Reklama

Niedziela Częstochowska

Wieluń

Konkurs teatralny

Niedziela częstochowska 10/2017, str. 7

[ TEMATY ]

teatr

Zofia Białas

Młodzi adepci sztuki teatralnej

Młodzi adepci sztuki teatralnej

Konkurs Teatrów Szkół Gimnazjalnych Ziemi Wieluńskiej „Teatralni” (II edycja) odbył się 17 lutego br. Patronat honorowy nad konkursem, którego organizatorem było Katolickie Liceum Ogólnokształcące Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. bp. Teodora Kubiny w Wieluniu, objął Paweł Okrasa – burmistrz Wielunia. Celem konkursu było zaprezentowanie dorobku teatralnego uczestników, rozwijanie zainteresowań teatrem wśród młodzieży gimnazjalnej oraz rozwijanie kreatywności scenicznej amatorskich grup teatralnych. Zespoły, które zgłosiły swój udział w konkursie, zapoznały się wcześniej z regulaminem przeglądu. Sztuki, które prezentowali, nie mogły trwać dłużej niż 30 min, mogły mieć formę autorskiego scenariusza, adaptacji dzieła zapożyczonego lub jego fragmentu. Tematyka i konwencja przedstawienia była dowolna.

Do konkursu zgłosili się uczniowie z Publicznego Gimnazjum im. II Korpusu Ochrony Pogranicza w Bolesławcu (grupa teatralna „Teraz my”), uczniowie Gimnazjum SPSK im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Czernicach (grupa teatralna „W tle”) i Publiczne Gimnazjum SPSK im. bł. Maksymiliana Binkiewicza w Wieluniu (grupa teatralna „Maska”).

Jako pierwsza zaprezentowała się grupa „Teraz my”. Przedstawiła widowisko „Mały książę” w reżyserii Anety Otorowskiej-Siwik, ukazując prawdy o potrzebie miłości, przyjaźni i pracy. Prawdę o zwykłym człowieku, o monotonii codzienności, w którą łatwo może wkraść się zło, oraz walkę dobra ze złem przekazała grupa teatralna „W tle” w spektaklu „Król Wschodzącego Słońca” według tekstu ks. Adama Piekarzewskiego i w reżyserii Magdaleny Rynkiewicz. Teatr „Maska” przedstawił pantomimę z jednym zdaniem „To jest moje” w reżyserii Doroty Eichstaedt. Niewiele słów, a wielka refleksja o egoizmie, który może zrodzić się w każdym człowieku.

Wszystkie przedstawienia, w tym inwencję twórczą zespołów, dobór scenariuszy, realizację sceniczną i grę aktorską, oceniało jury w składzie: Iwona Podeszwa – dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej Wieluniu, Wacława Szymanek – doświadczona nauczycielka języka polskiego i filozofii, dziennikarz prasy katolickiej, Bogusław Kurzyński – dyrektor katolickiego LO SPSK w Wieluniu. Jury nie przyznało miejsc I, II, III – przyznało natomiast 3 równorzędne wyróżnienia. Do każdego wyróżnienia dołączony był bon opiewający na kwotę 400 zł. Bony ufundował Urząd Miejski w Wieluniu. Organizatorzy i członkowie jury pogratulowali młodzieży już zdobytych doświadczeń scenicznych i życzyli dalszych sukcesów na scenie.

2017-03-01 12:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto sztuki w Łodzi

Niedziela łódzka 45/2012, str. 1

[ TEMATY ]

sztuka

teatr

Archiwum Teatru Logos

Zespół Teatru Logos zaprezentuje festiwalowej publiczności „Medytację na temat sakramentu małżeństwa przechodzącą chwilami w dramat”

Zespół Teatru Logos zaprezentuje festiwalowej publiczności „Medytację na temat sakramentu małżeństwa przechodzącą chwilami w dramat”

Międzynarodowy Festiwal Kultury Chrześcijańskiej organizowany w Łodzi przez ks. prał. Waldemara Sondkę to szczególne święto sztuki. Dzięki niemu publiczność może obcować z różnorodnymi dokonaniami artystycznymi. Rozpoczęcie tegorocznego szesnastego już Festiwalu łączy się z obchodami 25-lecia Teatru Logos.

CZYTAJ DALEJ

Blask świętości

2022-11-07 11:59

Niedziela Ogólnopolska 46/2022, str. 12

[ TEMATY ]

ks. prof. Paweł Bortkiewicz

Archiwum TK Niedziela

„Trudno sobie wyobrazić, żeby nie wiedział...”, a zatem tak naprawdę to kwestia wyobraźni, domniemań, a może wręcz insynuacji, a nie faktów.

Nie będę ukrywał, że ranią mnie słowa i działania demitologizujące św. Jana Pawła II. Najgłośniejsze obecnie działania w tym zakresie to cykl reportaży, a także książka rzekomo demaskująca zaniedbania św. Jana Pawła II, który jakoby miał kryć i tuszować skandale seksualne. Przeczytałem obszerny wywiad z autorem książki, a w nim kluczowy fragment: „A jakie są fakty? – Trudno sobie wyobrazić, żeby JPII nie wiedział o pewnych historiach. Wszystko wskazuje na to, że musiał wiedzieć” (pisownia oryginalna – przyp. P.B.). „Trudno sobie wyobrazić...”, a zatem tak naprawdę to kwestia wyobraźni, raczej domniemań, a może wręcz insynuacji. Nie zamierzam polemizować z czymś, co jest brakiem czy wykwitem wyobraźni. Próbuję natomiast zastanowić się nad sensem i koncepcją świętości oraz nad tym, czy w świetle takich samych założeń, a przede wszystkim takiej samej metodologii, można obronić świętość Pana Jezusa – Boga Człowieka?

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Polska gra z drużyną Messiego o 1/8 finału, trudne zadanie Danii

2022-11-30 07:05

Adobe Stock

Polscy piłkarze w przypadku co najmniej remisu w środę z Argentyną w Dausze na pewno awansują do 1/8 finału mistrzostw świata - po raz pierwszy od 1986 roku. W grupie D ten cel osiągnęła już Francja, która zagra z Tunezją, a w trudnej sytuacji jest rozczarowująca na razie Dania.

W trakcie mundiali 2002, 2006 i 2018 biało-czerwoni, po dwóch porażkach w grupie, tracili szansę awansu do kolejnej fazy. Wygrywali wówczas jedynie swoje trzecie spotkania, które nie miały już stawki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję