Reklama

Pomnik pokory

2017-04-11 09:43

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 16/2017, str. 7

Krzysztof Świertok

Odrestaurowany pomnik Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego został przeniesiony w nowe miejsce. Do tej pory znajdował się na trakcie komunikacyjnym dla pieszych przed główną bramą – Bramą Lubomirskich, prowadzącą na Jasną Górę.

– Ten pomnik nie był planowany w tym miejscu, w którym stał do niedawna – podkreślił Jerzy Maciejowski, artysta współpracujący z Jasną Górą, który czuwał nad realizacją tego przedsięwzięcia. – W rozmowach ojciec przeor i ojciec administrator bardzo przychylnie odnieśli się do jego przeniesienia. Była to kwestia uszanowania postaci kard. Wyszyńskiego i ustawienia pomnika tak, żeby wszystko wyglądało godnie.

Teraz monument został ustawiony w miejscu bardziej dostępnym i bardziej widocznym, kilka metrów dalej od dotychczasowej lokalizacji, na skraju trawnika na błoniach jasnogórskich. Kard. Wyszyński nadal zwrócony jest przodem do Jasnej Góry, a jego sylwetka jest bardziej widoczna dla pielgrzymów.

Reklama

Pomnik został zabrany do renowacji 25 listopada 2016 r. i przewieziony ciężarówką do pracowni Marka Żebrowskiego – odlewnika brązownika w Bielsku-Białej. Z pracowni monument powrócił 29 marca br. Ustawiony został na nowym postumencie, wykonanym z porfiru.

Przy instalacji pomnika w nowym miejscu obecny był jego twórca prof. Jan Kucz. – Kardynał kłania się Najświętszej Maryi – podkreślił. – Ten pomnik najpiękniejszy powinien być wtedy, gdy zbiera się tu 100 tys. ludzi i oni wszyscy przychodzą w jednej intencji do Maryi. Klękają rzesze, to jest Polska! – i wśród nich Kardynał – nie na cokole – który mówi: jestem jednym z was. Jaka to cudowna lekcja dla katolika! Tylko trzeba umieć czytać. Ludzie sami nazwali monument pomnikiem pokory.

Pomnik prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego odsłonięto 26 sierpnia 1997 r., uroczystego poświęcenia dokonał kard. Józef Glemp. Powstał on z inicjatywy ówczesnego przeora Jasnej Góry o. Szczepana Kośnika. Mierzy 3,5 m wysokości i waży 6 ton; przedstawia przyklękającą i pochyloną postać Kardynała wykonaną z brązu według projektu prof. Kucza. Pomnik ufundowali Stanisława z Grodzkich Sawko i Czesław Sawko (zm. 2013 r.) – filantrop, przemysłowiec, multimilioner z Chicago, konfrater Zakonu Paulinów.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Kenia: zamordowano katolickiego księdza

2019-10-16 17:53

tom (KAI) / Nairobi

Tydzień po zaginięciu katolickiego księdza w Kenii znaleziono jego ciało. Sprawcy zabójstwa pochowali ks. Michaela Maingi Kyengo w pobliżu rzeki w mieście Makima, 100 km na północ od stolicy Nairobi. Jak informują kenijskie media policja prowadzi dochodzenie w sprawie morderstwa.

Unsplash/pixabay.com

„Ekshumujemy ciało w celu przeprowadzenia śledztwa, abyśmy mogli rzucić więcej światła na okoliczności zbrodni” - słowa rzecznika miejscowych władz cytuje gazeta "Daily Nation". Zabójstwo kapłana nazwał „nikczemnym aktem”.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że ks. Kyengo był ostatnio widziany tydzień temu, kiedy odwiedził swoich rodziców. Po tym, jak podrzucił do domu swego współpracownika, późno w nocy, udał się do swojej parafii. Tam nieznany człowiek porwał ks. Kyengo, a później obrabował jego konto bankowe. Jak dotychczas dwóch podejrzanych zostało aresztowanych i to wskazali śledczym miejsce, gdzie zostało pochowane ciało kapłana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Czuwanie u Urszulanek

2019-10-17 20:24

Agata Pieszko

W urszulańskim Liceum Ogólnokształcącym, mimo późnych godzin, uczniowie adorują i czuwają przed wspomnieniem św. Urszuli, patronki szkoły.

Agata Pieszko

– To czuwanie jest tradycją szkoły, ponieważ 21 października wspominamy świętą Urszulę, patronkę liceum i chcemy się do tego święta jak najlepiej przygotować przez wspólną modlitwę. Dbamy, by nie była to tylko uroczystość z tradycji, ale żeby także duch na tym skorzystał – mówi s. Klara Pyza.

Pierwszym punktem spotkania jest zazwyczaj konferencja, prowadzona przez kogoś, kto pracuje z młodzieżą. W tym roku był to ks. Piotr Rozpędowski, który po wspólnej kolacji wraz młodzieżowym zespołem Kompania Jonatana poprowadził modlitwę uwielbienia przy Najświętszym Sakramencie.

– Staramy się proponować taką formę modlitwy, którą młodzież lubi. W tym roku zaprosiliśmy młodzieżową Kompanię Jonatana, kierując się ideą, żeby młodzi mówili do młodych. Chcemy, żeby Pan Bóg stał im się przez to bliższy – dodaje s. Klara, Urszulanka.

Podczas modlitwy ks. Piotr pytał młodych, kto jest królem ich serca i czy przypadkiem nie panuje tam bezkrólewie. Zachęcał uczniów, by oddali swoje serce Jezusowi i dali mu zasiąść na Jego zasłużonym tronie. Młodzież najpierw nieśmiało adorowała w ławkach, jednak gdy poczuli Bożą obecność, wiele rąk pojawiło się w górze, a języki rozwiązały się, wielbiąc Boga radosnymi pieśniami oraz tańcem.

– To nie jest obowiązkowe wydarzenie, dlatego tym bardziej cieszy nas to, że tylu uczniów chce przyjść po lekcjach i spotkać się z Jezusem późną porą. W tym czasie zapraszamy także dodatkowo kapłanów, aby posługiwali sakramentem pokuty i pojednania –  mówi s. Zuzanna Filipczak, dyrektorka Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej we Wrocławiu.CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem