Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Powołani do pisania Ewangelii

Niedziela sosnowiecka 7/2017, str. 1

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

zgromadzenia

Archiwum

Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus podczas zajęć z dziećmi

Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus podczas zajęć z dziećmi

Jak podają statystyki życia zakonnego za rok 2016, w Polsce działa ponad 100 zgromadzeń zakonnych tzw. czynnych, w których żyje ok. 19 tys. sióstr w ponad 2 tys. domach zakonnych obecnych we wszystkich diecezjach. Istnieją 83 klasztory kontemplacyjne dla mniszek. Natomiast zakony męskie w Polsce to wspólnota składająca się z ok. 12 tys. zakonników, w tym 9363 kapłanów, 1360 braci, 953 kleryków, 253 nowicjuszy, 223 postulantów. Na terenie Polski pracuje 8852 zakonników, natomiast za granicą 3300. Działają oni na różnych płaszczyznach, głosząc Chrystusa i dając świadectwo o Nim.

W diecezji sosnowieckiej żyje wiele wspólnot życia konsekrowanego w zgromadzeniach żeńskich i męskich. Wśród żeńskich wymienić należy: Honoratki, Duchaczki, Karmelitanki Dzieciątka Jezus, Pasjonistki, Prezentki, Serafitki, Służebniczki Starowiejskie. Na terytorium diecezji sosnowieckiej istnieje wiele placówek męskich zgromadzeń zakonnych, które prowadzą m.in. duszpasterstwo parafialne. Są to Sercanie, Salezjanie, Pallotyni, Oblaci św. Józefa, Zmartwychwstańcy, Franciszkanie i Franciszkanie Reformaci. Natomiast posługę wśród chorych sprawują Kamilianie.

Obchodzony od 1997 r. w Kościele Dzień Życia Konsekrowanego, który został ustanowiony przez św. Jan Paweł II, to szczególna okazja do modlitwy za tych, którzy na całym świecie, a szczególnie w naszej diecezji dają świadectwo życia dla Boga. – Wasza historia, uformowana przez Ewangelię, Krzyż i wierność Kościołowi, była świadkiem pozytywnego wpływu autentycznej wiary, przekazywanej z rodziny do rodziny, z ojca na syna – mówił na Jasnej Górze papież Franciszek. Częścią tej historii są rodziny zakonne, konsekrowani siostry i bracia, którzy, przekazując z pokolenia na pokolenia swe charyzmaty, przekazują wiarę. To oni podejmują wielkie dziedzictwo przeszłości. – Można powiedzieć, że Ewangelia, żywa księga Bożego miłosierdzia, ma wciąż na końcu białe karty: pozostaje księgą otwartą, do której pisania jesteśmy powołani – tym samym stylem, to znaczy wypełniając dzieła miłosierdzia – zaznaczył papież Franciszek, zwracając się do duchownych i osób konsekrowanych w Krakowie. Jak potwierdzają to osoby konsekrowane, życie we wspólnocie zakonnej wcale nie musi być czymś nudnym, bezbarwnym, niedzisiejszym, przeznaczonym dla tych, którzy nie są w stanie poradzić sobie w życiu. Pomimo trudności, jakie niesie zwykła codzienność, jest ono piękną przygodą z Jezusem, bo tylko z Nim może być naprawdę spełnione.

2017-02-08 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ludzie w habitach nie biorą się znikąd

W 1997 r. Jan Paweł II ustanowił Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. W Adhortacji apostolskiej „Vita consecrata” pisał, że życie konsekrowane znajduje się w samym sercu Kościoła, jako element o decydującym znaczeniu dla jego misji, ponieważ wyraża najgłębszą istotę powołania chrześcijańskiego oraz dążenie całego Kościoła-Oblubienicy do zjednoczenia z jedynym Oblubieńcem. (...) Życie konsekrowane nie tylko w przeszłości było pomocą i oparciem dla Kościoła, ale stanowi cenny i nieodzowny dar także dla teraźniejszości i przyszłości Ludu Bożego, ponieważ jest głęboko zespolone z jego życiem, jego świętością i misją” - pisał bł. Jan Paweł II. O tym jak ważne są wspólnoty zakonne w życiu Kościoła mówił także Papież Polak podczas spotkania z zakonami na Jasnej Górze w 1979 r.: „Zakony są ważną cząstką Kościoła. Zapotrzebowanie na ich działalność nie maleje, lecz wręcz przeciwnie - rośnie”. I dodawał: „Wasze domy powinny być przede wszystkim ośrodkami modlitwy, skupienia i dialogu, osobistego i wspólnotowego z tym, Który jest i ma pozostać pierwszym i naczelnym Rozmówcą w każdym waszym pracowitym dniu”.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie opłatkowe pszczelarzy, sadowników i leśników w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich

2023-02-01 12:11

[ TEMATY ]

opłatek

Krakow

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Arcybiskup Marek Jędraszewski

Arcybiskup Marek Jędraszewski

- Chcę podkreślić odpowiedzialność, która spoczywa na człowieku, za to wielkie dobro jakim jest świat. Pan Bóg stawiając człowieka na szczycie stworzeń nie upoważnił go do tego, by świat niszczył i rujnował, ale powołał go, by w Jego imię opiekował się światem i o niego się troszczył – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas spotkania opłatkowego pszczelarzy, sadowników i leśników.

W czasie Mszy św., odprawionej przed opłatkiem, homilię wygłosił kapelan Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie, ks. Wiesław Popielarczyk. Podkreślił, że należy zaufać Bogu, by móc pokonywać codzienne trudności. Zauważył, że leśnicy są niezwykłą grupą osób, troszczących się o polskie lasy, by przynosiły pożytek. Pszczelarze przypominają, by dbać o środowisko i aby ludzie znali podstawowe prawdy związane z jego ochroną. – Jesteśmy tu, by dać świadectwo naszej wiary, ufności Bogu, by nabrać siły, odwagi – podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję