Reklama

Z kalendarza liturgicznego

Niedziela płocka 10/2003

9 marca. I Niedziela Wielkiego Postu.

"Czas się wypełnił i bliskie jest Królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" (Mk 1,15). Te słowa wyrażają istotę i sens pokuty. W miarę, jak duch ludzki zwraca się do Boga, gruntowniej odrywa się od zła. Wtedy też może łatwiej poznać, do jakiego stopnia Bóg nas ukochał i jak dalece jest nam wierny.

10 marca. Poniedziałek po I Niedzieli Wielkiego Postu.

Człowiek ma tylko jedno serce, którym powinien kochać Boga i bliźniego. Dlatego Jezus mówi: "Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili" (Mt 25, 40). Te słowa wyrzucają nam małość i grzech, ale także podkreślają wszelkie dobre czyny wykonane dla bliźnich. One będą przemawiały za nami do Boga.

11 marca. Wtorek po I Niedzieli Wielkiego Postu.

Reklama

Oto czas, w którym obficiej, niż w inne okresy roku kościelnego, słuchamy słowa Bożego i staramy się je wykonywać. Aby umocnić się na tej drodze, trzeba się gorliwiej modlić. Na potrzebę modlitwy wskazują słowa dzisiejszej Ewangelii.

12 marca. Środa po I Niedzieli Wielkiego Postu.

Czytanie z Księgi Proroka Jonasza odkrywa przed nami prawdę o Bożym miłosierdziu: mieszkańcy Niniwy wezwani do pokuty przyjęli słowo Boże i ocalili swe życie. Nam Bóg także niesie ratunek, posyłając swoje Słowo. Starajmy się, wzorem niniwitów, przyjąć je szczerym sercem.

13 marca. Czwartek po I Niedzieli Wielkiego Postu.

Z ufnością i wytrwale modliła się królowa Estera, wstawiając się do Boga za swymi krajanami gnębionymi w niewoli babilońskiej. Jej modlitwa była oparta na wierze, że Najwyższy nie opuszcza tych, z którymi zawarł Przymierze i którym dał obietnice. Bóg jest naszym Ojcem; możemy być pewni Jego opieki.

14 marca. Piątek po I Niedzieli Wielkiego Postu.

Reklama

Trzeba mieć poczucie odpowiedzialności za swoje czyny. Przypomina o tym czytane dzisiaj proroctwo Ezechiela. Słowo Boga posłane do naszych serc pomoże dokonywać właściwych wyborów.

15 marca. Wspomnienie św. Klemensa Marii Hofbauera, kapłana.

Urodził się na Morawach w 1751 r. W 33. r. życia wstąpił do Zakonu Redemptorystów. Skierowany przez przełożonych do Warszawy założył przy kościele św. Benona klasztor, przy którym pracował 21 lat, zyskując miano apostoła Warszawy. Zmarł 15 marca 1820 r. w Wiedniu. Był obcokrajowcem, którego wspominamy w Polsce z wdzięcznością i włączamy do szeregu naszych dobroczyńców.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Program zdrowia wg św. Hildegardy

Św. Hildegarda z Bingen - doktor Kościoła powszechnego - była nie tylko teologiem i mistykiem, ale też prekursorką w wielu dziedzinach naukowych. Nazywana jest średniowiecznym Leonardem da Vinci.

Tak bardzo wyprzedziła swoją epokę, że nawet dziś wielu sądzi, iż nie mogła tego dokonać kobieta, a pod jej imieniem kryje się mężczyzna Hildegard.


Podziel się cytatem

Święta była uważną obserwatorką natury i ludzi. Badała wzajemne oddziaływanie pomiędzy światem żywym a martwym oraz ich wpływ na stan organizmu i duszy człowieka. Rezultaty swoich dociekań zawarła w traktacie o leczniczym i szkodliwym działaniu roślin i minerałów. Jak wyjaśnia Alfreda Walkowska, terapeutka medycyny św. Hildegardy w Polsce, Świętej z Bingen przypisuje się sporządzenie całościowego opisu niemieckiej fauny i flory. - Jej pisma z zakresu medycyny świadczą, iż zasługuje również na miano prekursorki teorii stresu oraz teorii kultury fizycznej i sportu. Analiza jej twórczości naukowej i mistycznej dowodzi, że przeczuwała prawo powszechnego ciążenia, wzajemnego przyciągania się ciał, zasady rozpraszania energii, istnienia krążenia krwi. Jako pierwsza z kobiet poruszała w swych pismach tematykę życia seksualnego i ginekologii.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Misja dziennikarska to wzięcie odpowiedzialności za prawdę

Misja dziennikarska musi być traktowana nie jako zawód, ale wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, rodziny, Ojczyznę i Kościół. Największym wrogiem prawdy jest zamęt – mówił w homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 18 września odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”na Jasną Górę, pod hasłem: „Zaszczytna jest służba Słowu” (bł. kard. Stefan Wyszyński).

Na początku Mszy św. o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podziękował „Niedzieli” za szerzenie kultu Jasnogórskiej Pani. – Dziękujemy za obecność w Kościele Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Cieszymy się, że u Tronu Jasnogórskiej Pani czerpiecie siłę i moc do przekazywania słowa Bożego. To niezwykle wielka odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii, która spoczywa na wszystkich redaktorach, ale także na nas czytelnikach. Chcemy, aby słowo Boże owocowało w naszym codziennym życiu – mówił o. Pastusiak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję