Reklama

Z Jasnej Góry

2017-05-04 09:44

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 19/2017, str. 5

Rodziny Katyńskie

Żywa pamięć i hołd ofiarom

Pielgrzymka Rodzin Katyńskich przybyła po raz 27. na Jasną Górę 23 kwietnia br. W uroczystościach upamiętniających 77. rocznicę zbrodni katyńskiej udział wzięły Rodziny Katyńskie oraz delegacje młodzieży. – Jest to piękna kontynuacja życzenia-prośby św. Jana Pawła II, który w 1996 r. zaproponował Rodzinom Katyńskim, żeby pierwsza niedziela po Wielkanocy stała się ich dniem pielgrzymkowym z przesłaniem miłości, przebaczenia, pojednania – przypomniał ks. kmdr Janusz Bąk, kapelan Federacji Rodzin Katyńskich, delegat biskupa polowego ds. kombatantów, weteranów wojennych. – Rodziny Katyńskie głęboko tkwią w tej tragedii i ich członkowie starają się przeżywać ją nie tylko w gronie tych, którzy są najbliżsi tamtych czasów, ale także wprowadzać w to wszystko następne pokolenia – dodał.

W homilii ks. Bąk powiedział m.in.: – Tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w Katyniu, Charkowie, Miednoje, są rozdziałem martyrologium Polski, który nie może być zapominany. Ta żywa pamięć powinna być zachowana jako przestroga dla przyszłych pokoleń (...). Katyń to nie tylko straszliwa zbrodnia wykonana w majestacie sowieckiego prawa. To również kłamstwo powtarzane tysiące razy.

Wędkarze

Wyruszyli na połów

Z udziałem kilkuset osób 22 kwietnia br. odbyła się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Wędkarzy. Jej organizatorem był Polski Związek Wędkarski Okręg Ciechanowski z prezesem Henrykiem Grzesiem. Najliczniej przybyły grupy wędkarzy z Bełchatowa, Krzepic i Bytowa – ci ostatni wraz z ks. Krzysztofem Szarym, filipinem, wędkarzem z zamiłowania. Obecny był Mariusz Tokarz, pracownik Jasnej Góry, też wędkarz z zamiłowania, który 5 lat temu zainicjował pielgrzymowanie wędkarzy. Mszy św. przewodniczył ks. Artur Bombiński, kapelan ciechanowskiego okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego.

Reklama

Wotum narodu polskiego

Monstrancja Fatimska na Jasnej Górze

Adoracja Najświętszego Sakramentu w Monstrancji Fatimskiej trwała na Jasnej Górze od 28 kwietnia br. do 3 maja. Monstrancja została umieszczona w Kaplicy św. Pawła I Pustelnika. Uroczyste zakończenie adoracji nastąpiło w czasie procesji eucharystycznej. Monstrancja Fatimska to wotum narodu polskiego dla Matki Bożej Fatimskiej z racji 100. rocznicy Jej objawień. Dar został przygotowany przez sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem i Fundację Aniołów Miłosierdzia. Pomysł stworzenia Monstrancji Fatimskiej poddał ks. Marian Mucha, kustosz sanktuarium na Krzeptówkach. Została ona zaprojektowana i wykonana w pracowni Drapikowski Studio.

Ideą peregrynacji i adoracji Pana Jezusa w Monstrancji Fatimskiej są wspólna modlitwa o pokój na świecie oraz zawierzenie rodzin Sercu Maryi. Monstrancja wyruszyła w Pielgrzymkę Pokoju z sanktuarium fatimskiego na Krzeptówkach. Odwiedza największe ośrodki kultu maryjnego w Polsce oraz wybrane parafie i ośrodki dla niepełnosprawnych. Dar monstrancji zostanie przekazany do Fatimy we wrześniu br. podczas pielgrzymki osób niepełnosprawnych oraz Podhalan i wiernych z innych regionów Polski.

Jakubowe parafie

Drogi św. Jakuba w Polsce

Jubileuszowa – 10. Ogólnopolska Pielgrzymka Parafii Jakubowych odbyła się 22 kwietnia br. Uczestniczyli w niej czciciele św. Jakuba Apostoła. Organizatorami pielgrzymki byli ks. kan. Stanisław Czerwiński – kustosz sanktuarium św. Jakuba Starszego w Jakubowie oraz Bractwo św. Jakuba Starszego Apostoła przy tym sanktuarium.

– Mamy 5 sanktuariów św. Jakuba w Polsce. Powstają one na szlakach św. Jakuba po to, by umożliwić pielgrzymom, którzy nimi kroczą, uzyskanie odpustów zupełnych oraz znalezienie miejsca odpoczynku, noclegu i strawy – powiedział ks. Czerwiński. Powiadomił także, że sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie obchodzi jubileusz 10-lecia istnienia. Uroczystości odbędą się 19 czerwca br. pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka, prymasa Polski.

Mszy św. dla pielgrzymów sprawowanej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył bp Krzysztof Zadarko – przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Po Mszy św. miało miejsce spotkanie zgromadzenia Parlamentu Jakubowego.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

50. rocznica święceń kapłańskich papieża Franciszka

2019-12-13 08:23

KAI

13 grudnia papież Franciszek będzie świętował 50. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich w stopniu prezbiteratu. Z tej okazji mieszkańcy diecezji Rzymu będą modlić się specjalną modlitwą.

Grzegorz Gałązka

“Módlmy się za papieża Franciszka, który 13 grudnia będzie obchodził 50. rocznicę święceń kapłańskich. Niech Pan, który powołał go do bycia szafarzem Świętych Misteriów i biskupem Rzymu, prowadzi go i wspiera łaską Swego Ducha oraz obdarza pociechą, pochodzącą z modlitwy całego Kościoła” – tak brzmi specjalna intencja modlitwy wiernych, którą w najbliższą niedzielę 8 grudnia będą modlić się wierni we wszystkich kościołach rzymskiej diecezji.

Vatican.news

Poczta Watykańska uczciła dwoma znaczkami przypadającą 13 grudnia 50. rocznicę święceń kapłańskich Jorge Mario Bergoglio – papieża Franciszka.

Pierwszy znaczek, o wartości 1,10 euro, przedstawia młodego Bergoglio w czarnej sutannie na tle jego parafialnego kościoła św. Józefa w Buenos Aires i wizerunku Matki Bożej Rozwiązującej Węzły, który odkrył w Niemczech i upowszechnił w stolicy Argentyny. Drugi znaczek, o wartości 1,15 euro, przedstawia Franciszka w białej sutannie na tle bazyliki św. Piotra w Watykanie i wizerunku Jezusa Miłosiernego (z wizji św. Faustyny Kowalskiej), przypominającego słowa papieża, że „kapłan, na wzór Dobrego Pasterza, jest człowiekiem miłosierdzia i współczucia, bliski swojemu ludowi i sługą wszystkich. Kapłan jest tym, kto leczy rany”.

Autorem wykorzystanych na znaczkach obrazów jest malarz Raúl Berzosa z Malagi w Hiszpanii. Jest on autorem m.in. portretu Benedykta XVI.

Z okazji jubileuszu 50-lecia święceń kapłańskich papieża Franciszka, wikariusz generalny Rzymu kard. Angelo de Donatis, napisał do wiernych list, w którym zachęca do wspólnego dziękczynienia za posługę kapłańską obecnego papieża. Wspomina też dzień wyboru kard. Bergoglio na Stolicę Piotrową i przypomina o nieustającej prośbie papieża Franciszka o modlitwę w jego intencji.

Papież Bergoglio przyjął święcenia kapłańskie w stopniu prezbiteratu 13 grudnia 1969 r. z rąk abp. Ramón José Castellano. Z okazji jubileuszu Poczta Watykańska wprowadziła do obiegu pamiątkowe znaczki pocztowe o nominale 1,10 oraz 1,15 euro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Portugalia: więźniowie pomogli w budowie gigantycznej szopki w Bradze

2019-12-13 19:19

mz (KAI/AE) / Braga

Więźniowie z zakładu karnego w Bradze w północno-zachodniej Portugalii pomogli przygotować jedną z największych w tym kraju żywych szopek w miejscowości Priscos. Na powierzchni ponad 30 tys. m kw. powstała tam scenografia z czasów narodzin Jezusa. Do 12 stycznia kilkuset statystów będzie przedstawiało sceny biblijne. Współodpowiedzialny za budowę szopki ks. João Torres powiedział, że w pracach przy budowie 90 scen uczestniczyło łącznie ponad 40 więźniów.

Ks. Jerzy Uchman

Priscos jest jednym z etapów szlaku bożonarodzeniowych żłóbków, do których odwiedzenia co roku zachęca archidiecezja Bragi. Na trasie zwiedzający mogą zobaczyć m.in. szopkę w tamtejszej katedrze, w muzeum Piusa XII, a także w kilkunastu parafiach miasta i okolicznych miejscowości.

Oryginalny projekt w Priscos ruszył po raz pierwszy jako owoc wystosowanego w 2006 r. przez portugalskich biskupów apelu, aby w okresie Adwentu i Bożego Narodzenia bardziej eksponować postać Dzieciątka Jezus.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem