Reklama

Niedziela Łódzka

Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Niedziela łódzka 14/2017, str. 1, 5

[ TEMATY ]

dni przyjaźni

Krzysztof Sitkowski/KPRP

Prezydenci Polski i Węgier na piotrkowskim lotnisku odsłonili obelisk poświęcony Eugeniuszowi Szyklay

Prezydenci Polski i Węgier na piotrkowskim lotnisku odsłonili obelisk poświęcony Eugeniuszowi Szyklay

Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej odbywają się naprzemiennie w Polsce i na Węgrzech, zwykle poza stolicami tych krajów. W tym roku wybór padł na świętujący 800-lecie Piotrków Trybunalski, gdzie swoją siedzibę miał ustanowiony w 1578 r. przez króla Polski, księcia siedmiogrodzkiego Stefana Batorego, Trybunał Koronny.

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się w piątek 24 marca z udziałem prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Węgier Jánosa Ádera. Ceremonia powitania na placu Zamkowym rozpoczęła się od odegrania hymnów państwowych. Następnie odbyło się spotkanie par prezydenckich na Zamku Królewskim. Po nim małżonki głów państw udały się na wystawę do Ośrodka Działań Artystycznych, a prezydenci pozostali w pałacu Zygmunta Starego, gdzie zorganizowano rozmowy międzypaństwowe. Ostatnim elementem wizyty w Zamku Królewskim była konferencja prasowa, na której Andrzej Duda i János Áder odpowiadali na pytania dotyczące polityki zarówno państwowej, jak i międzynarodowej.

Flaga Przyjaźni trafiła do Veszprem

Najważniejszym elementem piątkowych wydarzeń była Gala Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, która odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury. Gości przywitał prezydent miasta Krzysztof Chojniak, który wielokrotnie podkreślał związki Polski i Węgier oraz wkład piotrkowian w rozwój stosunków między oboma państwami. – Należy wspomnieć dwóch absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego: Adama Kozłowskiego, profesora przedwojennego Gimnazjum im. Bolesława Chrobrego, wybitnego tłumacza języka węgierskiego, zasłużonego w dziedzinie upowszechniania literatury węgierskiej oraz Grzegorza Łubczyka, korespondenta prasy polskiej w Budapeszcie, a w latach dziewięćdziesiątych ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej na Węgrzech – przypominał prezydent Chojniak, wspominając także współczesną współpracę Piotrkowa z miastem partnerskim Mosonmagyarovar. – Historia pokazuje, że polsko-węgierskie relacje, choć wystawiane na niejedną próbę, nie tylko przetrwały, ale z każdym pokoleniem stawały się trwalsze. Bądźmy silni siłą wspólnych doświadczeń i szlachetnych dokonań – podkreślił prezydent.

Reklama

Wspólnotę obu narodów podkreślali także obecni na gali prezydenci państw, a Andrzej Duda w sposób szczególny odniósł się do Piotrkowa Trybunalskiego. – Dziękuję Panu Prezydentowi oraz Radzie Miasta za tak wspaniałe przygotowanie grodu trybunalskiego na obchody Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Miasto prezentuje się pięknie, a uroku dodają mu polskie i węgierskie flagi wiszące nad ulicami. Piotrków Trybunalski to miasto o pięknej i bogatej historii. Znakomicie przygotowana uroczystość nawiązuje do czasów świetności, które wracają do grodu trybunalskiego – podkreślił prezydent Duda.

W trakcie gali prezydent Krzysztof Chojniak przekazał Flagę Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej gospodarzowi kolejnych obchodów – burmistrzowi węgierskiego miasta Veszprem. Na koniec dla zgromadzonych zagrała orkiestra złożona z muzyków z Piotrkowa Trybunalskiego oraz Mosonmagyarovar.

Prezydenci spotkali się z piotrkowianami

W uroczystość Zwiastowania NMP w kościele Matki Bożej Trybunalskiej została odprawiona Msza św. w ramach Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Mszy przewodniczył i homilię wygłosił bp Laszlo Kiss-Rigo z Węgier. We Mszy św. wzięli udział również prezydenci Polski i Węgier wraz z małżonkami, parlamentarzyści, władze Piotrkowa i Łodzi.

Wszystkich zgromadzonych w Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej w języku węgierskim przywitał bp Marek Marczak, administrator archidiecezji łódzkiej. Ksiądz Biskup podkreślił, że Eucharystia jest zawsze dziękczynieniem za Bożą dobroć wobec człowieka. – Obecna Msza św. to także okazja do dziękczynienia Bogu za przyjaźń między Polską a Węgrami – mówił.

W słowie skierowanym do wiernych bp Laszlo Kiss-Rigo zaznaczył, że ponad tysiącletnia przyjaźń polsko-węgierska został scalona przez wspólną kulturę chrześcijańską, przez wspólną wiarę. Bywa tak, że nawet wśród najlepszych przyjaciół powstają spory, dlatego przyjaźń i braterstwo trzeba pielęgnować. Jednym z powodów nieporozumień może być problem w komunikacji. Dalej bp Kiss-Rigo zwrócił uwagę, że nawet w dzisiejszej Ewangelii w uroczystość zwiastowania NMP mamy przykład komunikowania się z Panem Bogiem. Człowiek może otwartym umysłem przyjąć to, co Pan Bóg chce mu przekazać. Jeśli współpracuje z Bogiem, to wtedy buduje swoje szczęście.

Reklama

Dalej bp Kiss-Rigo podkreślił, że słuchanie słowa Boga nie tyczy się tylko jednej osoby, ale całej Europy. Jeśli zrzekniemy się naszych korzeni i naszej tożsamości to nie będziemy budować szczęścia, ale wstąpimy na złą drogę. Biskup porównał Europę do pacjenta, który potrzebuje terapii rehabilitacyjnej od Polski i Węgier. Nasze narody mogą pomóc w komunikowaniu się między Panem Bogiem a Europą, aby prawdziwe wartości europejskie nie były doktryną sztucznej poprawności politycznej, ale aby to były prawdziwe wartości oparte na świętości rodziny, małżeństwa i oparte na prawdziwej solidarności.

Na zakończenie bp Kiss-Rigo powiedział, że powinniśmy prosić o wsparcie Pana Boga, a także Matkę Bożą Jasnogórską, Matkę Bożą Węgierską i Matkę Bożą Trybunalską, aby solidarność polsko-węgierska dała impuls całej Europie, aby wskazała nam drogę do szczęśliwszej przyszłości.

Pamięci Eugeniusza Szyklay

25 marca na piotrkowskim lotnisku Andrzej Duda i János Áder odsłonili obelisk poświęcony Eugeniuszowi Szyklay. Eugeniusz Szyklay to węgierski pionier spadochroniarstwa. Lotnik, który zginął podczas skoku w naszym mieście i został pochowany na piotrkowskim cmentarzu.

Uroczystość rozpoczęła się od odegrania hymnów państwowych. Następnie Jarosław Cempel, dyrektor Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej, przybliżył życiorys lotnika. Głos podczas uroczystości zabrał także Prezydent RP Andrzej Duda.

Reklama

– Bohater, którego dziś czcimy, zginął próbując udoskonalić spadochron, urządzenie, które dla pilota jest jedynym ratunkiem w sytuacji, kiedy samolot nie może wylądować. Eugeniusz Szyklay wiedział, że jedyną możliwością jego wypróbowania jest sprawdzenie go w praktyce. Odwaga i bohaterstwo polegały więc na tym, że nie oddał swojego wynalazku innym, ale sam go wypróbował. Za wolę „popychania” ludzkości do przodu zapłacił najwyższą cenę. Dzięki temu obeliskowi pamięć o nim będzie trwała – mówił prezydent Andrzej Duda, który podziękował za podtrzymywanie pamięci o Eugeniuszu Szyklay. – Dziękuję piotrkowskiej młodzieży z Gimnazjum nr 5 oraz seniorom lotnictwa wojskowego z Tomaszowa Mazowieckiego. Dziękuję wszystkim, poprzez których ta pamięć trwała i trwa.

Na koniec uroczystości prezydenci odsłonili „Kamień pilotów”, na którym znalazła się tablica upamiętniająca Eugeniusza Szyklay oraz złożyli pod nim kwiaty.

2017-03-30 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki w Dniu Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

[ TEMATY ]

Polacy

dni przyjaźni

Węgrzy

PKWP

Przed tym, by patriotyzm „nie przerodził się w niezdrowy nacjonalizm, ksenofobię czy pogardę dla innych” przestrzegł abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w katedrze św. Michała w Veszprém na Węgrzech odprawionej w ramach obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. - Prawdziwa przyjaźń nie jest ekskluzywna, zamknięta w swoim własnym gronie, ona otwiera się na innych, kreśląc w ten sposób nowe perspektywy na przyszłość - stwierdził przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W liturgii uczestniczyli prezydenci obu państw: Andrzej Duda i János Áder z małżonkami. Mszę koncelebrowali m.in. prymas Węgier kard. Péter Erdő i przewodniczący Konferencji Episkopatu Węgier bp András Veres.

CZYTAJ DALEJ

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami

Na progu Adwentu, który rozpoczyna nowy rok liturgiczny, mszalna Liturgia Słowa przypomina Izajaszową wizję pokoju królestwa Bożego, który nastanie na końcu czasów. Do Jerozolimy, miasta wybranego przez Boga, popłyną wszystkie narody i będą się wzajemnie zachęcać do poznawania i przyjęcia woli Bożej. Chociaż całkowite spełnienie tej wizji pozostaje sprawą przyszłości znanej tylko Bogu, to przecież Jerozolima, miejsce męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, nieustannie gromadzi wiernych z całego świata i powietrze nad nią jest gęste od modlitwy zanoszonej w różnych językach. Solidarne nawrócenie i powrót do Boga staną się fundamentem powszechnego pokoju, co symbolizuje przekucie mieczy na lemiesze, a włóczni na sierpy. Narzędzia wojny posłużą pomnażaniu dóbr i pomyślności ludzi. Ta wspaniała wizja, utrwalona na pomniku umieszczonym przed nowojorską siedzibą ONZ, w świecie naznaczonym wojnami i przemocą przypomina, że powinno – i z Bożą pomocą może – być inaczej.

CZYTAJ DALEJ

Powstaje grupa wsparcia!

2022-11-26 19:30

plakat organizatorów

    Z inicjatywy Fundacji Opes139 w Tarnowie powstaje kolejna grupa wsparcia dla rodziców po stracie dziecka w wyniku poronienia, śmierci okołoporodowej i martwego urodzenia.

    Jeśli jesteś rodzicem po stracie i potrzebujesz bezpiecznego miejsca, by o tym porozmawiać, potrzebujesz wsparcia i zrozumienia po stracie swojego dziecka. Poroniłaś i nie umiesz sobie z tym poradzić i żyć na nowo. Chcesz wyjść do świata i opowiedzieć o swojej stracie, o swoim dziecku. Chcesz przyjrzeć się na nowo relacjom z otoczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję