Reklama

Aula

Wyniki konkursu Św. Janie Pawle II – pamiętamy! (pyt. 15/nr. 50/14.12.2014r.)


Odpowiedź na pytanie 15 opublikowane w numerze 50. brzmi: : imię zakonne powstańca styczniowego zesłanego na Syberię, później kapłana i zakonnika, który był kanonizowany przez Jana Pawła II w 1991 r. to św. Rafał Kalinowski.

Nagrody za udzielenie poprawnej odpowiedzi wylosowali:
Elżbieta Nowak - Radom
Małgorzata Kulpa - Pruchnik
Stanisława Zaprzelska - Kraków.

Zwycięzcom gratulujemy!

2014-12-16 11:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: VI Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej

[ TEMATY ]

konkurs

Janusz Panasik

Coroczny Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej, to już szósta edycja! Tym razem został szczególnie zaszczycony patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

7 listopada 2015 r. na scenie parafii MB Częstochowskiej w Szklanych Domach w Krakowie zaprezentowały się jak co roku bardzo różnorodni artyści. Posłuchać mogliśmy zarówno solistów, jak i zespoły, zaprezentowały się dzieci przedszkolne, ze szkół podstawowych, młodzież gimnazjalna, licealna, a nawet dorośli. Jedni chwalili się pięknym głosem, inni kunsztem we władaniu instrumentami. Nie zabrakło strun, smyczków, jednak najbardziej oryginalnym instrumentem były kolorowe dzwonki, w które pomiędzy śpiewem uderzała mała artystka Roksana Pieronkiewicz, laureatka II miejsca.


Wszyscy uczestnicy przygotowali pięć piosenek, jednak wykonać mogli dwie wybrane przez Jury. Przeglądy wszystkich uczestników trwały od godziny 9:00, a najlepsi z nich mogli zaprezentować się na Mszy Świętej w intencji Ojczyzny oraz na Gali Finałowej z rozdaniem nagród. W wydarzeniu wzięło udział ok. 150 uczestników, w zespołach lub indywidualnie. Festiwal był poprzedzony XIII Małopolskim Przeglądem Pieśni Patriotycznej dzień wcześniej, którego laureaci mogli się zmagać na Ogólnopolskim Festiwalu wraz z innymi uczestnikami z całej Polski. Całości towarzyszyła wystawa podróżnika Władysława Grodeckiego pt. „Zostawili Ślad”. Składała się ona ze zdjęć przedstawiających dzieje Polaków za granicą.

CZYTAJ DALEJ

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pedofilia

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

We wcześniejszym tekście - „Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy” [„Plus Minus” z 26-27 listopada], dziennikarze opisali historię ks. Eugeniusza Surgenta oraz decyzje kilku biskupów, którzy „wiedzieli lub mogli wiedzieć o jego przestępczych działaniach”. „I choć jakieś ograniczenia na niego nakładano, to jednak duchowny wędrował między diecezjami i wciąż krzywdził dzieci […]. Decyzje w sprawie ks. Surgenta podejmował też kard. Karol Wojtyła. Można się zastanawiać, czy były one wystarczające, ale wydaje się, że dość przekonująco udowodniliśmy, że działał w zakresie swoich kompetencji i ostateczne słowo w sprawie ewentualnej kary dla duchownego pozostawił jego ordynariuszowi, którym był biskup lubaczowski. Na to, że Surgent po wyjściu z więzienia pracował jeszcze w dwóch innych diecezjach, ówczesny metropolita krakowski nie miał żadnego wpływu" - przypominali Krzyżak z Litką.

CZYTAJ DALEJ

Polska jest piękna! Czyli... 4 pory roku w naszych rodzimych lasach

2022-12-05 15:22

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku we współpracy z "Niedzielą" zaprasza do wycieczki w przepiękne rejony Polski! Odwiedźcie razem z nami polskie lasy, zobaczcie, jak prezentują się nie tylko późną jesienią czy wczesną zimą, ale i w lato i na wiosnę!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję