Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Projekty Caritas

Pracownicy Caritas Diecezji Sosnowieckiej piszą projekty – konkretnie 7 projektów dotyczących przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu, walki z ubóstwem, wsparcia dzieci, rodzin, promocji wolontariatu, pomocy samotnym matkom i seniorom

U progu nowego roku Caritas Polska zaproponowała diecezjalnym ośrodkom aplikowanie programów dotyczących szeroko pojętych działań prospołecznych. – Jako że prowadzimy instytucjonalną pomoc w tym zakresie postanowiliśmy przyłączyć się do projektu. Nasi pracownicy opracowali projekty w 7 obszarach i teraz czekamy do 3 kwietnia na rozstrzygnięcie konkursu i na ewentualne granty na realizację programów – powiedział ks. Tomasz Folga, dyrektor sosnowieckiej Caritas. Program, jeśli zostanie przyznany, będzie realizowany od kwietnia 2017 do 31 marca 2018 r.

Program współdziałania Caritas Polska z Caritas diecezjalnymi na lata 2017-18 kontynuuje świadczenie i organizowanie pomocy dla osób, rodzin, grup społecznych i środowisk. Pomoc ta oparta jest na poszanowaniu godności i wolności każdego człowieka. Charakter programu jest tak ułożony, że ma zachowywać aspekt motywacyjny i aktywizujący osoby, rodziny, grupy społeczne. Zakłada też, że korzystający z pomocy będą współdziałać w rozwiązywaniu ich trudnej sytuacji życiowej. Program będzie budować przyjazną przestrzeń dla wzajemnego rozwoju i współdziałania na rzecz rodzin, grup społecznych oraz środowisk.

Reklama

I tak projekt dotyczący wykluczenia społecznego opracowali pracownicy Schroniska dla bezdomnych w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach. Pomocą samotnym matkom zajęła się kierowniczka Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka w Sosnowcu. Projekt dotyczący wsparcia dzieci opracowały siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus prowadzące świetlicę terapeutyczną „U Matki Teresy”. Aplikacje przeciw ubóstwu opracowali pracownicy Schroniska dla bezdomnych w Będzinie-Łagiszy. Zaś pracownicy Caritas odpowiedzialni za projekt „Młodzi Jałmużnicy” zajęli się wolontariatem i seniorami.

– Głównym celem programu jest organizowanie i świadczenie szeroko rozumianej pomocy na rzecz osób, rodzin, grup społecznych i środowisk oraz kształtowanie partnerstwa Caritas. Osiągnięcie celu będzie możliwe dzięki wzajemnej współpracy, wymianie dobrych praktyk, doświadczeń i rozwiązań w rozpoznawaniu, organizowaniu i świadczeniu pomocy na rzecz beneficjentów. Celem współpracy jest wypracowanie nowatorskich pomysłów działania na rzecz beneficjentów. My od lat pracujemy z takimi osobami, rodzinami. I wiemy jak to zrobić. Brakuje tylko środków. Jak nas zapewnił dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz, współdziałanie pomiędzy Caritas Polska i Caritas diecezjalnymi w ramach programu będzie się odbywać na zasadach pomocniczości, suwerenności stron, partnerstwa i efektywności – wyjaśnia ks. Folga.

I tak w ramach programu Caritas diecezjalne aplikują dwie formy wsparcia ze strony Caritas Polska. Po pierwsze: o charakterze finansowym – przekazywanie środków pieniężnych Caritas diecezjalnym na realizację projektów i zadań na rzecz beneficjentów. Po drugie o charakterze pozafinansowo-informacyjnym. Celem planowanych i wdrażanych działań informacyjnych jest dotarcie z informacją o rozpoczęciu, realizacji, celach oraz osiągniętych rezultatach projektu do jak najszerszej grupy odbiorców oraz upowszechnienie projektu na terenie Caritas diecezjalnych. Oczywiście Caritas Polska przewiduje zaangażowanie Caritas diecezjalnych w realizację programu poprzez wniesienie dobrowolnego wkładu własnego. Wkład własny może być wniesiony w postaci pracy koncepcyjnej nad projektem, środków finansowych lub materialnych.

Opracowane przez specjalistów z sosnowieckiej Caritas aplikacje zawierają analizę i diagnozę potrzeb beneficjentów. W ramach projektu zawarli świadczenie wsparcia beneficjentów, dostosowanego do ich potrzeb, połączone z tworzeniem warunków do pobudzenia ich aktywności. Planowane działania są zorientowane na usamodzielnienie i współuczestnictwo ze strony wspomaganych. W ramach projektu przewidziana jest także kampania społeczna oraz akcja charytatywna. A po zakończeniu realizacji projektów zostaną zorganizowane spotkania o charakterze informacyjnym i doradczym. Uczestnikami spotkań będą pracownicy Caritas Polska i pracownicy Caritas diecezjalnych. W ramach spotkania możliwa będzie wymiana dobrych praktyk, doświadczeń i rozwiązań w rozpoznawaniu, organizowaniu i świadczeniu pomocy na rzecz beneficjentów. 3 kwietnia dowiemy się czy w naszej diecezji ruszą projekty.

2017-03-08 12:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Subocz: Nie bądźmy obojętni wobec dramatu mieszkańców Syrii i miasta Aleppo

[ TEMATY ]

Caritas

BIURO PRASOWE KEP

- Nie bądźmy obojętni wobec dramatu mieszkańców Syrii i miasta Aleppo (...) W obliczu współczesnej tragedii Syrii stańmy solidarnie, razem, pomimo różnic światopoglądowych i sporów. Prosimy o to aby każdy zaangażował się w działanie według swoich możliwości - apeluje ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

Publikujemy pełną treść apelu dyrektora Caritas Polska, dotyczącego dramatu mieszkańców Syrii i miasta Aleppo.

CZYTAJ DALEJ

Życie cudem jest...

2021-06-15 11:59

Niedziela Ogólnopolska 25/2021, str. 3

[ TEMATY ]

aborcja

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Każda aborcja ma twarz konkretnej osoby – niewinnej, bezbronnej, samotnej, zdanej na łaskę lub niełaskę rodziców.

Czy istnieje jakaś istotna różnica między człowiekiem, który jeszcze się nie narodził, a tym, który już ogląda świat? Nie ma, prawda? Nie ma znaczenia fakt, czy ma on chwilę swych urodzin jeszcze przed, czy już za sobą. Jasność sytuacji psują bezsensowne dyskusje na temat: kiedy człowiek zaczyna istnieć? Wszyscy doskonale wiedzą, że w chwili poczęcia – jest to fakt niepodważalny z biologicznego i medycznego punktu widzenia. „Wszyscy ludzie są istotami ludzkimi od momentu poczęcia. Suma indywidualnych cech charakterystycznych dla każdego człowieka, jak kolor włosów, oczu czy predyspozycje, jest zdeterminowana w tym właśnie momencie” – stwierdził dr Jérôme Lejeune, ceniony francuski genetyk. Inny wybitny naukowiec –dr Jérôme Gasser, embriolog z Akademii Medycznej w stanie Luizjana, mówi wprost: „Istota ludzka nigdy nie jest bezładną masą protoplazmy lub komórek”. Współczesna embriologia nie pozostawia wątpliwości co do tego, że ludzki embrion stanowi odrębną jednostkę należącą do gatunku homo sapiens. Jednakże ustalenia embriologii jedynie przemawiają za postawą absolutnego uszanowania poczętej istoty ludzkiej, ale nie są impulsem do przyjęcia takiej postawy.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Zakończenie pierwszego roku Szkoły Katechistów

2021-06-16 19:21

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W poniedziałkowy wieczór w Bazylice Archikatedralnej pod przewodnictwem ks. Wojciecha Błaszczyka sprawowana została Msza Święta kończąca rok akademicki w Szkole Katechistów Archidiecezji Łódzkiej. Pierwsi absolwenci mieli możliwość wspólnej modlitwy oraz uroczystego odebrania dyplomów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję