Reklama

Rekolekcje dla organistów

Ludzie kościoła

W dniach 17-19 luty br. w Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Lublinie odbyły się rekolekcje dla organistów archidiecezji lubelskiej, w których uczestniczyło ok. 30 osób. Nauki rekolekcyjne głosił ks. Krzysztof Podstawka. Takie "specjalistyczne" rekolekcje odbywają się każdego roku, ponieważ organiści w sposób szczególny są zobowiązani do troski o formację duchową i zawodową. Do takiej troski wzywa status organisty, zatwierdzony dekretem abp. Józefa Życińskiego z października 1999 r.

Niedziela lubelska 10/2003

Formacja duchowa to przede wszystkim troska o zgłębianie zasad moralnych i życie według Ewangelii. Zdaniem dyrektora lubelskiego domu rekolekcyjnego, ks. Jana Hałasy, organiści są osobami, które swoim życiem i czynami powinny świadczyć o Bogu. "Macie być ludźmi Kościoła, macie umieć współpracować z kapłanami oraz umiłować liturgię, która jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego. Wierzę, że jesteście i będziecie takimi ludźmi, którzy nie tylko sami się uświęcają, ale także i innych prowadzą do Królestwa Bożego" - mówił Ksiądz Dyrektor podczas Mszy św., sprawowanej na zakończenie dorocznych rekolekcji. Ks. Jan Hałasa, od 5 lat organizator rekolekcji, podziękował także Księdzu Rekolekcjoniście za przygotowanie budujących nauk i wprowadzenie życzliwej atmosfery, sprzyjającej zarówno pogłębionej modlitwie, jak i zwykłym rozmowom uczestników.
Zdaniem ks. Krzysztofa Podstawki rekolekcje dla organistów są jedną z form specjalnych ćwiczeń duchowych dla tego środowiska; ich celem jest formacja organistów, pogłębianie ich życia duchowego. Są też okazją do zintegrowania środowiska, do wymiany doświadczeń, do wspólnego przeżycia czasu, do podjęcia nowych inicjatyw. Celem spotkań jest także refleksja nad Ewangelią w aspekcie posługi, którą organiści podejmują w swoich parafiach. "Wspólnie zwracaliśmy uwagę na to, by rozważać tę pracę w kategoriach powołania, które się realizuje, ofiarowania swoich talentów Panu Bogu i konkretnej wspólnocie - mówił ks. Krzysztof. "Rozważaliśmy także tematy dotyczące wzajemnych relacji pomiędzy organistą a kapłanami pracującymi w parafii, organistą a wiernymi". Dużo miejsca podczas rekolekcji zajmowała wspólna modlitwa, nabożeństwa. Centralnym punktem była Eucharystia, dla wielu bardzo ważnym była spowiedź. Nauki generalnie dotyczyły sensu rekolekcji, przyjrzeniu się funkcji organisty w aspekcie powołania, modlitwie, Liturgii, roli organisty w liturgii. Była także konferencja o pokucie, nawróceniu, o spowiedzi i na zakończenie nauka podsumowująca, ukazująca etap dawania świadectwa po rekolekcjach, przełożenia tego, o czym była mowa, na konkretne życie. Nauki były inspirowane listem Ojca Świętego Novo Millenio Ineunte oraz Orędziem Ojca Świętego Jana Pawła II na Wielki Post 2003 r.

***

Po rekolekcjach organiści: Renata Syta z parafii pw. św. Alberta w Puławach, Andrzej Bartniczuk z parafii Świerże oraz Adam Łaguna z Wąwolnicy podzielili się swoimi wrażeniami.

Reklama

Urszula Buglewicz: - Co takie rekolekcje dają organistom - ludziom, którzy większość czasu spędzają w świątyniach, dla których praca w widoczny sposób jest czasem osobistego uświęcania?

Renata Syta, Andrzej Bartniczuk, Adam Łaguna: - Na rekolekcjach księża uświadamiają nam, że my też musimy przeżywać ćwiczenia duchowe. Pracując w kościele wpadamy w rutynę, zapominamy, co się tak naprawdę dzieje podczas liturgii. Księża przypominają nam o tym, uwrażliwiają, że my też budujemy Kościół Boży. Poza tym konieczne jest oderwanie się od parafii, od tego, co robimy na co dzień; taka potrzeba wyciszenia się, zapomnienia o tym, co dzieje się w pracy. Czasem trzeba spojrzeć w swoje wnętrze i wrócić do korzeni, przypomnieć sobie, jak naprawdę powinniśmy się modlić i zachowywać. Nie bez znaczenia jest to, że możemy się wspólnie spotkać i porozmawiać. Nasza praca jest bardzo specyficzna, nie mamy czasu na zbyt wiele spotkań. Dla nas, którzy regularnie uczestniczymy w rekolekcjach, ten czas jest zawsze długo oczekiwany, bo jest to czas modlitwy i spotkań.

- Czy można mówić o powołaniu do bycia organistą?

- Oczywiście, nie wyobrażamy sobie takiej sytuacji, by organista był osobą niewierzącą lub jawnie przekraczał pewne normy moralne. Ktoś może być znakomitym muzykiem, ale niekoniecznie organistą. Praca jest bardzo wyczerpująca, nie ma wolnego czasu w niedziele czy święta; do takich wyrzeczeń trzeba dojrzeć i przyjąć je. Najtrudniej jest naszym rodzinom, które muszą się przyzwyczaić do innego trybu życia, np. nie zawsze planowane wyjazdy rodzinne dochodzą do skutku, ponieważ zawsze może okazać się, że ktoś zmarł i potrzebuje naszej posługi. Nasza praca jest przede wszystkim służbą Bogu i ludziom.

- Dziękuję za rozmowę.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi, odwagi! ON jest – nie bójcie się!

2021-09-19 10:24

[ TEMATY ]

Kana młodych

Karol Porwich/Niedziela

Mimo deszczu, mimo aury, która zachęcała do zostania w domu, ci młodzi postanowili, że tego sobotniego popołudnia nie spędzą przed telewizorami. Wstali z kanap i przyjechali. Konkretnie - do Częstochowy, na wydarzenie, które już wpisało się w kalendarz i pamięć, czyli na Kanę Młodych.

Kana Młodych to spotkanie młodzieży z archidiecezji częstochowskiej. Odbywało się w różnych miejscach, w tym roku organizatorzy postawili na zlokalizowanie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Choć pogoda nie dopisała, dopisały humory! I to wbrew obiegowej opinii, jakoby w kościele nie można było dostrzec już nawet jednej młodej osoby... Co prawda nie w kościele, a na seminaryjnych błoniach zobaczyliśmy wielu młodych ludzi, którzy przyjechali z różnych zakątków naszej archidiecezji, a także z samej Częstochowy. Do udziału w "Kanie" zaproszeni byli wszyscy ludzie młodzi od klasy 8. szkoły podstawowej wzwyż - szczególnie kandydaci do bierzmowania, ale też ci, którzy już przyjęli bierzmowanie, członkowie wspólnot i ruchów młodzieżowych, ale też i ci młodzi duchem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję