Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Dąbrowa Górnicza

Remont zakończony

Dziękczynną Mszą św. sprawowaną 2 lutego, w uroczystość Objawienia Pańskiego, bp Grzegorz Kaszak zakończył czas prac remontowych w parafii św. Barbary w Dąbrowie Górniczej. Osiem i pół roku zajęło wiernym i ks. proboszczowi Wojciechowi Stachowi uporanie się z generalnym remontem. Ostatnim akcentem było uporządkowanie placu od ul. Górniczej, wzmocnienie murów oporowych, wygospodarowanie sali dla oddziału Caritas i Akcji Katolickiej i wykonanie schodów wiodących do świątyni z odpowiednimi poręczami na środku i wzdłuż murów.

A wszystko zaczęło się od remontu wieży. Była w tak fatalnym stanie, ze względu na wadliwie zamontowane dzwony, że groziła katastrofą budowlaną. Były nawet plany zamknięcia kościoła. Do tego jednak nie doszło, a dziś po zagrożeniu nie ma już śladu. – Gdy odbierałem dekret proboszczowski od bp. Adama Śmigielskiego w 2008 r. miałem powiedziane, że muszę nie tylko prowadzić duszpasterstwo, ale zająć się w pierwszym rzędzie ocaleniem świątyni. I tak też zrobiłem. Udało się uzyskać pozwolenie na zmianę ustawienia dzwonów. Firma Rduch uporała się z problemem w 4 dni poprzez podniesienie mocowania dzwonów i odpowiednie ich ustawienie, by dźwięk prawidłowo rozchodził się z wieży, nie uszkadzając konstrukcji – powiedział ks. Wojciech Stach.

Po uporaniu się z główną przyczyną pękania wieży przystąpiono do prac remontowych. Zamontowana została nowa więźba dachowa, a szczyt wieży przykryty został blachą ocynkowaną. Trzeba było uzupełnić ubytki – w tym względzie pomógł Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej przekazując ponad 500 m kw. cegły brukowej z 1900 r., ściągniętej z ulic. Cegły zostały wykorzystane do odbudowania wieży. Potem przyszedł czas na piaskowanie kościoła, by zaimpregnować mury i przywrócić pierwotną barwę.

Kolejnym elementem remontu była zmiana wystroju prezbiterium – postarano się o nowe tabernakulum, nowe stacje drogi krzyżowej, żyrandole. Odrestaurowane zostały również siedmiogłosowe organy firmy Schlag und Sone z 1871 r. Prace objęty także plac kościelny od strony ul. Legionów. Teren został odwodniony, wyrównany, bowiem cechuje go 15 m spadu, wyburzono niepotrzebne budynki i położona została kostka brukowa. Przy okazji podniesiony został i odpowiednio wyizolowany dach nad wikariatem i salą parafialną.

2017-02-15 15:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Remont u Matki Bożej

Niedziela zamojsko-lubaczowska 30/2018, str. 1

[ TEMATY ]

sanktuarium

remont

Archiwum sanktuarium

W Tomaszowie Lubelskim renowacji poddano m.in. wewnętrzne ściany świątyni

W Tomaszowie Lubelskim renowacji poddano m.in. wewnętrzne ściany świątyni

W sanktuarium Matki Bożej w Krasnobrodzie trwa remont świątyni. Jest to kontynuacja renowacji, która rozpoczęła się w ubiegłym roku. Wówczas remontowi zostały poddane kruchta oraz fronton świątyni.

CZYTAJ DALEJ

Przybędzie do swej świątyni Pan, którego wy oczekujecie

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

Prezentacja Jezusa /Wikipedia

Starotestamentowe prawodawstwo zawiera polecenie, do którego posłusznie zastosowali się Maryja i Józef: „Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu”. W każdym pokoleniu Izraelitów żywa była pamięć o ocaleniu pierworodnych podczas wyjścia z Egiptu. Świadomość, że pierworodni chłopcy są absolutną własnością Boga, sprawiała, iż 40 dni po narodzinach byli Mu ofiarowywani w specjalnym obrzędzie. Jeżeli przyszli na świat w Jerozolimie czy jej sąsiedztwie, ten obrzęd odbywał się na terenie świątyni jako miejscu szczególnej obecności Boga. „Wykupienie” pierworodnego łączyło się z „oczyszczeniem” matki. Benedykt XVI napisał: „Maryja nie potrzebuje oczyszczenia po urodzeniu Jezusa: narodzenie to przynosi oczyszczenie świata. Jest jednak posłuszna Prawu i właśnie w ten sposób służy spełnieniu się obietnic” (Jezus z Nazaretu).

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Dzień Życia Konsekrowanego

2023-02-03 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Często próbujemy Panu Bogu ofiarowywać różne rzeczy, ale najtrudniej jest Mu oddać siebie. Czasem jest tak, że tym więcej dajemy Bogu rzeczy, im trudniej nam jest oddać siebie. Jakbyśmy chcieli ten podstawowy deficyt zakryć wielością czynów, wielością spraw, ceną tych rzeczy. Potrafimy czynić wielkie fundacje i zdobywać się na wielkie ofiary. Pan dziś mówi do nas: nie to się liczy, liczy się to kim ty jesteś przede mną? Czy potrafisz mi dać siebie? – pytał abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję