Reklama

Biznes – kościół – sztuka

Najnowsze trendy sztuki sakralnej, dewocjonalia, wyposażenie kościołów, nowe techniki w budownictwie sakralnym oraz w dziedzinie konserwatorskiej, międzynarodowe konferencje z udziałem wybitnych osobistości, koncerty i wystawy – wszystko to znajdziemy w jednym miejscu i czasie w Targach Kielce na wystawie SACROEXPO.

Targi sakralne, które odbędą się w Targach Kielce w dniach 12-14 czerwca 2017 r., są okazją do zaprezentowania osiągnięć artystycznych w dziedzinie sztuki sakralnej i budownictwa kościelnego w Polsce i w Europie. Ta jedyna w swoim rodzaju impreza, z pogranicza wydarzenia kulturalnego i komercyjnego, jakim są targi, nawiązuje zarówno do tradycji, jak i do sztuki nowoczesnej.

Od lat wystawa ta przyciąga do kieleckich targowych hal blisko 5 tys. zwiedzających. Tutaj mają oni możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami sztuki sakralnej i dewocjonaliów, wyposażenia kościołów, nowymi technologiami w budownictwie sakralnym oraz w dziedzinie konserwatorskiej.

Reklama

Bogactwo wystawianych tutaj eksponatów, nawiązujące również do tradycji, sięga do nowoczesnej sztuki sakralnej. W tym roku swój udział w targach zapowiedziało 300 wystawców z 12 krajów z całego świata.

Przez Sztukę do Boga – Medal Papieskiej Rady do spraw Kultury przyznany po raz trzynasty.

Medal „Per Artem ad Deum” wręczany jest w czasie SACROEXPO w Targach Kielce. Otrzymują go artyści lub instytucje, których dorobek artystyczny przyczynia się do rozwoju kultury i kształtuje duchowość człowieka.

Reklama

W tym roku kapituła wyróżniła trzy osoby reprezentujące różne dziedziny sztuki i nauki.

„Za nieustanne zmagania z wielkością pytań pomagających zrozumieć istotę wszechświata” medal otrzyma ks. prof. Michał Kazimierz Heller – prezbiter katolicki, teolog i profesor nauk teologicznych.

Medal papieskiej rady trafi także do czeskiego duchownego katolickiego, filozofa, psychologa i teologa ks. prof. Tomáša Halíka. Jak napisano w uzasadnieniu, wyróżnienie przyznane będzie „za świadectwo najprawdziwszej wiary oddane w spojrzeniach na świat oczami ludzi”.

„... za wnikliwe i twórcze spojrzenie na piękno, różnorodność i niepowtarzalność człowieka” medal otrzyma również mieszkająca na stałe w Salzburgu w Austrii Claudia Henzler – fotografik i reporter pracująca dla austriackich, niemieckich i amerykańskich mediów.

Uroczysta gala wręczenia medali odbędzie się 12 czerwca 2017 r. w Targach Kielce.

I Konferencja „Per Artem ad Deum”

Konferencja, która odbędzie się drugiego dnia SACROEXPO – 13 czerwca, jest rozszerzeniem idei, która przyświeca wręczeniu medalu Papieskiej Rady ds. Kultury.

Laureaci w istotny sposób przyczyniają się do pogłębiania dialogu różnych kultur współczesnego świata. Oddając im scenę „Per Artem ad Deum”, organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w spotkaniu, któremu kształt nadadzą sami laureaci.

Podczas konferencji „Per Artem ad Deum” wystąpią: ks. prof. Michał Kazimierz Heller, ks. prof. Tomáš Halík, prof. Leszek Mądzik i Claudia Henzler.

Wstęp bezpłatny, zapisy na stronie: www.perartemaddeum.evenea.pl/ .

2017-05-31 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MEiN: Odpowiedź Ministra Edukacji i Nauki na list Przewodniczącej Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego

2021-07-23 17:46

[ TEMATY ]

list

parlament europejski

Przemysław Czarnek

polityka antypolska

Karol Porwich/Niedziela

Przemysław Czarnek

Przemysław Czarnek

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odniósł się do listu przewodniczącej Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego, Pani Sabine Verheyen. W swoim piśmie minister przytoczył bolesne karty antypolskiej polityki Niemiec w okresie międzywojennym, dramat września 1939, okupacji niemieckiej i zakłamania historii w czasach panowania komunizmu, ale także współczesne próby zniekształcania obrazu dziejów m.in. w niemieckich mediach.

- Po zagarnięciu ziem Polski we wrześniu 1939 roku w propagandzie niemieckiej przedstawiano Polskę jako kraj zacofany, nieprzygotowany do wojny. Za przegraną we wrześniu 1939 roku obwiniano władze polskie i sojusz Polski z Anglią i Francją. Podobnie postępował okupant sowiecki, który brutalny atak na Polskę 17 września 1939 roku i zajęcie wschodniej części naszego kraju usprawiedliwiał obroną życia i mienia ludności białoruskiej i ukraińskiej – napisał minister Przemysław Czarnek. – Po wojnie narzucone Polsce władze komunistyczne nie oszczędzały w krytyce przedwojennej Polski, umniejszały polski wkład w walkach w czasie II wojny światowej, a pomnik Powstańcom Warszawskim w Warszawie postawiono dopiero w 1989 roku, 45 lat od powstania – dodał minister.

CZYTAJ DALEJ

Zwiedzione zwiedzanie

Wakacje to czas wycieczek, pielgrzymek i intensywnego zwiedzania. Wielką rolę odgrywają w tym dobrzy przewodnicy. Zdecydowana większość z nich to ludzie kompetentni i uczciwi. Warto jednak porządnie się wsłuchać w to, co mówią, nie tylko żeby jak najwięcej zapamiętać, ale również żeby zobaczyć, czy jest to zgodne z prawdą, a niekiedy również z wiarą. Ojcowie dominikanie z Krakowa opowiadali, że w czasach komuny zdarzali się tacy ideologicznie nastawieni przewodnicy, którzy gdy oprowadzali grupy po bazylice Trójcy Świętej, tak tłumaczyli ludziom tamtejsze przedstawienie Trzech Osób Boskich: „Ten starszy z brodą to Mieszko I.

CZYTAJ DALEJ

Tokio 2020 [NA ŻYWO]

2021-07-23 22:19

[ TEMATY ]

Tokio 2020

PAP

23.07.2021, 16:30
Rywalizująca w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska i pływak Paweł Korzeniowski byli chorążymi reprezentacji Polski podczas ceremonii otwarcia igrzysk w Tokio. Po raz pierwszy w historii w biało-czerwonej ekipie funkcję tę pełniły dwie osoby. Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję