Reklama

Niedziela Świdnicka

Słowo pasterza

Św. Jan Paweł II darem dla ludzkości

Dzisiaj chciałbym spojrzeć z wami na Papieża jako na kogoś, kto się fascynował Panem Bogiem i człowiekiem, ale człowiekiem ze względu na Pana Boga, a Panem Bogiem fascynował się ze względu na człowieka. Ten Papież fascynował się także światem, Bożym stworzeniem. Papież był wielkim mistykiem, miał szczególne uzdolnienie do kontemplacji, do doświadczania Boga. Ks. prof. Tadeusz Styczeń, uczeń kard. Wojtyły i jego następca na Katedrze Etyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, był częstym towarzyszem pielgrzymek, ale także wielu różnych wycieczek turystycznych Papieża. Ks. Styczeń wspominał, że Ojciec Święty bardzo lubił milczeć, gdy przebywał na łonie przyrody, i napisał tak: „Muszę powiedzieć, że większość czasu spędziłem z nim w milczeniu. Myślę, że dlatego szukał mojego towarzystwa, ponieważ szanowałem tę jego postawę, nigdy mu nie przeszkadzałem, co więcej, porywało mnie jego milczenie pełne modlitwy. Patrzyłem na niego i widziałem człowieka zanurzonego w Bogu, stamtąd czerpał swoją siłę i swój pokój”.

Jeśli tak wielka liczba ludzi na świecie zafascynowała się Janem Pawłem II, jego osobowością, to trzeba powiedzieć, że to jego piękno ludzkie rodziło się z doświadczenia Boga. Dlatego dzisiaj, gdy wspominamy jego odejście, chcemy sobie uświadomić, jak ważna jest nasza osobista więź z Bogiem, jak ważne są chwile ciszy, kontemplacji. W tym rozgadanym, rozdyskutowanym świecie chwile naszego bycia przed Bogiem są dzisiaj bezcenne. Tego uczył nas Papież. To z tego doświadczania Pana Boga zrodziła się ta piękna, ujmująca osobowość Karola Wojtyły. Nie można tej osobowości inaczej wytłumaczyć, źródło jej wielkości leży w więzi, jaką miał z Panem Bogiem.

Już w pierwszej encyklice Papież napisał to zdanie: „Człowiek jest drogą Kościoła” – jego najpiękniejsza antropologia jest zawarta w encyklice „Redemptor hominis” (nr 14). Jest to encyklika mówiąca o Chrystusie, ale także o człowieku. To w niej można również znaleźć prawdę, że nie da się do końca zrozumieć człowieka bez Chrystusa. Papież szanował każdego człowieka, miał także szacunek dla nieprzyjaciół, było to w nim bardzo ujmujące. Mamy wiele świadectw, które wskazują, że w każdym, kogo spotkał, zostawiał ślad, dlatego szczęśliwi ci, którzy mogli spotkać się z Papieżem z bliska, znaleźć się w jego obecności. Papież był zafascynowany człowiekiem – jakie to ważne przesłanie dla nas, byśmy byli zafascynowani każdym człowiekiem, tym nienarodzonym i tym, który dochodzi do kresu, czasem niedołężnym, chciałoby się powiedzieć: niepotrzebnym, człowiekiem, który niekiedy jest ciężarem dla najbliższych.

Kolejny rys Papieża to rys umiłowania świata rozumianego jako stworzenie Boże, gdzie jest tak wiele piękna i uroku. Papież był rozmiłowany w pięknie świata, szukał Boga i doświadczał Boga w pięknie stworzenia. Papież wiedział, że ten ziemski dom nie jest jego domem ostatnim. Wiedział, że trzeba przejść z tego ziemskiego domu do domu wiecznego, który Pan Bóg przygotował, a który Chrystus otworzył swoją śmiercią i zmartwychwstaniem.

2017-03-30 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieska sutanna to relikwia narodowa - mówi producent filmu "Apartament"

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

zamach

Światowy Dzień Młodzieży/facebook.com

Sutannę Jana Pawła II, w którą papież był ubrany w czasie zamachu na swoje życie mianem „relikwii narodowej” określił Przemysław Häuser, producent filmu „Apartament”. Metropolita krakowski przyznał we środę, że zakrwawiona sutanna była schowana i nikomu nie pokazywana. Pierwszy raz poprosił o to producent filmu „Apartament” – dokumentu pokazującego prywatne wyjazdy w góry ojca świętego. Od 13 maja relikwia jest eksponowana w krakowskim Sanktuarium św. Jana Pawła II.

Kard. Dziwisz przyznał, że zobaczył sutannę wówczas po raz pierwszy po 34 latach. „Także na mnie zrobiła ogromne wrażenie” – mówił hierarcha we środę w Krakowie. Dla Przemysława Häusera był to także jeden z najbardziej wzruszających momentów w życiu.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

2022-11-24 15:01

[ TEMATY ]

zmarły

Archidiecezja Lubelska

Ks. Marcin Modrzejewski był wikariuszem parafii pw. św. Barbary w Łęcznej. Zmarł w czwartek, 24 listopada 2022 r. nad ranem.

Urodził się 30 listopada 1989 r. w Lublinie. Święcenia prezbiteratu otrzymał 7 czerwca 2014 r. w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

2022-11-29 19:09

[ TEMATY ]

sport

Adobe Stock

Mężczyzna, który wbiegł na boisko w drugiej połowie poniedziałkowego meczu piłkarskich mistrzostw świata w Katarze pomiędzy Portugalią i Urugwajem niosąc tęczową flagę, otrzymał zakaz wstępu na trybuny.

Jak się później okazało, protestującym był Włoch Mario Ferri, który ujawnił swoją tożsamość wpisem na Instagramie. Przyznał się, że podobne akcje protestacyjne przeprowadził także podczas mistrzostw świata w RPA w 2010 i Brazylii w 2014 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję