Reklama

Polska

Na szczęście są media głoszące prawdę

Z abp. Józefem Michalikiem rozmawia ks. Zbigniew Suchy

Niedziela Ogólnopolska 14/2017, str. 29

[ TEMATY ]

media

abp Józef Michalik

Episkopat.pl

Abp Józef Michalik

Abp Józef Michalik

KS. ZBIGNIEW SUCHY: – Księże Arcybiskupie, docierają do nas liczne pytania w związku z tym, co się dzieje w naszym kraju po wypadku Pani Premier. Pojawiło się wiele wypowiedzi pełnych nienawiści i pogardy, zupełnie ignorujących cierpienie, wyśmiewających ten dramat. To wszystko widzą i słyszą młodzi ludzie. Gdzie jest człowieczeństwo tych, którzy są przecież odpowiedzialni za przyszłość Polski? Czy możemy oczekiwać, że młode pokolenie, do którego zewsząd docierają tak oburzające treści i zachowania, będzie później szanować cierpienie rodziców, dziadków, a tym bardziej Ojczyzny?

ABP JÓZEF MICHALIK: – Liczba wypadków z osobami rządowymi w każdym zdrowo myślącym człowieku musi budzić wątpliwości. Pamiętajmy, że i dzisiaj stosuje się metody, którymi posługiwali się komuniści, metody, w których sumienie się nie liczy. Mogą to być, oczywiście, przypadkowe sprawy, ale trzeba się mieć na baczności i solidnie to sprawdzić.
Każdy natomiast kolejny wypadek pokazuje, że nie możemy patrzeć obojętnie na społeczną reakcję wobec wydarzenia, że powinniśmy opowiadać się za dobrem i demaskować zło. Jeśli są ludzie, którzy nawet słowami lekceważą podstawowe prawa dobrego wychowania, które cywilizacja europejska wypracowała przez tysiące lat, to trzeba się mieć na baczności. Jasno widzimy, że wypowiedzi niektórych „notabli” przekreślają wszelkie zasady kultury i współżycia społecznego. To jest nie do zaakceptowania. Trzeba mieć świadomość, że te niegodne komentarze to nie są reakcje zwykłych ludzi. Wystarczy przecież opłacić kilku hejterów, którzy za pieniądze będą pluć na najświętsze wartości. To właśnie teraz obserwujemy. Zwielokrotnione zostały stare, wypróbowane metody, które miały kiedyś służyć wprowadzaniu marksizmu czy leninizmu przez eliminację nadprzyrodzoności, a dziś walczą z Bogiem przez promocję grzechu, opierają się na rozkładaniu moralności, atakowaniu prawdy. Nagłaśnianie nienawistnego atakowania wrogów politycznych może być też obliczone na obudzenie psychopatycznych osobowości. Pamiętamy mord polityczny w Łodzi. Tego faktu nie wolno zapomnieć, przecież to był efekt prowadzonej w niegodny sposób międzypartyjnej walki.

– Zmarły niedawno polityk Tomasz Kalita niedługo przed śmiercią opowiadał o tym, jak bardzo choroba zmieniła jego spojrzenie na życie, na ludzi. Te jego słowa czytało się z wielką empatią. Stawaliśmy przed cierpieniem tego człowieka i jego bliskich, wobec których naturalną reakcją jest współczucie. Teraz zaś cierpienie zostaje wystawione na widok publiczny i wyśmiane. Trudno zrozumieć, jak można być tak wulgarnym w obliczu cierpienia, tak przecież nobilitowanego w kulturze łacińskiej.

– Jesteśmy świadkami zaniku kultury u ludzi, którzy wstąpili na drogę egoizmu, prywaty lub jeszcze groźniejszej nienawiści, bo ta bardzo zaślepia. Okupacja sejmu mogła być jeszcze przyjęta jako manewr polityczny, ale w powiązaniu z manipulacją brudnym językiem i grzebaniem w cudzych rzeczach stała się dowodem złego wychowania tej grupy ludzi. Nie ma najmniejszej wątpliwości, że tego rodzaju ekstremalne ataki są zorganizowane. To na szczęście nie jest obraz odczuć całego społeczeństwa, natomiast trzeba pytać o ostateczny cel tych działań, który odbije się w rodzinach, w sumieniach dzieci, a będą nim brutalność i podeptana zdolność do współodczuwania i dostrzegania godności każdego człowieka.
Ludzie odsunięci od władzy i stanowisk ujawniają, kim są naprawdę, i powinni zdać egzamin z najgłębszych zasad swego człowieczeństwa (i swej formacji ideowej), zachowując się godnie, nie zmieniając zupełnie swoich dotychczasowych poglądów na życie społeczne. To bardzo ważne momenty i zjawiska, ponieważ stają się wzorcem zachowań szczególnie dla ludzi młodych, przyszłych działaczy społecznych i polityków. Co gorsza, obserwujemy dzisiaj, że pewne tzw. otwarte środowiska kulturotwórcze, które, zdawałoby się, powinny być wolne od tego rodzaju wpływów, są najbardziej upolitycznione i produkują nawet nieprawdziwe zarzuty, zmieniają swoich bohaterów jak rękawiczki, lansują coraz to nowe postaci pozbawione nawet zwyczajnej przyzwoitości. Potrzebujemy dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, ludzi, którzy będą mieli odwagę mówić prawdę i naprawiać naszą polską rzeczywistość. Bez tego posypie się wkrótce cały porządek cywilizacyjny. Na szczęście są pisma katolickie (szczególnie tygodniki!) oraz niezależne, są rozgłośnie radiowe, są sieci telewizyjne godne zaufania. Warto z nich korzystać. Pamiętajmy, że cywilizacja rzymska upadła nie z powodu ataków zewnętrznych, ale ze względu na eliminację moralności z życia publicznego, która stanowi podstawę kultury i decyduje o sile narodów. Kiedy subiektywizuje się moralność, rację zyskuje silniejszy lub bogatszy, a racja ma stać po stronie prawdy. Potrzebujemy pilnie opozycji, która będzie się promowała przez fachowość, troskę o naród (o najsłabszych), wierność zasadom moralnym i kulturalne, konsekwentne dochodzenie swych racji. To jest zawsze godne poparcia.

– Aby odpocząć nieco od tych trudnych tematów, dobrze jest oddać się lekturze ku pokrzepieniu serc, jak to czyni Ksiądz Arcybiskup.

– Z radością przyjąłem promocję tegorocznych bohaterów literackich. W zeszłym roku Narodowe Czytanie było poświęcone lekturze Sienkiewicza. Rok 2017 został ogłoszony Rokiem Josepha Conrada, czyli Józefa Korzeniowskiego. Warto przypomnieć sobie pokrzepiające narodowe lektury. „Potop” i „Quo vadis” to jest oddech pięknem języka, oddech historią. Nie można więc zapomnieć Sienkiewicza, ale też Mickiewicza, Słowackiego czy Norwida. To ludzie, którzy cierpieli, żeby Polska mogła wrócić na mapę Europy, którzy przywracali wewnętrzne poczucie godności. Potrafili zauważyć i uwypuklić bogactwo i dobro człowieka, potrafili je promować na kartach swoich książek. Odkrywam też na nowo „Lorda Jima”, „Tajfun” i... Conrada-Korzeniowskiego, „polskiego” pisarza, który po polsku nie napisał żadnej książki, ale zasłynął anglojęzycznym kunsztem.

2017-03-29 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Episkopat Polski: miliony obywateli oczekują Telewizji TRWAM na multipleksie

- Konferencja Episkopatu Polski po raz kolejny popiera prośby Fundacji Lux Veritatis o miejsce na multipleksie cyfrowym dla Telewizji TRWAM. Oczekują tego miliony obywateli naszej ojczyzny, w imię wolności słowa w przekazie medialnym - głosi oświadczenie polskich biskupów - do którego dotarła KAI - po zakończonym w Warszawie 361. zebraniu plenarnym Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Chciał być bratem wszystkich

Przeżył nawrócenie w konfesjonale w wieku 28 lat. Wtedy właśnie odkrył swoje powołanie i wybrał drogę Jezusa z Nazaretu. Dziś w ślady Karola de Foucauld idą siostry i bracia z całego świata.

Kanonizacja błogosławionego, która odbędzie się w niedzielę 15 maja, daje nam możliwość głębszego poznania tego heroicznego świadka Ewangelii. Karol de Foucauld, francuski arystokrata, kluczowe lata swojego życia spędził jako misjonarz i eremita na Saharze pośród wyznawców islamu. Zanim radykalnie zwrócił się w stronę Chrystusa, żył duchem swojej epoki. Kwestionował wiarę i nazywał się ateistą... Swoje nawrócenie przeżył podczas spowiedzi w kościele św. Augustyna w Paryżu. Od niewierzącego, przez nawróconego, po księdza – historia bł. Karola pozwala nam uwierzyć, że głęboka przemiana człowieka współpracującego z łaską Bożą jest możliwa.

CZYTAJ DALEJ

Sieć modlitewna. Możesz dołączyć

2022-11-30 22:09

[ TEMATY ]

modlitwa

św. Maksymilian

Misjonarki o. Kolbego

Misjonarki o. Kolbego

Misjonarki modlą się w celi św. Maksymiliana.

Misjonarki modlą się w celi św. Maksymiliana.

Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego, które są instytutem świeckim, zachęcają wiernych do włączenia się w inicjatywę pod nazwą „Cela miłości”.

Nazwa projektu nawiązuje do celi – bunkra głodowego w obozie Auschwitz, w której o. Maksymilian Kolbe oddał życie za swoje współbrata, czyniąc to z miłości do bliźniego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję