Reklama

Niedziela Małopolska

Chicago

Nadal integruje Polonię

Niedziela małopolska 18/2017, str. 4

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

uroczystość

Archiwum

Naturalnej wielkości zdjęcie Jana Pawła II z przedstawicielami chicagowskiej Polonii

Naturalnej wielkości zdjęcie Jana Pawła II z przedstawicielami chicagowskiej Polonii

Z okazji 12. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II siostry ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii (z parafii św. Ferdynanda w Chicago) i właściciele – Mira i Marek Pieprzykowie (pochodzący z Małopolski) znanej restauracji „Lutnia” zorganizowali w swym lokalu wartą uwagi uroczystość, poświęconą wspomnieniom o Papieżu Polaku. Piękny wystrój wnętrza, nawiązujący do watykańskich barw, a przede wszystkim naturalnych rozmiarów postać Jana Pawła II wprowadziły przybyłych na spotkanie parafian oraz specjalnych gości w podniosły nastrój. Słowo wstępne do zebranych wygłosił proboszcz parafii ks. Zdzisław Torba.

Gościem honorowym spotkania był Generalny Konsul RP Piotr Janicki. Przybył także znany w środowisku polonijnym dr Jan Jaworski, komandor papieski, który opowiadał o spotkaniach z Janem Pawłem II i o tym, jak Ojciec Święty wpłynął na jego życie. Ponadto w uroczystości uczestniczyli m.in. ks. Jacek Praski (moderator Domowego Kościoła w Chicago) i s. Dorota Domin MCHr (dyrektor Polskiej Szkoły Katolickiej im. św. Ferdynanda w Chicago). Młodzież przygotowała okolicznościowy program słowno-muzyczny. Przed zebranymi wystąpili także z koncertem Michał Kienko i Zbigniew Bernolak.

Takie uroczystości stanowią okazję do przypominania postaci św. Jana Pawła II i jego nauczania. A ponadto integrują polonijne środowiska.

2017-04-27 08:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafia w Bielawach otrzymała relikwie bł. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

relikwie

BOŻENA SZTAJNER

Bp Ignacy Dec przewodniczył 7 kwietnia uroczystej Mszy św. odpustowej w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bielawie, podczas której wprowadzono do świątyni relikwie bł. Jana Pawła II. Jako ludzie jesteśmy „odbiorcami” Bożego miłosierdzia. W naszym dotychczasowym życiu wiele razy go doświadczaliśmy, gdy przeżywaliśmy sakrament pojednania - mówił w homilii bp Dec. - Bóg okazuje nam swoje miłosierdzie nie tylko w przebaczeniu grzechów, ale także w cierpliwym czekaniu na naszą poprawę, w cierpliwym znoszeniu naszej niewierności, w udzielaniu nam duchowej mocy do zwyciężania zła dobrem. Nasze miłosierdzie okazywane drugim winno być odpowiedzią na miłosierdzie Boże wobec nas - przypomniał biskup świdnicki.

CZYTAJ DALEJ

Psychiatra: depresja będzie wkrótce najpoważniejszym problemem społecznym

2022-12-05 08:23

[ TEMATY ]

depresja

Adobe.Stock

Ocenia się, że najpoważniejszym problemem społecznym na świecie będzie niebawem depresja – powiedział PAP psychiatra Jacek Koprowicz, kierownik Przychodni Zdrowia Psychicznego w Centralnym Szpitalu MSWiA w Warszawie.

Psychiatra podkreślił, że depresja bez wątpienie jest już poważną chorobą cywilizacyjną. „Jest to jeden z głównych czynników inwalidyzujących społeczeństwo, nie tylko w Polsce, ale na całym globie” – podkreślił Koprowicz.

CZYTAJ DALEJ

Centrum Heschela KUL upamiętniło ofiary Akcji „Reinhardt”

2022-12-05 20:36

[ TEMATY ]

KUL

upamiętnienie

BP KUL

Podczas Akcji „Reinhardt” zginęło dwa miliony Żydów, tylko z powodu swojego pochodzenia. Musimy działać wspólnie, aby pamięć o tych wydarzeniach nie zaginęła. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Centrum Heschela. To bardzo ważna inicjatywa, symbol wzajemnego zaufania, dialogu i zrozumienia, a to jest dokładnie to, czego dziś potrzebujemy – powiedział ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne podczas upamiętnienia ofiar niemieckiej akcji „Reinhardt” w 80.. rocznicę jej rozpoczęcia. Wydarzenia w Lublinie zorganizowało Centrum Heschela KUL.

O tej wartości naszej wspólnej historii i misji związanej z jej przekazywaniem mówił również rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Przypomniał, że wśród pierwszych ofiar niemieckiego terroru w Lublinie znaleźli się także wykładowcy KUL, w tym rektor uczelni ks. prof. Antoni Szymański. „Pamięć o tych wydarzeniach musi być podtrzymywana, szczególnie wśród młodych ludzi, także z wykorzystaniem nowym mediów i technologii komunikacji. To również zadanie Centrum Heschela KUL" – podkreślał ks. prof. Kalinowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję