patriotycznych, nie chcąc przerwać działalności, przeszedł w 1963 r. pod patronat Kościoła - przeworskiej fary, od 1982 r. bazyliki, gdzie pracuje do chwili obecnej.
Dyrygent mgr Andrzej Olchawa - organista Bazyliki, prowadzi zespół od 23 lat. Chór od 1983 r. należy do Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie. W 1998 r. obchodził 100-lecie swojej działalności, śpiewał podczas Mszy św. odprawianej w tej intencji w miejscowej bazylice przez abp. Józefa Michalika, który poświęcił pamiątkową tablicę, ufundowaną z tej okazji i wmurowaną w przedsionku świątyni. Jubileuszowy koncert odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury w Przeworsku, był nagrywany i transmitowany przez Polskie Radio.
Chór występował podczas pielgrzymek Jana Pawła II do Ojczyzny: w 1991 r. w Rzeszowie i w 1997 r. w Krośnie. W 1987 r. śpiewał podczas Mszy św. radiowej w kościele Świętego Krzyża w Warszawie. W 1992 r. występował w Rzeszowskiej Filharmonii, w 1993 r. śpiewał wśród połączonych chórów i orkiestr w Przemyślu z okazji zjazdu Episkopatu. W 1994 r. uczestnicząc w pielgrzymce PZCHiO do Ojca Świętego, dał koncerty w Rzymie, na Monte Cassino, w Asyżu i Padwie. W 1999 r. śpiewał ze Szczytu Jasnej Góry podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Pracowników Służby Zdrowia i w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach. W styczniu 2000 r. uczestniczył w Finale VI Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. W maju 2001 r. śpiewał podczas Mszy św. we lwowskiej katedrze, po Mszy dając koncert pieśni maryjnych i patriotycznych. W czerwcu występował na I Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Patriotycznych w Lubaczowie, zaś w lipcu 2001 r. śpiewał na Jasnej Górze w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej i w Radiu Maryja w Toruniu. 13 grudnia 2001 r. podczas występu w Tuchowie zmarł długoletni solista Marian Mączka - śpiewający kiedyś w lubelskiej operetce.
Z udziałem naszego chóru kilkakrotnie nagrano audycje dla 2 Programu TV. Chór wielokrotnie uczestniczył w koncertach, festiwalach i międzynarodowych spotkaniach chórów organizowanych przez PZCHiO oddział w Rzeszowie oraz Archidiecezjalny Instytut Muzyki Sakralnej w Przemyślu (Słowiańskie Gody, Diecezjalne Przeglądy Chórów, Cantate Deo, Magnificat) otrzymując nagrody i wyróżnienia. Chór co roku śpiewa w miejscowej bazylice i kościołach sąsiednich uczestnicząc w ponad 20 Mszach św. i nabożeństwach. Jest często zapraszany, by śpiewać w święta narodowe i na lokalnych imprezach artystycznych. Współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Kultury i z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Przeworsku (koncerty w czytelni), rokrocznie występując ponad trzydziestokrotnie.
Za działalność artystyczną chór otrzymał: w roku 1996 - medal od ZG PZCHiO w Warszawie - "Za zasługi dla Społecznego Ruchu Muzycznego"; w 1998 r. - od Ojca Świętego Jana Pawła II Apostolskie Błogosławieństwo; od Ministra Kultury i Sztuki dyplom za zasługi w upowszechnianiu kultury muzycznej; złotą odznakę PZCHiO z laurem od Zarządu Głównego w Warszawie; nagrodę "Zasłużony dla miasta Przeworska" - statuetkę Ratusz ´98; wielu członków otrzymało odznaczenia za swoją działalność od PZCHiO oddział w Rzeszowie; w 1999 r. pięciu długoletnich członków chóru i dyrygent otrzymało od Ministra Kultury i Sztuki odznaczenia "Zasłużony Działacz Kultury"; w 2000 r. - od abp. Józefa Michalika dyplom za udział w diecezjalnych uroczystościach Jubileuszowego 2000 Roku; w listopadzie 2000 r. - nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego "Za osiągnięcia w Dziedzinie Kultury i Sztuki".
Informacje na temat przeworskiego Chóru Męskiego "Echo" można było uzyskać już w bardzo odległych czasach. Wspomnę, iż w czasopiśmie muzycznym Stowarzyszenia Chórów Kościelnych Diecezji Przemyskiej pt. Chór Parafialny zeszyt nr 1 z października 1936 r. zanotowano: "Z Przeworska. Na pogrzebie śp. Ks. proboszcza Gondelowskiego wykonał chór parafialny męski: Requiem Wygrzewalskiego oraz kilka pieśni żałobnych. Chórem kierował P. Smyka, nauczyciel tamtejszej szkoły. W skupieniu wysłuchali tłumnie zebrani parafianie tej żałobnej Sumy, celebrowanej przez N. Ks. Biskupa Ordynariusza. Chór pięknie odśpiewał utwory, znać było inteligencje chóru w pięknych pianach i crescendach. Dodać należy, że Kierownik tamtejszego Chóry jest członkiem naszego Zarządu...". Obecnie informacje na temat przeworskiego Chóru Męskiego "Echo" można uzyskać w Internecie na stronie Przeworska - www.przeworsk.um.gov.pl - kultura. Można też uzyskać dokładną informację o działalności Chóru "Echo" sięgając do kroniki prowadzonej od kilkudziesięciu lat.
Korzystając z okazji chcielibyśmy pozdrowić wszystkie zespoły chóralne i dyrygentów, z którymi dane nam było wspólnie spotkać się i śpiewać. Pozdrawiamy również tych wszystkich, którzy chcieli nas słuchać i także tych, którzy wspierali nas finansowo, dzięki czemu mogliśmy zrealizować nasze zamierzenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

2024-04-19 07:33

[ TEMATY ]

powstanie w getcie

domena publiczna Yad Vashem, IPN, ZIH

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

„Była wśród nas wielka radość, wśród żydowskich bojowników. Nagle stał się cud, oto wielcy niemieccy +bohaterowie+ wycofali się w ogromnej panice w obliczu żydowskich granatów i bomb” – zeznawała podczas słynnego procesu Adolfa Eichmanna, jednego z architektów Holokaustu, Cywia Lubetkin ps. Celina. W kwietniu 1943 r. należała do dowództwa Żydowskiej Organizacji Bojowej, jednej z dwóch formacji zbrojnych żydowskiego podziemia w getcie. Zrzeszeni w nich konspiratorzy podjęli decyzję o podjęciu walki, której najważniejszym celem miała być „śmierć na własnych warunkach”. Tym samym odrzucili dominujące wcześniej przekonanie, że tylko stosowanie się do poleceń okupantów może uratować choćby część społeczności żydowskiej w okupowanej Polsce. W połowie 1942 r. było już jasne, że założeniem działań III Rzeszy jest doprowadzenie do eksterminacji narodu żydowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Fundacja Grupa Proelio: nowy przedmiot „edukacja zdrowotna” to permisywna edukacja seksualna

2024-04-19 14:27

[ TEMATY ]

edukacja

Adobe Stock

Od września 2025 r. w szkołach realizowany ma być nowy przedmiot „Edukacja zdrowotna”, który zastąpi „Wychowanie do życia w rodzinie”. - Ministerstwo Edukacji wraz z resortami zdrowia i sportu, pod przykrywką troski o zdrowie dzieci i młodzieży, planuje wprowadzić do szkół permisywną, deprawacyjną, edukację seksualną. W odróżnieniu od Wychowania do Życia w rodzinie nowy przedmiot może być obowiązkowy - alarmuje Grupa Proelio i zachęca do sprzeciwu wobec tych planów.

Ministrowie edukacji, zdrowia i sportu na wspólnej konferencji prasowej zapowiedzieli, że od września 2025 r. w szkołach realizowany ma być nowy przedmiot, który zastąpi „Wychowanie do życia w rodzinie” - „Edukacja zdrowotna”. Jego elementem ma być edukacja seksualna.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie najemnikiem!

2024-04-19 22:12

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Archiwum bp Andrzeja Przybylskiego

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

21 Kwietnia 2024 r., czwarta niedziela wielkanocna, rok B

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję