Reklama

Lektura obowiązkowa

Gietrzwałd okiem reportera

Od końca czerwca do połowy września 1877 r. w Gietrzwałdzie k. Olsztyna zarejestrowano 160 objawień Matki Bożej. Ukazywała się dwóm dziewczynkom: Justynie Szafryńskiej i Barbarze Samulowskiej. Przekazała im m.in. obietnice bliskiego uwolnienia polskiego Kościoła od prześladowań, akcentowała potrzebę modlitwy, szczególnie różańcowej.

Maryja przemawiała do dziewczynek po polsku, w gwarze warmińskiej. Wzmocniło to ruch polski na Warmii, pogłębiając więzi między Kościołem i polskim ruchem patriotycznym, a także kult maryjny w Polsce. Dziś Gietrzwałd – jedyne w Polsce i jedno z dwunastu na świecie miejsce objawień Najświętszej Maryi Panny – oficjalnie uznanych przez Kościół – jest znanym nie tylko w Polsce miejscem pielgrzymkowym. Co roku pielgrzymuje tu do miliona osób.

Książka Grzegorza Kasjaniuka opowiada o kulcie w Gietrzwałdzie inaczej, niż czyniono to wcześniej – wciągającym i komunikatywnym językiem reportera. Autor nie cytuje tylko dokumentów, opisuje wydarzenia sprzed lat, pokazując, co działo się w Gietrzwałdzie i wokół niego potem, do dziś, przedstawia rozwój kultu. Wtrąca też swoje bardziej osobiste trzy grosze. Jak pisze, Gietrzwałd uzdrowił wielu, i jego samego też. „To miejsce uzdrowiło mnie, przywróciło na łono Kościoła” – ujawnia. Miał bardzo poważne kłopoty ze zdrowiem, groziła mu operacja. Gdy oddał się pod opiekę Matki Bożej, dokonał się – jak utrzymuje – cud. Operacja nie była już potrzebna.

2017-03-01 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas dla kobiet [Zaproszenie]

2022-11-28 19:58

Magdalena Pijewska/Archiwum Niedzieli

Czas kobiet dla kobiet nadchodzi. To już 10 grudnia u sióstr elżbietanek adwentowy dzień skupienia, na który są zaproszone wszystkie panie (te młodsze i starsze).

Ideę dnia skupienia zdradza na łamach „Niedzieli Wrocławskiej” s. Maria Czepiel CSSE. - Taki czas dla kobiet jest potrzebny samym paniom, ale także Kościołowi. Czas między nami kobietami, ale i z Jezusem, po to, abyśmy odkryły, jak jesteśmy piękne wewnętrznie i z pragnieniem, aby to nasze bogactwo stało się udziałem całego Kościoła - mówi s. Maria i dodaje: - Pan Bóg pragnie odnowy Kościoła, tak jak to uczynił od początku Jego istnienia, czyniąc kobiety zwiastunkami Jego Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Adwentowy Dzień Skupienia dla Ministrantów

2022-11-29 10:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum SLO AŁ

Zainspirowani słowami św. Marka: „Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy Pan domu przyjdzie: z wieczora czy o północy, czy o pianiu kogutów, czy rankiem. By niespodzianie przyszedłszy, nie zastał was śpiących. Lecz co wam mówię, mówię wszystkim: Czuwajcie!” ministranci archidiecezji łódzkiej zapraszają na Adwentowy Dzień Skupienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję