Reklama

Wspomnienie o śp. ks. Franciszku Kwolku

Duszpasterz, Przyjaciel, Gospodarz

Niedziela rzeszowska 10/2003

W niedzielne przedpołudnie 9 lutego br. zmarł proboszcz tyczyński ks. Franciszek Kwolek. Przeżył zaledwie 52 lata, w tym 27 w kapłaństwie. Informacja o jego śmierci okryła żałobą wspólnotę parafialną z Tyczyna, a także liczne grono jego dawnych parafian z poprzednich placówek duszpasterskich oraz przyjaciół i znajomych. Zmarły pozostał w ich pamięci jako oddany sprawie Bożej kapłan i duszpasterz.
Ks. Franciszek Kwolek urodził się 10 lutego 1951 r. w Husowie k. Łańcuta w rodzinie Wincentego i Anny z d. Szajnik. W latach 1965-69 uczęszczał do I LO w Łańcucie. Po egzaminie dojrzałości w 1969 r. podjął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Jego powołanie kapłańskie kształtowało się w trudnym okresie komunistycznym, kiedy ateistyczne władze państwowe prowadziły walkę z religią. Wyrazem tego był m. in. pobór seminarzystów do wojska. Taki los spotkał również Franciszka Kwolka, który w latach 1970-72 odbył służbę wojskową w specjalnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach. W zamyśle komunistów służba wojskowa kleryków nie miała na celu podniesienia wartości bojowej Ludowego Wojska Polskiego, ale przede wszystkim usilną indoktrynację kandydatów do kapłaństwa, której założeniem było skłonienie ich do rezygnacji z dalszych studiów seminaryjnych, a gdyby to okazało się niemożliwe, uformowanie ich według własnego modelu. Kleryk Franciszek ten okres próby powołania przeszedł pomyślnie i po zakończeniu służby wojskowej kontynuował przerwane studia. W Seminarium dał się poznać jako zdolny student i życzliwy kolega. Prócz zwykłych obowiązków kleryckich zajmował się także zadaniami zleconymi przez przełożonych, m.in. fotografiką i ogrodnictwem. Formację seminaryjną uwieńczył przyjęciem sakramentu kapłaństwa, którego udzielił mu 27 czerwca 1976 r. w katedrze przemyskiej bp Ignacy Tokarczuk.
Przez kilka lat po święceniach pracował jako wikariusz na trzech placówkach duszpasterskich: Trzcinica (1976-79), Górno (1979-81), Jasło - św. Stanisław (1981-85). Realizował w tym czasie obowiązki związane z wykonywaną funkcją. Nadto udzielał się w katechezie, a także pracował z młodzieżą.
Nowy okres jego posługi duszpasterskiej rozpoczął się 2 lipca 1985 r., gdy otrzymał nominację na proboszcza w Lipie, w niewielkiej parafii w dekanacie birczańskim. Śladem jego działalności w tej parafii jest m.in. nowa plebania, przy której wiele prac wykonał własnoręcznie. Po 6 latach posługi w Lipie 27 czerwca 1991 r. został mianowany proboszczem w Woli Rafałowskiej. Na nowej placówce również dał się poznać jako dobry duszpasterz i gospodarz. Zapisał się jako organizator wielu grup parafialnych, m.in. zespołu

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję