Reklama

Niedziela Lubelska

Wspólna troska o Ojczyznę

Niedziela lubelska 20/2017, str. 1, 4

[ TEMATY ]

3 Maja

Małgorzata Oroń

Podczas Mszy św. w intencji ojczyzny

Podczas Mszy św. w intencji ojczyzny

Lubelskie obchody narodowego święta Konstytucji 3 Maja z udziałem władz województwa i miasta, żołnierzy, kombatantów i licznie zebranych mieszkańców miały w tym roku wieloaspektowy scenariusz.

226. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęła się od uroczystej sesji Rady Miasta w Trybunale Koronnym z udziałem władz samorządowych, młodzieży oraz kombatantów. Następnie w archikatedrze lubelskiej została odprawiona Msza św. w intencji ojczyzny. Przewodniczył jej abp Stanisław Budzik.

Reklama

W homilii Metropolita Lubelski odwołał się do uroczystości obchodzonych na Jasnej Górze z okazji 300. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i zaznaczył, iż majowe święto przenosi wszystkich Polaków właśnie tam, do duchowej stolicy Polski. Przypomniał wiernym historię obrazu oraz wkład diecezji lubelskiej w jego ukoronowanie. Aktu koronacji obrazu dokonał biskup chełmski Krzysztof Szembek, który działał w zastępstwie nuncjusza apostolskiego Girolamo Girmaldiego, który nie mógł przybyć do Polski. Jak wyjaśniał Pasterz, „nie był to wybór przypadkowy, bowiem obraz był wówczas przechowywany w miejscowości Bełz, która niegdyś należała do naszej archidiecezji”. Biskup chełmski, przygotowując się do wydarzenia, wydobył ze skarbca cenny materiał, z którego została przygotowana mitra koronacyjna. Mitra, przechowywana do tej pory w muzeum naszej archidiecezji, została przekazana na Jasną Górę, do muzeum 300. rocznicy koronacji.

W dalszej części homilii Ksiądz Arcybiskup podkreślał, że święto 3 maja łączy święto narodowe z uczczeniem Maryi. – Pielgrzymki, które od wieków zmierzają na Jasną Górę, są świadectwem przywiązania Polaków do Maryi. Do niej się uciekamy nie tylko w naszych prywatnych sprawach, lecz także w sprawach ojczyzny – mówił Pasterz. – Konstytucja była wyrazem troski Polaków o ojczyznę i próbą jej ratowania. Choć nie udało się zachować niepodległości, była wyjątkowym aktem, drugim takim na świecie; przykładem mądrości Polaków. Patriotyzm jest obowiązkiem moralnym, ale miłość do własnej ojczyzny nigdy nie może być usprawiedliwieniem pogardy i przemocy wobec innych. Prawdziwy patriota nie zabiega o dobro własnego narodu kosztem drugiego, bo to przyniosłoby także szkody dla własnej ojczyzny. Patriotycznym obowiązkiem jest także zaangażowanie się w dzieło społecznego pojednania i łagodzenie politycznych emocji – mówił abp Stanisław Budzik, odnosząc się do aktualnej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce.

Po Eucharystii nastąpił przemarsz ulicami miasta na Plac Zamkowy, gdzie w południe rozpoczęła się oficjalna część obchodów z zachowaniem ceremoniału wojskowego. Podczas tej części wydarzenia nastąpiło złożenie meldunku dowódcy Garnizonu Lublin przez dowódcę uroczystości oraz powitanie kompanii honorowych. Następnie odznaczono pośmiertnie Władysława Cholewę (delegat rządu II Rzeczpospolitej na województwo lubelskie w latach 1941-44) Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski; order odebrali córka i wnuk wojewody. Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski, w przemówieniu podkreślił, że „dzieło Konstytucji 3 Maja, choć nie spełniło pokładanych w niej nadziei, nie było bezowocne”. – Konstytucja wciąż przekazuje nam aktualne dziedzictwo, które jako wzorzec troski o dobro ojczyzny, inspiruje kolejne pokolenia Polaków. Zawiera prawdę o Polsce, która chociaż zakorzeniona w przeszłości, jest ważna dla przyszłości naszego narodu. Konstytucja sprzed 226 lat nieustannie pozostaje lekcją mądrego i odpowiedzialnego korzystania z wolności, dlatego koniecznym jest, abyśmy nie ustawali w rzetelnej pracy wywodzącej się z ducha majowych reform, która ma na celu zagwarantowanie obywatelom naszej ojczyzny wolności i dobrobytu – podkreślał wojewoda.

Na zakończenie majowych uroczystości odbył się Festyn Trzeciomajowy, podczas którego mieszkańcy miasta mogli m.in. wspólnie zatańczyć poloneza, pośpiewać pieśni patriotyczne oraz wysłuchać koncertu Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej.

2017-05-10 14:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oryginalny rękopis Konstytucji 3 Maja w Szczecinie

Niedziela szczecińsko-kamieńska 21/2017, str. 7

[ TEMATY ]

konstytucja

3 Maja

Leszek Wątróbski

Rękopis Konstytucji 3 Maja wystawiony w Szczecinie

Rękopis Konstytucji 3 Maja  wystawiony w Szczecinie

W gmachu Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie po raz pierwszy w historii można było zobaczyć (do 4 maja br.) Księgę Metryki Litewskiej zawierającej oryginalny rękopis Konstytucji 3 Maja 1791 r. Konstytucja ta uchwalona została przez obradujący od 1788 r. Sejm, który nazywany jest dzisiaj Czteroletnim albo Wielkim. Uchwalony wówczas dokument był jedną z pierwszych na świecie konstytucją, przyjętą w sposób w pełni demokratyczny.

CZYTAJ DALEJ

IO Tokio: Polscy siatkarze pokonali Japonię 3:0

2021-07-30 09:05

[ TEMATY ]

IO Tokio

PAP

Polscy siatkarze pokonali Japonię 3:0 (25:22, 25:21, 26:24) w meczu 4. kolejki grupy A turnieju olimpijskiego w Tokio. To trzecie zwycięstwo na igrzyskach podopiecznych Vitala Heynena, którzy zapewnili sobie awans do ćwierćfinału.

Na zakończenie pierwszej rundy biało-czerwoni w niedzielę (godz. 2) zmierzą się z Kanadą.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja kielecka: ruszają punkty szczepień przy parafiach

2021-07-30 20:15

[ TEMATY ]

parafia

Kielce

szczepienia

Karol Porwich /Niedziela

Od niedzieli 1 sierpnia w parafiach zostają uruchomione punkty szczepień, które zlokalizowane będą tuż przy kościołach. Chętni, w tym wierni przychodzący na Msze św., mogą skorzystać z takich punktów zlokalizowanych przy kościołach w 13 gminach.

Jak informuje Marzena Chodakowska, rzecznik wojewody świętokrzyskiego, szczepienia odbędą się m.in. przy kościołach w: Makoszynie, Chęcinach, Łopusznie, Skalbmierzu, Mniowie, Ćmińsku, Strawczynie, Piekoszowie, Szydłowie i Tarłowie. Księża po Mszach św. poinformują wiernych o takiej możliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję