Reklama

Dookoła Polski

2017-05-31 10:04


Niedziela Ogólnopolska 23/2017, str. 6-7

Święcenia i prymicje

Syn premier Szydło kapłanem

Wśród 13 diakonów diecezji bielsko-żywieckiej, którzy 27 maja br. przyjęli sakrament kapłaństwa z rąk bp. Romana Pindla, był także Tymoteusz Szydło – syn premier rządu. – To ogromne przeżycie, które powinno pozostać wśród rodziny i najbliższych – powiedziała premier Beata Szydło po uroczystości. Zawołaniem, które przyjął za swoją dewizę ks. Tymoteusz Szydło, są słowa z Listu św. Pawła do Galatów: „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus” (Ga 5, 1).

W niedzielę 28 maja br. specjalnego błogosławieństwa w domu rodzinnym udzielili ks. Tymoteuszowi rodzice, następnie neoprezbiter przeszedł w uroczystej procesji z księżmi, członkami rodziny i przyjaciółmi do kościoła parafialnego pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Przecieszynie k. Oświęcimia, gdzie sprawował Mszę św. prymicyjną. Kazanie prymicyjne wygłosił ks. prof. Jan Żelazny, promotor pracy magisterskiej ks. Tymoteusza. W rozmowie wyjaśnił, że w pracy magisterskiej ks. Szydło pisał o Tymoteuszu I, patriarsze Bagdadu z czasów panowania Abbasydów na przełomie VIII i IX wieku. Prymicjant podziękował wszystkim gościom za obecność, za to, że zawsze otaczają go modlitwą, i prosił, by wciąż wspierać go w ten sposób. – Módlcie się za mnie. Nie o to, bym był wybitnym księdzem, nie o to, żeby mnie ominęło wszelkie zło, nie o to, bym robił karierę, ale o to, abym przeżył moje życie tak, jak tu przed wami stoję: jako ksiądz – powiedział. Ks. Szydło udzielił wszystkim obecnym specjalnego błogosławieństwa przez nałożenie rąk na głowę: kapłanom, klerykom, rodzicom – premier rządu RP Beacie Szydło i jej mężowi Edwardowi, młodszemu bratu Błażejowi oraz wszystkim uczestnikom Liturgii. Młodszy syn pani premier wybrał medycynę. Będzie lekarzem ciał, a starszy brat Tymoteusz – lekarzem dusz.

Red./KAI

* * *

Sakra nuncjusza dla Rwandy

Święcenia biskupie ks. prał. Andrzeja Józwowicza

Bez miłości nie byłoby Kościoła ani biskupów, ani kapłanów, ani sprawowanych sakramentów czy też rozważanego Słowa Bożego. Miłość jest podstawą wysiłków ewangelizacyjnych – powiedział kard. Pietro Parolin 27 maja br. w Łowiczu podczas święceń biskupich ks. prał. Andrzeja Józwowicza, którego Ojciec Święty mianował 18 marca br. nuncjuszem apostolskim w Rwandzie, podnosząc jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego Lauriaco.

Reklama

W homilii kard. Parolin podkreślił, że misję i tożsamość biskupa można zrozumieć, wychodząc od miłości Jezusa. – Ta miłość wzbudza powołania do służby kapłańskiej, do życia konsekrowanego czy małżeńskiego – powiedział. Watykański sekretarz stanu zaznaczył, że ważne jest to, by każdy nuncjusz apostolski potrafił utwierdzać innych w wierze oraz był widzialnym znakiem jedności między Kościołami na całym świecie. Jego zdaniem, w ten sposób Kościołom partykularnym nie zabraknie pomocy Kościoła uniwersalnego, a Kościołowi uniwersalnemu – świeżości Kościołów lokalnych. – Chodzi o to, jak stwierdził papież Franciszek w przemówieniu do nuncjuszy apostolskich, by budować Kościół między Kościołami partykularnymi a Kościołem uniwersalnym, między biskupami a biskupem Rzymu – wyjaśnił kard. Parolin. Dodał, że nuncjusz powinien godnie reprezentować Stolicę Apostolską i przekazywać jej stanowisko w istotnych kwestiach, m.in. promując respektowanie prawa do życia, do wolności religijnej, oraz działać na rzecz pokoju, sprawiedliwości społecznej i wrażliwości na ochronę środowiska. W ocenie kard. Parolina nuncjusz powinien doceniać tradycję, geniusz i wrażliwość kraju, w którym się znajduje. – Nuncjusz będzie musiał podjąć szczery dialog z władzami i w swym nastawieniu ma być uważny i życzliwy, wsłuchany w głos wszystkich, tak by ujawnił się jego szacunek i poważanie wobec państwa, do którego został zaproszony – mówił watykański sekretarz stanu. – By sprostać tym trudnym wymaganiom, nuncjusz apostolski powinien przede wszystkim prosić Boga o pomoc w dobrym wypełnianiu swoich obowiązków – zauważył. – Misja, która jest dziś Tobie powierzona, może rozkwitać tylko wtedy, jeśli jest zanurzona w życie modlitwy. Tylko czyniąc się pokornym uczniem Jezusa, będziesz mógł być wiarygodnym nauczycielem w swoich słowach i zbawczych czynach. By wypełniać owocnie swoją posługę, biskup jest wezwany do zjednoczenia z Chrystusem – podkreślił kard. Parolin.

Artur Stelmasiak

* * *

Promocja książki

Sekretarz dwóch papieży

Co robił obecny Metropolita Lwowski, gdy Jan Paweł II po raz pierwszy przyjechał do Polski? Jak został sekretarzem Papieża Polaka? W jakich okolicznościach śpiewał z Janem Pawłem II Godzinki?

Odpowiedzi na te, ale też inne, zdecydowanie istotniejsze pytania można znaleźć w książce pt. „Sekretarz dwóch papieży”. Na jej prezentację i na spotkanie z abp. Mieczysławem Mokrzyckim i red. Krzysztofem Tadejem do sali „okna papieskiego” w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich 23 maja br. przybyło liczne grono zainteresowanych. Zebranych przywitał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Prowadzący spotkanie red. Marek Zając podkreślał: – Każdy, kto przeczyta książkę, zauważy, że to rzeczywiście jest szczera rozmowa. Padają czasem bardzo trudne pytania, ale są na nie udzielane zawsze krystalicznie szczere odpowiedzi. Nie ma żadnych uników. Jest prawda.

Następnego dnia – 24 maja prezentacja książki odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Specjalny list do autora wywiadu w związku z wydaniem książki nadesłał Benedykt XVI. Papież senior napisał w nim m.in.: „Zawsze podziwiałem roztropność, dyskrecję, pokorę i takt księdza arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego. Walory te doceniłem jeszcze bardziej w trakcie pełnienia przez niego, przez dwa lata, funkcji mojego sekretarza. Prałat Mietek, tak go nazywaliśmy, był bardzo oddanym współpracownikiem; zawsze gotowym do pomocy, dyspozycyjnym. Miał w sobie wiele pokory w sprawowaniu obowiązków drugiego sekretarza, pozostając prawie niewidocznym dla ludzi. (...) Jednocześnie jest człowiekiem, który potrafi zarządzać i podejmować decyzje, człowiekiem odwagi w kwestiach zasadniczych”.

Abp Mokrzycki na konferencji przytaczał wiele, również zabawnych, zdarzeń ze swojego życia, związanych z osobą św. Jana Pawła II, m.in. jak w 1979 r. w szkole celowo skaleczył się w nogę, pozorując krwotok, aby zwolnić się z lekcji i oglądać w telewizji transmisję z pielgrzymki Papieża do Polski. Były sekretarz Jana Pawła II wspominał też swoje śpiewanie porannych Godzinek Papieżowi w czasie golenia, które z czasem zastąpiono nagraniem z magnetofonu.

Metropolita Lwowski wyraził życzenie, aby prezentowana książka stała się darem naszej wdzięczności dla Jana Pawła II. – Oby wielu ludzi doznało przez nią pokrzepienia i mogło wzrastać w świętości – powiedział abp Mokrzycki.

– Abp Mokrzycki jest dla mnie człowiekiem odwagi, upominania się o prawdę, mimo reakcji nie zawsze życzliwych i wspaniałych. To człowiek dialogu i porozumienia – podkreślał Krzysztof Tadej, dodając, że wierni na Ukrainie mogą być dumni z takiego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Ukrainy.

Relacje z prezentacji książki przygotowali dziennikarze „Niedzieli”: z Krakowa – Maria Fortuna-Sudor i z Warszawy – Łukasz Krzysztofka. Więcej informacji można przeczytać na: www.niedziela.pl . Tam również znajduje się galeria zdjęć z tych wydarzeń.

Red.

* * *

Krótko

• Do laboratorium w Kent w Wielkiej Brytanii trafiły próbki pobrane z wraku Tu-154M ze Smoleńska. Próbki mają być badane na obecność pozostałości materiałów wybuchowych.

• Ministerstwo Finansów chce, aby firmy za pośrednictwem banków przesyłały codziennie urzędom skarbowym wyciągi ze swoich kont. Ma to pomóc w walce z wyłudzeniami podatku VAT.

• Opozycji nie udało się po raz drugi odwołać szefa MON Antoniego Macierewicza. Za odwołaniem ministra głosowało 198 posłów, przeciw było 238.

• Sejm RP uchwalił ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej, która wprowadza przepisy ułatwiające dostęp do niestandardowej terapii w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia, a także przewiduje, że pigułki „dzień po” będą sprzedawane na receptę. Od 2015 r. pigułki wczesnoporonne mogły kupić bez recepty osoby powyżej 15. roku życia.

• We Wrocławiu szef wojewódzki policji, jego zastępca oraz komendant miejski stracili stanowiska po ujawnieniu nagrania, na którym widać, jak funkcjonariusz policji razi paralizatorem Igora Stachowiaka, który wkrótce po tym zmarł. Sprawa miała miejsce przed rokiem, ale nagranie, którym dysponowała prokuratura, ujawniono dopiero teraz.

• Liczba optymistów po raz pierwszy od 20 lat jest większa od liczby pesymistów – według wskaźnika ufności konsumenckiej publikowanego przez GUS. 42 proc. ankietowanych w badaniu oceniło sytuację gospodarczą kraju jako dobrą, a jedynie 15 proc. jako złą.

• Festiwal polskiej piosenki w tym roku nie odbędzie się w Opolu. Najpierw kilkoro piosenkarzy zapowiedziało, że nie wystąpi, następnie umowę z TVP zerwał prezydent Opola. Do popkultury wdarła się wielka polityka. TVP zapowiada, że zorganizuje festiwal w innym mieście.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Reklama

Kiedy obowiązuje post?

Ks. Ryszard Kamiński
Edycja płocka 9/2003

Bożena Sztajner

Moi rodzice opowiadali mi, że kiedyś w okresie Wielkiego Postu wypalano nawet garnki, żeby nie została w nich ani odrobina tłuszczu. Dziś praktyka postu w Kościele jakby złagodniała. Przykazanie kościelne mówi o czasach pokuty, ale pozostaje problem, jak rozumieć te "czasy pokuty". Czy 19 marca, w czasie Wielkiego Postu, można zawrzeć sakrament małżeństwa z weselem? Czy w piątek można iść na dyskotekę? Czy w Adwencie można się bawić? Czy post nadal obowiązuje w Kościele?

Czwarte przykazanie kościelne, które dotyczy tych spraw, brzmi: "Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach". Wydaje się, że najważniejszym wyrażeniem w tak sformułowanym przykazaniu jest słowo "pokuta". Katechizm Kościoła Katolickiego precyzuje, że chodzi tutaj o pokutę wewnętrzną, która polega na nawróceniu serca, przemianie postaw, radykalnej zmianie całego życia na lepsze. To jest podstawowa, prawdziwa wartość pokuty, jej sedno. Takiej pokuty oczekuje od chrześcijanina Pan Bóg i Kościół. Chrześcijanie są zobowiązani do jej praktykowania cały czas. Ponieważ jednak różnie z tym bywa w ciągu kolejnych dni i miesięcy, Kościół ustanowił dni i okresy pokuty, gdy koniecznie należy praktykować czyny pokutne, które wspomagają nawrócenie serca.
Jakie są te czyny pokutne? Wykładnia do omawianego przykazania podana przez Sekretarza Generalnego Episkopatu Polski wylicza: "modlitwa, uczynki pobożności i miłości, umartwienie przez wierniejsze pełnienie obowiązków, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post". Czas zaś pokuty, określony przez czwarte przykazanie, to poszczególne piątki całego roku i Wielki Post. We wszystkie piątki całego roku oraz w Środę Popielcową i Wigilię Bożego Narodzenia (o ile nie przypada wtedy IV niedziela Adwentu), obowiązuje chrześcijanina powstrzymanie się od spożywania pokarmów mięsnych, gdy ukończył on 14 rok życia. Zaleca się jednak, aby także młodsze osoby wprowadzać do tej praktyki, nie czekając aż osiągną one 14 lat. Warto jeszcze dodać, że według Konstytucji Apostolskiej Paenitemini zakaz spożywania pokarmów mięsnych nie oznacza zakazu spożywania nabiału i jaj oraz przyprawiania potraw tłuszczami zwierzęcymi.
Prymas Polski (to także ważne) udzielił dyspensy od obowiązku powstrzymania się od potraw mięsnych w piątki wszystkim, którzy stołują się w zakładach zbiorowego żywienia, gdzie nie są przestrzegane przepisy postne, a także takim osobom, które nie mają możności wyboru potraw, a muszą spożywać to, co jest dostępne do spożycia. Dyspensa ta nie dotyczy jednak Wielkiego Piątku, Środy Popielcowej i Wigilii Bożego Narodzenia. Zatem w te trzy dni obowiązuje w każdych okolicznościach powstrzymanie się od spożywania potraw przyrządzonych z mięsa.
Po wyjaśnieniu wymagań IV przykazania kościelnego w odniesieniu do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, zwróćmy uwagę na "nakazane posty" w tym przykazaniu. Post może być jakościowy i ilościowy. Ten pierwszy dotyczy niespożywania określonych pokarmów, np. mięsa. Ilościowy zaś polega, według wyżej wspomnianej Konstytucji Apostolskiej, na spożyciu jednego posiłku dziennie do syta i dopuszcza możliwość przyjęcia "trochę pokarmu rano i wieczorem". Taki post obowiązuje wszystkich wiernych między 18 a 60 rokiem życia w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Należy tutaj powtórzyć wcześniej napisane słowa, że ci, którzy nie mają 18 lat, właściwie od dzieciństwa powinni być wychowywani do spełniania tej praktyki. Błędem byłoby stawianie tego wymagania dopiero od wieku pełnoletności. Racje wydają się oczywiste i nie ma potrzeby ich przywoływania w tym miejscu.
Gdy chrześcijanin podlega uzasadnionej niemożności zachowania wstrzemięźliwości w piątek, powinien podjąć inne formy pokuty (niektóre z nich zostały przytoczone wcześniej). Natomiast post ilościowy i jakościowy w dwa dni w roku: Wielki Piątek i Środę Popielcową, powinien być koniecznie zachowywany. Winien rozumieć to każdy chrześcijanin, nawet ten, który słabo praktykuje wiarę. Dyspensa Księdza Prymasa, o której wspomniałem wcześniej, nie dotyczy zachowania postu w te dwa dni roku. Ci zaś, którzy z niej korzystają, powinni pomodlić się w intencji Ojca Świętego, złożyć ofiarę do skarbonki z napisem "jałmużna postna", lub częściej spełniać uczynki miłosierdzia.
Jeszcze kilka słów o zabawach. Powstrzymywanie się od udziału w nich obowiązuje we wszystkie piątki roku i przez cały Wielki Post, łącznie z dniem św. Józefa (19 marca) - jeśli wtedy trwa jeszcze Wielki Post. Adwent nie został zaliczony do czasów pokuty, dobrze jednak byłoby w tym czasie powstrzymać się od udziału w zabawach, zachowując starą i dobrą polską tradycję - Adwent trwa bardzo krótko, a karnawał jest tak blisko. W Adwencie zaś - co staje się coraz powszechniejszą praktyką - jest wiele spotkań opłatkowych, które mają inny charakter. Warto je upowszechniać i pozostawać w radosnym, pełnym nadziei oczekiwaniu na przyjście Zbawiciela w tajemnicy Bożego Narodzenia.

Od marca 2014 r. obowiązuje nowa wersja IV przykazania kościelnego

Przeczytaj także: Nowa wersja IV przykazania kościelnego - powstrzymanie się od zabaw tylko w Wielkim Poście
CZYTAJ DALEJ

Reklama

W niedzielę 8 grudnia 2019 r. świętujemy uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

2019-12-07 12:42

BPKEP / Warszawa (KAI)

W dniu 8 grudnia 2019 r. w kalendarzu liturgicznym Kościoła Powszechnego wypada zbieżność II niedzieli Adwentu i uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP. Dla dobra duchowego wiernych należy zachować w dniu 8 grudnia 2019 r. świętowanie uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – czytamy w dekrecie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego.

Niepokalana wg. bł. Urszuli Leduchowskiej/fot. Graziako

Publikujemy pełną treść dekretu:

Warszawa, dnia 26 kwietnia 2018 roku

DEKRET

W dniu 8 grudnia 2019 r. w kalendarzu liturgicznym Kościoła Powszechnego wypada zbieżność II niedzieli Adwentu i uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP.

Konferencja Episkopatu Polski, na mocy dyspensy udzielonej przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dekretem z dnia 9 kwietnia 2013 r. (Prot. 39/13/L), postanowiła podczas 378. Zebrania Plenarnego w Warszawie dnia 14 marca 2018 r., aby dla dobra duchowego wiernych zachować w dniu 8 grudnia 2019 r. świętowanie uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Celebrację sprawuje się w kolorze białym, z użyciem tekstów z uroczystości, z uwzględnieniem zaleceń wymienionych w piśmie przewodnim Prefekta Kongregacji, polecającym, aby w dniu tym nie pomniejszyć znaczenia czasu Adwentu:

a) drugie czytanie mszalne bierze się II niedzieli Adwentu;

b) w homilii należy nawiązać do trwającego okresu liturgicznego;

c) w modlitwie powszechnej należy użyć przynajmniej jednego wezwania nawiązującego do okresu Adwentu;

d) w miejsce zwykłej oracji końcowej modlitwy powszechnej należy użyć kolekty II niedzieli Adwentu.

Postanowienie obejmuje wszystkie Msze odprawiane tego dnia w Kościele polskim (z udziałem ludu lub bez udziału ludu), a także oficjum Liturgii Godzin (wieczorem 7 grudnia należy użyć oficjum I Nieszporów uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP oraz Komplety po I Nieszporach).

Zgodnie z objaśnieniem Kongregacji i duchem dyspensy, która zezwala na nieprzenoszenie tej uroczystości w Polsce na następny dzień, następujący poniedziałek 9 grudnia 2019 r. ma rangę dnia powszedniego w Okresie Adwentu (Poniedziałek II tygodnia Adwentu).

Niech Niepokalana Matka Chrystusa i Kościoła będzie nieustanną przewodniczką w adwentowym czasie przygotowań do Uroczystości Narodzenia Słowa Bożego.

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, dnia 26 kwietnia 2018 roku

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem