Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Dąbrowa Górnicza

Remont zakończony

Dziękczynną Mszą św. sprawowaną 2 lutego, w uroczystość Objawienia Pańskiego, bp Grzegorz Kaszak zakończył czas prac remontowych w parafii św. Barbary w Dąbrowie Górniczej. Osiem i pół roku zajęło wiernym i ks. proboszczowi Wojciechowi Stachowi uporanie się z generalnym remontem. Ostatnim akcentem było uporządkowanie placu od ul. Górniczej, wzmocnienie murów oporowych, wygospodarowanie sali dla oddziału Caritas i Akcji Katolickiej i wykonanie schodów wiodących do świątyni z odpowiednimi poręczami na środku i wzdłuż murów.

Reklama

A wszystko zaczęło się od remontu wieży. Była w tak fatalnym stanie, ze względu na wadliwie zamontowane dzwony, że groziła katastrofą budowlaną. Były nawet plany zamknięcia kościoła. Do tego jednak nie doszło, a dziś po zagrożeniu nie ma już śladu. – Gdy odbierałem dekret proboszczowski od bp. Adama Śmigielskiego w 2008 r. miałem powiedziane, że muszę nie tylko prowadzić duszpasterstwo, ale zająć się w pierwszym rzędzie ocaleniem świątyni. I tak też zrobiłem. Udało się uzyskać pozwolenie na zmianę ustawienia dzwonów. Firma Rduch uporała się z problemem w 4 dni poprzez podniesienie mocowania dzwonów i odpowiednie ich ustawienie, by dźwięk prawidłowo rozchodził się z wieży, nie uszkadzając konstrukcji – powiedział ks. Wojciech Stach.

Po uporaniu się z główną przyczyną pękania wieży przystąpiono do prac remontowych. Zamontowana została nowa więźba dachowa, a szczyt wieży przykryty został blachą ocynkowaną. Trzeba było uzupełnić ubytki – w tym względzie pomógł Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej przekazując ponad 500 m kw. cegły brukowej z 1900 r., ściągniętej z ulic. Cegły zostały wykorzystane do odbudowania wieży. Potem przyszedł czas na piaskowanie kościoła, by zaimpregnować mury i przywrócić pierwotną barwę.

Kolejnym elementem remontu była zmiana wystroju prezbiterium – postarano się o nowe tabernakulum, nowe stacje drogi krzyżowej, żyrandole. Odrestaurowane zostały również siedmiogłosowe organy firmy Schlag und Sone z 1871 r. Prace objęty także plac kościelny od strony ul. Legionów. Teren został odwodniony, wyrównany, bowiem cechuje go 15 m spadu, wyburzono niepotrzebne budynki i położona została kostka brukowa. Przy okazji podniesiony został i odpowiednio wyizolowany dach nad wikariatem i salą parafialną.

2017-02-15 15:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: trwa kolejny etap remontów

[ TEMATY ]

Jasna Góra

remont

Bożena Sztajner/Niedziela

Na Jasnej Górze czasowo wyłączone jest dla pielgrzymów główne wejście przez tzw. Bramę Lubomirskich. To z powodu prowadzonych prac renowacyjnych i budowlanych na mostku łączącym klasztor z bramami wejściowymi. Prace trwają również m.in. w okolicach „hospicjum” i bastionu św. Rocha.

Jak powiedział o. Czesław Brud, administrator Jasnej Góry odpowiedzialny za prowadzenie remontów, mostek, choć może mało widoczny dla pielgrzymów, to bardzo newralgiczny punkt, który dawno nie był już remontowany, a ponieważ polski klimat jest bardzo wymagający istniała konieczność podjęcia prac. - To jest odcinek między bramą Matki Bożej Bolesnej a bramą wałową. Podjęliśmy tam działania polegające na odkopaniu tego mostka w całości, poprowadzenia w nowy sposób odwodnienia i wykonania izolacji - wylicza. Dodaje, że zdjęta z nawierzchni kostka po zakończeniu prac wróci na swoje miejsce.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Józef Guzdek: trzeba zwycięstwa nie tylko na wojnie, lecz także nad wojną

2021-07-31 19:46

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

bp Józef Guzdek

Karol Porwich

– Dzisiejsze spotkanie, chwila zadumy i wspólna modlitwa pozwalają wierzyć, że są ludzie dobrzy i że świat miłości, wzajemnego szacunku, dobra i pokoju jest ciągle możliwy. To zależy do każdego z nas! – mówił podczas Mszy św. na Placu Krasińskich abp Józef Guzdek, Administrator Apostolski Ordynariatu Polowego. Podczas sprawowanej pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego Eucharystii modlono się w intencji uczestników zrywu z sierpnia 1944 r. Po zakończeniu Mszy św. odbył się apel pamięci i ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem.

Na początku Mszy św. abp Józef Guzdek zwracając się do kombatantów podkreślał, że kolejnym pokoleniom „potrzebni są świadkowie heroicznej walki o wolność – zwyciężeni, ale niepokonani; wierni wartościom, które nadają najgłębszy sens ludzkiemu życiu”. – Pragniemy modlić się za Was, żyjących świadków wydarzeń sprzed 77 lat. Prosimy Boga o zdrowie i potrzebne siły, abyście jak najdłużej mogli wychowywać kolejne pokolenia Polaków do wierności wartościom, które zadecydują o naszym dziś i przyszłości umiłowanej Ojczyzny – powiedział.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję