Reklama

Dookoła świata

Chemiczny atak na pokój

Reperkusje ataku chemicznego w miejscowości Sakba niedaleko Damaszku, w wyniku którego zginęło kilkadziesiąt osób, mogą być większe, niż można było się spodziewać. Władze Syrii odrzucają oskarżenia o zbrodnię, ale nikt im nie wierzy. Ich zdaniem, tragedię wywołała eksplozja w składzie broni chemicznej będącej w rękach opozycji. Skład miał być celem ataku syryjskiego lotnictwa, co miało doprowadzić do uwolnienia się gazu. USA, Wielka Brytania i Francja nie mają wątpliwości, że za tragedię odpowiada reżim prezydenta Baszara al-Asada. Żądają umożliwienia kontroli ONZ w bazie syryjskich sił powietrznych i ustalenia, czy są tam ślady broni chemicznej, ale Damaszek nie chce o tym słyszeć.

Prezydent Donald Trump nazwał atak zniewagą dla ludzkości. Z jego rozkazu 7 kwietnia br. armia amerykańska zniszczyła bazę lotnictwa syryjskiego al-Shajrat. Przypomnijmy – Barack Obama ostrzegł Syrię, że użycie broni chemicznej spotka się z ostrą reakcją USA. Rok później reżim użył tej broni, co spowodowało śmierć kilkuset cywilów, jednak jedyną reakcją USA były słowa potępienia. Skutkami obecnego ataku mogą być: wzmocnienie obecności USA w Syrii, zaostrzenie polityki wobec syryjskiego reżimu, ale przede wszystkim odsunięcie perspektywy zakończenia wieloletniej krwawej wojny i pokoju w tej części Bliskiego Wschodu.

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Czekają na reakcję

Reklama

Zamachy w Rosji mają niespodziewane skutki. Pamiętamy doskonale te, które posłużyły Władimirowi Putinowi jako pretekst do rozprawy z niepokornymi Czeczenami, a rosyjska (czy raczej: KGB-owska) wyobraźnia nie ma granic. Zbrodniczy zamach w metrze w Sankt Petersburgu, w wyniku którego śmierć poniosło kilkanaście osób, a kilkadziesiąt zostało rannych, przyciągnął uwagę całego świata. Z wielu powodów, m.in. tego, że nieznana jest reakcja prezydenta Putina. Zamachu miał dokonać pochodzący z Kirgistanu obywatel Rosji, ale czy działał jako „samotny wilk”, czy w ramach większej komórki terrorystów, kto go inspirował itd. – na razie nie wiadomo. Niezależnie od tego można się spodziewać wykorzystania zamachu przeciwko opozycji, która zorganizowała właśnie zupełnie poważne manifestacje antyputinowskie. Gdyby Putin tego nie wykorzystał, chyba nie byłby sobą.

wd

* * *

Liban pełny uchodźców

Wojna w Syrii oddziałuje na cały Bliski Wschód. O pilną pomoc dla Libanu zaapelował premier tego kraju Saad al-Hariri. Jak stwierdził, kraj znajduje się w krytycznej sytuacji: przerastają go obciążenia wywołane goszczeniem 1,5 mln syryjskich uchodźców. Większość żyje w skrajnej nędzy w prowizorycznych obozach – stanowią oni dziś już jedną czwartą mieszkańców tego niewielkiego kraju i stwarzają potężne napięcia. – Jest ogromne napięcie między Libańczykami a Syryjczykami, obawiam się niepokojów społecznych. Liban jest na skraju załamania – powiedział premier.

jk

* * *

Dyktatura Maduro

Wycofanie przez sąd wyroku odbierającego parlamentowi władzę ustawodawczą w Wenezueli nie było przypadkowe – spowodowały je międzynarodowe i krajowe protesty. Cała władza trafiała wszakże w ręce tego sądu, a pośrednio w ręce kontrolującego go lewicowego prezydenta Nicolása Maduro. Próbę pozbawienia parlamentu kompetencji skrytykował arcybiskup Caracas kard. Jorge Liberato Urosa Savino, który zaalarmował o realnej groźbie powstania brutalnej dyktatury. Zwrócił też uwagę na dramatyczny stan gospodarki Wenezueli. Przez lata rządów Hugona Cháveza i jego następcy Nicolása Maduro z 30-milionowego kraju wyemigrowało 2,5 mln obywateli.

wd

* * *

Dym o Gibraltar

Reklama

Nie ma dymu bez ognia. To, że hiszpański statek naruszył wody terytorialne Gibraltaru – brytyjskiego terytorium zamorskiego na półwyspie Iberyjskim – i dopiero okręt wojenny zmusił go do ucieczki, miało konkretne powody. Relacje Londynu z Madrytem są napięte. Ze wstępnych unijnych wytycznych w sprawie negocjacji o Brexicie z UE wynika, że przyznano Hiszpanii prawo weta wobec objęcia Gibraltaru przyszłym porozumieniem handlowym. Brytyjscy politycy sugerują, że mogliby pójść na wojnę, gdyby Hiszpania chciała uzyskać kontrolę nad tym terytorium. Oczywiście, wojny nie będzie, ale dym jest.

jk

* * *

Lenín wygrał

W Ekwadorze, i nie Włodzimierz Iljicz, a Lenín Moreno, na szczęście. Ten lewicowy polityk o włos wygrał wybory prezydenckie jako pierwszy kandydat poruszający się na wózku inwalidzkim w tym państwie i jeden z niewielu na świecie. Kto zna Ekwador, wie, że niepełnosprawność bardzo pomogła mu w zwycięstwie. Na nic zdały się oskarżenia jego kontrkandydata – byłego bankiera Guillermo Lasso, stawiane komisji wyborczej, o fałszerstwa. Niestety, Moreno zapowiada kontynuację programu „socjalizmu XXI wieku” dotychczasowego prezydenta Rafaela Correi.

wd

* * *

Misja abp. Henryka Hosera

Największy „cud” Medjugorie

W Medjugorie ludzie otwierają serca na Boga i docierają do źródeł wiary. Choć przyciąga ich tam pobożność maryjna, to jednocześnie jest to miejsce kultu prawdziwie chrystocentrycznego. Abp Henryk Hoser mówił o tym podczas spotkania z dziennikarzami podsumowującego jego tygodniowy pobyt w tej miejscowości w Bośni i Hercegowinie. Jako osobisty wysłannik papieża Franciszka ordynariusz warszawsko-praski zaznajomił się w tym czasie z różnymi formami prowadzonego tam duszpasterstwa, odbył pieszą pielgrzymkę na Górę Objawień, spotkał się z widzącymi i odprawił Mszę św. dla pielgrzymów. Podkreślił na niej, że największym „cudem” Medjugorie jest indywidualna spowiedź, będąca sakramentem miłosierdzia i zmartwychwstania.

– Ludzie doświadczają w tym miejscu sacrum i otwierają się na Boga życia – powiedział abp Hoser. Przypomniał jednocześnie „płodność” tego miejsca, wyrażającą się w ponad 600 powołaniach do życia zakonnego i kapłańskiego. Stwierdził, że bez wątpienia prowadzi się tam skutecznie nową ewangelizację.

Papieski wysłannik podkreślił, że jego zadaniem było zbadanie sytuacji duszpasterskiej w Medjugorie, a nie wypowiadanie się co do prawdziwości maryjnych objawień. Zachęcił do cierpliwości w tej sprawie; stwierdził, że im bardziej problem jest złożony, tym więcej czasu potrzebuje Kościół, by się ostatecznie wypowiedzieć.

RV

* * *

Watykan – Polska

Ks. prof. Chrostowski współautorem księgi jubileuszowej Benedykta XVI

Autorem jednego z esejów zamieszczonych w księdze jubileuszowej, którą z okazji 90. urodzin papieża Benedykta XVI, przypadających 16 kwietnia br., wydała oficyna Libreria Editrice Vaticana, jest ks. prof. Waldemar Chrostowski. Publikacja, zatytułowana „Cooperatores Veritatis” (Współpracownicy Prawdy), ukazuje się w dwóch językach – włoskim i angielskim.

Autorzy pozostałych tekstów to: Richard A. Burridge, Manlio Simonetti, Brian E. Daley, Olegario González de Cardedal, Mario de França Miranda, Ioannis Kourempeles, Remi Brague, Maximilian Heim, Christian Schaller, Anne-Marie Pelletier, Nabil el-Khoury i Inos Biffi. Wielu z nich, podobnie jak ks. prof. Chrostowski, to laureaci Nagrody Ratzingera. Wyróżnienie to przyznawane jest przez watykańską Fundację Josepha Ratzingera-Benedykta XVI.

Prezentacja księgi odbyła się 6 kwietnia br. w Kolegium „Augustinianum” w Rzymie. Wydawcami są Pierluca Azzaro i ks. Federico Lombardi, były rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej, a obecnie przewodniczący Fundacji. Uroczysty wykład, zatytułowany „Symfonia miłości i prawdy w wolności”, wygłosił kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

KAI

* * *

Prawdziwa cywilizacja nie polega na sile, ale jest owocem zwycięstw nad samym sobą, nad mocami niesprawiedliwości, egoizmu i nienawiści, które są zdolne zniekształcić prawdziwe oblicze człowieka.
Jan Paweł II

* * *

Krótko

• W petersburskim metrze w zamachu terrorystycznym zginęło 14 osób, a ok. 50 zostało rannych. W dniu zamachu, 3 kwietnia br., rosyjski prezydent Władimir Putin przebywał właśnie w Sankt Petersburgu, gdzie spotkał się z Aleksandrem Łukaszenką. Domniemanym sprawcą zamachu jest Akbarżon Dżaliłow, urodzony w Kirgistanie obywatel Rosji.

• Parlament Europejski poparł zniesienie przez UE wiz dla obywateli Ukrainy. Wejście w życie decyzji zależy teraz tylko od krajów unijnych. Te się jednak ociągają.

• Brytyjski „The Times”, powołując się na anonimowe źródło, podał, że jesienią Polska i Węgry otrzymają ultimatum w sprawie przyjęcia uchodźców. Za niedostosowanie się do dyktatu Brukseli mają grozić wysokie kary finansowe.

• Migranci, którzy próbują się przedostać do UE szlakiem bałkańskim, są narażeni na przemoc i maltretowanie przez policję. Nie mają też szansy na uczciwe postępowanie azylowe – wynika to z raportu międzynarodowej organizacji humanitarnej Oxfam.

• Liczba dzieci, które przyjdą na świat w rodzinach muzułmańskich w 2035 r., przekroczy o 1 mln liczbę nowo narodzonych w rodzinach chrześcijańskich – zapowiadają demografowie z amerykańskiego niezależnego ośrodka Pew Research Center.

• Instytut Globalnej Odpowiedzialności przedstawił raport, z którego można się dowiedzieć, że sieć Lidl zostawia w Czechach 0,01 proc. zysku. Podobnych wyników można się spodziewać w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

• Scott M. Gordon – sędzia Sądu Najwyższego stanu Kalifornia odrzucił prośbę polskiego reżysera Romana Polańskiego o zakończenie jego sprawy sprzed 40 lat o gwałt na nieletniej i umożliwienie mu podróży do USA bez groźby narażenia się na aresztowanie.

2017-04-11 09:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrystus wciąż aktualny

Niedziela Ogólnopolska 38/2018, str. 32-33

Rembrandt Harmenszoon Van Rijn

Fragment obrazu "Chrystus" (XVIIw.)

Fragment obrazu

Jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg polskiej czy europejskiej nowej ewangelizacji nie jest zalegający wciąż w nas czy wokół nas układ polityczno-społeczny, czy nawet jego „głośni bohaterowie”, lecz traktowanie Ewangelii jako „muzealnego przekazu”. Ma on już ponad 2 tys. lat i „ośmiela się” jeszcze wypominać nam błędy naszych obyczajów. Tymczasem Ewangelia, którą Kościół niezmiennie przekazuje ludziom wszystkich epok i kultur, jest spotkaniem człowieka z Bogiem Żywym, objawionym w Jezusie Chrystusie. Jest „dokumentem proroczym”, odpowiadającym na wymogi i pragnienia ludzkiego serca. Jest „mądrością zstępującą z góry”, która wolna jest od względów ludzkich i obłudy.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo

2021-09-20 12:57

[ TEMATY ]

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Trener Vital Heynen nie kryje, że pożegnanie z reprezentacją Polski siatkarzy, do którego doszło w szatni po wywalczeniu brązowego medalu mistrzostw Europy, było bardzo emocjonalne. "Nigdy nie płakałem tak bardzo" - napisał w poniedziałek na Twitterze szkoleniowiec.

Umowa Heynena, który rozpoczął współpracę z biało-czerwonymi w 2018 roku, wygasa wkrótce. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk jeszcze w sierpniu przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po wywalczeniu brązu w niedzielę w katowickim Spodku w szatni właściwie pożegnał się już z podopiecznymi. To właśnie to spotkanie tak bardzo wzruszyło go.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję