Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Karnawałowa radość

„Człowiek jest istotą stworzoną do radości, nie do smutku! Słuszne jest zatem wasze pragnienie szczęścia. Chrystus ma odpowiedź na to wasze pragnienie, ale prosi was, abyście Mu zaufali!” – wołał św. Jan Paweł II. Dlatego też, idąc za tym przesłaniem, mieszkańcy Ziemi Biłgorajskiej w ostatni weekend stycznia radowali się czasem karnawału

Niedziela zamojsko-lubaczowska 7/2017, str. 2

[ TEMATY ]

karnawał

Joanna Ferens

Ułani na czele z Wójtem Gminy Biszcza

Ułani na czele z Wójtem Gminy Biszcza

W niedzielne popołudnie, 29 stycznia, na karnawałowy koncert zaprosiło Biłgorajskie Centrum Kultury. Jest to cykliczna impreza organizowana w BCK co roku, dzięki której zespoły pracujące przy BCK mają szansę się zaprezentować, zaś mieszkańcy Biłgoraja mogą w ciekawy sposób spędzić niedzielne popołudnie, a także, jak na karnawał przystało, dobrze i kulturalnie się bawić.

Przedstawiciel BCK, Joanna Wyrostek, wyjaśniła, że to koncert zorganizowany z myślą o rozrywce dla mieszkańców miasta. – Jesteśmy w środku karnawału, który w tym roku jest długi i tego czasu na zabawę jest więcej. Jednak nie zawsze mamy czas, aby wziąć udział w jakiejś dyskotece bądź zabawie całonocnej, dlatego organizujemy takie wieczory niedzielne, gdyż miło jest spędzić kilka godzin przy dobrej muzyce, posłuchać śpiewu i popatrzeć na wspaniale tańczące pary. Dlatego też BCK zaprosiło na specjalny koncert karnawałowy, aby dać mieszkańcom Biłgoraja okazję i możliwości do dobrej zabawy – wskazała Joanna Wyrostek.

Muzyka, śpiew i taniec

Reklama

Podczas tegorocznego koncertu nie zabrakło śpiewu, tańca i dobrej muzyki. Koncert przyciągnął do Biłgorajskiego Centrum Kultury wielu Biłgorajan, którzy z pewnością nie zawiedli się tym, co zostało zaprezentowane na scenie. Przed zgromadzoną publicznością zaprezentowały się zespoły, które od lat działają przy BCK. Wystąpiła Orkiestra Dęta im. Czesława Nizio, znana w całej Polsce Kapela Podwórkowa „Wygibusy”, Pachuta Big Band BCK i Kinga Dziduch, a także zatańczyli członkowie zespołów tanecznych na co dzień pracujący przy BCK. – Na scenie prezentowały się osoby, które nie są zawodowymi tancerzami, są to amatorzy, którzy przychodzą do nas dopiero po pracy i tańczą dlatego, że chcą i lubią. Biorą udział w zajęciach tanecznych, które BCK im umożliwia – dodaje Joanna Wyrostek.

Kolędowo w Biszczy

Z kolei na Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek zgromadzili się również mieszkańcy Gminy Biszcza. Wzięły w nim udział amatorskie zespoły śpiewacze, zespoły wokalno-instrumentalne, zespoły Kół Gospodyń Wiejskich oraz dzieci i młodzież ze szkół z terenu gminy Biszcza i okolic. Podczas przeglądu na scenie GOKSiR w Biszczy zaprezentowało się trzynaście podmiotów muzycznych.

Jak podkreśla dyrektor GOKSiR w Biszczy, Piotr Cichórz, przegląd ma na celu przede wszystkim dobrą, karnawałową zabawę przy wspólnym kolędowaniu. – Chcemy podtrzymać w młodym pokoleniu tradycję śpiewania kolęd oraz popularyzację kolęd i pastorałek. Przegląd ma już swoją kilkunastoletnią tradycję. Obok zespołów ludowych, przed publicznością występują orkiestra dęta oraz uczniowie szkół z terenu naszej gminy. Młodsi widzą występy osób starszych, z kolei osoby starsze mogą podziwiać występy dzieci i młodzieży i wspólnie kolędować. Bardzo cieszy nas to, że występują również najmłodsi mieszkańcy Gminy, gdyż pokazuje to, że tradycja wspólnej zabawy i kolędowania jest wciąż żywa, a także to, że nasz przegląd cieszy się wciąż niesłabnącą popularnością. Nasze wydarzenie ma charakter mieszany, międzypokoleniowy, a także edukacyjny, gdyż starsi mieszkańcy dają młodszym wspaniały przykład i zachęcają ich do śpiewania – podkreśla Piotr Cichórz.

Radość gospodarza

Reklama

Również wójt gminy Biszcza, Zbigniew Pyczko, wyraża swoją radość i wdzięczność wszystkim zaangażowanym w to wspaniałe przedsięwzięcie. – Tradycje naszej polskości i dobre obyczaje należy podtrzymywać, począwszy od dzieci, przez młodzież, aż po dorosłych i seniorów. Przegląd kolęd to także konsolidacja społeczności gminy oraz umożliwienie zaprezentowania się ze świątecznym repertuarem zespołom i solistom. Bardzo się cieszę, że mieszkańcy naszej gminy chcą brać udział, chcą się integrować, dzięki czemu wydarzenie skupia szeroki przekrój społeczeństwa. Chwalmy Pana poprzez wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek – zachęca Wójt Biszczy.

Włodarz gminy wystąpił z kolędami wraz z członkami Szwadronu Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich, obok nich wystąpiła również najmłodsza uczestniczka przeglądu, pięcioletnia Weronika Hacia. Ponadto zaprezentowała się duma gminy, Gminna Strażacka Orkiestra Dęta „Złota Nuta” z Biszczy pod batutą kapelmistrza Ryszarda Jelenia.

2017-02-08 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słodki koniec karnawału

Tłusty czwartek to najsłodszy dzień w roku, który rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Wypada on dokładnie 52 dni przed Wielkanocą.

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Nowe sanktuarium bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

2021-09-18 20:40

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski

Jako prymas Polski przemierzał cały kraj, aby wzywać do jedności, do miłowania innych i przebaczenia - mówił abp Jan Pawłowski podczas uroczystości ustanowienia sanktuarium błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kobylance. Delegat papieski przewodniczył mszy świętej w kościele koło Stargardu.

Tu Prymas lubił zatrzymywać się podczas wizyt w Szczecinie i Stargardzie, przyjaźnił się też z pierwszym proboszczem i założycielem tej parafii ks. Piotrem Głogowskim. Od lat parafianie modlili się o beatyfikację Prymasa. Od 2017 roku po domach parafii pielgrzymował obraz Matki Bożej Częstochowskiej podarowany przez Prymasa. Wtedy też powstała myśl, żeby tu było sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję