Reklama

Dookoła świata

2017-04-11 09:43


Niedziela Ogólnopolska 16/2017, str. 8-9

Chemiczny atak na pokój

Reperkusje ataku chemicznego w miejscowości Sakba niedaleko Damaszku, w wyniku którego zginęło kilkadziesiąt osób, mogą być większe, niż można było się spodziewać. Władze Syrii odrzucają oskarżenia o zbrodnię, ale nikt im nie wierzy. Ich zdaniem, tragedię wywołała eksplozja w składzie broni chemicznej będącej w rękach opozycji. Skład miał być celem ataku syryjskiego lotnictwa, co miało doprowadzić do uwolnienia się gazu. USA, Wielka Brytania i Francja nie mają wątpliwości, że za tragedię odpowiada reżim prezydenta Baszara al-Asada. Żądają umożliwienia kontroli ONZ w bazie syryjskich sił powietrznych i ustalenia, czy są tam ślady broni chemicznej, ale Damaszek nie chce o tym słyszeć.

Prezydent Donald Trump nazwał atak zniewagą dla ludzkości. Z jego rozkazu 7 kwietnia br. armia amerykańska zniszczyła bazę lotnictwa syryjskiego al-Shajrat. Przypomnijmy – Barack Obama ostrzegł Syrię, że użycie broni chemicznej spotka się z ostrą reakcją USA. Rok później reżim użył tej broni, co spowodowało śmierć kilkuset cywilów, jednak jedyną reakcją USA były słowa potępienia. Skutkami obecnego ataku mogą być: wzmocnienie obecności USA w Syrii, zaostrzenie polityki wobec syryjskiego reżimu, ale przede wszystkim odsunięcie perspektywy zakończenia wieloletniej krwawej wojny i pokoju w tej części Bliskiego Wschodu.

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Czekają na reakcję

Zamachy w Rosji mają niespodziewane skutki. Pamiętamy doskonale te, które posłużyły Władimirowi Putinowi jako pretekst do rozprawy z niepokornymi Czeczenami, a rosyjska (czy raczej: KGB-owska) wyobraźnia nie ma granic. Zbrodniczy zamach w metrze w Sankt Petersburgu, w wyniku którego śmierć poniosło kilkanaście osób, a kilkadziesiąt zostało rannych, przyciągnął uwagę całego świata. Z wielu powodów, m.in. tego, że nieznana jest reakcja prezydenta Putina. Zamachu miał dokonać pochodzący z Kirgistanu obywatel Rosji, ale czy działał jako „samotny wilk”, czy w ramach większej komórki terrorystów, kto go inspirował itd. – na razie nie wiadomo. Niezależnie od tego można się spodziewać wykorzystania zamachu przeciwko opozycji, która zorganizowała właśnie zupełnie poważne manifestacje antyputinowskie. Gdyby Putin tego nie wykorzystał, chyba nie byłby sobą.

Reklama

wd

* * *

Liban pełny uchodźców

Wojna w Syrii oddziałuje na cały Bliski Wschód. O pilną pomoc dla Libanu zaapelował premier tego kraju Saad al-Hariri. Jak stwierdził, kraj znajduje się w krytycznej sytuacji: przerastają go obciążenia wywołane goszczeniem 1,5 mln syryjskich uchodźców. Większość żyje w skrajnej nędzy w prowizorycznych obozach – stanowią oni dziś już jedną czwartą mieszkańców tego niewielkiego kraju i stwarzają potężne napięcia. – Jest ogromne napięcie między Libańczykami a Syryjczykami, obawiam się niepokojów społecznych. Liban jest na skraju załamania – powiedział premier.

jk

* * *

Dyktatura Maduro

Wycofanie przez sąd wyroku odbierającego parlamentowi władzę ustawodawczą w Wenezueli nie było przypadkowe – spowodowały je międzynarodowe i krajowe protesty. Cała władza trafiała wszakże w ręce tego sądu, a pośrednio w ręce kontrolującego go lewicowego prezydenta Nicolása Maduro. Próbę pozbawienia parlamentu kompetencji skrytykował arcybiskup Caracas kard. Jorge Liberato Urosa Savino, który zaalarmował o realnej groźbie powstania brutalnej dyktatury. Zwrócił też uwagę na dramatyczny stan gospodarki Wenezueli. Przez lata rządów Hugona Cháveza i jego następcy Nicolása Maduro z 30-milionowego kraju wyemigrowało 2,5 mln obywateli.

wd

* * *

Dym o Gibraltar

Nie ma dymu bez ognia. To, że hiszpański statek naruszył wody terytorialne Gibraltaru – brytyjskiego terytorium zamorskiego na półwyspie Iberyjskim – i dopiero okręt wojenny zmusił go do ucieczki, miało konkretne powody. Relacje Londynu z Madrytem są napięte. Ze wstępnych unijnych wytycznych w sprawie negocjacji o Brexicie z UE wynika, że przyznano Hiszpanii prawo weta wobec objęcia Gibraltaru przyszłym porozumieniem handlowym. Brytyjscy politycy sugerują, że mogliby pójść na wojnę, gdyby Hiszpania chciała uzyskać kontrolę nad tym terytorium. Oczywiście, wojny nie będzie, ale dym jest.

jk

* * *

Lenín wygrał

W Ekwadorze, i nie Włodzimierz Iljicz, a Lenín Moreno, na szczęście. Ten lewicowy polityk o włos wygrał wybory prezydenckie jako pierwszy kandydat poruszający się na wózku inwalidzkim w tym państwie i jeden z niewielu na świecie. Kto zna Ekwador, wie, że niepełnosprawność bardzo pomogła mu w zwycięstwie. Na nic zdały się oskarżenia jego kontrkandydata – byłego bankiera Guillermo Lasso, stawiane komisji wyborczej, o fałszerstwa. Niestety, Moreno zapowiada kontynuację programu „socjalizmu XXI wieku” dotychczasowego prezydenta Rafaela Correi.

wd

* * *

Misja abp. Henryka Hosera

Największy „cud” Medjugorie

W Medjugorie ludzie otwierają serca na Boga i docierają do źródeł wiary. Choć przyciąga ich tam pobożność maryjna, to jednocześnie jest to miejsce kultu prawdziwie chrystocentrycznego. Abp Henryk Hoser mówił o tym podczas spotkania z dziennikarzami podsumowującego jego tygodniowy pobyt w tej miejscowości w Bośni i Hercegowinie. Jako osobisty wysłannik papieża Franciszka ordynariusz warszawsko-praski zaznajomił się w tym czasie z różnymi formami prowadzonego tam duszpasterstwa, odbył pieszą pielgrzymkę na Górę Objawień, spotkał się z widzącymi i odprawił Mszę św. dla pielgrzymów. Podkreślił na niej, że największym „cudem” Medjugorie jest indywidualna spowiedź, będąca sakramentem miłosierdzia i zmartwychwstania.

– Ludzie doświadczają w tym miejscu sacrum i otwierają się na Boga życia – powiedział abp Hoser. Przypomniał jednocześnie „płodność” tego miejsca, wyrażającą się w ponad 600 powołaniach do życia zakonnego i kapłańskiego. Stwierdził, że bez wątpienia prowadzi się tam skutecznie nową ewangelizację.

Papieski wysłannik podkreślił, że jego zadaniem było zbadanie sytuacji duszpasterskiej w Medjugorie, a nie wypowiadanie się co do prawdziwości maryjnych objawień. Zachęcił do cierpliwości w tej sprawie; stwierdził, że im bardziej problem jest złożony, tym więcej czasu potrzebuje Kościół, by się ostatecznie wypowiedzieć.

RV

* * *

Watykan – Polska

Ks. prof. Chrostowski współautorem księgi jubileuszowej Benedykta XVI

Autorem jednego z esejów zamieszczonych w księdze jubileuszowej, którą z okazji 90. urodzin papieża Benedykta XVI, przypadających 16 kwietnia br., wydała oficyna Libreria Editrice Vaticana, jest ks. prof. Waldemar Chrostowski. Publikacja, zatytułowana „Cooperatores Veritatis” (Współpracownicy Prawdy), ukazuje się w dwóch językach – włoskim i angielskim.

Autorzy pozostałych tekstów to: Richard A. Burridge, Manlio Simonetti, Brian E. Daley, Olegario González de Cardedal, Mario de França Miranda, Ioannis Kourempeles, Remi Brague, Maximilian Heim, Christian Schaller, Anne-Marie Pelletier, Nabil el-Khoury i Inos Biffi. Wielu z nich, podobnie jak ks. prof. Chrostowski, to laureaci Nagrody Ratzingera. Wyróżnienie to przyznawane jest przez watykańską Fundację Josepha Ratzingera-Benedykta XVI.

Prezentacja księgi odbyła się 6 kwietnia br. w Kolegium „Augustinianum” w Rzymie. Wydawcami są Pierluca Azzaro i ks. Federico Lombardi, były rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej, a obecnie przewodniczący Fundacji. Uroczysty wykład, zatytułowany „Symfonia miłości i prawdy w wolności”, wygłosił kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

KAI

* * *

Prawdziwa cywilizacja nie polega na sile, ale jest owocem zwycięstw nad samym sobą, nad mocami niesprawiedliwości, egoizmu i nienawiści, które są zdolne zniekształcić prawdziwe oblicze człowieka.
Jan Paweł II

* * *

Krótko

• W petersburskim metrze w zamachu terrorystycznym zginęło 14 osób, a ok. 50 zostało rannych. W dniu zamachu, 3 kwietnia br., rosyjski prezydent Władimir Putin przebywał właśnie w Sankt Petersburgu, gdzie spotkał się z Aleksandrem Łukaszenką. Domniemanym sprawcą zamachu jest Akbarżon Dżaliłow, urodzony w Kirgistanie obywatel Rosji.

• Parlament Europejski poparł zniesienie przez UE wiz dla obywateli Ukrainy. Wejście w życie decyzji zależy teraz tylko od krajów unijnych. Te się jednak ociągają.

• Brytyjski „The Times”, powołując się na anonimowe źródło, podał, że jesienią Polska i Węgry otrzymają ultimatum w sprawie przyjęcia uchodźców. Za niedostosowanie się do dyktatu Brukseli mają grozić wysokie kary finansowe.

• Migranci, którzy próbują się przedostać do UE szlakiem bałkańskim, są narażeni na przemoc i maltretowanie przez policję. Nie mają też szansy na uczciwe postępowanie azylowe – wynika to z raportu międzynarodowej organizacji humanitarnej Oxfam.

• Liczba dzieci, które przyjdą na świat w rodzinach muzułmańskich w 2035 r., przekroczy o 1 mln liczbę nowo narodzonych w rodzinach chrześcijańskich – zapowiadają demografowie z amerykańskiego niezależnego ośrodka Pew Research Center.

• Instytut Globalnej Odpowiedzialności przedstawił raport, z którego można się dowiedzieć, że sieć Lidl zostawia w Czechach 0,01 proc. zysku. Podobnych wyników można się spodziewać w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

• Scott M. Gordon – sędzia Sądu Najwyższego stanu Kalifornia odrzucił prośbę polskiego reżysera Romana Polańskiego o zakończenie jego sprawy sprzed 40 lat o gwałt na nieletniej i umożliwienie mu podróży do USA bez groźby narażenia się na aresztowanie.

Zmarł o. Łucjan Królikowski OFM Conv, który uratował 150 sierot

2019-10-12 19:32

Dr Małgorzata Brykczyńska

W piątek rano 11 pażdziernika 2019, w Enfield, CT (USA) zmarł o. Łucjan Królikowski OFM Conf, autor książki Skradzione Dziecinstwo i Pamiętnik Sybiraka i Tułacza. Odznaczony najwyższymi orderami Polski, (ostatnio z okazji 100 rocznicy urodzin Prezydent RP przyznał mu order Orła Białego), Harcmistrz, i wielki franciszkanin, który przed miesiącem obchodził 100 urodziny w Chicopee, MA. Na uroczystość zjechali się ludzie z całego świata, włącznie z sierotami z Tengeru których uratował, ich rodzinami i inni “Afrykańczycy”.

Marie Romanagno

Ks Łucjan był seniorem franciszkanów (najstarszy żyjący franciszkanin) i ostatni który jeszcze odbył nowicjat u Św Maksymiliana Kolbe. Ojciec Łucjan zmarł w powszechnej opinii świętości. Wielki człowiek, polak, kapłan.

Łucjan Królikowski urodził się 7 września 1919 r. Do zakonu franciszkanów wstąpił w Niepokalanowie. W 1939 r. udał się na studia do Lwowa, ale już rok później został aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberię. Wolność przyniósł mu układ Sikorski-Majski z 1941 r., który gwarantował „amnestię” dla Polaków. Ojciec Łucjan z trudem przedostał się do Buzułuku, gdzie stacjonował sztab Armii Andersa. Wraz z nią przemierzył Kazachstan, Uzbekistan i Kirgizję. Później ukończył szkołę podchorążych i dotarł do Persji i Iraku.

Nadal jednak chciał być zakonnikiem, nie żołnierzem. Wiosną 1943 r. dotarł do Bejrutu, gdzie rozpoczął studia teologiczne. Ukończył je i otrzymał święcenia kapłańskie. W czerwcu 1947 r. wypłynął do Afryki Równikowej, gdzie podjął pracę wśród polskich dzieci w Tengerze (przebywały tam dzieci z matkami oraz sieroty, które NKWD wywiozło na Sybir – te, które ocalały, zostały uratowane przez Armię Andersa). Po okropieństwach Syberii małym tułaczom osiedle położone niedaleko równika wydawało się rajem.

Szczęście nie trwało jednak długo. Kiedy w 1949 r. Międzynarodowa Organizacja Uchodźców postanowiła zlikwidować polskie obozy w Afryce, a dzieci odesłać do komunistycznej Polski, o. Łucjan zdecydował, by wraz z nimi wyemigrować do Kanady. Na początku czerwca 1949 r. prawie 150 polskich sierot wyruszyło z Afryki.

W Kanadzie o. Łucjan był prawnym opiekunem dzieci, zajmował się także ich edukacją i wychowaniem. Tymczasem w Polsce komuniści wpadli w szał. Do próby odzyskania sierot chciano wykorzystać nawet ONZ. Na próżno – dzieci o. Łucjana były już wolne.

Można zadać sobie pytanie: Skąd ta chęć bezinteresownej pomocy? Sam o. Łucjan udzielał najlepszej odpowiedzi: „Życie człowieka jest grą, sztuką, realizacją Boskiego utworu, który nosi tytuł: miłość. Ona jest tak wpleciona w życie, że stanowi pobudkę ludzkich myśli, słów, czynów i działań. Miłość, która nie skrzywdzi biednego, bezbronnego jak dziecko, nie zerwie kwiatka, by go za chwilę podeptać, ani nie zgładzi psa czy kota”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Biskup Aleppo: turecka ofensywa w Syrii to „zbrodnia”

2019-10-14 15:37

ts (KAI) / Aleppo

Katolicki biskup Aleppo, Georges Abou Khazen, w ostrych słowach zareagował na turecką ofensywę wojskową w Syrii. „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni” - powiedział 14 października w rozmowie z Radiem Watykańskim katolicki biskup Aleppo. „Wojna jest podwaliną pod kolejne wojny i nie stanowi rozwiązania, zwłaszcza w regionie takim jak ten, że wszystkimi żyjącymi tam grupami etnicznymi i religijnymi" - stwierdził wikariusz apostolski Aleppo i podkreślił: "To, co tu przeżywamy, to ludzki dramat, to zbrodnia”.

youtube.com

W regionie, z którego teraz ucieka tak wielu ludzi, reprezentowane są wszystkie mniejszości chrześcijańskie, jak Asyryjczycy, syryjscy Chaldejczycy, czy Ormianie, zwrócił uwagę hierarcha. „Wielu ich przodków wymordowano w Turcji, tu żyją potomkowie tych, którzy zdołali się uratować przed masakrami i to oni teraz doświadczają napaści Turków na ich kraj”.

Wiele miejsc w regionie Dżazira położonym między Eufratem i Tygrysem, a także miasta Qamishli czy Hasake, w czasie pod mandatem francuskim w Syrii i Libanie, stanowiło schronienie dla chrześcijan, którzy przeżyli ludobójstwo, jakiego dopuścił się rząd turecki od 1915 roku w północnych regionach. Chrześcijanie żyjący dziś na tych terenach ciągle noszą w pamięci świadomość „sayfo” - "ludobójstwa".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem