Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Projekty Caritas

Pracownicy Caritas Diecezji Sosnowieckiej piszą projekty – konkretnie 7 projektów dotyczących przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu, walki z ubóstwem, wsparcia dzieci, rodzin, promocji wolontariatu, pomocy samotnym matkom i seniorom

U progu nowego roku Caritas Polska zaproponowała diecezjalnym ośrodkom aplikowanie programów dotyczących szeroko pojętych działań prospołecznych. – Jako że prowadzimy instytucjonalną pomoc w tym zakresie postanowiliśmy przyłączyć się do projektu. Nasi pracownicy opracowali projekty w 7 obszarach i teraz czekamy do 3 kwietnia na rozstrzygnięcie konkursu i na ewentualne granty na realizację programów – powiedział ks. Tomasz Folga, dyrektor sosnowieckiej Caritas. Program, jeśli zostanie przyznany, będzie realizowany od kwietnia 2017 do 31 marca 2018 r.

Program współdziałania Caritas Polska z Caritas diecezjalnymi na lata 2017-18 kontynuuje świadczenie i organizowanie pomocy dla osób, rodzin, grup społecznych i środowisk. Pomoc ta oparta jest na poszanowaniu godności i wolności każdego człowieka. Charakter programu jest tak ułożony, że ma zachowywać aspekt motywacyjny i aktywizujący osoby, rodziny, grupy społeczne. Zakłada też, że korzystający z pomocy będą współdziałać w rozwiązywaniu ich trudnej sytuacji życiowej. Program będzie budować przyjazną przestrzeń dla wzajemnego rozwoju i współdziałania na rzecz rodzin, grup społecznych oraz środowisk.

I tak projekt dotyczący wykluczenia społecznego opracowali pracownicy Schroniska dla bezdomnych w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach. Pomocą samotnym matkom zajęła się kierowniczka Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka w Sosnowcu. Projekt dotyczący wsparcia dzieci opracowały siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus prowadzące świetlicę terapeutyczną „U Matki Teresy”. Aplikacje przeciw ubóstwu opracowali pracownicy Schroniska dla bezdomnych w Będzinie-Łagiszy. Zaś pracownicy Caritas odpowiedzialni za projekt „Młodzi Jałmużnicy” zajęli się wolontariatem i seniorami.

– Głównym celem programu jest organizowanie i świadczenie szeroko rozumianej pomocy na rzecz osób, rodzin, grup społecznych i środowisk oraz kształtowanie partnerstwa Caritas. Osiągnięcie celu będzie możliwe dzięki wzajemnej współpracy, wymianie dobrych praktyk, doświadczeń i rozwiązań w rozpoznawaniu, organizowaniu i świadczeniu pomocy na rzecz beneficjentów. Celem współpracy jest wypracowanie nowatorskich pomysłów działania na rzecz beneficjentów. My od lat pracujemy z takimi osobami, rodzinami. I wiemy jak to zrobić. Brakuje tylko środków. Jak nas zapewnił dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz, współdziałanie pomiędzy Caritas Polska i Caritas diecezjalnymi w ramach programu będzie się odbywać na zasadach pomocniczości, suwerenności stron, partnerstwa i efektywności – wyjaśnia ks. Folga.

Reklama

I tak w ramach programu Caritas diecezjalne aplikują dwie formy wsparcia ze strony Caritas Polska. Po pierwsze: o charakterze finansowym – przekazywanie środków pieniężnych Caritas diecezjalnym na realizację projektów i zadań na rzecz beneficjentów. Po drugie o charakterze pozafinansowo-informacyjnym. Celem planowanych i wdrażanych działań informacyjnych jest dotarcie z informacją o rozpoczęciu, realizacji, celach oraz osiągniętych rezultatach projektu do jak najszerszej grupy odbiorców oraz upowszechnienie projektu na terenie Caritas diecezjalnych. Oczywiście Caritas Polska przewiduje zaangażowanie Caritas diecezjalnych w realizację programu poprzez wniesienie dobrowolnego wkładu własnego. Wkład własny może być wniesiony w postaci pracy koncepcyjnej nad projektem, środków finansowych lub materialnych.

Opracowane przez specjalistów z sosnowieckiej Caritas aplikacje zawierają analizę i diagnozę potrzeb beneficjentów. W ramach projektu zawarli świadczenie wsparcia beneficjentów, dostosowanego do ich potrzeb, połączone z tworzeniem warunków do pobudzenia ich aktywności. Planowane działania są zorientowane na usamodzielnienie i współuczestnictwo ze strony wspomaganych. W ramach projektu przewidziana jest także kampania społeczna oraz akcja charytatywna. A po zakończeniu realizacji projektów zostaną zorganizowane spotkania o charakterze informacyjnym i doradczym. Uczestnikami spotkań będą pracownicy Caritas Polska i pracownicy Caritas diecezjalnych. W ramach spotkania możliwa będzie wymiana dobrych praktyk, doświadczeń i rozwiązań w rozpoznawaniu, organizowaniu i świadczeniu pomocy na rzecz beneficjentów. 3 kwietnia dowiemy się czy w naszej diecezji ruszą projekty.

2017-03-08 12:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja. Trwa akcja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom

[ TEMATY ]

Caritas

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Kamil Krasowski

- Akcja od ponad dwóch dekad służy potrzebującym dzieciom - mówi Sylwia Grzyb

- Akcja od ponad dwóch dekad służy potrzebującym dzieciom - mówi Sylwia Grzyb

Diecezjalna Caritas prowadzi kolejną akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Jej tegorocznym hasłem są słowa: Świeca, która tworzy Polską Wigilię.

Akcja od ponad dwóch dekad służy potrzebującym dzieciom zapewniając im m.in. wyjazd na wakacje, wypoczynek letni, zimowy, posiłki, pobyt w placówkach wsparcia dziennego, a także na  leczenie i rehabilitacje. W tym roku do dystrybucji przygotowano 60 000 świec. Część dochodu z każdej świecy pozostaje do dyspozycji Parafialnego Zespołu Caritas, a część wraca do Caritas Diecezjalnej.

CZYTAJ DALEJ

Sól, światło i miasto na górze – Co zrobić by życie było pełne smaku, nadziei i Boga?

2023-02-04 12:13

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN

V Niedziela zwykła, Rok A
5 lutego 2023
Ewangelia: Mt 5,13-16 Zobacz www.niezbednik.niedziela.pl

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym

2023-02-04 17:01

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym. Prezydent tego pogrążonego w krwawym konflikcie kraju zapowiedział w czasie spotkania z Franciszkiem nowy etap dialogu pokojowego, który będzie kontynuowany w Rzymie. W dniu przybycia papieża ogłosił też amnestię dla ponad 70 więźniów.

Jak podkreśla odpowiedzialny we Wspólnocie św. Idziego za relacje międzynarodowe, Mauro Garofalo, już widać owoce wizyty papieskiej w Sudanie Południowym. To właśnie ta organizacja pośredniczyła w rozmowach prowadzących do porozumienia z 2018 r. kończącego otwartą wojnę domową. Obecna zapowiedź prezydenta oznacza, że do procesu pokojowego na nowo zostaną zaproszone grupy, które nie przyjęły ówczesnych postanowień. Kraj bowiem do tej pory nie znalazł demokratycznych i w pełni pokojowych sposobów rozwiązywania swoich problemów wewnętrznych – podkreśla Garofalo. W wielu regionach panuje przemoc, a pierwsze wolne wybory zostały odłożone o dwa lata na rok 2024. Ale obecność papieża, arcybiskupa Canterbury oraz moderatora Kościoła Szkocji zwraca uwagę na potrzebę porozumienia i odnawia motywacje do podejmowania odpowiednich starań – zauważa przedstawiciel Wspólnoty św. Idziego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję