Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Misje u stóp Krzyża

Parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Golczewie

Przed Wielkanocą parafia dziekańska w Golczewie, której przewodzi św. Andrzej Bobola, rozpoczęła „Misje u stóp Krzyża”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz pierwszy nazwa miasta „Gulzov” odnotowana została w dokumentach w 1304 r. Jednakże już wcześniej tereny te były zamieszkałe, na co wskazują odkopane przez archeologów dwie osady kultury łużyckiej. We wczesnym średniowieczu nad jeziorem Okonie powstało grodzisko, zabezpieczające rubież plemienia Wolinian. Kościół poświęcił 16 października 1945 r. ks. Henryk Kulikowski TChr, ówczesny wikariusz w Kamieniu Pomorskim. Parafię erygowano 1 czerwca 1951 r. Administrowali nią księża: Piotr Kowalówka (1947-54), ks. Antoni Rauer (1954-68), ks. Henryk Cudak (1968-80), ks. Wacław Kiersnowski (1980-94), ks. Alfons Nuernberg (1994-2003). Następnie przybył tutaj 1 sierpnia 2003 r. ks. Wojciech Musiałek. Obecnym proboszczem jest nowo mianowany kanonik Stargardzkiej Kapituły Kolegiackiej ks. Jacek Fabiszak, którego wspiera ks. Andrzej Rasiński.

„Misje u stóp Krzyża” w Golczewie miały nietypowy charakter przynajmniej z dwóch względów. Przypadły na czas Wielkiego Tygodnia, a także tuż po Zmartwychwstaniu Pańskim. W ten sposób święte znaki zbawienia przebywały tutaj aż do 28 kwietnia, kiedy to rozpoczęło się pielgrzymowanie po kolejnym dekanacie, tym razem nowogardzkim. Był to więc czas błogosławiony, szczególnie jeśli chodzi o wymowę Wielkiego Piątku, podczas którego wierni z Golczewa mogli oddać hołd cząstce Krzyża Pańskiego. Powitanie cząstki Krzyża Pańskiego po przewiezieniu przeze mnie z Moracza nastąpiło w Golczewie w niezwykle godny sposób. Ks. kan. Jacek Fabiszak wraz z grupą swych oddanych parafian przygotował bowiem pasyjne nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które odbyło się w centrum miasta poprzez procesyjne przejście do świątyni razem z Krzyżem św. Ottona i rozważaniem poszczególnych stacji. W Drodze Krzyżowej uczestniczył także abp Andrzej Dzięga, który przybył tutaj w ramach trwającej wizytacji dekanatu w tym parafii golczewskiej. Kilkaset osób rozważało teksty ks. Piotra Pawlukiewicza bardzo trafnie dobrane przez katechetkę Danutę Grzejszczak. Była to prawdziwa manifestacja wiary i bardzo wartościowe świadectwo, jakie wierni całej parafii złożyli wobec prawdy o krzyżu. Trzeba koniecznie zaznaczyć, że 14 różnych delegacji społecznych przeniosło Krzyż św. Ottona na swoich ramionach, ukazując wspólnotowość wszystkich parafian.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Po intronizacji w świątyni odprawiona została Eucharystia pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa ze słowem Bożym uświadamiającym świętość Krzyża Pańskiego. Przed błogosławieństwem miałem okazję przybliżyć wiernym fundamentalne znaczenie „Misji u stóp Krzyża” wraz z duchowym wymiarem trwania przy krzyżu. Bogaty w przeżycia wieczór zakończył Apel Jasnogórski, który był nieodłącznym punktem każdego dnia. Plan misyjny zakładał bogactwo treści, do których m.in. należały oprócz codziennej długiej okazji do osobistego trwania na modlitwie adoracyjnej także odwiedziny przez kapłanów chorych wraz z błogosławieństwem udzielanym Relikwiami Krzyża Świętego, pierwsza spowiedź dzieci przygotowujących się do I Komunii św. czy rekolekcje szkolne, które prowadzone były przez tutejszych kapłanów.

Eucharystie sprawowane w czasie misji miały również głęboki wymiar modlitewny, gdyż ich intencje obejmowały: prośbę o uzdrowienie duchowe lub fizyczne, modlitwę wstawienniczą za nieobecnych w rodzinach, o umocnienie małżeństw wraz z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich, a także o właściwe wybory życiowe dla młodzieży ponadgimnazjalnej. W sobotę homilie głosił ks. dr Tomasz Perz z Sikorek, a w poniedziałek ks. Grzegorz Galwas z Mechowa. Swoje miejsce przy krzyżu znaleźli także mieszkańcy filii w Gadomiu, Samlinie i Uniborzu. Sprawowana tam była Msza św. z błogosławieństwem relikwiami oraz wszyscy uczestniczyli w Drogach Krzyżowych.

Na osobne wspomnienie zasługuje Niedziela Palmowa, kiedy to popołudniem przy kościele w Golczewie odbyła się tradycyjna inscenizacja Męki Pańskiej z grą aktorską opartą tym razem na nabożeństwie „Gorzkich żali”. Autorem i reżyserem była Krystyna Grzeszczyk, która z gronem oddanych parafian bardzo sugestywnie przy obecności relikwii oddała Mękę Zbawiciela. Bardzo istotnymi w przeżyciach były dni Triduum Paschalnego, kiedy to w Wielki Czwartek wieczorem przybyli do Golczewa księża z całego dekanatu i trwali we wspólnocie braterskiej na modlitwie za kapłanów i o nowe powołania do służby Bożej. Natomiast w Wielki Piątek liturgia sprawowana była przy relikwiach Krzyża Pańskiego i wierni zostali nimi pobłogosławieni, a dodatkowo zostały także uświęcone dotknięciem relikwii krzyże przyniesione przez wiernych z ich domów. Po świętach zaś swoje dłuższe spotkania również z Krzyżem św. Ottona mieli także mieszkańcy gromadzący się w wokół trzech kościołów filialnych w Uniborzu, Samlinie i Gadomiu.

„Misje u stóp Krzyża” w Golczewie, bardziej rozbudowane niż to bywa w innych parafiach, były dla tutejszych kapłanów i wiernych czasem ogromnej łaski i otwarcia się na orędzie o zbawczej mocy krzyża. Będzie to niewątpliwie owocowało w świadectwie codziennego życia, nacechowanego od teraz promieniowaniem łask płynących od Relikwii Krzyża Świętego.

2017-04-26 14:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Misjonarz z Zambii: w trzy miesiące udało się wyremontować szkołę

[ TEMATY ]

misje

Afryka

misjonarz

wms.sds.pl

Misjonarz pochodzący z diecezji świdnickiej ks. Paweł Fiącek, SDS jest obecnie proboszczem parafii misyjnej w Mungu, w Zambii w Archidiecezji Lusaka. W ostatnim czasie w trzy miesiące została wyremontowana szkoła, która przez 10 lat była zamknięta. Ponowne otwarcie placówki odbyło się w minionym roku. W parafii, w której pracuje misjonarz jest siedem kościołów, ósmy w budowie, katolików jest 4-5 tys.

- Na terenie parafii znajdują się trzy szkoły, zapewniające edukację łącznie blisko 500 uczniom. W największej, przy jednej podstacji misyjnej mamy 8 klas. Na terenie parafii są również dwie inne placówki. W zeszłym roku udało się w trzy miesiące wyremontować budynek szkoły na wyspie. W podobnej sytuacji znajduje się szkoła w jednej podstacji misyjnej w buszu. Tam również placówka była kilka lat zamknięta i udało się ją ponownie otworzyć - powiedział ks. Paweł Fiącek, SDS w rozmowie z KAI.

CZYTAJ DALEJ

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

[ TEMATY ]

św. Rita

Archiwum

Św. Rita, patronka spraw trudnych i beznadziejnych

Św. Rita, patronka spraw trudnych i beznadziejnych

W kalendarzu liturgicznym Kościół wspomina 22 maja św. Ritę z Cascii, zakonnicę, patronkę trudnych spraw. Do ponownego odczytania jej doświadczenia ludzkiego i duchowego jako znaku Bożego Miłosierdzia zachęca również papież Franciszek.

Margherita (której skrócona forma Rita stała się w praktyce jej nowym imieniem) urodziła się w 1367 r. w Cascii w środkowych Włoszech. Wbrew swojej woli musiała poślubić Ferdinando Manciniego, któremu urodziła dwóch synów. Gdy jej brutalnego i awanturniczego małżonka zamordowano w 1401 roku, obaj jej synowie przysięgli krwawą zemstę. Rita modliła się gorąco, aby jej dzieci nie były mordercami, ale synowie zginęli w 1402 roku. Choć z trudem znosiła swój los, przebaczyła oprawcom. Chciała wstąpić jako pustelnica do zakonu augustianów w Cascia, ale nie przyjęto jej. Tradycja mówi, że w nocnym widzeniu ukazali się jej święci Jan Chrzciciel, Augustyn i Mikołaj z Tolentino, którzy zaprowadzili ją do bram zakonnych. Po wielokrotnych odmowach Ritę ostatecznie przyjęto do zakonu w 1407 r.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką miasta

2024-05-22 16:01

[ TEMATY ]

Anna Dymna

Archiwum Fundacji "Mimo Wszystko" /fot. Ewa Zaleska

Anna Dymna zostanie honorową obywatelką miasta Krakowa - tak zdecydowali w środę radni. To najwyższe wyróżnienie przyznawane przez miasto aktorka otrzyma "za wybitne zasługi dla teatru, filmu i kultury polskiej oraz za szczególne zaangażowanie w sprawy społeczne".

"Od ponad półwiecza Anna Dymna wyraziście wpisuje się w społeczno-kulturalny krajobraz Krakowa. Dzieje się tak nie tylko za sprawą tworzonych przez nią wybitnych ról teatralnych i filmowych. Anna Dymna to również jedna z najbardziej cenionych postaci działalności dobroczynnej w naszym mieście, regionie i kraju" – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję