Reklama

Niedziela Lubelska

Ku wyżynom nieba

W parafii pw. św. Mikołaja w Brzeźnicy Książęcej zakończyła się peregrynacja kopii Krzyża Trybunalskiego z relikwiami Drzewa Krzyża

Niedziela lubelska 14/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

krzyż

peregrynacja

Paweł Wysoki

Młodzi przyjęli sakrament bierzmowania

Młodzi przyjęli sakrament bierzmowania

18 marca, po 10 dniach rekolekcji ewangelizacyjnych, w parafialnej świątyni wybrzmiały słowa dziękczynnej modlitwy: „Panie Jezu Chryste, ukrzyżowany i zmartwychwstały, dziękujemy Ci za doświadczenie tych dni: za słuchanie Twojego Słowa, za momenty modlitwy, za łaskę, jaka spływała na nas przez sakramenty, za doświadczenie wspólnoty, za każde poruszenie, jakie dokonywało się dzięki Twojemu Duchowi w naszych sercach. Nade wszystko dziękujemy Ci za tych naszych braci i nasze siostry, których tu przyprowadziłeś po długim czasie rozłąki od Ciebie i Twojego Kościoła. W Twoje ręce oddajemy pierwociny wiary żywej, które zaczęły kiełkować w czasie rekolekcji i dni peregrynacji w naszym życiu. Ty, Panie, działaj dalej w mocy Ducha Świętego i budź w nas owoce tego czasu według woli Ojca. Niech Twoje błogosławieństwo dopełni dzieła, które rozpocząłeś w te dni w naszej parafii”.

Dar rekolekcji

Niecałe 2 tygodnie wcześniej w niewielkiej parafii na obrzeżach diecezji można było doświadczyć wielkiego poruszenia. Wierni, oczekując na misje, zastanawiali się, jak będą one wyglądały, skoro prowadzić je będzie nie tylko kapłan, ale i świeccy ewangelizatorzy. Po pierwszych spotkaniach z ekipą ks. Andrzeja Oleszko zaciekawienie ustąpiło miejsca pragnieniu prawdziwego spotkania z Chrystusem, który jest źródłem życia. Podstawowe prawdy wiary, przypomniane przez głoszących rekolekcje, wsparte świadectwem ich życia, poruszyły serca wiernych. – Nigdy nie doświadczyliśmy nauczania ludzi świeckich. To dla nas naprawdę wielkie przeżycie – mówili. Wielu wskazywało na błogosławiony czas nawiedzenia. – Spotkanie z krzyżem Chrystusa, i to w czasie Wielkiego Postu, ma dla nas szczególne znaczenie. Tym bardziej, że tylko nieliczni pielgrzymują do Ziemi Świętej, gdzie dotykają miejsc związanych z życiem, męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa – podkreślała dziewczyna. Również proboszcz ks. Krzysztof Marszałek zwracał uwagę, że dar rekolekcji ewangelizacyjnych i możliwość uczczenia Chrystusa w relikwiach krzyża to wielka łaska, która poprowadzi wspólnotę ku wyżynom nieba.

Wielkie zadania

Reklama

Na zakończenie tych dni w parafii odbyła się uroczystość bierzmowania ponad 40-osobowej grupy młodzieży. O dary Ducha Świętego dla swoich dzieci prosili rodzice, którzy przed abp. Stanisławem Budzikiem zaświadczyli, że z należą troską wychowywali swoje potomstwo, czyniąc je gotowym do przejęcia odpowiedzialności za swoje życie. – Dbaliśmy o sakramenty i formowaliśmy w naszych dzieciach ducha wiary. Staraliśmy się tak kształtować ich charakter, by wszczepić w serca miłość do Boga i więź z Kościołem – zapewniali i prosili o sakrament bierzmowania. Sami młodzi, zwracając uwagę na doniosły jubileusz 100-lecia objawień w Fatimie, podkreślali, że są gotowi nieustannie się nawracać. – Dar rekolekcji i możliwość adoracji tajemnicy naszego zbawienia w krzyżu Chrystusa, a nade wszystko dary Ducha Świętego sprawią, że będziemy śmiało i odwagą walczyć ze złem, że staniemy się budowniczymi nowej cywilizacji prawdy i miłości, światłem świata i solą ziemi – mówili. – Stają przed nami wielkie zadania; przyjmiemy je z wdzięcznością i odpowiedzialnością, jak Apostołowie, którzy w Wieczerniku nabrali odwagi. Pragniemy bez strachu i zażenowania świadczyć, że Bóg jest naszym najlepszym Ojcem i pragnie naszego szczęścia – podkreślali.

Znak miłości

Abp Stanisław Budzik, który po raz pierwszy spotkał się z wiernymi w Brzeźnicy Książęcej, zwrócił uwagę na piękno ich parafialnej świątyni. – Wasi przodkowie wznieśli kościół ku Bożej chwale, a wy dbacie, by w nim wciąż wznosiły się serca ku Bogu. Niech ta świątynia wciąż będzie żywym i miłującym się Kościołem, zgromadzonym przez Ducha Świętego – mówił we wstępie do Liturgii. Zwracając uwagę na wyjątkowy czas spotkania, dodał: – Po 10 dniach misji i adoracji krzyża w pięknym relikwiarzu nadszedł dzień zesłania Ducha Świętego, dzień Jego darów, miłości, tchnienia, cudów. Niech ta Eucharystia przemieni nasze serca i uświęci je. Niech Duch Święty dokona cudów, jakich dokonywał na początku Kościoła. W homilii Ksiądz Arcybiskup ukazał harmonię Trójcy Świętej. Podkreślił, że jeden i jedyny Bóg objawił się w pełni życia pomiędzy Ojcem, Synem i Duchem Świętym; że w Jezusie Chrystusie odsłonił nam rąbek tajemnicy swojego wewnętrznego życia. Wpatrując się w peregrynujący po archidiecezji krzyż Chrystusa, mówił: – Odkrywamy w nim znak i dowód radykalnej miłości Boga do człowieka. Ktoś powiedział, że ostatnie tchnienie Jezusa na krzyżu było pierwszym oddechem Kościoła, który narodził się z przebitego boku Chrystusa. Wpatrujemy się w drzewo, na którym zawisło zbawienie świata, dziękujemy za łaskę nawiedzenia i wołamy słowami pieśni: „z ciebie moc płynie i męstwo, w tobie jest nasze zwycięstwo”. Na zakończenie abp Budzik pozostawił wiernym zadanie: – Uczcie się miłości, która potrzebuje ofiary, zapomnienia o sobie, służenia innym swoim czasem, życzliwością, pomocą. Niech krzyż, który zagościł u was w czasie Wielkiego Postu, zawsze prowadzi ku tajemnicy paschalnej, ku tajemnicy zmartwychwstania naszego Pana.

* * *

Projekt „Źródło”

Ostrówek: peregrynacja krzyża 1-8 kwietnia
Leszkowice: rekolekcje 6-9 kwietnia, peregrynacja krzyża 8-22 kwietnia

2017-03-30 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza nauka Melchiora

– Oby św. Melchior męczennik dał nam nadzieję, że dziś możliwa jest życzliwość w Bożym Duchu. By był patronem szukania dobra w drugim człowieku, nawet wrogim i nielubianym. Tak opuszczamy więzienie własnego „ja”, stajemy się po prostu dobrymi ludźmi – powiedział ks. dr Jan Duraj podczas Mszy św. inaugurującej peregrynację relikwii św. Melchiora po dekanatach naszej diecezji

Pierwszą stacją peregrynacji relikwii Patrona Roku 2019 na Śląsku była bielska parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa. Relikwie świętego do popularnej świątyni „przy dworcu” 15 marca wnieśli ministranci w procesji rozpoczynającej Eucharystię. Liturgii w piątkowy wieczór przewodniczył ks. prał. Marcin Aleksy. Przy ołtarzu stanęli duszpasterze centralnych parafii Bielska-Białej oraz kapłani mieszkający w Domu Księży Emerytów im. św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza to była propozycja dla tych, którzy "Nie boją się dawać świadectwa". Spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim Zamku Piastowskim powitaniem uczestników. Były pieśń „Bogarodzica", okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość, salwy honorowe, pieśń „Rota". Dr hab. Grzegorz Kucharczyk wygłosił  wykład zatytułowany„Zachować dziedzictwo Narodu Ochrzczonego. Nauki z historii” oraz „Nowe czasy, nowe zadania”. Z Zamku mężczyźni przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego z homilią bp. Henryka Wejmana ze Szczecina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję