Reklama

Niedziela Legnicka

Ostatni z Piastów

Niedziela legnicka 9/2017, str. 5

[ TEMATY ]

Dolny Śląsk

Monika Łukaszów

Mauzoleum Piastów przy kościele św. Jana w Legnicy

Mauzoleum Piastów przy kościele św. Jana w Legnicy

Od kilku miesięcy możemy podziwiać pochodzący z 1700 r., restaurowany portret przedstawiający księcia Jerzego Wilhelma, ostatniego z dynastii Piastów. To olejne dzieło, pochodzące prawdopodobnie z galerii zamkowej w Oławie, przypisuje się Johannowi Claessensowi, mistrzowi z Antwerpii.

Obraz przedstawia księcia Wilhelma z insygniami władzy, ubranego w charakterystyczny francuski strój, z okazałą peruką. Ten, jak dotąd mało znany obraz od wielu miesięcy zostaje poddawany gruntownym pracom konserwatorskim, które prowadzi Muzeum Regionalne w Jaworze. Jak mówią konserwatorzy, jego obecny stan jest na tyle dobry, że postanowiono pokazać go szerszej publiczności. Jego pierwsza prezentacja odbyła się w listopadzie 2016 r. w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu, które jest właścicielem obrazu, druga 8 lutego w Mauzoleum Piastów w Legnicy (o czym pisaliśmy w nr. 8 z 19 lutego). A kolejny pokaz zaplanowano na 11 listopada w Muzeum Regionalnym w Jaworze.

Książe Jerzy Wilhelm to ostatni władca w dziejach śląskiej dynastii Piastów. Urodzony 29 września 1660 r. w Oławie, jako jedyny syn księcia Chrystiana (1618-72) księcia oławskiego, wołowskiego, brzeskiego i legnickiego oraz księżnej Ludwiki Anhalt Dessau (1631-80). W 1675 r. książę Wilhelm, jako 15-latek, złożył hołd cesarzowi Leopoldowi I Habsburgowi, który uznał go pełnoletnim i przekazał rządy w księstwach legnickim, brzeskim i wołowskim.

Młody książe odznaczał się dobrą pamięcią. Był poliglotą i bardzo lubił polować. Założył nawet bractwo myśliwskie „Złoty Jeleń”. Panował zaledwie 8 miesięcy. Zmarł w Brzegu 21 listopada 1675 r. na skutek wypadku podczas polowania. Jego zwłoki przewieziono do Legnicy i złożono 8 lutego 1676 r. w kościele św. Jana w Mauzoleum, które jako swojego rodzaju pomnik całej dynastii Piastów wzniosła matka Wilhelma.

Mauzoleum, to kaplica utworzona z przebudowy prezbiterium gotyckiego kościoła. Zasklepiono ją płaską kopułą, natomiast pomiędzy przyporami utworzono pięć owalnych wnęk na sarkofagi, które nakryto małymi kopułami. Kopułę zdobią freski przedstawiające sceny z najstarszych dziejów Polski (m.in. chrzest Mieszka I, koronację Bolesława Chrobrego, bitwę pod Legnicą). W bogato zdobionym mauzoleum umieszczono posągi Jerzego Wilhelma, jego starszej siostry Karoliny oraz rodziców. Na ich cokołach umieszczono łacińskie inskrypcje, które przyjmuje się za „ostatnią rozmowę członków rodziny Jerzego Wilhelma”. Księżna Ludwika zwraca się do męża: „Heu mihi soli” („Biada mnie samej”), książę Chrystian odpowiada: „Nescia gnati” („Nieświadoma losu syna”), Jerzy Wilhelm stwierdza: „At sequor ipse” („Podążam sam”), jego starsza siostra Karolina zamyka rozmowę: „Spes ubi nostrae” („Gdzież nasza nadzieja?”).

Reklama

Rzeźby oraz wystrój malarski kaplicy w XVII wieku wykonał artysta z Wiednia Metthias Rauchmiller. Warto wiedzieć, że Mauzoleum przy kościele Ojców Franciszkanów w Legnicy uznaje się za pierwszą na Dolnym Śląsku barokową kaplicę grobową.

Prezentacja portretu księcia Wilhelma potrawa do 3 marca w Mauzoleum Piastów Śląskich przy kościele św. Jana w Legnicy. Warto odwiedzić to miejsce, by lepiej poznać dzieje rodziny ostatnich Piastów Śląskich.

2017-02-22 14:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Tysiąclecia a Dolny Śląsk

[ TEMATY ]

Dolny Śląsk

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Archiwum Obserwatorium Społeczne

Kard. Wyszyński podczas obchodów 20-lecia polskiej administracji kościelnej na Dolnym Śląsku

Kard. Wyszyński podczas obchodów 20-lecia polskiej administracji kościelnej na Dolnym Śląsku

12 września odbyła się beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Warto przypomnieć sobie w tym czasie, jak ważną rolę w odbudowie kościoła dolnośląskiego po II wojnie światowej odegrał kard. Wyszyński. Dla niego odzyskanie Ziem Zachodnich było sprawiedliwością dziejową i powrotem do Macierzy.

Choć to Prymas August Hlond zaraz po II wojnie światowej zaczął organizować polskie struktury kościelne na Ziemiach Zachodnich, to jednak kard. Wyszyński odegrał w tej kwestii rolę fundamentalną, dążąc do integracji Ziem Zachodnich i Północnych z pozostałym obszarem Polski. – Pierwsze działania w stosunku do kościoła na Ziemiach Zachodnich podjął kard. Hlond ustanawiając administratorów apostolskich. Ale już w tym czasie także ówczesny bp Stefan Wyszyński, jako biskup lubelski, w sierpniu 1948 r. wydał odezwę do swoich diecezjan w której prosił, by zebrać składki i przekazać fundusze na odbudowę katedry wrocławskiej. Pisał w niej bardzo serdecznie tłumacząc, że trzeba wspomóc kościół wrocławski, by te tereny poczuły więź z Polską. Widać więc troskę Wyszyńskiego o Ziemie Zachodnie jeszcze w etapie przedprymasowskim – mówi ks. Grzegorz Sokołowski, profesor Papieskiego Wydziału Teologicznego, prezes Fundacji Obserwatorium Społeczne.

CZYTAJ DALEJ

Jutro XXIII Dzień modlitwy i Pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie

2022-12-03 10:43

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Adobe.Stock

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

W II niedzielę Adwentu 4 grudnia przypada Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, któremu w tym roku towarzyszy hasło: „Posłani w pokoju Chrystusa”. W akcji wspierania Kościoła za naszą wschodnią granicą aktywnie, od przeszło 30 lat, uczestniczy Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, działający przy Konferencji Episkopatu Polski.

Celem Dnia modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, który po raz 23. będzie obchodzony w Kościele w II niedzielę Adwentu, jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej, czyli na Białorusi, Litwie, Łotwie i Estonii, w Ukrainie w Mołdawii, Rosji, Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Kazachstanie oraz w Tadżykistanie, Kirgizji i Uzbekistanie.

CZYTAJ DALEJ

Złote Pióro przyznane

2022-12-03 16:57

Magdalena Lewandowska

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyła się gala finałowa XVIII Dolnośląskiego Literackiego Konkursu o Złote Pióro „My Polacy, my Dolnoślązacy”.

W konkursie organizowanym przez Zespól Szkół Salezjański „Don Bosco” i Gościa Wrocławskiego wzięło udział 99 młodych uczestników z dolnośląskich szkół. Zadaniem, przed jakim stanęli uczestnicy, było napisanie pracy na jeden z dwóch tematów: I „Współkochać przyszłam – nie współnienawidzić” (Antygona, Sofokles). „Współ-” w połączeniu z proponowanymi przez Ciebie wyrazami jako panaceum na zło tego świata; II. „Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby nawet o tym nie wiedział”. Uczyń myśl św. Edyty Stein mottem przewodnim swojej pracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję