Reklama

Dookoła Polski

Niemcy instruują dziennikarzy

Ujawnienie pisma szefa koncernu Ringier Axel Springer musiało wywołać burzę. Mark Dekan, oczekując od polskich dziennikarzy krytyki działań rządu w związku z brakiem jego poparcia dla Donalda Tuska w wyborach na szefa Rady Europejskiej, wyraźnie przesadził, bo list brzmi jak instrukcja napisana w Kanzleramcie w Berlinie. To jednak nie pierwsza tego typu instrukcja RAS, niemiecko-szwajcarskiego wydawcy m.in. „Faktu”, „Newsweeka”, a także Onetu, dla dziennikarzy (łajanych za to m.in., że są za mało krytyczni wobec rządu), ale pierwsza promująca przy okazji niemiecki pomysł Europy różnych prędkości, co może zepchnąć Polskę na margines.

Ostrą krytykę polskiego rządu tytuły RAS rozpoczęły po ostatnich wyborach, a wzmogła się ona, gdy rozpoczęto pracę nad ograniczeniem udziału zagranicznego kapitału w polskich mediach. Autorzy prac, po ujawnieniu pisma Dekana, mają dodatkową motywację do ich przyspieszenia. A ci, którzy nie wierzyli w niemieckie naciski na polskich dziennikarzy, próby wpływania na ich przekaz medialny itp., mają dowód, że kapitał ma narodowość. Wezwanie do bojkotu „Faktu” czy „Newseeka” (pomysł prof. Krystyny Pawłowicz) ma jakiś sens, tyle że trzy czwarte polskich gazet należy do zagranicznych, najczęściej niemieckich, wydawców. Czas to zmienić systemowo.

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Lecą bociany

Reklama

Mówienie o baby boomie w Polsce to przesada, wstępne dane o urodzeniach są jednak optymistyczne. Liczba porodów w styczniu 2017 r. w porównaniu ze styczniem zeszłego roku zwiększyła się o 2,25 tys. – do 32,1 tys. Jeśli tendencja ta się utrzyma, to w tym roku urodzi się ponad 400 tys. dzieci, najwięcej od lat. Do systemu PESEL, zbierającego rejestracje wszystkich dzieci, wpisano 34,4 tys. osób, czyli o 1234 więcej niż rok temu. Powodem wzrostu liczby urodzeń może być program „Rodzina 500+”, wprowadzony przed rokiem. – Program „Rodzina 500+” jest dobrze skonstruowany, bo szczęściem w nieszczęściu demograficznym jest to, że barierą dla dzietności w Polsce są czynniki ekonomiczne, a nie kulturowe – stwierdził wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk. Specjaliści uważają, że do wzrostu urodzeń przyczynia się także dobra sytuacja na rynku pracy i w gospodarce. To zachęca do decyzji o dziecku pokolenie trzydziestoparolatków.

wd

* * *

G20 w Baden-Baden

Zaproszenie jest ważnym sygnałem, że Polska się liczy i jest stabilna – powiedział wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki o udziale w spotkaniu ministrów finansów i prezesów banków centralnych państw G20 w niemieckim Baden-Baden. Czy to rzeczywiście sukces Polski? Nawet krytycy rządu przyznają, że to nie tylko symboliczny gest. Polska na takim spotkaniu była bowiem po raz pierwszy – została w ten sposób doceniona. To ważne w kontekście naszych nie najlepszych relacji z krajami dominującymi w Unii Europejskiej. G20 to forum dyskusji krajów najbardziej rozwiniętych gospodarczo nad globalnymi wyzwaniami gospodarczymi. Morawiecki mówił w Baden-Baden m.in. o walce z oszustwami podatkowymi i uszczelnianiu systemu VAT. Spore zainteresowanie wzbudziła jego zapowiedź zbudowania w Polsce centralnego portu lotniczego.

wd

* * *

Strzał w 10 tysięcy

Warto kibicować pomysłowi wprowadzenia 10 tys. zł premii dla każdego, kto nie przejdzie na emeryturę w terminie i przepracuje dodatkowo 2 lata. I rzeczywiście Polacy temu kibicują, co pokazuje sondaż SW Research. Pomysł wprowadzenia programu 10 000+, czyli bonusów zachęcających do pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego, przedstawił rząd. Po 2 latach pracujący emeryt miałby dostać ok. 10 tys. zł, a kwota ta rosłaby z każdym kolejnym rokiem. Według obliczeń, może to skłonić do dalszej pracy 10-20 proc. osób. Dla społeczeństwa, budżetu, rynku pracy, FUS, ale i dla samego emeryta byłby to spory zysk – jak wskazują szacunki resortu finansów. Takie osoby płaciłyby składki i podatki, a same miałyby potem wyższą emeryturę.

wd

* * *

Żył kolorowo

Reklama

Śmierć Wojciecha Młynarskiego, poety i satyryka, uświadomiła wielu, jak bardzo jego piosenki były ważne. Towarzyszyły zabawie, np. „Jesteśmy na wczasach” czy „Żyj kolorowo”, ale przede wszystkim skupieniu, ważnym wydarzeniom w Polsce, szczególnie w latach 80. ubiegłego wieku, gdy zachęcał: „Róbmy swoje!”. Był mistrzem aluzji. Gdy śpiewał: „Po co babcię denerwować”, „A wójta się nie bójta” czy „Lubię wrony” – nie chodziło o babcię, wójta czy o ptaki. Gdy pisał: „Och, życie, kocham cię nad życie”, jego znajomi wiedzieli, jak bardzo jest szczery. Kochał życie, życie kochało jego. Wojciech Młynarski, autor ponad 2 tys. piosenek, zmarł 15 marca 2017 r. w wieku 76 lat.

wd

* * *

Kraków

Order Orła Białego dla kard. Jaworskiego

Kard. Marian Jaworski otrzymał Order Orła Białego: „W uznaniu znamienitych zasług dla odbudowy życia religijnego na Kresach Wschodnich, pogłębiania dialogu ekumenicznego oraz za osiągnięcia naukowe w dziedzinie filozofii i teologii”. – To bardzo ważny moment dla budowania pewnej opowieści o historii Rzeczypospolitej, o tym, jak odzyskiwała siłę – powiedział prezydent RP Andrzej Duda 13 marca br., gdy wręczał order kard. Jaworskiemu. Prezydent przypomniał drogę Kardynała od czasu, gdy we Lwowie został klerykiem, a chwilę później musiał opuścić rodzinne strony i wraz z abp. Eugeniuszem Baziakiem przenieść się do Kalwarii Zebrzydowskiej, do Krakowa. Jak zaznaczył prezydent Duda, 17 lat posługi abp. Jaworskiego w archidiecezji lwowskiej to czas „spektakularnego sukcesu” i odradzania się Kościoła, bo gdy duchowny zaczynał swoją misję, było tam kilka parafii i kilkunastu księży, a kiedy ją kończył – księży było 490, parafii – 290. Funkcjonowały 122 domy zakonne i 7 seminariów duchownych. Przypomniał też, że m.in. za to kard. Jaworski został odznaczony przez dwóch kolejnych prezydentów Ukrainy Orderami Jarosława Mądrego.

Marta Mastyło

* * *

Warszawa

Posiedzenie Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP

Katolickie pisma dla dzieci, współpraca rozgłośni diecezjalnych skupionych w Spółce Producenckiej Plus Polska oraz Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich, a także kwestia szybkiego reagowania przez media katolickie – to główne tematy spotkania Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, które odbyło się w Warszawie 15 marca br. Obradom przewodniczył abp Wacław Depo, stojący na czele rady. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele redakcji i dyrektorzy czasopism katolickich adresowanych do najmłodszych czytelników. Obecni byli ojcowie paulini z Jasnej Góry, którzy zaprezentowali inicjatywę zorganizowania „Dnia Dziecka u Królowej” z udziałem redaktorów pism katolickich dla dzieci i młodzieży oraz ich czytelników.

KAI

* * *

Weź i czytaj!

Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego

Pierwszy Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego odbędzie się 30 kwietnia br. To ogólnopolska inicjatywa Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II, Fundacji im. Rodziny Ulmów „Soar” i Fundacji Dabar. Jej celem jest refleksja nad wybranym fragmentem słowa Bożego. W tym roku będą to cytaty z Listu św. Pawła do Galatów.

Wydarzenie, którego hasło brzmi: „Weź i czytaj!”, ma charakter ogólnopolski i będzie przeżywane w kościołach we wszystkich diecezjach, a w miarę możliwości także w świeckich instytucjach, stowarzyszeniach, placówkach dydaktyczno-wychowawczych, organizacjach i ruchach.

KAI

* * *

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Prawość wywodzi się z prawdy. Im człowiek więcej ma w sobie ducha prawdy, tym więcej ma prawości.

* * *

Krótko

• W Sejmie działa Parlamentarny Zespół na rzecz Prawa do Życia. W jego prace włączyło się 10 parlamentarzystów z różnych ugrupowań i klubów.

• Rządowy projekt nowelizacji Ustawy o służbie zagranicznej jest już gotowy. Gdy wejdzie w życie, wygaśnie stosunek pracy byłych pracowników i współpracowników służb PRL zatrudnionych do dziś w MSZ.

• Posłowie, którzy podpisali się pod projektem okolicznościowej uchwały, mającej uczcić 100. rocznicę objawień fatimskich, uważają, że przesłanie fatimskiego orędzia Matki Bożej jest nadal aktualne. „Biorąc pod uwagę obecną sytuację geopolityczną Polski, nabiera ono szczególnego znaczenia również dla naszej Ojczyzny” – stwierdzili.

• Centralny port lotniczy powstanie między Łodzią a Warszawą. Taki projekt został przyjęty przez rząd Beaty Szydło. Budowa lotniska, które skomunikuje Polskę z całym światem, potrwa ponad 10 lat.

• Katar został strategicznym partnerem PGNiG w kwestii dostaw gazu. Polska firma podpisała umowę, która dwukrotnie zwiększy import skroplonego gazu LNG z tego kraju Zatoki Perskiej.

• Polacy wypowiedzieli się na temat ogólnego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. W sondażu CBOS negatywnie oceniło go 51 proc. ankietowanych, 36 proc. ma pozytywną opinię. Tylko 4 proc. Polaków uważa, że orzekając wyroki, sędziowie nie podlegają żadnym naciskom z zewnątrz.

• Na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach, ale również na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie IPN będzie poszukiwał szczątków ofiar komunizmu – Żołnierzy Wyklętych. Prace na Bródnie rozpoczną się już na początku kwietnia br., na Łączce – 18 kwietnia.

• Wojciech Młynarski, znany poeta, autor tekstów piosenek i ich wykonawca, zmarł 15 marca br. w wieku 76 lat.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2017-03-22 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

We władzy… „ekspertów”

Przy okazji pandemii dowiedzieliśmy się, jak nisko upadła nauka i jak mocno została wzięta na smycz przez wielkie koncerny farmaceutyczne.

Wkroczyliśmy w epokę z trudem maskowanej tyranii. Jeszcze mamią nas tym, że obowiązuje ustrój demokratyczny, jeszcze twierdzą, że media służą do informowania i edukacji... ale przecież dobrze już widzimy, co się wyłania z tej dwuletniej mgły. Pysk epoki jest odrażający. Oto ci, którzy posiadają zbyt wiele, postanowili zniewolić ostatecznie tych, którzy posiadają niewiele. Ponieważ tych, którzy niewiele posiadają, jest większość, więc jest to świadoma i bezczelna tyrania mniejszości (i to nikłej) wobec ogromnej masy, która nie ma już zupełnie nic do powiedzenia. Wybory stały się atrapą, za kulisami czają się bowiem ci, którzy sprawiają, że i tak ich rozstrzygnięcia muszą być zgodne z wcześniej przyjętym scenariuszem. Pozorna demokracja państw narodowych została całkowicie wydrążona przez pasożyta finansów. Wielkie korporacje, banki i fundusze poruszane są niewidzialnymi nićmi, które wiodą do ciągle tych samych dłoni. Wielkie pieniądze skupiane są w coraz węższych kręgach i prowadzą na szczyt finansowej piramidy. Tam już nie liczy się sama chęć zysku i posiadania, tam są bowiem ci, których nic już nie limituje – oni mają wszystko i mogą mieć jeszcze więcej, jeśli zechcą. Oni zresztą – po przeczytaniu tego felietonu – uruchomią wszelkie sprężyny, aby jego autor został zupełnie zamilczany lub też przedstawiony w psychiatrycznym świetle. Ogromna koncentracja kapitału sprawia, że posiadający go ludzie przypisują sobie boskie atrybuty. Starają się zapanować nad całą resztą mieszkańców naszej planety, której zasoby zgromadzili w swoich rękach. Gdyby jednak wszystko się wydało, gniew milionów zmiótłby ich z powierzchni ziemi, maskują zatem, kluczą, ukrywają swoje intencje i... konsekwentnie powiększają swoją – niczym niekontrolowaną – władzę. Edukację ustawili tak, że każdy przejaw zdrowego myślenia tępiony jest drwiną, śmiechem, izolacją. Po prostu nie wolno tak myśleć i już! Nie wolno patrzeć im na ręce. Oni mają zarządzać nami jak „Partią Zewnętrzną” z Roku 1984 Orwella, mają mieć wszelkie potencje do podejmowania decyzji ważących na naszym losie.

CZYTAJ DALEJ

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Vatican News

Jesteśmy dziś konfrontowani z prawdą o naszym wnętrzu – o jasnej i mrocznej stronie podzielonego serca człowieka. Piękne w nas jest to, że mamy dobrą wolę i w zasadzie chcemy być życzliwi, przyjaźni i sprawiedliwi. Pragniemy miłować i być dobrzy. Nie jest to jednak cała prawda. Niestety, między ludźmi toczą się spory i wojny, a najważniejsza linia frontu biegnie w sercu. Naprzeciwko siebie stają w naszym wnętrzu dwa dążenia: by czynić dobro, które buduje, i by czynić zło, które niszczy. Z serca pochodzą szlachetne pragnienia, ale to samo serce jest „rezerwuarem” negatywnej energii, która konkretyzuje się w wadach i grzechach głównych, ogólnie – w pożądliwości i żądzach skłócających nas z Bogiem i bliźnimi. Narzucające się zło bywa oczywiste i wulgarne lub przybiera pozór dobra. Wystarczy przyzwolić na jakiś rodzaj zła, np. na zazdrość, czy ulec żądzy sporu, by wkrótce doświadczyć wszechogarniającego bezładu i popaść we wszelki występek. „Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek” – mówi św. Jakub w dzisiejszym II czytaniu.

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

2021-09-20 12:12

[ TEMATY ]

krzyż

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

- Krzyż Jezusa jest objawieniem prawdy o Bogu, który chce być z nami w każdej sytuacji, także w najcięższym położeniu - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył diecezjalnym uroczystościom Podwyższenia Krzyża Świętego na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski na Kobylej Górze, zwanej Górą Krzyża.

Po wielu miesiącach zmagań z doświadczeniem pandemii wierni diecezji kaliskiej zgromadzili się przy Krzyżu Jubileuszowym, aby błagać Miłosiernego Boga o zatrzymanie pandemii oraz wszelkiego zła, które dotknęło całą ludzkość.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję