Reklama

Niedziela Częstochowska

In Christo – W Chrystusie

Archidiecezja częstochowska cieszy się nowym biskupem pomocniczym. Z woli papieża Franciszka został nim 20 maja 2017 r. ks. prał. dr Andrzej Przybylski (więcej o nim i jego dorobku na str. 6-7 „Niedzieli” ogólnopolskiej). To kapłan szczególny, który poznał smak pracy duszpasterskiej praktycznie na wszystkich jej płaszczyznach, zaczynając od posługi wikariuszowskiej zaraz po święceniach kapłańskich w roku 1993 w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie, a kończąc na posłudze proboszczowskiej w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. Był m.in.: kapelanem i osobistym sekretarzem abp. Stanisława Nowaka, duszpasterzem akademickim – organizatorem personalnej parafii akademickiej pw. św. Ireneusza w Częstochowie, redaktorem „Niedzieli” oraz rektorem Wyższego Seminarium Duchownego.

Reklama

Ks. Andrzej Przybylski to kapłan uniwersalny. Pozwalam sobie na tego typu określenie jako jego kursowy kolega (razem przyjmowaliśmy święcenia diakonatu i prezbiteratu). I z pewnością nie jestem w tym przekonaniu odosobniony. Ks. Andrzej Przybylski to również wzięty kaznodzieja i rekolekcjonista. To także autor wielu książek i poczytnych internetowych publikacji. Przebija przez nie umiłowanie Chrystusowego Kościoła i kapłańska troska o zbawienie powierzonych mu wiernych. Jego biskupie zawołanie – „In Christo” (W Chrystusie) bardzo trafnie streszcza jego życie w całości zadedykowane właśnie Temu, Któremu powierzył całą swoją egzystencję.

Biskup nominat Andrzej Przybylski przyjmie święcenia biskupie 24 czerwca br. w bazylice archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie. To uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Wtedy to niejako narodzi się dla archidiecezji jako wsparcie i pomoc dla abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Wpisze się również w poczet zacnych osobistości biskupów pomocniczych jako dziewiąty z nich. Na pewno może też liczyć na wsparcie zarówno wiernych, jak i braci kapłanów jako znany i szanowany prezbiter. Może też liczyć na modlitewne wsparcie i konkretną pomoc w posłudze biskupiej na częstochowskiej ziemi. Szczęść Boże na dalsze lata duszpasterskiego trudu!

2017-05-25 11:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przedświąteczne spotkanie opłatkowe z abp. Wacławem Depo

W sobotę, 23 grudnia w Auli Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, odbyło się przedświąteczne spotkanie opłatkowe z abp. Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim. W spotkaniu wzięli udział m. in. kapłani, siostry zakonne, osoby życia konsekrowanego, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń archidiecezji częstochowskiej, wolontariusze ruchów pro-life, przedstawiciele tygodnika katolickiego „Niedziela” z redaktor naczelną Lidią Dudkiewicz, pracownicy Kurii Metropolitalnej z ks. prał. Marianem Szczerbą, kanclerzem Kurii.

„Bóg się rodzi”. To tajemnica, którą wyśpiewujemy umysłem i sercem” – powiedział na początku spotkania abp Wacław Depo metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak

2021-09-23 16:13

[ TEMATY ]

zmarły

bp Edward Janiak

Diecezja Kaliska

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak - poinformowało w czwartek biuro prasowe Episkopatu Polski. Od marca tego roku hierarcha miał zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach na terenie diecezji kaliskiej i nakaz zamieszkania poza nią.

Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski potwierdziło w czwartek, że biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak zmarł.

CZYTAJ DALEJ

CCEE: abp Szewczuk - nasz Kościół zmartwychwstał, teraz kolej na Europę

2021-09-25 19:06

Wspólna modlitwa rodzin ma zachęcić mężów i ojców do zawierzenia swojego życia Maryi

Wspólna modlitwa rodzin ma zachęcić mężów i ojców do zawierzenia swojego życia Maryi

Kościół w Europie potrzebuje zmartwychwstania, a ukraiński Kościół greckokatolicki jest świadkiem tego, że zmartwychwstanie może nastąpić – przypomina abp Światosław Szewczuk. Uczestniczy on w obradach Rady Konferencji Episkopatów Europy.

Przypomina, że kiedy przed 50 laty powstawała ta rada, Kościół na Ukrainie był dręczony przez komunistyczny reżim. Jednak przed 30 laty doświadczyliśmy zmartwychwstania – mówi abp Szewczuk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję