Reklama

Niedziela Lubelska

Ku wyżynom nieba

W parafii pw. św. Mikołaja w Brzeźnicy Książęcej zakończyła się peregrynacja kopii Krzyża Trybunalskiego z relikwiami Drzewa Krzyża

Niedziela lubelska 14/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

krzyż

peregrynacja

Paweł Wysoki

Młodzi przyjęli sakrament bierzmowania

Młodzi przyjęli sakrament bierzmowania

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

18 marca, po 10 dniach rekolekcji ewangelizacyjnych, w parafialnej świątyni wybrzmiały słowa dziękczynnej modlitwy: „Panie Jezu Chryste, ukrzyżowany i zmartwychwstały, dziękujemy Ci za doświadczenie tych dni: za słuchanie Twojego Słowa, za momenty modlitwy, za łaskę, jaka spływała na nas przez sakramenty, za doświadczenie wspólnoty, za każde poruszenie, jakie dokonywało się dzięki Twojemu Duchowi w naszych sercach. Nade wszystko dziękujemy Ci za tych naszych braci i nasze siostry, których tu przyprowadziłeś po długim czasie rozłąki od Ciebie i Twojego Kościoła. W Twoje ręce oddajemy pierwociny wiary żywej, które zaczęły kiełkować w czasie rekolekcji i dni peregrynacji w naszym życiu. Ty, Panie, działaj dalej w mocy Ducha Świętego i budź w nas owoce tego czasu według woli Ojca. Niech Twoje błogosławieństwo dopełni dzieła, które rozpocząłeś w te dni w naszej parafii”.

Dar rekolekcji

Reklama

Niecałe 2 tygodnie wcześniej w niewielkiej parafii na obrzeżach diecezji można było doświadczyć wielkiego poruszenia. Wierni, oczekując na misje, zastanawiali się, jak będą one wyglądały, skoro prowadzić je będzie nie tylko kapłan, ale i świeccy ewangelizatorzy. Po pierwszych spotkaniach z ekipą ks. Andrzeja Oleszko zaciekawienie ustąpiło miejsca pragnieniu prawdziwego spotkania z Chrystusem, który jest źródłem życia. Podstawowe prawdy wiary, przypomniane przez głoszących rekolekcje, wsparte świadectwem ich życia, poruszyły serca wiernych. – Nigdy nie doświadczyliśmy nauczania ludzi świeckich. To dla nas naprawdę wielkie przeżycie – mówili. Wielu wskazywało na błogosławiony czas nawiedzenia. – Spotkanie z krzyżem Chrystusa, i to w czasie Wielkiego Postu, ma dla nas szczególne znaczenie. Tym bardziej, że tylko nieliczni pielgrzymują do Ziemi Świętej, gdzie dotykają miejsc związanych z życiem, męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa – podkreślała dziewczyna. Również proboszcz ks. Krzysztof Marszałek zwracał uwagę, że dar rekolekcji ewangelizacyjnych i możliwość uczczenia Chrystusa w relikwiach krzyża to wielka łaska, która poprowadzi wspólnotę ku wyżynom nieba.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wielkie zadania

Na zakończenie tych dni w parafii odbyła się uroczystość bierzmowania ponad 40-osobowej grupy młodzieży. O dary Ducha Świętego dla swoich dzieci prosili rodzice, którzy przed abp. Stanisławem Budzikiem zaświadczyli, że z należą troską wychowywali swoje potomstwo, czyniąc je gotowym do przejęcia odpowiedzialności za swoje życie. – Dbaliśmy o sakramenty i formowaliśmy w naszych dzieciach ducha wiary. Staraliśmy się tak kształtować ich charakter, by wszczepić w serca miłość do Boga i więź z Kościołem – zapewniali i prosili o sakrament bierzmowania. Sami młodzi, zwracając uwagę na doniosły jubileusz 100-lecia objawień w Fatimie, podkreślali, że są gotowi nieustannie się nawracać. – Dar rekolekcji i możliwość adoracji tajemnicy naszego zbawienia w krzyżu Chrystusa, a nade wszystko dary Ducha Świętego sprawią, że będziemy śmiało i odwagą walczyć ze złem, że staniemy się budowniczymi nowej cywilizacji prawdy i miłości, światłem świata i solą ziemi – mówili. – Stają przed nami wielkie zadania; przyjmiemy je z wdzięcznością i odpowiedzialnością, jak Apostołowie, którzy w Wieczerniku nabrali odwagi. Pragniemy bez strachu i zażenowania świadczyć, że Bóg jest naszym najlepszym Ojcem i pragnie naszego szczęścia – podkreślali.

Znak miłości

Reklama

Abp Stanisław Budzik, który po raz pierwszy spotkał się z wiernymi w Brzeźnicy Książęcej, zwrócił uwagę na piękno ich parafialnej świątyni. – Wasi przodkowie wznieśli kościół ku Bożej chwale, a wy dbacie, by w nim wciąż wznosiły się serca ku Bogu. Niech ta świątynia wciąż będzie żywym i miłującym się Kościołem, zgromadzonym przez Ducha Świętego – mówił we wstępie do Liturgii. Zwracając uwagę na wyjątkowy czas spotkania, dodał: – Po 10 dniach misji i adoracji krzyża w pięknym relikwiarzu nadszedł dzień zesłania Ducha Świętego, dzień Jego darów, miłości, tchnienia, cudów. Niech ta Eucharystia przemieni nasze serca i uświęci je. Niech Duch Święty dokona cudów, jakich dokonywał na początku Kościoła. W homilii Ksiądz Arcybiskup ukazał harmonię Trójcy Świętej. Podkreślił, że jeden i jedyny Bóg objawił się w pełni życia pomiędzy Ojcem, Synem i Duchem Świętym; że w Jezusie Chrystusie odsłonił nam rąbek tajemnicy swojego wewnętrznego życia. Wpatrując się w peregrynujący po archidiecezji krzyż Chrystusa, mówił: – Odkrywamy w nim znak i dowód radykalnej miłości Boga do człowieka. Ktoś powiedział, że ostatnie tchnienie Jezusa na krzyżu było pierwszym oddechem Kościoła, który narodził się z przebitego boku Chrystusa. Wpatrujemy się w drzewo, na którym zawisło zbawienie świata, dziękujemy za łaskę nawiedzenia i wołamy słowami pieśni: „z ciebie moc płynie i męstwo, w tobie jest nasze zwycięstwo”. Na zakończenie abp Budzik pozostawił wiernym zadanie: – Uczcie się miłości, która potrzebuje ofiary, zapomnienia o sobie, służenia innym swoim czasem, życzliwością, pomocą. Niech krzyż, który zagościł u was w czasie Wielkiego Postu, zawsze prowadzi ku tajemnicy paschalnej, ku tajemnicy zmartwychwstania naszego Pana.

* * *

Projekt „Źródło”

Ostrówek: peregrynacja krzyża 1-8 kwietnia
Leszkowice: rekolekcje 6-9 kwietnia, peregrynacja krzyża 8-22 kwietnia

2017-03-30 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krzyż w chorobie i cierpieniu

[ TEMATY ]

krzyż

#NiezbędnikWielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Czas Wielkiego Postu przyprowadza nas pod krzyż Chrystusa. Kontemplujemy udręczone męką Oblicze i próbujemy znaleźć w tych okrutnych ranach jakiś sens. Często pytamy: Czy Chrystus musiał cierpieć? Czy nie było innego sposobu, aby odkupić człowieka?

Jako lekarz często pochylam się nad chorym, który bardzo cierpi. Każdy pacjent, ale często także my, lekarze, zadajemy sobie wtedy to samo pytanie: Czy człowiek musi cierpieć? Chorzy nieuleczalnie pytają: Dlaczego ja, skoro tak się starałem, żyłem uczciwie, modliłem się, dbałem o rodzinę, dzieliłem się swoimi dobrami. Dlaczego ja…? Wiele z tych pytań towarzyszy ludzkości od zawsze i nie znajdujemy na nie takiej odpowiedzi, która byłaby światłem rozjaśniającym mroki wątpliwości i lęku w czasie wielkiej próby. Mierzymy się, po swojemu, z bólem, z chorobą, ale cierpiąc jednak nie tracimy nadziei.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: zniszczono Pierścień Rybaka i pieczęcie pontyfikatu papieża Franciszka

Podczas dwunastej kongregacji generalnej Kolegium Kardynalskiego, ostatniej przed rozpoczęciem konklawe, anulowano Pierścień Rybaka i pieczęcie pontyfikatu papieża Franciszka, umieszczając na nich krzyż - poinformował dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.

Podczas spotkania kardynałów odczytano również oświadczenie-apel o zawieszenie broni w strefach wojennych. Zapytany przez dziennikarzy o sprawę kenijskiego kardynała Johna Ndje, który w wywiadzie oświadczył, że nie jest chory, ale nie został wezwany na konklawe, Bruni przypomniał, że „kardynałowie elektorzy nie potrzebują wezwania, aby się stawić, ponieważ są dopuszczeni do konklawe z mocy prawa. W niektórych przypadkach to dziekan Kolegium Kardynałów sprawdza za pośrednictwem nuncjatury, czy kardynał może przybyć, czy też nie. W tym przypadku taka interwencja miała miejsce i odpowiedź była negatywna” - stwierdził rzecznik Watykanu.
CZYTAJ DALEJ

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

W czasie przeznaczonym na przemówienia głos zabrał Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN. Rozpoczął on od zacytowania fragmentu z Księgi Powtórzonego Prawa: “Źle się z nami obchodzili, gnębili nas i nałożyli na nas ciężkie roboty przymusowe”. - Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to fragment relacji jednego z robotników przymusowych przetrzymywanych tutaj w obozie Burgweide. Ale jest to fragment z Pisma Świętego, z Księgi Powtórzonego Prawa, który opowiada o losie Izraelitów w niewoli egipskiej. Później czytamy oczywiście o ucieczce, o zyskaniu wolności, w końcu w kolejnym pokoleniu dotarciu do ziemi obiecanej. I tych analogii między losem Izraelitów w niewoli egipskiej a losem Polaków i innych robotników przymusowych w III Rzeszy jest więcej. Jest też jedna istotna różnica. Polacy nie musieli podejmować ucieczki, tak jak starotestamentowi Izraelici, bo to do nich przyszła Polska. Nowa Polska i Polski Wrocław, które może nie do końca były ziszczeniem ich marzeń i snów, ale przestali być w końcu niewolnikami w Breslau - zaznaczył Kamil Dworaczek, dodając: - Sami mogli decydować o swoim losie, zakładać rodziny, w końcu zdecydować, czy to tutaj będą szukać swojej ziemi obiecanej. I ta ziemia obiecana w pewnym sensie zaczęła się dokładnie w tym miejscu, w którym dzisiaj się znajdujemy. Bo to tutaj zawisła 6 maja pierwsza polska flaga, pierwsza biało-czerwona w powojennym Wrocławiu. Stało się tak za sprawą pani Natalii Kujawińskiej, która w ukryciu, w konspiracji uszyła tę flagę kilka dni wcześniej. Pani Kujawińska była jedną z warszawianek, która została wypędzona przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Bardzo symboliczna historia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję