Reklama

Niedziela Łódzka

Praca pełna wzruszeń i cudów

Publikujemy list, jaki przysłały siostry służebniczki pracujące na Syberii. Siostry wykonują tam piękną pracę, dlatego warto pomóc im i osobom, które na tę pomoc czekają

Niedziela łódzka 16/2017, str. 8

[ TEMATY ]

list

Syberia

Archiwum Sióstr Służebniczek

Nad jeziorem Bajkał

Nad jeziorem Bajkał

Kochani Przyjaciele Misji na Syberii!

Serdecznie dziękujemy za pomoc finansową dla naszej pracy w Angarsku. Każda otrzymana od Was kwota jest wykorzystywana na pomoc dzieciom i młodzieży z naszej świetlicy. W styczniu 7-osobowa grupa naszej angarskiej młodzieży wzięła udział w rekolekcjach w Czicie wraz z tamtejszą młodzieżą oraz młodzieżą z Bracka.

Reklama

Prowadził je o. Adrian, werbista. Cały program rekolekcji był bardzo dobrze zorganizowany: czas wsłuchiwania się w Słowo Boże, wymiany myśli i doświadczenia Boga oraz Jego miłości. Były też wspólne pogodne wieczory. Młodzi wrócili z tych rekolekcji ożywieni nowym zapałem i gorliwością. 21 stycznia w Irkucku został zorganizowany festiwal jasełek. Nasze dzieci i dorastająca młodzież przygotowali piękną scenkę o Bożym Narodzeniu, z którą najpierw wystąpili w parafii, potem przed rodzicami, a na końcu na festiwalu w Irkucku. Dzieci i młodzież naszej parafii to wychowankowie naszej ochronki i świetlicy. Takie wyjazdy przekraczają ich możliwości finansowe, a przecież spotkania czy rekolekcje są dla nich okazją, aby mogli duchowo wzrastać, podnieść samoocenę, uwierzyć w swoje możliwości i zdolności. Jesteśmy Wam bardzo wdzięczni, gdyż dzięki Waszej pomocy nasi młodzi parafianie rozwijają i umacniają swoją wiarę.

Nasza świetlica jest przepełniona i wciąż pojawiają się nowe dzieci szkolne. Już na początku roku szkolnego, po kilku próbach śpiewu okazało się, że bardzo ładnie śpiewają, a teraz tworzą scholę, która upiększa niedzielną liturgię. Dzieci przynależą też do kółka różańcowego, osiem dziewczynek do Dzieci Maryi – są gorliwe i pełne zapału. Wykorzystujemy te dobre chęci, przybliżając ich do Boga i Kościoła. Część z nich jest ochrzczona i przystępuje do Eucharystii, osiem nowych osób przygotowuje się do tego sakramentu oraz do pierwszej spowiedzi i Komunii św., a te, które przyszły ostatnio, na razie uczestniczą w katechezach i uczą się modlitwy.

Ostatnio zaczęły chodzić do nas Pasza z III klasy i 5-letnia Sasza, rodzeństwo. Mają jeszcze maleńką siostrzyczkę, 2-miesięczną Wierę. Ich mama znalazła się w bardzo trudnym położeniu materialnym. Kiedy spodziewała się trzeciego dziecka, jej koleżanka, której dzieci są u nas, poprosiła, abyśmy pomogły tej kobiecie. Pasza po drodze do szkoły przyprowadza do nas swoją siostrę, a ona, gdy tylko wejdzie do sali, pyta, kiedy będziemy jeść. Sasza przychodzi zawsze w tej samej sukience. Dla nas było wielkim przeżyciem, kiedy po kilku dniach ich mama poprosiła o jakąkolwiek pracę u nas, aby choć trochę zarobić na żywność.

Reklama

Na miarę możliwości wspomagamy tych, którym ciężko przeżyć każdy następny dzień, cieszymy się także, gdy widzimy owoce naszej troski o dzieci, jak jest to w przypadku Ilii i Cyryla, osieroconych rok temu przez mamę. Kiedy przyszli do naszej ochronki, Ilia miał 5, a Cyryl 6 lat. Byli bardzo nieufni: na pytania nie odpowiadali, a na zajęciach tylko się przyglądali, dlatego trudno było z nimi nawiązać kontakt nie tylko nam, ale i dzieciom. Teraz, po rocznym pobycie w ochronce, chłopcy zmienili się nie do poznania: są najbardziej aktywnymi i najzdolniejszymi w grupie, a przy tym mają bardzo dobre serca i chętnie wszystkim pomagają. Są posłuszni i spokojni. Często przychodzi nam na myśl ich zmarła mama i jesteśmy przekonane, że to ona wspiera ich z nieba i pomaga swoim dzieciom.

Zima coraz bardziej ustępuje ciepłym promieniom słońca, a radosny śpiew ptaków daje znak, że wiosna jest tuż-tuż. Przed nami przygotowanie do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W ochronce dekoracja z cierpiącym Jezusem przypomina dzieciom, że tylko dobrymi uczynkami mogą ulżyć Zbawicielowi. Dzieci bardzo starają się, aby codziennie wyjąć chociaż jeden cierń raniący głowę Jezusa. Obok stoi też koszyczek, do którego mogą składać swoje konkretne wyrzeczenia – słodycze, które zostaną ofiarowane ubogim. Dzieci szkolne złożyły swoje wielkopostne postanowienia pod krzyżem w kościele i obiecały, że całym sercem będą starały się je wypełnić. Przygotowują też pantomimę Drogi Krzyżowej.

Nasza schola i chór młodzieżowy ćwiczą już pieśni wielkanocne, które wykonają w święta Zmartwychwstania Pańskiego. Otrzymałyśmy wiadomość, że w drodze do nas są już baranki wielkanocne i, jak w poprzednich latach, przygotowujemy uroczyste poświęcenie pokarmów. Dzieci bardzo lubią te przygotowania do świąt i aktywnie w nich uczestniczą. Razem z nimi przygotowujemy obrazek sceniczny i ozdoby wielkanocne na stół, siejemy owies i obserwujemy, jak wyrasta, malujemy pisanki.

Na Święta Zmartwychwstania Pańskiego z całego serca życzymy Wam głębokiego przeżycia Paschalnych Tajemnic. Niech zwycięski Chrystus napełni Wasze serca miłością, pokojem i nadzieją, a rozradowana Królowa Niebios wyprasza potrzebne łaski oraz otacza płaszczem nieustannej opieki.

Z darem codziennej modlitwy – wdzięczne Siostry Służebniczki NMP z Angarska

Wszystkich, którym drgnęło serce po przeczytaniu tego listu, odsyłamy do s. Grażyny Gracz (tel. 693-414-676).

2017-04-11 10:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: przewodniczący episkopatu dziękuje Franciszkowi za List do ludu Bożego

[ TEMATY ]

list

Franciszek

Twitter

Metropolita Dublina abp Diarmuid Martin

Metropolita Dublina abp Diarmuid Martin

Jedynie konfrontując się z naszym błędem wobec przestępstw, których ofiarą padli ci, których zobowiązani jesteśmy chronić, Kościół może wskrzesić kulturę życia, tam gdzie zapanowała kultura śmierci – napisał przewodniczący episkopatu USA, kard. Daniel N. DiNardo.

Arcybiskup Galveston-Houston w imieniu Kościoła katolickiego w Stanach Zjednoczonych podziękował Ojcu Świętemu za jego „List do ludu Bożego”, odwołujący się do ujawnionych przed tygodniem przestępstw duchownych w stanie Pensylwania. Zauważył, że Franciszek pisze jako pasterz, który wie, jak głęboko grzech niszczy życie. Wyraził szczególną wdzięczność za następujące słowa papieża: „pokuta i modlitwa pomogą nam uwrażliwić nasze oczy i serce na cierpienia innych oraz na pokonanie żądzy panowania i posiadania, które tak często stają się źródłem tego zła”. Wskazuje, że słowa te muszą wywołać działanie - zwłaszcza biskupów: „my, biskupi, potrzebujemy - i musimy - praktykować z całą pokorą taką modlitwę i pokutę” – stwierdził kard. DiNardo.

CZYTAJ DALEJ

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o uchodźcach: cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem

2021-09-26 20:49

[ TEMATY ]

uchodźcy

vaticannews.va

„Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem. To, że są tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach” - mówił w niedzielę abp Wojciech Polak, nawiązując do sytuacji na naszej wschodniej granicy.

W obchodzony po raz 107. Dzień Migranta i Uchodźcy metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Rozpoczynając liturgię nawiązał do odbywających się pod raz siódmy w Polsce modlitw za uchodźców, przypominając za papieżem Franciszkiem, że trzeba się wreszcie uwolnić od myślenia w kategoriach: przyjaciel-wróg, my-oni, moje-twoje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję