Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin

Z miłości do ojczyzny

Niedziela lubelska 18/2017, str. 3

[ TEMATY ]

rocznica

katastrofa

Lublin

Paweł Wysoki

Harcerze i uczniowie klas mundurowych zapalili 96 zniczy

Harcerze i uczniowie klas mundurowych zapalili 96 zniczy

W Lublinie odbyły się uroczystości upamiętniające 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia mieszkańcy miasta oraz przedstawiciele społecznego komitetu, w skład którego wchodzą m.in. wojewoda lubelski, marszałek województwa lubelskiego, prezydent miasta Lublin, lubelski kurator oświaty, gowódca Garnizonu Lublin i przewodniczący regionu środkowo-wschodniego NSZZ „Solidarność”, najpierw spotkali się na apelu poległych na Placu Teatralnym, a następnie na Mszy św. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski.

Reklama

Jak co roku, Teresa Misiuk odczytała odezwę, w której przypomniała o okolicznościach narodowej tragedii, która do dzisiaj nie została rzetelnie wyjaśniona, a także zaapelowała o pielęgnowanie dobrej i trwałej pamięci o tych, którzy poświęcili swoje życie w służbie ojczyźnie. Lubelska kurator oświaty nawiązała do przemówienia śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które miał wygłosić 10 kwietnia 2010 r. – Mamy prawo do prawdy o Katyniu i okolicznościach, w jakich doszło do tamtej zbrodni. Będziemy trwale o tę prawdę walczyć. Mamy także prawo do prawdy o katastrofie smoleńskiej. Nasze serca i umysły nie zaznają spokoju bez wyjaśnienia do końca okoliczności, jakie doprowadziły do największej narodowej tragedii kilkudziesięciu ostatnich lat – podkreślała. Po odezwie odczytane zostały nazwiska wszystkich ofiar, a harcerze i uczniowie klas mundurowych zapalili 96 białych i czerwonych zniczy.

W drugiej części rocznicowego spotkania abp Stanisław Budzik przewodniczył Mszy św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. – Te bolesne wydarzenia naszej historii, zbrodnię katyńską i katastrofę smoleńską, wspominamy w jednym dniu. Pasażerowie tragicznego lotu sprzed siedmiu lat chcieli uczcić 70. rocznicę zbrodni katyńskiej; chcieli przypomnieć światu ten przerażający akt stalinowskiego terroru, zakłamywany i ukrywany przez dziesiątki lat. Nie możemy więc zapominać o rocznicy katyńskiej, bo przecież ci, którzy zginęli w Smoleńsku, pragnęli byśmy o niej pamiętali – mówił Ksiądz Arcybiskup. – Za jednych i za drugich modlimy się podczas tej Eucharystii i wspominamy ofiarę ich życia poniesioną z miłości do ojczyzny ziemskiej. Niech pamięć pobudza nas do mądrej i bezinteresownej służby dla ojczyzny, na rzecz dobra wspólnego – podkreślał. Nawiązując do okresu liturgicznego, mówił: – W Liturgii Kościoła rozpoczął się wczoraj Wielki Tydzień Męki Pańskiej, gdy prawdziwy Bóg i prawdziwy Człowiek wychodzi ku nam, zaprasza do uczestnictwa w swej męce i chce, abyśmy razem z Nim doszli do chwały zmartwychwstania. Chrystus pragnie, abyśmy w tajemnicy krzyża odkryli największy znak miłości Boga do człowieka.

2017-04-26 14:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

U Matki Słowa w Hermanicach

W Ustroniu-Hermanicach świętowano 1 grudnia 30-lecie erygowania parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Z tej okazji prowadzoną przez dominikanów wspólnotę odwiedził biskup Tadeusz Rakoczy

Głównym punktem jubileuszu 30-lecia erygowania parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustroniu-Hermanicach była Msza św., która wokół eucharystycznego stołu zgromadziła związanych z Hermanicami zakonników, na czele z Ojcem Prowincjałem. Okolicznościowej Liturgii przewodniczył biskup Tadeusz Rakoczy.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii wprowadziła w błąd opinię publiczną

2021-07-29 11:59

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Twitter

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Mam nadzieję, że Państwowa Komisja ds. Pedofilii zapoczątkuje prace nad stworzeniem narodowej strategii działania chroniącego dzieci - stwierdza w komentarzu dla KAI ks. Piotr Studnicki kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Komentując pierwszy raport Komisji ks. Studnicki wyraził jednocześnie "rozczarowanie wprowadzaniem przez przedstawicieli Komisji w błąd opinii publicznej co do zjawiska wykorzystania seksualnego w środowisku duchownym, jak również gotowości i intencji Kościoła katolickiego w Polsce do współpracy z Komisją".

CZYTAJ DALEJ

W. Brytania/ Rząd: szczepienia zapobiegły 60 tys. zgonów i 22 mln zakażeń

2021-07-29 20:29

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich/Niedziela

Dobowa liczba nowo wykrytych przypadków koronawirusa w Wielkiej Brytanii znów przekroczyła 30 tys., jednak jak podała w czwartek rządowa agencja Public Health England, w samej tylko Anglii szczepienia zapobiegły ok. 60 tys. zgonów i 22 mln zakażeń.

W ciągu ostatniej doby wykryto 31 117 zakażeń, co jest drugim dniem ze znaczącym - o prawie 3400 w stosunku do poprzedniego dnia - wzrostem, mającym miejsce po rekordowej serii siedmiu kolejnych dni ze spadkami dobowych statystyk zakażeń. Nadal jednak łączny bilans z siedmiu ostatnich dni - 204,7 tys. - jest wyraźnie, bo o 37 proc., niższy od tego z poprzednich siedmiu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję