Reklama

Polska

Jestem człowiekiem „Niedzieli”

Z biskupem nominatem Andrzejem Przybylskim rozmawia ks. Mariusz Frukacz

Niedziela Ogólnopolska 22/2017, str. 7

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Bożena Sztajner/Niedziela

KS. MARIUSZ FRUKACZ: – Jakie słowa wybrał Ksiądz Biskup jako dewizę swojej posługi w Kościele częstochowskim?

BISKUP NOMINAT ANDRZEJ PRZYBYLSKI: – To było dla mnie trudne zadanie. Przez ostatnie trzy dni czytałem Listy św. Pawła i w sercu zagrało mi takie często powtarzane stwierdzenie: „in Christo” – w Chrystusie. W czasie swojego nawrócenia św. Paweł zrozumiał, że ma być nie tylko dla Chrystusa, ale właśnie w Chrystusie, i wszystko robić w Chrystusie...

– Ksiądz Biskup ma duże doświadczenie pracy w Kościele, m.in. jako duszpasterz akademicki, rektor seminarium i proboszcz parafii w Zawierciu. Jakie zadania w związku z tym stawia Ksiądz Biskup przed sobą?

– Bardzo bym chciał, żeby parafie stały się żywymi wspólnotami, które mają mniej konsumentów, a więcej ludzi wierzących. Jako proboszcz sam doświadczałem dużej fali laicyzacji, problemów w rodzinach, problemów młodzieży. Mocno wierzę, że parafia może być kamieniem węgielnym całego Kościoła, i to się właściwie wpisuje w posługę biskupa pomocniczego, który przecież ma się spotykać z parafianami, z wiernymi i duszpasterzami, a także ma się modlić o ożywienie tych wspólnot. To dla mnie bardzo ważne, aby parafie archidiecezji częstochowskiej były naprawdę bardzo żywotne.

Reklama

– Z jakim przesłaniem przychodzi Ksiądz Biskup dzisiaj do ludzi młodych?

– Kiedy obserwuję moich młodych wikariuszy w parafii, to muszę przyznać, że są dużo lepsi ode mnie, bo zmienia się zupełnie mentalność młodych ludzi. Właściwie mam tylko jedno przesłanie: żeby się na młodych ludzi nie obrażać, ale ich słuchać. Słuchać ich problemów, ich sposobu myślenia – a resztę podpowie Duch Święty. Myślę, że nie trzeba z góry planować dla młodych ludzi jakichś programów, ale bardzo uważnie ich słuchać.

– Jaką rolę, zdaniem Księdza Biskupa, odgrywają i mogą odgrywać dziś media w Kościele?

– Myślę, że mogę o sobie powiedzieć, że trochę jestem człowiekiem mediów – jestem przecież człowiekiem „Niedzieli”, w której pracowałem, która mnie kształtowała, także wszystko, co robiłem w kapłaństwie, było na styku z pracą Tygodnika Katolickiego „Niedziela”; były także Radio Fiat, Radio Jasna Góra. Widzę ogromną rolę mediów. Gdy pracowałem w parafii, zauważyłem, że nasz największy problem to bitwa kulturowa, która toczy się w przestrzeni medialnej.

– Co Ksiądz Biskup czuje teraz, kiedy nominacja na biskupa pomocniczego została odczytania w seminarium, w którym Ksiądz Biskup był rektorem?

– To dla mnie bardzo sympatyczne. W tym domu są jeszcze klerycy, których znam, byłem tutaj 7 lat. Dlatego cieszę się, że moment ogłoszenia tej nominacji odbył się dla mnie tak domowo.

Cały wywiad audio i wideo na: www.niedziela.pl

* * *

Na ręce Księdza Arcybiskupa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, składamy gratulacje z okazji papieskiej nominacji na biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej ks. prał. Andrzeja Przybylskiego. Przy boku Pasterza archidiecezji częstochowskiej i jego Pomocników Tygodnik Katolicki „Niedziela” pragnie nadal gorliwie służyć Kościołowi „w Chrystusie”, który jest „Jedynym Odkupicielem Człowieka”.

Zespół Redakcyjny „Niedzieli”

2017-05-24 09:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Moc charyzmatów

Nie budujmy sami sobie „wieży do nieba”, ale zaufajmy Duchowi Świętemu. O charyzmatach, charyzmatykach i roli Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym w Kościele mówi bp Andrzej Przybylski.

Maciej Orman: Ksiądz Biskup jest charyzmatykiem?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie, związkach homoseksualnych i szczepieniu przeciw COVID

2021-09-15 18:31

[ TEMATY ]

szczepienie

homoseksualizm

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O aborcji będącej zabiciem dziecka w łonie matki, związkach homoseksualnych i niemożliwości udzielania takim osobom ślubu a także oporach przeciwko szczepionkom na COVID rozmawiał Ojciec Święty z dziennikarzami na pokładzie samolotu lecącego z Bratysławy do Rzymu.

Papież Franciszek powiedział, że komunia jest dla tych, którzy są „we wspólnocie”, a politycy, którzy popierają aborcję, są „poza wspólnotą". Zaznaczył jednak również, że w tych przypadkach jest to sprawa duszpasterska, którą musi zająć się duszpasterz danej osoby.

CZYTAJ DALEJ

Ozorków: 100 lat Sióstr Urszulanek

2021-09-17 09:45

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

W parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP i Podwyższenia Świętego Krzyża w Ozorkowie obyła się uroczysta Msza Święta odpustowa pod przewodnictwem ks. bpa Marka Marczaka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję