Reklama

Watykan

Europa u Papieża

Niedziela Ogólnopolska 14/2017, str. 5

[ TEMATY ]

Watykan

Grzegorz Gałązka

24 marca 2017 r. Papież Franciszek przemawia do przywódców Unii Europejskiej i szefów państw członkowskich UE

24 marca 2017 r. Papież Franciszek przemawia
do przywódców Unii Europejskiej i szefów państw
członkowskich UE

Do wysłuchiwania postulatów ludzi i narodów tworzących Unię Europejską zachęcił papież Franciszek jej przywódców i szefów państw członkowskich UE, z którymi spotkał się 24 marca br. Przybyli oni do Watykanu w przededniu 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich, ustanawiających Europejską Wspólnotę Gospodarczą i Europejską Wspólnotę Energii Atomowej.

Europejskie ideały

Papież przypomniał słowa niektórych polityków europejskich z dnia podpisania Traktatów Rzymskich 25 marca 1957 r. i podkreślił, że „składając swój podpis na dwóch traktatach, doprowadzili oni do powstania tej rzeczywistości politycznej, gospodarczej, kulturowej, ale przede wszystkim ludzkiej, którą nazywamy dziś Unią Europejską”. Franciszek wskazał, że chodziło im nie tylko o dobrobyt materialny narodów Europy, ekspansję gospodarczą, postęp społeczny oraz nowe możliwości przemysłowe i handlowe, ale przede wszystkim o „szczególną koncepcję życia, o miarę człowieka, braterską i sprawiedliwą”. Pamięć o nieszczęściach II wojny światowej „zainspirowała ich i dała im odwagę konieczną do zapomnienia o dawnych sporach, aby mogli myśleć i działać w sposób zupełnie nowy oraz aby dokonać największej transformacji (...) Europy”.

Człowiek w centralnym miejscu

Papież zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich 60 lat świat bardzo się zmienił. Nasze czasy są zdominowane przez kryzysy: gospodarczy, rodziny, wzorców społecznych, instytucji i migracyjny. Zdaniem Ojca Świętego, odpowiedź na te problemy można znaleźć, odwołując się do filarów, na których ojcowie założyciele zamierzali budować Europejską Wspólnotę Gospodarczą. Chodzi tu mianowicie o centralne miejsce człowieka, rzeczywistą solidarność, otwartość na świat, dążenie do pokoju i rozwoju, otwarcie na przyszłość. Papież zwrócił uwagę, że Unia Europejska zrodziła się jako jedność różnorodności i jedność w różnorodności, a pierwszym elementem żywotności europejskiej jest solidarność. – Traktaty muszą być wypełnione życiodajnym duchem – powiedział Franciszek.

Reklama

„Urodziny Babci”

Rzymski korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA okolicznościowy komentarz z papieskiej audiencji dla głów państw i rządów europejskich zamieścił pod tytułem „Urodziny Babci”. Przypomniał wizyty papieża Franciszka w Parlamencie Europejskim i w Radzie Europy w Strasburgu w 2014 r. W przemówieniach w Strasburgu Ojciec Święty mówił, że Europa jest zmęczona i bezsilna, jak „bezpłodna babcia”. Kontynent musi się zastanowić, czy jego „ogromne dziedzictwo” jest już tylko „zwykłym muzealnym dziedzictwem przeszłości”, czy też jest jeszcze w stanie „inspirować kulturę i włączyć swoje skarby do skarbów całej ludzkości”. Jednak Franciszek – miłośnik Wagnera i Hölderlina – nie przestał wierzyć w Europę. Ta Europa, idąca naprzód po „pewnym i trwałym gruncie”, jest „cennym punktem odniesienia dla całej ludzkości”. Nadeszła chwila, by wspólnie budować Europę, która skupia się nie tylko wokół gospodarki, lecz także wokół świętości osoby ludzkiej. Po tym, jak jego słowa ze Strasburga znalazły szerokie odbicie w mediach, Franciszek podkreślił, że jego spojrzenie na Stary Kontynent wcale nie jest pesymistyczne. Przypomniał, że przecież oprócz kilku uwag krytycznych równie wyraźnie stwierdził, iż Europa ze swoimi chrześcijańskimi korzeniami, swoim bogactwem i potencjałem łatwo może uodpornić się na liczne ekstremizmy szerzące się w dzisiejszym świecie.

Agencja KNA zwróciła uwagę, że Franciszek jest laureatem europejskiej Nagrody Karola Wielkiego. Gdy Papież przyjmował to wyróżnienie, pytał z troską: „Co się z tobą stało, humanistyczna Europo, obrończyni praw człowieka, demokracji i wolności?”. Ojciec Święty dziwił się Europie, która się „zabarykadowała” i zdradziła wartości swoich ojców założycieli, budując mury i burząc mosty.

Na podst. KAI i korespondencji własnych

2017-03-29 10:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Papież obniżył pensje kardynałów i zwierzchników urzędów

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek podjął decyzję o obniżeniu pensji kardynałów i zwierzchników urzędów oraz członków zakonów. W ogłoszonym w środę liście wyjaśnił to koniecznością ograniczenia wydatków Stolicy Apostolskiej i deficytem w jej budżecie, także z powodu pandemii koronawirusa.

To pierwsza taka decyzja papieża.

CZYTAJ DALEJ

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

MS: Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości

2022-11-30 17:24

[ TEMATY ]

TVN

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro

Archiwum Ministerstwa Sprawiedliwości

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje: Prawomocny wyrok sądu zobowiązał redaktora naczelnego TVN24 do opublikowania sprostowania nieprawdziwych informacji. Kłamstwa dotyczące sposobu dysponowania środkami z Funduszu Sprawiedliwości mają zostać sprostowane w audycji "Czarno na białym".

W wyroku z 28 listopada br. Sąd Apelacyjny w Warszawie nakazał redaktorowi naczelnemu TVN24 zamieszczenie sprostowania do materiału pt. "Promocja za miliony", wyemitowanego 22 lutego 2021 r. w audycji "Czarno na białym" TVN24. Sprostowanie ma zostać wyemitowane na antenie TVN24 w trakcie najbliższej emisji tej audycji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję