Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Ćwierćwiecze służby wokół ołtarza

Duszpasterstwo Służby Liturgicznej działa od początku powołania naszej diecezji, czyli od 25 marca 1992 r. Pierwszym jego duszpasterzem w diecezji został mianowany ks. kan. Tadeusz Nowok – proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Komorowicach, a obecnie tę funkcję pełni ks. dr Sławomir Zawada.

– Działałem w seminarium w Katowicach w sekcji służby liturgicznej. W 1994 r. rozpocząłem posługę wikarego w parafii w Komorowicach u ks. Tadeusza Nowoka i miałem za zadanie zająć się pracą z ministrantami – wspomina ks. Zawada, mianowany przez bp. Tadeusza Rakoczego w 1997 r. diecezjalnym duszpasterzem ministrantów, a w 2001 – diecezjalnym duszpasterzem służby liturgicznej. – Duszpasterstwo to zajmuje się formacją animatorów, ceremoniarzy, nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., ustanowionych lektorów i akolitów, a także psałterzystów i zakrystianów – precyzuje ks. Zawada.

W ciągu 25 lat istnienia diecezji w ramach duszpasterstwa ministranci angażowali się w szereg inicjatyw. Oprócz formacji stałej w parafiach, brali udział w kursach lektorskich czy kursach animatora. W tegorocznym Wielkim Poście w ośrodku rekolekcyjnym w Pogórzu odbywa się 26. Diecezjalny Kurs Animatorów Służby Liturgicznej, przygotowujący do posługi animatora i ceremoniarza. We wszystkich 26 edycjach kursu wzięło udział ponad 2500 lektorów. Jak podkreśla ks. Zawada, w tym roku zgłosiła się rekordowa liczba ok. 140 lektorów, którzy – podzieleni na 2 grupy – spotykają się w poszczególne weekendy marca i poznają zagadnienia liturgiczne oraz formują się duchowo przez udział we Mszach św. i nabożeństwach. W diecezji posługuje obecnie ok. 4600 ministrantów.

Reklama

W ich zaangażowanie wpisane są również pielgrzymki. Cyklicznie uczestniczą w ogólnopolskiej pielgrzymce ministrantów – w czerwcu br. pojadą do Poznania. W 2004 r. włączyli się w projekt ogólnopolskiej akcji „Polscy ministranci – Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II”. W 2006 r. wzięli udział w Europejskiej Pielgrzymce Ministrantów do Rzymu. A szczególnym przedsięwzięciem był udział w Rzymskich Rekolekcjach Diecezji Bielsko-Żywieckiej w 1996 r. – Jan Paweł II przyjechał w 1995 r. do Skoczowa i wtedy zaprosił nas do Rzymu. Odpowiedzieliśmy na zaproszenie, uczestnicząc w 1996 r. w diecezjalnej pielgrzymce do Rzymu wraz z ok. 3 tys. diecezjanami. Diecezję reprezentowali ministranci z Komorowic i Skoczowa, służąc w bazylikach patriarchalnych. Pamiętam, że dla tych chłopców było to ogromne przeżycie – wspomina ks. Zawada.

Ministranci angażują się też w sport, biorąc udział m.in. w Spartakiadzie Lekkoatletycznej w Zabrzegu dla ministrantów i lektorów, czy turnieju piłkarskim „Bosko Cup”.

2017-03-30 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dobre żniwo

Niedziela toruńska 43/2019, str. 1

[ TEMATY ]

wiara

służba liturgiczna

Ewa Melerska

Nowi ceremoniarze w diecezji toruńskiej

Nowi ceremoniarze w diecezji toruńskiej

Służyć Bogu przy ołtarzu to żyć Słowem Bożym i w pięknie liturgii chwalić Pana

Piękne świadectwo umiłowania Boga i Kościoła dają ci, którzy należą do liturgicznej służby ołtarza – mówił ks. kan. Wojciech Miszewski podczas Mszy św., na której udzielono promocji kandydatom na ceremoniarzy. Blisko 40 lektorów z osiemnastu parafii naszej diecezji spotkało się 12 października w kościele pw. św. Antoniego w Toruniu, aby przyjąć błogosławieństwo na tę posługę.

CZYTAJ DALEJ

„Anielska podróż do Betlejem” - adwentowa propozycja archidiecezji krakowskiej dla najmłodszych

2022-11-25 20:38

[ TEMATY ]

Kraków

adwent

Karol Porwich/Niedziela

„Anielska podróż do Betlejem” to adwentowa propozycja archidiecezji krakowskiej dla najmłodszych. O tym, jak stawać się aniołami na co dzień w każdą sobotę Adwentu o godz. 8.00 z dziećmi rozmawiał będzie ks. Dariusz Chrostowski, duszpasterz Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Rekolekcje są dopełnieniem materiałów przygotowanych przez Wydawnictwo św. Stanisława BM.

W każdą sobotę Adwentu o godz. 8.00 będzie można spotkać się na kanale You Tube Archidiecezji Krakowskiej i platformie Spotify, aby razem z dziećmi podsumować to, jak udało się przeżyć kolejne tygodnie oczekiwania na Boże Narodzenie.

CZYTAJ DALEJ

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Ewangelia: Mt 24, 37-44

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję