Reklama

Niedziela w Warszawie

Dziękczynienie wszystkich diecezjan

Eucharystia z udziałem biskupów, księży, osób konsekrowanych oraz mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy – tak dziękowano za 25 lat diecezji warszawsko-praskiej

Centralne uroczystości srebrnego jubileuszu odbyły się w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Podczas Mszy św. abp Henryk Hoser wyraził wdzięczność zarówno byłym ordynariuszom, jak i poszczególnym stanom w Kościele i grupom duszpasterskim. – Dokonania 25-lecia są wynikiem działania wszystkich diecezjan: duszpasterzy, osób konsekrowanych, wolontariuszy, członków ruchów i wspólnot apostolskich, rodzin katolickich, dzieci, młodzieży i dorosłych – podkreślił abp Hoser. – Niech czas jubileuszu będzie dla nas zobowiązaniem, by następne dwadzieścia pięć lat były odpowiedzią na dzisiejsze wyznanie Jezusa i Zbawiciela, które streszczają się w słowach z psalmu: „Oto idę, abym spełniał wolę Twoją Boże”.

Liturgię, pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, koncelebrowało wielu kapłanów i hierarchów (na zdjęciu). Wśród nich byli biskupi z całej metropolii warszawskiej, Episkopatu Polski oraz kolejni pasterze diecezji warszawsko-praskiej: bp Kazimierz Romaniuk i abp Sławoj Leszek Głodź. – Nigdzie indziej nie spotkałem tak oddanego duchowieństwa, a więc kapłanów i osób konsekrowanych, jak tu, na Pradze – podkreślił abp Głódź, metropolita gdański. – Życzę dalszej obfitości Bożego błogosławieństwa. Idźmy w przyszłość z Matką Bożą Zwycięską i innymi patronami diecezji, którą od dwunastu lat noszę w swoim sercu.

Z okazji jubileuszu wyróżniono okolicznościowymi medalami najbardziej zasłużone osoby, diecezjalne instytucje oraz kapłanów, którzy w ciągu ostatniego ćwierćwiecza przyczynili się do budowy obiektów sakralnych.

Do okrągłej rocznicy powstania diecezji nawiązał również metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Mówił o wielkim wkładzie w budowanie młodego Kościoła lokalnego pierwszego ordynariusza bp. Kazimierza Romaniuka. – Dzięki ogromnej wiedzy na temat archidiecezji warszawskiej zdołał on od podstaw stworzyć ten dom, czyli Kościół na Pradze. W przeciągu dziesięciu lat swojego pasterzowania utworzył wszystkie potrzebne struktury i instytucje – mówił kard. Nycz.

2017-03-30 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: drzewo dębu i życzenia dla archidiecezji na jubileusz 1050-lecia

[ TEMATY ]

jubileusz

Poznań

diecezja

biskupstwo

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Katedra świętych Apostołów Piotra i Pawła

Katedra świętych Apostołów Piotra i Pawła

Baner z życzeniami dla archidiecezji i ziemia w woreczkach przywieziona z wszystkich parafii – to dary, które towarzyszyły podczas drugiego dnia obchodów jubileuszu 1050-lecia najstarszego biskupstwa na ziemiach polskich. Jubileuszowe drzewko zostało postawione przed ołtarzem na placu katedralnym.

Na pamiątkę obchodów jubileuszu 1050 lat biskupstwa w Poznaniu w ziemi z wszystkich 413 parafii na Ostrowie Tumskim zostanie zasadzony dąb. Ziemię w woreczkach przywieźli przedstawiciele parafii archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah: wolność religijna zagrożona także na Zachodzie

2022-11-29 15:06

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

Chrześcijanie na Zachodzie nie powinni brać wolności religijnej i wolności kultu za pewnik – podkreśla kard. Robert Sarah. Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zauważa, że wolność religijna atakowana jest na różne sposoby, a męczennicy nadal umierają za swą wiarę na całym świecie. Dzieje się tak nie tylko w odległych zakątkach globu, ale również na Zachodzie, gdzie wolność religijna jest także zagrożona.

Kard. Sarah wskazuje, że w przypadku Zachodu mamy obecnie do czynienia nie tyle z otwartą nienawiścią do wiary, ile coraz bardziej widocznymi i pogłębiającymi się uprzedzaniami wobec chrześcijaństwa. Afrykański hierarcha mówił o tym w wywiadzie dla telewizji EWTN prezentując swą najnowszą książkę pt. „Katechizm życia duchowego”. Jest ona głęboką refleksją nad siedmioma sakramentami oraz nad tym, jak czynić postępy w życiu duchowym.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi o polskości - zbliża się Kongres Młodzieży Polonijnej

2022-11-29 15:10

Karol Porwich/Niedziela

Kongres Młodzieży Polonijnej odbędzie się 3 grudnia w formie online pod hasłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wezmą w nim udział młodzi ludzie mieszkający poza granicami kraju, m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii i USA.

Do wzięcia udziału w Kongresie zachęca delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. „Pokażemy piękne postaci patriotów, Polek, które służyły ojczyźnie. To Natalia Tułasiewicz i Wanda Malczewska. Będą świadectwa młodych, którzy żyją poza granicami Polski, a czują się i są Polakami. Będziemy śpiewać, modlić się, także za ojczyznę” – informuje bp Turzyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję