Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Jej sztuką są ludzie

Bardzo lubię zajęcia plastyczne prowadzone w Pałacu Kultury Zagłębia przez panią Sylwię Nowak. Na warsztatach nigdy się nie nudzimy, poznajemy nowe formy sztuki, uczymy się rysować, malować, modelować, odpowiednio dobierać kolory. Ja najbardziej lubię zajęcia ceramiczne – powiedziała dziewięcioletnia Kasia, uczestniczka cotygodniowych zajęć plastycznych w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.

Tak się składa, że opinię dziewczynki możemy sami zweryfikować, bowiem w pałacowym holu wystawiona jest obecnie ekspozycja ukazująca prace wykonane w pracowni w Pałacu Kultury Zagłębia pod kierunkiem Sylwii Nowak – starszego instruktora plastyki. Wystawa jest powrotem do tradycji pokazu prac uczestników zajęć, które sami wykonali pod kierunkiem instruktora. Znajdziemy na niej prace dzieci w wieku czterech, dziesięciu i dwunastu lat, jak i osób dorosłych uczestniczących w zajęciach.

Kim jest pani prowadząca zajęcia w Pałacu Kultury Zagłębia? Otóż Sylwia Nowak jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego, filia w Cieszynie. Dyplom z wyróżnieniem zdobyła w Pracowni Wklęsłodruku u prof. Eugeniusza Delekta. Jeszcze w trakcie studiów, na V roku, macierzysta uczelnia wyraziła zgodę na podjęcie przez nią studiów podyplomowych w zakresie Elementów informatyki i obsługi programów graficznych. Takie podstawy umożliwiły jej samodzielną pracę – od projektu do realizacji, od idei do jej zmaterializowania. Ukończyła jeszcze studia podyplomowe Muzealnictwo na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Sylwia Nowak jest członkiem Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę INSEA oraz stowarzyszenia Kobieta Liderem Świata. Mieszka i pracuje w Dąbrowie Górniczej. Prowadzi pracownię plastyczną w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej i zajęcia z przedmiotów zawodowych w Technicznych Zakładach Naukowych. Jest także wykładowcą terapii zajęciowej w Wyższej Szkole Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej. Aktywnie uczestniczy w konferencjach i projektach naukowych. Zajmuje się prowadzeniem i organizowaniem warsztatów, plenerów krajowych i zagranicznych, wystaw oraz imprez artystycznych. Miała wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Współpracuje ze stowarzyszeniami i instytucjami oświatowymi, m.in. z Muzeum Narodowym w Krakowie. W 2003 r. otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej w dziedzinie kultury, a w 2008 r. Złoty Laur za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, kategoria „Plastyka”.

Reklama

– Od ponad 20 lat prowadzę pracownię plastyczną w Pałacu Kultury Zagłębia. Stopniowo, sukcesywnie doskonaliłam swój warsztat artystyczny i rozwijałam pracownię, doposażałam w sprzęt, materiały i narzędzia. Obecnie pracownia wyposażona jest w dwa piece ceramiczne, prasę graficzną, materiały do obróbki szkła witrażowego i oczywiście sztalugi. Daje to możliwość tworzenia prac rysunkowych, malarskich w różnych technikach – graficznych, ceramicznych, małych form witrażowych i szklanych, technik zdobniczych i rzeźbiarskich – powiedziała Sylwia Nowak.

Jak zaznacza, praca z drugim człowiekiem – uczestnikiem warsztatów edukacji twórczej, stworzyła również potrzebę pogłębienia wiedzy na temat psychofizycznych uwarunkowań człowieka, jego ducha i duchowości. Stąd też pojawiła się arteterapia, a później ikonopisarstwo. – Zajęcia edukatora artystycznego to nie spotkania jednorazowe. Bardzo często uczestnik, który dotknie materii twórczej, zostaje, pracuje nad sobą, zmaga się z postawionymi zagadnieniami i samym sobą. To nieustanny rozwój mój i tej osoby. Uczymy się zatem od siebie, a efekty tej pracy prezentowane są na wystawach – wyjaśnia artystka.

Praca edukatora sztuki to również działania w przestrzeni miejskiej, współorganizowanie akcji, happeningów w Dąbrowie Górniczej. – Staram się również podejmować działania na rzecz człowieka potrzebującego. Stąd moje zaangażowanie w działalność Caritas, pracę z bezdomnymi czy współpracę z hospicjum. Po prostu tam, gdzie jest człowiek artystycznie rozwijający się czy zaniedbany społecznie, jest miejsce dla sztuki i dla mnie – edukatora, pedagoga, twórcy, artysty. Gdy ktoś pyta mnie, gdzie można zobaczyć moje prace, chętnie odpowiadam, że moim tworzywem są ludzie. To rzeźba społeczna, która wyrasta pod moimi palcami. Należy zatem patrzeć nie tyle na moje prace artystyczne, co na życiorysy ludzi, którzy zetknęli się z pracownią i ze mną. To oni powinni wydać mi rekomendację – podkreśla Sylwia Nowak.

2017-04-26 14:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Naturalne spoiwo

Niedziela małopolska 45/2020, str. V

[ TEMATY ]

Tarnów

zajęcia plastyczne

Agnieszka Martyka

Wszystkie zdjęcia kapliczek dostępne są na stronie krakow.niedziela.pl w zakładce „fotogalerie”

Wszystkie zdjęcia kapliczek dostępne są na stronie krakow.niedziela.pl w zakładce „fotogalerie”

Czy można spędzać twórczo czas z dziećmi, jednocześnie ucząc je o wierze? Tego zadania podjęli się rodzice z Gwoźdźca k. Zakliczyna. Do realizacji pomysłu posłużyły... kasztany, żołędzie i bukiety żółtych liści.

Złota jesień niemalże za nami. Popołudnia z ciepłym, nienachalnym słońcem długo wspominać będą młodzi z Gwoźdźca, którzy spędzali ten czas, gromadząc skarby lasu: szyszki, mech, liście. Ale nie dla siebie, a dla Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Nie żyje były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss

2023-02-04 14:25

[ TEMATY ]

zmarły

PAP/Darek Delmanowicz

W piątek w wieku 87 lat zmarł Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący izraelskiego parlamentu Knesetu; pogrzeb polityka odbędzie się w niedzielę w Jerozolimie - poinformował w sobotę izraelski dziennik "Haarec".

Urodzony w 1935 roku na ówczesnych polskich Kresach Wschodnich Weiss ukrywał się w czasie II wojny światowej w ukraińskiej, a następnie polskiej rodzinie. W latach 1992-96 kierował pracami izraelskiego parlamentu, natomiast w okresie 2001-03 sprawował funkcję ambasadora Izraela w Polsce. Weiss otrzymał w tym kraju wiele odznaczeń i należał do osób, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju polsko-izraelskich stosunków - przypomniał "Haarec".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję